Postavy se sice občas chovají značně dementně, to je ovšem problém veškeré české TV (nejen) pohádkové tvorby. Já se u toho prostě nejednou zasmál a docela mne to bavilo, včetně závěrečné písně o prasodlakovi. Když nic jiného, "Kdyby byly ryby" alespoň nikoho nevykrádají a jsou vskutku svérázné a originální - a to z mého pohledu není málo. Pokud ale chcete vidět Jenovéfu a Lukáše v něčem ještě ujetějším a nejste moc velké fajnovky tak doporučuji tohle:http://www.csfd.cz/film/350724-l-h/ :)).(26.12.2014)

• evilmind

I na české poměry neobvyklá přehlídka bizarností. Jako pohádka to moc nedává smysl, tím méně pak pro děti, které pravděpodobně s pláčem utečou od obrazovky už po půl hodině, ale některé nápady jsou docela vtipné - třeba ten zvuk z windows při (ne)úspěšném použití magie. Pravděpodobně působí celkově lépe, a možná i dává smysl, pokud sledujete pod vlivem halucinogenů.(26.12.2014)

Původní nízké hodnocení musím po čase a opětovném zhlédnutí výrazně navýšit. Zprvu jsem byla zklamaná, protože od pohádky nasazené na Vánoce očekávám něco zcela jiného, než na mě vykouklo z tohoto díla. Ovšem v jakoukoli jinou dobu si ji pustím ráda, vlastně dokonce raději, než pohádky klasické. Řada povedených vtípků, které již v komentářích jmenují jiní, nebudu tedy opakovat (ale windows error musím, to bylo nejbáječnější!). Víc takových!(19.2.2015)

Tvůrci sice pozapomněli na to nejdůležitější, tj; pro koho jsou v prvé řadě pohádky určeny, ale nutno podotknout, alespoň se snažili téma uchopit jinak, tj; odlišit se od té přehršle nudných neoriginálních pohádek, které nám jsou v posledních letech servírovány ( všechna čest všem vyjímkám). Pravdou sice je, že po celou dobu jsem nechápavě kroutil hlavou resp. si ji lámal, jak a kde scénáristé, potažmo celý štáb, sbírali své nápady, abych následně došel k jedinému možnému závěru. Po večerech ( k podpoření můzy) tekl proudem přepálený absinth, mocně podpořený sněhobílým práškem (Jarda Plesl se bez něj nakonec neobešel už ani na place) aby, s blížícím se koncem a tenčícími se zásobami, někteří vzali za vděk i lahodným koktejlem dvacetiprocentního blatouchu a osmdesátiprocentního lekníku (samozřejmě nitrožilně) a před první ranní klapkou, se tak nastřelovali do nového natáčecího dne. Výsledek podle toho sice taky tak vypadá, ale díky jisté neoddiskutovatelné originalitě, sympatickému hereckému obsazení, všudypřítomnému nadhledu (závěrečná píseň budiž jasným důkazem) a mé dávné slabosti pro tyhle němé blázny, nekonečné hodiny vysedávající bez jediného záběru u vody, jednoduše tuhle netradiční pohádku nedokážu a nechci potopit. KUKU.... 65% [Souhlas viz kolega Fíkus. Jediné, co se dá vytknout, je to poměrně nešťastné načasování. To je ale chyba těch, co mají na starosti programové schéma v ČT. Nevidím tedy důvod, trestat za to tvůrce samotné....] Edit: po druhé projekci, musím chtě nechtě přitlačit. Tohle je skutečně vodvaz "hurá, hurá, on jí neva....". Navíc, ač se to na první pohled nezdá, inteligentní. 75%(26.12.2014)

Plnej nášup pizd nedávám ze třech důvodů, první je ten, že jsem včera lupnul Interstellaru tři, druhej za nechutnou, vteřinu trvající vložku v první třetině, neboť se můj jemnocit nemůže přenýst přes určitý mantinely a poslední příčinou je strach z toho, abyste si nemysleli, že jsem tak ukrutnej dement. Už to, že jsem se vrhl na projekt, kde figurují zjevy typu Lišky, Byčbožky a Vilhelmový a přesto mě nejeblo, ba naopak, to je téměř zázrak. Neskutečná prdel plná ryb.(3.1.2015)

• - Natáčelo se na Štampachu u Mělníka nebo na zámečku v Třebešicích. (M.B)

• - Scéna, kdy král (Ondřej Vetchý) spadne z lávky do vody, paroduje podobnou scénu s postavou krále (Jan Werich) z pohádky Byl jednou jeden král... (1954). (PECHY15)

• - Při mávnutí proutkem jsou použity zvuky známé z operačního systému Windows. (Kuny27)