Na návštěvě

• Česko The Visit (více)

Becca a Tyler jedou na týden k prarodičům na odlehlou pensylvánskou farmu, kde brzy zjistí, že se staršími příbuznými něco není v pořádku. V domě platí podivná pravidla a jejich chování je stále děsivější. Děti musí vzít rozum do hrsti, aby se vrátily domů živé. (Magic Box)

Marceloo

Súrodenecký pár tvorený nádejným raperom a začínajúcou filmárkou pošle ich matka na prázdniny k rodičom, s ktorými sa sama už dlhšiu dobu nestýka. Pre deti to vyzerá ako týždeň snov. Obrovský dom, ktorý majú na celý týždeň pre seba, babkine chutné koláče a dedkove stolové hry. Od starých rodičov dostanú len jediné pravidlo. Musia vždy chodiť do postele o 21:30. Keď však deti toto pravidlo porušia, zistia, že ich starí rodičia majú ovela väčšie problémy ako sú inkontinencia alebo demencia. - Pomerne známy režisér, od ktorého som ja osobne nič nevidel, sa pokúsil o svoj návrat k hororu? To znie velmi dobre, ale keď som zistil, že je to Found Footage, neočakával som, že by to mohlo dopadnúť dobre. Nakoniec to ale dopadlo velmi dobre. Tento horor sa na začiatku snaží vybudovať tajomnú atmosféru, ale mňa osobne skôr zaujímal tvrdší rozjazd, keďže som podla názvu očakával niečo o UFO. Potom to už začalo naberať na obrátkach a velmi dobré boli hlavne nočné scény. Síce boli klasické na štýl Paranormal Activity, ale zaujímavý tu je hlavne generačný rozdiel medzi postavami. Našlo sa tu aj niekolko funkčných lakačiek, z čoho mám velkú radosť. Herecké obsadenie bolo strašne nesympatické, ale keď tak rozmýšlam, je to treba brať ako výhodu, keďže do kontextu sa to perfektne hodilo. Hudba tu samozrejme nebola, ale myslím si, že staré pesničky, ktoré hrali v pozadí, mohli byť trochu výraznejšie, keďže mám tieto songy v hororoch rád. Jediným, čo mi na tomto horore vadilo, bolo chlapcovo šušlanie, ale to je celkovo nepodstatné. Trochu nelogické je aj to, na čo by dve deti ťahali so sebou na prázdniny tolko techniky. Úplne na plnú to nevyšlo, ale sú to pre mňa silné 4*. Taktiež tento horor označím ako zatial najlepší Found Footage roku 2015 , ale tento rok tu ešte nie je velká konkurencia. ()

M.a.t.t.

Určite najzaujímavejší Shyamalan za pomerne dlhú dobu, no jeho vrcholná tvorba je stále niekde inde. The Visit je len sympatická žánrová jednohubka a to vo všetkých smeroch. Dokonca i forma dokumentárneho filmu je zvolená vhodne a to isté platí o ústredných predstaviteľoch. Samotná zápletka je však až príliš jednoduchá a často postráda potrebné napätie. Návrat ku koreňom bol každopádne šťastným krokom a úspech Shyamalanovi úprimne prajem. Akurát verím, že má i na viac. ()

flanker.27

Líbilo se mi to poměrně dost, hlavně obě děti fantasticky hrály a holka navíc byla velmi symaptická, starší ségra, jakou by si přál každý kluk. Zvrat před koncem sice nebyl nijak překvapivý, ale to vůbec nevadí, důležitá je atmosféra a to, aby divákovi na postavách záleželo. "Zlato, budeš tak hodná, vlezla bys do trouby a vydrhla ji?" ()

ORIN

Ve scénáři jsou strašné logické díry, chování některých postav v určitých situacích je lepší nekomentovat a celé je to silně průhledné. Samotný found footage styl už zdaleka nepůsobí jako ozvláštňující prvek, ale spíše jako přežitá umělecká volba, v rukou obou dětí navíc krajně nerealistická a příliš "dokonalá". Na druhou stranu důmyslná hra s pravidly několika žánrů, diváckými očekáváními v dílčích momentech a grandiózní výkon Deanny Dunagan. Svou přiznanou až okatou filmovostí mi The Visit připomínal Raimiho Drag Me to Hell. ()

choze

Babiččin dům 2015. Shyamalan se vrací do hry! Dobře vymyšlený found footage rámec, dobře napsané i zahrané ústřední přemoudřelé dětské postavy, funguje atmosféra, napínání i ta jedna předvídatelná a přesto brutální lekačka a přitom celou dobu netušíte, co z toho ve finále vyleze. Velká spokojenost a pro mě nejlepší horor od PROMETHEA. ()

Gilmour93

Mladá Helena Třeštíková a raper Tyler Brown Face na nevšední návštěvě u babičky.. Se slovy o velkém mistrově návratu bych byl opatrný. Do found footage sice navzdory trendům vložil notnou dávku nadhledu i neotřelých nápadů, ale slavobránu bych začal stavět až tehdy, kdyby vše uměl funkčně podat v klasickém formátu a s pointou se neschovával ve vlastním stínu. A mimochodem, děti měli sednout na zpáteční vlak, ihned když se dozvěděli, že prarodiče neznají One Direction. Už tohle přeci není normální.. ()

George Stobbart

Paráda. Ale v tomto prípade sa nejedná o žiadne prekvapenie, pretože sa v podstate len potvrdilo to, čo bolo predpokladané už od začiatku – že Shyamalan je konečne späť a napráva si polorozpadnuté renomé, k čomu mu práve tento malý, čierny horor adekvátne poslúži. Nie je to samozrejme na jeho vrcholovej úrovni ako "The 6th Sense" či "Unbreakable", ale je to lepšie než jeho posledné filmy a to úplne stačí. Nehovoriac o tom, že to celé vytrieskal z minima, či už sa jedná o hľadisko finančné alebo o „zaseknutý“ subžáner found footage, do ktorého je to mimochodom tento rok (spolu s nedoceneným "Digging Up the Marrow") už druhý kvalitný prírastok. Uveriteľné, znepokojivé, desivé i zábavné, no predovšetkým plnohodnotne funkčné, natočené so Shyamalanovským štýlom i zvratom. Takže spokojnosť a konečne horor, ktorý má aj potenciál; vystrašiť mladých pred prázdninami u starých rodičov :-) ()

TheDarKnig

Ne, není zpět, ale konečně není ani úplně beznadějný a dokáže do žánru FF přinést jakési uvolnění napětí z přepracovanosti. A to pomocí dětských hrdinů. Zázraky se dějí. Shyamalan měl originální nápad, vybral velmi schopné děti, dva sympatické staré lidi, hyperaktivní matku a pak už to stačilo správně zamíchat. A mimo ten divný nápad nechat toho kluka rapovat (v těch momentech u mě užívání si filmu vždy zlověstně rychle klesalo) a ne tak zcela fungující emocionální výlev děvčete (který působil, jako že tam je snad jen kvůli tomu, aby ukázal její herecké schopnosti - a to musím uznat, ta by měla mít před sebou dobrou kariéru, sympatická, hezká, skvěle hrající), všechny ostatní fungovaly asi zamýšleným způsobem. V takovém případě je pan režisér možná blíže svým kořenům než by se na první pohled zdálo, protože dokázal zamíchat humorně působící věci tak, že nakonec působí velmi znepokojivě a nepříjemně. Pointa mě překvapila, rozhodně dobře zvolená, tím druhým směrem by to ztratilo mnoho. Ve finále taková jednohubka, ale hezky upečená v prostorné peci, takže se s ní může vyklubat i něco víc. Schovka rules! ()

sniper18

M. Night Shyamalan sa po niekoľkých vysokorozpočtových a na môj vkus až príliš komerčných záležitostí, ktoré som pre istotu radšej vynechal konečne zase vrátil k menším filmom a nedopadlo to vôbec zle. Síce som tomu spočiatku ani moc neveril, predsa len je tento hororový subžáner found fountage v poslednej dobe dosť využívaný a tým pádom už ani zďaleka tak atraktívny, ako kedysi a navyše som v tom ani vôbec nevidel žiadny potenciál, od dvojice súrodencov na návšteve u svojich nikdy nepoznaných starých rodičov som čakal prinajlepšom len priemernú žánrovku, ale s výsledkom som teda nadmieru spokojný. A navyše sa potvrdilo, že Shyamalan má v sebe stále talent, keďže dejovo to vlastne nie je ničím výnimočné, aj keď ten jeden zvrat je predsa len nečakaný a film posunie ešte o niečo vyššie, ale aj tak to skutočne zostane len u tej návštevy podivných, no aj tak vlastne relatívne uveriteľných príbuzných, tu sa žiadny prechod do iného subžánru s nejakým tým nadprirodzenom nekoná, ale Shyamalan z toho dokázal vyťažiť maximum a verím tomu, že v rukách drvivej väčšine nielen žánrových tvorcov by sa to celé rozpadlo. Lebo celá tá hororová línia je na prvý pohľad vlastne úplne absurdná, predtým by som vôbec neveril, že niečo takéto aj môže fungovať, aby to nepôsobilo len nechcene smiešne, alebo rovno trápne, no tu to funguje. A tak nielen, že sa na to väčšinu času pozerá viac, než dobre, pričom mi tu až prekvapivo dobre sadlo aj to neustále využívanie techniky, ale aj jednotlivé hororové sekvencie sú napriek absurdnému obsahu napínavé a celkovo výborne zvládnuté, už naháňačka pod domom jasne naznačila, že toto bude zaujímavá záležitosť, ale bez problémov je na tom aj humor, pár krát som sa musel zasmiať. Veľkým plusom sú aj postavy, detské duo je až prekvapivo sympatické a páčil sa mi ich prístup, ktorý je navyše aj na pár momentov uveriteľný, ale ani starí rodičia nesklamú, samozrejme obzvlášť stará matka, ktorá to zvládla perfektne. A tak som si The Visit síce pozrel vlastne len kvôli Shyamalanovi, keďže som bol zvedavý, ako sa podaril jeho návrat k menším filmom, ale výsledok dopadol nad moje očakávania. Nie je to žiadny žánrový klenot, ktorý by som potreboval vidieť viackrát, ale jeho potenciál sa už snáď ani lepšie zvládnuť nedal. Výborná práca a som zvedavý, s čím Shyamalan príde najbližšie. 75% ()

zelvopyr

Roztomilé poťouchlosti, které pěkně skládají logiku, naštěstí hlavně zpětně (i když zase takové překvápko to nebylo). Celý ten děj byl příjemně nepříjemný - a kdyby tam bylo ještě méně pointy, moc by mi to nevadilo. Jsem rád, že je M.N.S. ve formě (což říkám s rozmyslem po vidění první sezóny Wayward Pines). ()

Eliott

Výborný nápad. Film je to velice napínavý a přestože jsem se u několika scén doopravdy bál, tak dílo dokáže i pobavit neboť je přirozeně vtipné (o komedii se však v žádném případě nejedná). A tak zcela nadšený mohu film lehce zařadit do pětihvězdičkového klubu. ()

kitano

Wait. To nieje ani v červených číslach ? Tak to musím trochu napraviť aj keď som sa neunúval ohodnotiť film už vyše dvoch rokov a pravdepodobne ma k niečomu podobnému znova veľmi dlho žiaden film neprinúti. ()

Spiker01

Shyamalanova návratu jsem se před dvěma lety dost obával a nakonec mi proklouzl mezi prsty. A přesně jsem si říkal, jestli to nebude až moc komorní a lowbudgetové, aby si v Blumhouse ověřili, že na to Manoj stále má. A přesně takové to je, bohužel v neprospěch věci. Řemeslo tam rozhodně je a poslední dvacetiminutovka je velkolepá hororová přehlídka slasheru , na kterou ještě dlouho nezapomenu. Jenomže zbylá hodina je tak strašně rozvleklá a vesměs nezajímavá, že jsem se už po dvaceti minutách celkem nudil. Už v té době bylo jasné, kam film směřuje a asi by tomu seděla spíše tak poloviční stopáž, pak by to byl poměrně nářez. ()

castor

S ohledem na Shyamalanovy předchozí zastávky hodně nízký rozpočet, navíc poprvé ve stylu found footage. Znovu (pamatujeme Šestý smysl) předvádí výborný dětský casting, který je velmi vtipnou průvodcovskou dvojkou. Sází na skvělou atmosféru, solidní pointu a hlavně napsal velmi dobrý scénář. Si říkám, zda ta moje tchýně a tchán jsou v pohodě, když jim občas „půjčím“ děti. M. Night Shyamalan to nepoložil. Vždycky jsem poklepávání Indova ramena krotil, v posledních letech hodně bloudil v kruhu a vytrácel se z diváckého zájmu. Třeba takové Stalo se začalo velmi slušně, pár dobrých nápadů, skvělá atmosféra. Ale pak začal hodně požadovat divákovu trpělivost, aby se nesmál tak hlasitě. Nechtěně, samozřejmě. V roce 2015 je všechno trochu jinak. Selfíčková kamerová exhibice je dokonale vymačkaná, pomrkávání na diváka je moc fajn. Pro mě to velmi dobrý návrat je. Mám velkou radost. Navíc se má Shyamalan příště znovu sejít s Brucem Willisem. ()

*CARNIFEX*

Tyler a Becca sú dvaja malý súrodenci, ktorý jedného dňa odchádzajú na týždeň do Callifornie k starým rodičom. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby sa doposiaľ nikdy v živote nestretli. Vzťahy v rodine totiž naštrbil útek ich matky, ktorá v mladosti nejeden krát nerešpektovala ich výchovu. Nakoľko však prejavili záujem spoznať svoje vnúčatá, pričom by bolo dobré raz a navždy staré hriechy zahodiť za hlavu, rozhodnú sa bez dozoru matky, ktorá v rovnakom čase podniká niekoľko dňovú dovolenku s priateľom, predsa len vycestovať. No a keďže si chcú Tyler a Becca prvé okamihy strávené po boku starých rodičov navždy zachovať, pobyt dokumentujú za pomoci kamier. Už čoskoro sa ale obaja presvedčia, že zisťovanie detailov o ich famílii nebolo najšťastnejším riešením. Starý rodičia už dávno nie sú tým kým bývali. Hm ... na snímok prevažne nasmerovaný divákovi z generácie teen, vôbec nie zlý počin. "The Visit" je po atmosferickej stránke veľmi dobre zvládnutý horor, ktorý ponúka niekoľko podarených pasáži. Zimomriavky sa dostavili, pričom pár skutočne vydarených lakačiek taktiež potešilo. Samotné rozuzlenie napriek tomu, že divák očakával háčik, príjemne prekvapilo, takže o mimoriadnom sklamaní nemôže byť ani reč. Ďalším plusom je herecký kasting, ktorý bol trefou do čierneho. Toto sa naozaj podarilo a ja som rád, že som po dlhej dobe videl horor (za euro!!), ktorý moju dušu pookrial - 70%. ()

Spooner

Čekal aspoň menší Shyamalanův návrat do formy, dostal jsem ale jen naprosto rutinní a zcela předvídatelný příběh (co to jako bylo za rádoby twist?) s pár atmosféričtějšími momentkami. Po té vší chvále jsem ale čekal přeci jen daleko víc. ()

Wacoslav1

Tak usilovně přemýšlím z čeho, že bych tu vlastně zase měl ujebávat. Tak jasně všichni tu zmiňují, že Shyamalan se vrátil k žánru který ho zrodil. Ok to se sice vrátil, ale zatím co byl pryč, tak tenhle žánr nenávratně zdegeneroval především díky dvěma nesmyslným konceptům z poslední doby které ho pohřbili ten první je found footage a ten druhý lekačky pro dětičky. No a tohle je kombinace obojího. Sice řemeslně výš než většina podobných filmů z poslední doby, ale pro mě pořád nepřesvědčivý. Když navíc přihlédnu i k faktu, že je to téměř doslovná kopírka nikterak excelentního, ale přeci jenom o něco podařenějšího Babiččina domu, tak já mám jasno. Přechcat se prostě nenechám a ani ta skvělá hodnocení a rádoby pochvalný komentáře mě nedonutí jít aspoň na průměr. Nezbavím se holt dojmu, že žánr horor brutálně vyčpěl a nemá už žádný eso v rukávu který by ho mohlo oživit. Ještě to nebalím, ale z každým novým filmem se v tom utvrzuji.45% ()

Davies182

... z kluka něco bude! A teď si představte, že jsou tihle dva vážně něčí dědeček a babička!! Jinak se směju (a závidím) všem, co tu chválenou pointu po prvních pěti minutách neprokoukli. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback