Kdyby byly ryby (TV film)

• Česko

Bylo nebylo

(neoficiální název)

Pohádka / Komedie

Česko, 2014, 95 min

Musím přiznat, že několikrát jsem se zasmál. Především díky Zuzaně Bydžovské nebo skvěle vystřihnuté karikatuře komořího Jaroslava Plesla. Jenže... Bejvaly doby, kdy z pohádek zaznívala kultivovaná a ukázková čeština, která mohla děti vychovávat. V tomto směru je tahle pohádka těžkej průser a tvůrci by si měli ujasnit, pro koho vlastně točí. À propos, to se v českých a moravských divadlech nenajde opravdu pěkná holka, která by se hodila pro roli princezny? Totéž ostatně platí i pro postavu hlavního sympaťáka. Lukáš Příkazký s umaštěnou hřívou fakt ne.(30.12.2014)

Detaily a drobnosti této pohádky jsou bohužel mnohem silnější než celek. Ze všech nadsmyslných bytostí tu má trochu prostoru jen Marek Taclík, co by vlkodlak (a další -dlaci). Ondřej Vetchý jako král je kupodivu nejsilnější v dialogu s obrazem své zesnulé manželky. Také princezna zajímavým způsobem vybočuje z běžné pohádkové klasiky. Jenže nejlepší je stejně Jaroslav Plesl, který dokonale zužitkoval potenciál role, která do pohádky vnáší politickou parodii. A čistě jen kvůli němu jdu s hodnocením o hvězdičku výš.(26.12.2014)

Takovej ten pocit, kdy dáte hercům rámcový scénář, pak je zkouříte a ožerete, a necháte je, aby na place pobíhali a "něco" hráli. Fanoušci Prušinovského a spol. budou nadšení, ostatní to do nebe vyhejtujou. Já jsem tak někde uprostřed cesty. Okresní přebor, i Čtvrtou hvězdu jsem "žral", tohle ve mě vyvovalo někdy salvy smíchu, někdy jsem jen nevěřícně koukal na obrazovku a říkal si: "Co to ku.va je?". Výborný Vetchý, úchylná Vilhelmová, ostatní tak nějak do počtu a nejvíc mi tam neseděl Pavelka, který prostě do ansáblu kolem Dejvického divadla tak nějak nepatří. 60%(26.12.2014)

• kinderman

Zatímco v Princezně a písaři navlékli tvůrci na dějovou kostřičku Pyšné princezny šplhání po střechách a metání kozelců při šermu (plus dvacet let nepochopitelně v močálech skrývajícího se fotříka), tady už se s klasickým scénářem nepáral vůbec nikdo. Krádež oka je jen záminkou k rozehrání nejrůznějších bizarností, kdy Plesl tak trochu imituje Preisse (S čerty nejsou žerty), a protože Liška je většinu času zavřený v hrnci, tak Taclík imituje Lišku, přičemž hlavní hrdina je (záměrně?) tou nejméně zajímavou postavou (zajímavější tam byl i holohlav Dastlík, který v Ulici představuje nesnesitelnou sbírku klišé o lidech z Moravy). Bavila mě na tom zejména představa klasické tuzemské rodiny, která z toho při sledování musela být docela vytřeštěná.(26.12.2014)

Svéráz Prušinovského nerybolovu.. Odkazy na klasické pohádky a přiblblým Liškou vulgo hejkalem veškerá konvenčnost končí. Král s nevyhraněnou orientací? Sexuálně nevybouřená královna? Princezna shánějící podpůrné prostředky k růstu svalové hmoty? Kouzelná hůlka z Microsoftu? No mně to celkem neva, ale děti při sledování asi nebudou pod stejným vlivem jako autorský štáb (vidím to tak na sedm piv a jednu zelenou).. Teď jen čekám, kdy aktivity komořího, jenž si pudruje tvář zbožím z Medellínu, potrestá naše spravedlivá RRTV. Vidím to na 25 dní arest a 50 ran holí..(26.12.2014)