Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Sydonai

Tentokrát si Jákl ukousl opravdu velké sousto - jeho snaha natočit velkolepý výpravný film skončila řezničinou - nejen na plátně, ale i mezi diváky. Roky připravovaný epos bohužel nedokáže nabídnout nic jiného, než přechytralé dialogy, milion záběrů na slunce, miliardu přeletů nad Českým rájem a bilion záběrů na utýranou Sophie Lowe - vše to působí jako nepřiměřeně drahý film, který byl natočený na několika metrech čtverečních. Největší nedostatek vidím v selhání Jana Žižku představit jako legendárního bojovníka. PS: Prosím už žádné další záběry na dron - kdybychom chtěli na horskou dráhu, jdeme do luna parku. ()

CaptainCzech

Ocenit se musí především snaha Petra Jákla naservírovat tuzemskému divákovi taky něco jinýho než podprůměrnou romantickou komedii nebo nějakou Troškovinu. Pokud jde o atmosféru a brutalitu, tak to film splňuje dokonale. Navíc vidět české herce vedle Caina či Fostera je velmi příjemný. Ano, film má spoustu problémů. Slabší příběh, rozházená kamera kdy nevíte co se děje, příšerný střih scén nebo nedostatek prostoru vedlejších postav. Každopádně i tak film cením na 3* a doufám že i do budoucna se budou natáčet podobné projekty. Jen snad s trošku lepší kvalitou. ()

TheHofi

Určitě to není nejlepší film všech dob, ale ty prachy tam jsou vidět, ať už na kostýmech, efektech, bojovejch scénách, úžasné hudby a v mnoha dalších případech. I herci, zahrali své role na jedničku. Já jsem hrozně rád že u nás může vzniknou i takový film. Kašlu na historické nepřesnosti já si to užil a doporučuji to všem vidět 90%. ()

Eluin

Jan Žižka je předlouho očekávaný film Petra Jákla, který už se mezitím stihl proslavit (nebo také „proslavit“) díky filmům jako byl horor Ghoul, či konspirační krimi Kajínek. Tentokráte tento mnoha pády opadaný bývalý kaskadér a judista (a také účastník olympijských her) zabrousil do doby vrcholného středověku a rovnou zamířil na solar českých vlastenců, neboť tento film se soustředí na Jana Žižku. Pravda, Jendu zde nevidíme v době jeho největší slávy coby stárnoucího muže (což tehdy bylo cokoli nad 40), kterak velí polním vojskům, ale ještě v časech, o nichž z hlediska jeho osoby i takový Čornej tápe. Tato bílá místa na poli válečníkova života však náramně svědčí panu Jáklovi. Není totiž nic horšího, když vám umělecké ambice svazují takové věci jako minulá historická skutečnost. O filmu se mluví snad už někdy od roku 2013 (scénář byl snad v první verzi napsán ještě dříve), Jákl sehnal cca půl miliardy (na české poměry nevídané peníze) a rozhodl se film pojmout ve stylu svých oblíbených historických spektáklů typu Gladiátor a Statečné srdce. Ovšem tak nějak po česku. A tak to taky dopadlo. Nebudu zastírat a dlouhodobě šponovat případné čtenářstvo – snímek to podle mě není podařený (a to hned na několika úrovních). Bylo by příliš snadné a laciné láteřit na ahistorické věci typu podivných kostýmů a zbraní, které hejtman z Trocnova nemohl znát. Každý historický film (až na pár vzácných výjimek v podobě filmů, které zobrazují události z dob ne zase tak zaprášené historií) si s sebou nese balíček podobných nešvarů. Dá se to přežít, když je jinak svět představen přesvědčivě a zhruba odpovídá „duchu doby“ dle současného vědeckého poznání. Koneckonců i takový uznávaný film jako je třeba Sequensův Atentát (snad by i on možná šel s trochou fantazie zabalit do pozlátka s nápisem „historický“) je v některých věcech záměrně nepřesný jednoduše proto, aby scény náležitě filmově (a žánrově) využil. To vše lze prominout. Když ale většina postav ve filmu působí jako fanoušci Depeche Mode, kteří si odskočili na víkendový LARP do lesů, tak to není moc dobře. Je to vlastně prokletí mnoha historických filmů od devadesátých let dále. Představu temného středověku dávají najevo temným oblečením, neustále zataženou oblohou, blátem, deštěm… a oběšenci na stromech. Jistě, toto vše se jistě do jisté míry vyskytovalo, nicméně i tehdy lidé chodili v barevných šatech (máme na to spoustu důkazů) a určitě minimálně občas svítilo slunko. Jákl v podstatě nenatočil historický film v pravém slova smyslu, jen najel na specifický žánr převážně amerických historických (nebo spíše historizujících) snímků, které procházejí samozřejmě také svým vývojem. Jinak vypadaly v 50. a 60. letech, jinak v letech 90. Pravidly těchto filmů se podle mě Jákl řídí primárně. Žižku je tedy potřeba brát jako pokus o žánrový snímek se vším všudy. Mně osobně na podobných filmech vadí nejvíce jedna věc – snaží se zobrazovat (s větší či menší úspěšností) historické události, avšak mluví (logicky) k dnešnímu divákovi, a tak i logicky používají dnešní jazyk a myšlení. To pochopitelně ale vede k pokroucení původních událostí, motivací postav, apod. Jako klasické klišé těchto filmů by šlo asi uvést slovo „svoboda“. I v Jáklově filmu se hojně používá (dokonce si jednu repliku půjčí přímo ze Statečného srdce). Snaží se ale podle výše napsaného mluvit směrem k současnosti, k současnému pojetí svobody. To je ovšem patrně dost odlišné od toho, jak slovo „svoboda“ vnímali lidé počátku 15. století. I toto je potřeba při sledování filmu mít na paměti. Jsem rád, že se ve filmu objevilo hned několik míst, ke kterým mám silný osobní vztah. Jednak je to „Amerika“ u obce Mořina a druhak samozřejmě i slavný Olymp Brd – Plešivec (speciálně jedna lokalita, kam chodím rád čundrovat). Je sice s podivem, že jednou je tu „Amerika“ za prosluněnou Itálii a podruhé za místo boje kdesi v Čechách, ale co už. V zahraničí si toho asi ani nevšimnou. Když už jsem u výčtu pozitiv, tak by bylo fajn zmínit herecké výkony Bena Fostera a Sophie Lowe, neboť mi přišly velmi dobré. Foster toho dokáže dost odehrát jen výrazem obličeje, jen kdyby toho tedy bylo k hraní ještě více (sluší se podotknout). Negativa však podle mě jednoznačně převažují. To se projevuje i v podobě ozvučení filmových soubojů, kdy to místo připomíná mlátičky Šimona a Matouše, sebemenší úder pěstí vám ještě dlouho drnčí v uších. Fakt je to nutné? Filmu také nepomáhá, jak se Jákl patrně moc a moc snažil, aby byl brán vážně. Paradoxně to někdy vede k tomu, že leckteré scény působí (nechtěně) směšně. Postavy ve scénáři také trpí častým filmovým neduhem, kdy mají tendence vše vysvětlovat. Zde se to týká zejména komického dua Rožmberk – Zikmund. Jákl si také pochopitelně sezval různé odborníky na středověk, aby mu jeho vizi posvětili. Prý se tak skutečně stalo a byl mezi nimi Jaroslav Čechura. Možná by stačilo tolik se nezaklínat tím, jak je film v mnoha detailech historicky věrný (není) a několika podlézavých rozhovorů a recenzí (např. poslední číslo časopisu ČD, kde už chyběla jen otázka typu, „jak je možné, že jste tak geniální a skvělý“) a Jákl by si ušetřil velkou část kritiky. I tak by ale snímek podle mě moc nefungoval, samotná zápletka je totiž docela podivná. Rožmberk cílící na nevěstu z francouzské královské rodiny je i na něj trochu vysoký odpich, postavy zmateně pobíhající v lesích, píseň „Kdo jsou boží bojovníci“ puštěna hned třikrát (i když tematicky jasně odkazuje k době minimálně o dvě dekády pozdější)…, jistě, melodie mohla být starší, ale ta slova, ta slova. A tak je to ve filmu skoro se vším. Až jsem se tedy snad i divil, že Žižka nakonec nedostal do ruky dle Černých baronů onen proslulý „gulomet“. Dojem moc nevylepší ani závěrečná scéna vozové hradby a útočících nepřátel (posunující nás o dvě dekády do budoucnosti), kdy se mezi polním vojskem skví i pan Jákl. () (méně) (více)

P.J.2

Byl jsem zastáncem Petra a jeho Žižky prakticky od oznámení filmu. Teď po shlédnutí se snažím najít důvody co nejvíc vytáhnout hodnocení ale ono to prostě na víc než 3 není, spíš 2,5 hvězdy. Začnu klady...Hudba je skvělá, záběr na Karlův most monumentální a obsazení je perfektní. Ben Foster jako Žižka je trefa do černého. Zápory jsou prakticky vše ostatní. Scénář chybí, zmatečnost celého příběhu je na facku protože nedává smysl a v průběhu kampaně a i ve filmu zazní že nikdy nebyl poražen, proč teda skoro vždycky dostane Žižka přes pi*u??!!! Ale víte co? Přes to všechno byl byl schopen odpustit kdyby Petr dokázal světu sdělit co za velikána tu žil ale i v tomhle skončil na půl cesty což zamrzí...nelituju že jsem to viděl ale už nepotřebuji.. ()

gaggu

Já jsem spokojená! Prakticky jsem dostala temnou a hodně surovou verzi oblíbeného Kingdom Come. Plus pobíhali po mých oblíbených lesích, hradech atd. Ale když se vrátím k filmu, tak jsem mile překvapena kvalitou výběru herců. Ben zahrál Žižku výborně, Zikmund mi spíš připomínal slizkého Malíčka, ale ok. Možná jen u té Katky pořád nevím. Suma sumárum líbilo moc a stojí za to vidět v kině. ()

Gediman

No... co se týče vizuálu - všechno je až moc tmavé, což je jasná stylizace a nevadí mi to. Bitvy fajn, ale jsou to jen malé šarvátky, nic epického. V zápletce, proč to vlastně celé dělají, jsem se moc neorientoval. Srovnávat se Statečným srdcem se to rozhodně nedá. Není to velkolepé ani dojemné. Epicky vypadá akorát samotný závěr, kdy vidíme vozovou hradbu Husitů. Hm... sice je to nejdražší český film, ale moc to z toho vidět není. Což je podle mě škoda. Více v mé audiorecenzi. ()

Luk Skywalker

Za mě 3 a půl hvězdy. Věděl jsem, že jdu na film, který s historickou věrohodností bude mít málo společného, protože o této části Žižkova života jsou spekulace a jen pár zmínek, ale ty si právě mohli autoři pohlídat - hlavně tu, kdy přišel Žižka o oko (taky to není jisté, ale pravděpodobně to bylo v prepubertalním období).  Romantická linka je taková, že nejspíš i dámy jsou zklamané, až na ten konec a která to Kateřina vlastně byla?! Fabulací je zde prostě hromada. Co se týče stylu natočení, tak má to vypadat hollywoodsky, ale s českým rozpočet byť velkým. Herecky to působí dobře. Co se týče zdejšího středověku, to se mi i líbílo, temný, ponurý (jako by bylo stále zataženo v podvečer). Zdejší podoba písně Kdož jsú boží bojovníci, která je zde dvakrát, ani jednou celá a pokaždé v jiném aranžmá, mi nesedělo. Na Vávrův film nebo celou trilogii to rozhodně nemá, ale jako prequel by tento Jan Žižka posloužit mohl. Přesto za podívání to stojí. ()

Hapretor

Drsné až až ... záživné už tolik ne ... velmi tmavý obraz ... ne-dobrá kamera - si myslím ... spíše akční než historické ... představoval jsem si to úplně jinak ... s důrazem na české-pražské reálie ... a s ukázkou majestátnosti Prahy ... tohle bylo jak dobrodružství "Robina Hooda" trochu jinak ... ()

Rathalos

Vynikajuca zivotopisna historicka drama o legende menom Jan Zizka,ktory sa nezabudnutelne zapisal do historie,brutalna,nekompromisna,kruta,temna,krvava a aj smutna doba stredoveku,v ktorej ludia zomierali ako muchy,zabijanie bolo na dennom programe,neviem,ci existuje horsie obdobie,akou je tato era,no a samotny film je perfektne nakruteny,zahrany i spracovany,kostymy,vyprava,hudba ci herci,vsetko funguje ako svajciarske hodinky,z Bena Fostera sa stava mega-hviezda,ale opravnene,ma svoje kvality a potesil ma aj pohlad na ceskych hercov,ktori nezaostavali za tymi hollywoodskymi,takze pre mna osobne jedna z najlepsich zalezitosti kinematografie roka 2022...:⁠-⁠) ()

sadlokan odpad!

Chtěla si k Zsizska,tak budeš za trest šlapat pěšky,tady si v American Valley!A že je tvůj strejda francouzskej král na to ti sere pes,krávo!Nasypte mi červy do voka!Nebo raději do vobouch,snad tou smrkovou monokulturou dorazim k Neumětelům i poslepu.Tedy pokud na mne nezaútočí trofejní kňour. ()

Kopi1

Ono je to vlastně i docela dobré, až jsem byl poněkud překvapen. Je vidět, že Jákl se zde hodně snaží hrát na Ameriku, někde to kolísá, ale někde zase funguje. Celkově produkce se mi líbila, dobré kostýmy, hudba, prostředí, akční scény takové v pohodě, ale nic extra. Největším mínusem je zde chaotický střih, mnoho postav a všechny napsané tak nějak narychlo, nikdo kromě Žižky zde neměl větší hloubku. Bylo příjemné vidět Michaela Caina, ale přišlo mi, že bez jeho scén by se film moc nelišil. Pokud by zde dostali panovníci více prostoru, režie by měla lepší směr, tak to mohl být klidně i nejlepší český film a mohl konkurovat i v zahraničí. Takhle na České poměry je to dobrý, jinak v průměru. ()

panvasik

Bylo to takové makové.. a takové nemastné a neslané (hrozně na hovno napsáno :D) Řeknu to tak, na české poměry to není vyloženě špatné, ale ani ne tak dobré. Kdyby to natáčeli amíci tak jsem naštvaný...  Hrozně průměrný film. 50% ()

JirkaLexa

Upřímně jsem čekal mnohem víc než tuto historickou sondu. Na jednu stranu je zase fajn odprezentovat veřejnosti příčiny husitských válek. Herecké výkony a dobovost super, stejně tak hudba. Ale režije v některých sekvencích dost marnotratná. Doufal jsem ve větší akci, bitvy husitských válek apod. Velký potenciál a zajímavá část dějin českých zemích zůstala nevyužita. ()

lemonova

Ben Foster je výborný ako vždy. Ale film mi pripadá povrchný. Sme hodení do kolobehu násilia bez väčšieho kontextu, viaceré postavy konajú, ako konajú a my často nevieme, prečo vlastne. Myslím si, že ani takýto film by od diváka nemal vyžadovať prečítať si podrobné dejiny, aby sa dokázal vcítiť do konania postáv. Aký taký záblesk psychológie hrdinov vidíme aspoň na vykreslení samotného Žižku a Kateřiny, ale jediný naozaj silný dojem, ktorý na mne tento príbeh zanechal, je iba to bezbrehé násilie. ()

strikeman

Bohužel je to opravdu takový film, jak se zde o něm referuje - český akčňák ve středověkých kulisách se zahraničními herci, kteří podávají výkon v duchu hesla "tak teda tomu východoevropskému snaživci z Nemanic uděláme radost a za to slušné love zapózujeme, aby se neřeklo, no... Ono to nějak dopadne." Člověk taky přemýšlí, co na tomto snímku stálo tolik peněz - že by pronájem pozemků v českých luzích a hájích? S historickou realitou tento úsměvný příběh také nemá (až na jména protagonistů) mnoho společného, a tak největší zadostiučinění se divákovi dostane při amputaci hlavy Bena Cristovaa, za což přidávám v hodnocení jednu hvězdu a doufám, že už ho nikdy neuslyším "zpívat" :-) Kdyby Jákl natočil svižný tříhodinový remake Vávrovy trilogie obohacený o epické bitvy a la Statečné srdce, zavděčil by se českému divákovi mnohem více a nemusel se patlat se scénářem, což bohužel na rozdíl od manažerské práce rozhodně není jeho doména - protože zahraniční, ale především naši fanoušci historických spektáklů (minimálně Dan Landa :-D ) by si jistě zasloužili konečně spatřit na plátně pořádnou vozovou hradbu odolávající útoku početného křižáckého vojska. No ne? Já vím, je to v rámci české kinematografie dnešní doby asi jen snění... 55% ()

Olík

Vlastně se nemohu rozhodnout, jestli to, že se jako vždy ambiciózní Petr Jákl rozhodl opustit cestu pro našinec tradičního historického filmu na úkor pokusu o hollywoodský blockbuster, je dobře a nebo vlastně ne. Na oko to vypadá líbivě. Til Schweiger, Michael Caine, Ben Foster, realistické bojůvky (tedy kdo čekal velkolepé bitvy, bude zklamán), syrová středověká atmosféra, historické postavy, české lokace….fajn. Ale to kapesné 20 miliónů dolarů, jako by nebylo vůbec cítit. Žižka je tím stejným Žižkou bez vývoje od první minuty k závěrečným titulkům. Děj působí zmatečně a orientace v něm není příliš srozumitelná. Navíc se zaměřuje jenom na krátké období, o kterém toho moc neví ani samotní historikové. Kamera taky, na rozdíl od například kostýmů, nejede zrovna první ligu a celkově to celé působí jako ochotnická hra na českého Williama Wallace. Jákl si bezesporu zaslouží maximální uznání, už jenom za to, že se věci pokouší dělat jinak, ale v tomto případě si měl vystačit pouze  s rolí producenta. ()

Katie88

Příběh o začátku husitských válek aneb Jak Žižka k pásce na oko příšel. Scénáristi měli v tomto případě docela volné ruce, co se původu a minulosti Jana Žižky týče, těžko ale říct, jestli by byli sami historici nadšeni. Děj není úplně špatný, ale k provedení mám dost výhrad. Trochu jsem očekávala, že uvidíme víc duchaplných konverzací a hlavně víc motivačních řečí. Naproti tomu dostáváme solidní středověkou řežbu, v celém filmu snad není jediný klidný moment, aniž by někdo někoho přepadl, ubodal nebo zmasakroval. Dost pochybuju, že by Rožumberkovi vojáci spolu s Kumány a dalšími skupinami takovým způsobem drancovali a vypalovali vesnice, to by jich asi už moc nezbylo. Ale toto přenechám k posouzení dějepisným znalcům. Ben Foster jako Jan Žižka je skvělý! Vyzařuje z něj klid a přirozená autorita, jen škoda že za něj většinou rozhodovali jiní a nedostal tak příliš příležitostí se více projevit. Věřím, že fandům středověkých fantasy řezaček spolu s fandama LARPu se to určitě líbit bude. Já jsem trochu doufala, že dostanu lepší středověk, než jen ten co se opakuje stále dokola - temný a ponurý, neustále pod mrakem, bahno a šeď. Snad někdy příště. ()

Andronikos

Nie je to úplne mainstreamovo vyžehlené, ale napriek náznaku tohto pozitívneho trendu je film predovšetkým ubíjajúci. Nie som si ale vôbec istý, či je nám tak ukazovaná ťarcha stredovekého (medieval) života a sveta. Časom ubíjali už aj (jednotlivo asi pôsobivé) zábery na divoké stredoveké jesenné lesy stredných (?) Čiech. Tá predzáverečná romanca medzi budúci božím bojovníkom a Kateřinou bola na môj vkus predsa len trochu narýchlo "vybudovaná". Ak chcel režisér Jákl naozaj natočiť svoje Statočné srdce, malo sa zapracovať na srdcervúcosti postáv či scén; mňa za srdce chytila iba Žižkovi vnútená "eutanázia" príbuzného; uvažoval by som ešte o finálnom rozhodnutí hlavnej ženskej postavy, ale aj to bledne pri porovnaní s obdobným (iste, inak motivovaným) krokom mladšej dcéry plukovníka Monroea z posledného Posledného Mohykána. - To, že má ísť o film venovaný Žižkovi, ber čert, bol som recenziami pripravený na to, že v tomto ohľade nemám nič čakat. Ale ani ako film o bezmennom stredovekom nájomnom únoscovi a žoldnierovi ma to nakoniec ako celok neoslovilo. Napokon som musel trochu pohoršene zvolať (okrem iného) Hic est leo! a namiesto troch sa prikloniť k dvom hviezdičkám. Ktovie, po druhom zhliadnutí by som sa azda viac zorientoval v neprehľadných únoscovských intrigách a niečo naviac ocenil, ale ako divák Janom Žižkom ubitý sa k tomu asi v dohľadnej dobe neprinútim. - Zaujímavé bolo zobrazenie "lišky ryšavej": neobvyklá bola jeho egocentrická, ale predsa len - ako sa mi zdalo - úprimná zbožnosť. - Potešilo ma - ako by nemohlo? - využitie kolínskeho Bartolomějského návrší: nešlo v tomto filme iba o pekné chrámové pozadie postáv, v interiéri Parléřovej stavby sa točila aj prvá ako tak pútavá scéna, Kateřinin únos. Aj keď to vlastne pre túto sakrálnu stavbu lichotivé nie je. :) - Historický rozbor nemá cenu. Iba by ma zaujímalo, či by chceli páni Jákl, Dobeš a Petruš považovať Kateřinu za dcéru Ľudovíta Orleánskeho. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera