Claude a Marie Verneuilovi jsou svým založením provinční milovníci staré dobré Francie, silně věřící katolíci a ve svém okolí patří mezi vážené občany. A také mají čtyři dcery: Isabelle, Odile a Ségolène a Laure. Při jejich výchově se vždy snažili uplatňovat spíše konzervativní metody a snažili se jim vštípit ty správné hodnoty – tedy ty jejich. Dnešní doba ale Verneuilovy konfrontuje s mnoha věcmi, které rozhodně nejsou podle jejich gusta, například s multikulturní nebo náboženskou tolerancí a s podobnými dnešními výmysly. Přesto se Verneuilovi skoro pokaždé přinutí tyto změny chápat, i když jim mnohdy připravují těžké životní zkoušky. A tak také museli postupně spolknout tři svatby, které rozhodně nebyly podle jejich ideálních představ. První dcera si totiž vezme muslima, druhá Žida a třetí se vdává za Číňana. Zkuste si potom představit, jak vypadá v této sestavě velké rodinné setkání na Vánoce. Jedinou a poslední nadějí na „opravdovou" svatbu v kostele mají u nejmladší dcery, která, haleluja, potkala Charlese, spořádaného katolíka. Jenže... (CinemArt)

nonick1

Komedie z podobného multikulti šuplíku jako Láska nebeská nebo Nedotknutelní, ale na rozdíl od nich je místy velmi zábavná. ()

Kick077

Po dlouhé době, možná poprvé, jsem zažil až na pár míst plný sál v kině. Když nepočítám některé očekávané premiéry. A po chvilce bylo jasné proč. Úžasně jednoduchý film plný trefných hlášek, zasazený do parádního prostředí. Za mě není co vytknout, až na lehkou nedokonalost v příběhu, kdy se mi zdálo, že nějak vyšuměl smysl nebo závěr části o rozvodu rodičů, kromě toho, že to mělo způsobit zrušení poslední svatby, to pak nějak už vůbec nebylo zmíněno, ani nebylo znát, že by něco takového bylo nakousnuto dříve v příběhu. Nicméně to je jenom detail a nic to nemění na celkovém perfektním dojmu z filmu.Na odpočinek naprosto ideální. Tolik jsem se u filmu už dlouho nezasmál. ()

Mona-Lisa

"Místy mě peprný styl humoru nadzvedával ze sedačky v tom špatném slova smyslu, ale za vyvolání přívalů dusivého smíchu, které přicházely vzápětí, nemůžu dát jinak než pět hvězd a doufat, že při opětovném zhlédnutí ubude úzkoprsosti z mé strany a z plátna k mé maličkosti doputuje více point, které mé nefrancouzské uši přeslechly." ()

jasanka

Na film jsem se těšila už od léta, a konečně jsem se dočkala. Vtipná svižná komedie, idální na zlepšení nálady, odpočinek i zamyšlení (velice nevtíravým způsobem). ()

Everyone

Chudoba a náboženství, dvě metly globálního klidu. Nutno dodat přívlastky, resp. korekce - aktivně udržovaná chudoba a expanzivní islám. ___ Míra národní světovosti by se mohla měřit smíšenými manželstvími, které se ve Francii vyšplhaly k 1/5, kdežto u zbytku světa k 1/30, což ji nelze nazvat evropanstvím, ale opravdu světovostí. Přičemž toto jejich číslo je pro začátek 21. století evidentně příliš vysoké, ne kvůli evropské, resp. francouzské toleranci, ale kvůli blízkovýchodní a postkomunistické netoleranci. ___ Důsledky kolonialismu a měkké "sociálně"-zahraniční politiky jsou nepředvídatelné. ()

zahadum

Nedať plný počet tejto srandy je podľa mňa určitý prejav " rasizmu " :) od úvodných tituliek až do záverečných to je hláška vedľa hlášky a zvlášť v prvej polovici filmu je človek rád ak sa vládze nadýchnuť :) Rodina kde bežný obed je anti xenofóbny seminár je neuveriteľne sympatická...Arab, Žid, Číňan a ...uvidíte sami,že to ešte neskončilo :) Ja chápem,že dnešná agenda multi-kulti v EU je podľa ten pravý dôvod toho,že sa národy postavené proti sebe....tu to beriem ale tak,že ľudia si od prírody rozumejú a až nejaká blbá politická figúra im povie,že sú rozdiely...hovno ! ľudia sa podľa mňa delia len na zlých a dobrých...to,že súdržnosť ľudstva ničí hlavne náboženstvo je vedľajšie. Tento film je samozrejme prísne politicky korektný...a do držky dostanú rovnomerne všetci štyria...alebo ak chcete piati :) zarátame tam aj predsa Francúzov....baviť sa budete kráľovsky....garantujem....kde inde budete vidieť ako Číňan požičiava Židovi peniaze na to aby Žid mohol podnikať s Arabským jedlom :))) počas filmu ma napadlo s hrôzou,že toto skvostné natočené dielo budú isto v dohľadnej dobe chcieť speňažiť Američania ..... boh ochraňuj !!! kde chcete prosím vás vziať niekoho ako je Christian Clavier ? niečo mi našepkáva,že Dustin Hoffman bude oslovený na 100 % .... a Diana Keaton v roli jeho depresívnej manželky.....noo...uvidíme..... originál je len jeden ! ()

Silencia90

Komedie. To je jediné, co Francouzi celkem zvládají - a docela bravurně, to musím uznat. :) U tohoto dílka se pobavila celá rodina. Opravdu povedený film s inteligentním humorem, který má zároveň příjemný nadhled. 4,5* ()

jandula00

Celkem originální komedie a pravděpodobně černá můra všech otců dcer. Jakožto milovnice rasistických vtipů a humoru všeho druhu jsem se chvílemi i slušně bavila, klidně by se dalo přitvrdit i trochu více. Je jasné, že film nemůže pocházet od jinud než z Francie, protože jen tam je něco takovoého vůbec možné. Umíte si představit něco podobného u nás? Jedna by měla ci.. ehm...roma, druhá větnamce a třetí ukrajince? No, to by asi tak vtipně nebylo. Celkově fajn komedie, pokud se vám nechce zbytečně přemýšlet. ()

Bozvav

Naprosto skvělý film. Už dlouho jsem se tak nebavila. Francouzský humor opět nezklamal. Rozhodně nejde o dílo s rasistickým podtextem. Naopak to, že si umí Francouzi sami ze svého přístupu k menšinám žijícím ve své zemi udělat legraci, je staví do velmi sympatického světla. Celý příběh velmi humornou formou dokládá to, jak soužití s rozdílnou kulturou může být složité. Vždyť i zdánlivé maličkosti můžou mít fatální dopad. Humorně nadsazuje i zlehčuje řešení jednotlivých situací do kterých se aktéři dostávají. Vynikající herecké výkony, dokonalý scénář vše jen umocňují. Pro mne zatím nejlepší film, co jsem letos viděla. ()

Narciska

Velmi příjemná komedie o sočasném světě, která se nebojí dělat si srandu postavenou na stereotypech, navážet se do jiných ras a přitom nebýt xenofobní. ()

Rochester

Je příjemné vrátit se do časů "starých dobrých francouzských komedií" !! A uniknout alespoň na 97 minut před "lavinou" mnohdy přiblblých amerických BÉČEK : )) ()

Jeremiah

Je mi líto, že srážím vcelku vysoké hodnocení tohoto filmu, ale prostě nemohu jinak. Již dlouho jsem neviděl tak veřejný výsměch všem původním obyvatelům Evropy. Ani se film nesnaží zastírat, že si budeme muset zvyknout na multi kulti Evropu. Prostě klasická ukázka toho, že pod lampou bývá největší tma :-)) Teď si říkáte, nj. další xenofobní prase - hmm - ale teprve budoucnost ukáže skutečnou pravdu. Z 10% slušných přistěhovalců bohužel příjde 90% náboženstvím zfanatizovaných. Spousty lidí si vůbec neuvědomuje, že se Evropě stává to, co ona udělala Americe - že by její pomsta ? Tu jednu hvězdičku dávám za úsměvné momenty v tomto filmu. A nyní mě klidně suďte a doufejte, že se nedožijete od hlavy k patě zahalených žen, skupin rabujících výrostků a ost. vymožeností záp. světa. ()

piranha

Podle mě docela milá, elegantní, lehce nadprůměrná a dokonce vtipná komedie. Byť to má hlavně na začátku svoje slabé chvilky a na politicky nekorektní humor si Francouzi moc netroufli, když se do věci vloží holohlavý černoch s vypoulenýma očima, začíná to být docela sranda. Některé vtipy byly tak dobré, že je mi až líto dávat jen tři hvězdičky, jenže čtyři už je zase moc... a tak zůstávám s tímto dilematem, ale ke zhlédnutí určitě doporučuju. ()

Deleatur

Jak výtky, že film byl o rasistech a xenofobech, tak i ty, že jen propagoval snášenlivost, byly na místě. Nešlo přehlédnout ani to, že si bílé katoličky nepřitáhly domů ortodoxního žida, muslimského fundamentalistu, čínského maoistu, ani černošského kriminálníka, ba to byli podle všeho rodilí Francouzi (ostatně asi jako jejich představitelé). Nicméně já se nekorektním humorem na všechny strany bavil a nejvíc rejpy do nesnášenlivosti katolíků, kteří mimochodem s všeobjímající láskou přišli daleko dříve než sluníčkáři. Zvláště když byla spojena s nezamýšlenou chválou jejich největších nepřátel: "Proboha, co je to za rodinu, že jim nevadí žid, muslim ani ateista? To jsou ňáký komunisti?“ A ještě navrch když si jejich katolické děti - běloška s černochem - vzdychaly, jestli by vzhledem k problémům nebylo pro ně lepší registrované partnerství (ve Francii je otevřeno i heterosexuálním párům ve smyslu legalizace vztahu druh-družka). Nemám ani důvod se pošklebovat závěru, když to dopadlo dobře. A to je vždycky dobře. // 75% ()

Eluin

Francouzské komedie bývaly svého času slušným pojmem, který zaručoval velmi dobrou zábavu. Jen si vzpomeňte na všechny ty Fantomasy, Četníky, Asterixe, apod. Koneckonců i dnes se v zemi galského kohouta urodí ledacos hodně slušného, například i u nás velmi populární Blbec k večeři, či z těch novějších filmů Le Prenom (Jméno). Humor některých kultur je nepřenosný, ledacos českého v nečeském prostředí bez znalosti společensko-kulturního kontextu nevyzní, ale mám dojem, že francouzské snímky jsou do našeho prostředí celkem přenositelné. "Co jsme komu udělali?" není výjimkou, ačkoli vychází ze situace, která v ČR běžná rozhodně není. Svět se zmenšuje, lidé migrují i do míst, která by před sto lety jen obtížně našli na mapách. Tento fakt se nám může klidně i nelíbit, ale nic na něm nezměníme. Film "Co jsme komu udělali?" pojednává o následcích fungování společnosti, která je založena na multikulturalismu (Francie). Rodina Verneuilových byla obdařena čtyřmi krásnými dcerami, což otce, který je patriotistický gaullista potěšilo, nicméně tři z nich si vzalo za manžely jedince, kteří svoji etnicitou zrovna moc francouzští nejsou (Žid, Arab, Číňan). Jistě, jsme tolerantní, ale vše má asi své meze a lavina předsudků, kterou rodiče drží jen tak tak na uzdě může kdykoli vyplout ven.... Zejména když i poslední dcera si přivede poněkud výrazného nápadníka. Ano, film je založen na etnických stereotypech a na zajímavých situacích, které pramení z jejich konfrontace. Scény ale podle mě nevyznívají nijak rasisticky, xenofobně, naopak jsou milé a takříkajích "rozdávají rány na všechny strany". Nevolá se tu po "nebezpečí z přistěhovalců a nutnosti boje proti němu", jak poukazují některé extrémnější politické síly, nevzpomíná se tu s extrémní nostolagií na "starou dobrou Francií", apod. Film ukazuje současnou Francii jako místo celkem poklidného soužití několika kultur (jasně, to asi úplně pravda není, ale upřímně, kdo kdy u komedie řešil její reálné zobrazení společenské situace?). Humor zde přítomný - a to je určitě u komedií jádro pudla - je podle mě vkusný, nápaditý a hlavně...zábavný. Návštěvy kina nelituji a dost často jsem se při sledování upřímně zasmál. ()

Majkak

Příjemná osvěžující zábava bez zbytečných trapností a stupidních hlášek. Chybí propracovanější psychologie postav, která by ho posouvala do nejvyšší úrovně. Vychytané charaktery nejsou vyhrazeny jen pro dramatické snímky. Stačí vzpomenout na Nedotknutelné. Vtipkování a narážky na jednotlivá náboženství a kultury jsou sametově nekorektní bez toho, aby šly za hranu. ()

owwidius

Na tento film nas namotali miestne hodnotenia (momentalne 84%), ale teda dostavilo sa sklamanie. Jednoznacne (ci jedine?) plus su rasisticke a nabozenske vtipky. Lenze cele je to len taky suhrn scen za sebou.. Zopar vtipov a ide sa dalej. Uplne som si vedel predstavit, ze keby toto bol cesky film, tak je to hrozny prepadak. Preto som sa nemohol ubranit pocitu, ze vysoke hodnotenia su sposobene 'exotickym' francuzskym povodom. [#63/2014] ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST