Pohádka o tom, jak je důležité mít svého rybodlaka, a taky o tom, jak překonat osudovou kletbu i kouzla, která je snadné zneužít... Království tří rybníků postihla zlá kletba. Nadsmyslné bytosti odčarovaly ze zdejších rybníků všechny ryby, aby vytrestaly domýšlivého krále Boleslava. Jenže tento trest se obrátil především proti poddaným. Zmizení ryb, hlavního domácího produktu, je zbavilo tradiční možnosti obživy a zlikvidovalo jejich živnosti. Svou nespokojenost dávají stále hlasitěji najevo. I uvnitř královské rodiny se zahušťují vztahy. Králova dcera, princezna Lidunka, má úplně jinou představu o životě než její macecha. Chce navazovat na tradiční úlohu, kterou mladé ženy v tomto království vždy naplňovaly, ale stává se jednou z hlavních postav dění, v němž se o své místo na výsluní přetahuje několik vychytralých podvodníků. Nejvíc podfukář a zloděj Nikdáš, který nadsmyslným bytostem ukradl kouzelný proutek a má najednou v rukou velkou moc. V pravý čas se ale objeví mladý rybář Ludvík. Bude to právě on, kdo překoná kletbu, zachrání království a získá ruku princezny? (Česká televize)

bambiz odpad!

Děs běs. Pohádka má být pohádka a ne snůška trapností - děti se vůbec nechytaly a já se styděla a bylo mi líto herců - takže, pane Prušinovský, pro děti raději už ne! ()

waxtrax

Hospodské dialogy, estetika trapnosti, výrazy čtvrté cenové skupiny - to jsou výrazy v na ČSFD v komentářích a diskuzi k této štědrovečerní "pohádce". Nevyvracím to. Ani tvůrce neobhajuji. Problém je jinde. Daleko horším počinem je štědrovečerní pohádka Dvanáct měsíčků, kde se permanentně huláká, řve vulgárně nadává, neustále běhá s něčím mlátí byla přijata daleko příznivěji. A to proto, že byla diváky i medii respektována jako pohádka. Tohle je pokus o crazy komedii, bohužel nešťastně a mylně oblečen do kabátu pohádky - protože ta se lépe do medií prodá. ()

Mitch645 odpad!

Hloupá taškařice s hloupým dějem hodící se spíš do 80. let než do současnosti. Pochybuji, že něco takového může oslovit větší množství lidí s výjimkou dříve narozených a skalních příznivců pohádek... A už vůbec ne mladou generaci zvyklou na kreslené seriály a pohádky americké a západoevropské provenience. ()

psas

Jsem překvapený z tolika negativních komentářů. Mně se to líbilo, celkem vtipné, originální, i když spíš pro dospělé a děti tak z leckterých gagů nic neměly. Rozhodně jedna z lepších pohádek poslední doby, rozhodně lepší, než ty uječené Troškovy nebo loňský Sněžný drak. Liška naštěstí neměl moc prostoru, herecky mi vadil ještě ten velitel stráže, jinak celkem ok. ()

+sfinx+

Žánr "pohádka" se sem snad ani nehodí. Jako kdyby parta z hospody sebrala momentální nápady a stvořila scénář - sem tam nějaký to "vole", občas narážka na kokain, texty písní, které lze poslouchat jen při té správné hladince a celkový dojem prostoduché zábavy od mírně podnapilých tvůrců pro velmi podnapilé publikum. Pár vtipů tomu upřít nemohu, ale je otázka, zda se divák smál proto, že to už dlouho zoufale potřeboval, aby se nerozbrečel nebo zkrátka jen ze soucitu. Přestávám doufat, že se někdy kvalita pohádek alespoň přiblíží předrevolučnímu stavu. Těch pár světlých výjimek, které to dokázaly zřejmě začnu považovat za zázrak - velmi vzácný a těžko opakovatelný.. Teď už jen zbývá počkat, až pohádky hloupostí dosáhnou zahraniční vzory a pak až naše děti dosáhnou odpovídající úrovně. ()

hawkey_CZE odpad!

Proč Česká televize investuje naše prostředky do slátaniny, kterou bych se já osobně odvážil pustit hluboko po půlnoci v průběhu silvestrovské noci? ()

stanslon

Úplný odpad to nebyl. Rozhodně ne pro ty, co si přejí pohádky novodobé, pokud možno ART. Sice už to nejsou pohádky, spíš parodie na ně, ale mladé generaci se nejspíš líbí. Vkus se dozajista posunuje. Sáhodlouhá konverzace (chudáci herci, tolik textu naráz) ve stylu telenovel a šermovačky slovy a souboje ega jednotlivých postav, zvlášť tedy mužského a ženského přirození (původně tam mělo být rodu, ale přišel jsem na tohle lépe se hodící). Takže ani pohádka, ani horor, ani parodie. Prostě současný ART. Jak už jsem si zvykl psát k současným pohádkám, po letošku se na nové budu dívat jen z nedostatku jiného a ze zvědavosti. Kde jsou ty doby krásných pohádek mého dětství a mládí. Ty skončily před 40lety, poslední natočenou hezkou českou (byť koprodukční). ()

Fixa

Budu za mimoně, ale mě se to líbilo! Bylo to vtipný, mělo to dobrý herce, zajímavej děj a skvělej song na konci! Souhlasím s Radkem99 ()

TomGreen.

Dvě hvězdičky za úžasného Pavla Lišku. Prvních asi 5 minut filmu super, s delším časem úroveň prudce klesala. Sem tam dobrá hláška, jinak ztracený čas. Dokoukala jsem to jen proto, že jsem to sledovala tak na půl oka. Jediná nová pohádka, na kterou se poslední dobou dalo aspoň trochu dívat, je podle mě Láska na vlásku, a ani to není nic moc. Celkově tuhle "pohádku" nedoporučuji. ()

mizach

Konečně pořádná pohádka! Obsazení, masky, pohádkové postavy, příběh, .. Pokud přípravy na natáčení trvaly dva roky, dal bych tomu ještě týden :-) ()

Venys

Výrazně komediálně laděná pohádka, která má spád a abyste pochytili všechny vtipy a narážky, vidět jednou ji nestačí. Petr Kolečko opět prokázal svůj potenciál napsat kvalitní scénář. Režisér Prušinovský jeho, ke kontroverzi vzývající, rukavici zvedl a společně tvůrci velmi odvážně postavili na hlavu snad vše, na co je u pohádek běžný český divák zvyklý. To vyvolalo vášnivé reakce, což mohlo být ovšem způsobeno také nepříliš šťastným načasováním premiéry na první svátek vánoční. Brilantní výkon podal především Marek Taclík, kterému bohužel přes vlko/rybo/prasodlačí chrup místy nebylo všechny repliky rozumět. Uvěřitelná byla také emancipovaná princezna Jenovéfy Bokové, slizký komoří Jaroslava Plesla či král podpatoflák v podání Ondřeje Vetchého. Jestliže měla tedy princezna dilema, zda ji nastávající ženich, vykutálený zlodějíček, "va" nebo "neva", já mám při hodnocení pohádky, zda mne bavila či ne, volbu snazší. "Ba!" ()

adnov

Zajímavé. Tolik negativních komentářů bych nečekala. Nechápu toho víc. Že pohádka není pro děti? proč? ano, asi nepochopí všechny vtipy a narážky, ale to ve více pohádek. Zde je jasné zlo a dobro a kupodivu ta správná strana i zvítězí. A žádné sprosté výrazy ani mluvu ze 4.cenové jsem nezaznamenala. Herci skvělí! Nechápu že nekdo psal, že je mu líto Vetchého? Vždyt byl skvělý. Jak je možné, že se většině zdálo, že scénáristé i herci museli být sjetí? Příběh měl hlavu i patu, zahrané také normálně, kamera i výprava dobrá. Mě i mému manželovi a dokonce i našim holčičkám se to líbilo. Dcera stále zpívá Já jsem prasodlak :) My jsme se pobavili, a to je to hlavní. Ráda se na to podívám znovu. Za mě 80% ()

Jaytea

Možná to bylo způsobeno endorfinovou euforií po haldě snědeného vánočního cukroví, ale já se u této vskutku originálně pojaté pohádky výborně bavil. Od autorů Prušinovského a Kolečka jsem předtím ani žádnou tradičně sladkou pohádku pro malé dětičky ani nečekal. Dala by se určitě najít podobnost s Okresním přeborem a Čtvrtou hvězdou. Každý tento typ humoru evidentně nemusí, ale nedejte na všechny ty rejpaly. Podle mě stojí za to skouknout. Pohádka má spád, plno hlášek, pointu a šťastný konec. Co chcete víc? ()

forLeni

Tak asi takhle: když byla tato "pohádka" uvedena v premiéře v televizi na Boží hod vánoční, shlédla jsem asi 10 minut do chvíle, než "princezna" začala cvičit a prohlásila, že to dělá, aby unesla svého budoucího manžela. A to mi stačilo abych přepnula televizi, respektive ji vypnula. Nicméně asi za tři dny jsem si přečetla recenze na vánoční pohádky na internetu a taktéž na tuto Kdyby byly ryby. Takže mi to nedalo, a zabloudila jsem na zdejší recenze a nestačila jsem se divit, kolik jsem zde našla negativních a "odpadových" recenzí. Po tom co jsem si komentáře přečetla jsem se rozhodla, že tu hrůzu musím vidět a zjistit jak se věci mají. Takže jsem nelenila, dílo jsem si stáhla a hned shlédla. A výsledek? Faktem je, že jsem se často smála, ale ne tím, že by mě pohádka tak bavila a byla vtipná, ale proto, že byla dost ubohá a rádoby vtipy byli trapné. Jak už tady někdo psal, plazící se rybodlak Taclík byl asi jediný, kterému jsem se fakt smála protože byl směšný a to mile.Ta jeho křivá huba a šlapání si na jazyk bylo asi z celého toho veledíla nejlepší. Jinak ostatní děs a běs. Vilhelmovou nemám jako herečku ráda vůbec a tady se mi zhnusila úplně, Vetchý = bisexuální král a navíc totální dement, Liška - prostě idiot a princezna - slovník čtvrté cenové skupiny a vůbec princeznu si představuji trochu jinak. Ale co nejvíc tahalo za uši byly dialogy, tedy spíše zmatené kecy bez ladu a skladu. Věty - To mě va, to mě neva, ten mě ba a ten mě neba, které jsou na úrovni dětí základní školy to zabily úplně.A do toho několikrát Ty vole a já měla dost. Takže jsem si řekla, že ty odpadové komentáře asi vystihují nejlépe to, jaká tahle rádoby pohádka je. A ten zvuk kouzelného proutku alá chybová hláška Windows - tak to bylo úplně to poslední co by mi na téhle šílenosti vadilo. Jak zde někdo psal, Micimutr už byla průser hned v názvu a pro mě to byla zatím nejhorší pohádka,co jsem kdy viděla ale Kdyby byly ryby jí v tom výborně sekunduje. Takže pokud někdo zvládne vytvořit ještě větší blbost než je toto dílo a Micimutr tak by měl snad už dostat metál a hlavně všichni ti co točí tyhle šílenosti za peníze diváků by měli dostat doživotní zákaz cokoliv točit. Někdy si říkám, že komunista věděl proč cenzuroval a nepustil všechno do oběhu. Kdyby tady totiž byla taková cenzura dnes, tak bychom více než polovinu českých filmů a pohádek natočených po r. 89 neviděli. A myslím že by to ani nebyla škoda, o nic bychom nepřišly. Takže odpad nedám, ta jedna hvězdička je za rybodlaka Taclíka. :-) ()

PORTER44

Sice souhlasím s tím že to není tak úplně pohádka pro děti,ale zase takový průser že by se na to nenechalo koukat to není.Bylo tam spousta vymyšlených postav které v jiné pohádce neuvidíte a i tím to bylo trochu zajímavější,s hereckým obsazením a hereckými výkony spokojenost,chvílemi to bylo docela vtipné. ()