Kdyby byly ryby (TV film)

• Česko

Bylo nebylo

(neoficiální název)

Pohádka / Komedie

Česko, 2014, 95 min

Konečně originálnější pohádka. Ano, je sice trochu přemrštěná, občasné scény zavání trapností a některé věci vám polezou na nervy (kterej pablb mohl dát do pohádky zvuky z OS Windows), ale i přes to se mi na ní koukalo mnohem lépe než na ty letošní i loňské "skvosty", kterými nás naše Čt ládovala. Sice si vypůjčuje několik pohádkových postav i zápletek odjinud, ale díky povedeným postavám, dobrým hercům, které i ty nejtrapnější scénky dokázali ustát a několika originálním nápadům je tato pohádka více než svěžím úkazem. Navíc tu máme brilantního Ondřeje Vetchého, který i namalém prostoru dokázal vykouzlit výbornou postavu zmateného krále či hlavního nepříliš výrazného tahouna Lukáše Příkazkého, který taktéž svou roli ustál bez zaváhání. Snad k nám po tomhle záblesku přijdou i další orginální a né tak přemrštěné pohádky. 6/10.(29.12.2014)

• korbitch22

Liška opět v roli totálního dementa, on hraje už skoro dvacet let stejnou roli od Návratu idiota plus hlášky jako ''Polednice, vy jste si snad dneska šlehla Rulíku'' tak s tim jděte do prdele pánové a zoufejte si, v tu chvilku vysílaným S čerty nejsou žerty nesaháte ani po kotníček. Ubohost dnešních pohádek nelze vyjádřit lépe, horší už je snad jen Troška.15%.(26.12.2014)

• evilmind

I na české poměry neobvyklá přehlídka bizarností. Jako pohádka to moc nedává smysl, tím méně pak pro děti, které pravděpodobně s pláčem utečou od obrazovky už po půl hodině, ale některé nápady jsou docela vtipné - třeba ten zvuk z windows při (ne)úspěšném použití magie. Pravděpodobně působí celkově lépe, a možná i dává smysl, pokud sledujete pod vlivem halucinogenů.(26.12.2014)

• kinderman

Zatímco v Princezně a písaři navlékli tvůrci na dějovou kostřičku Pyšné princezny šplhání po střechách a metání kozelců při šermu (plus dvacet let nepochopitelně v močálech skrývajícího se fotříka), tady už se s klasickým scénářem nepáral vůbec nikdo. Krádež oka je jen záminkou k rozehrání nejrůznějších bizarností, kdy Plesl tak trochu imituje Preisse (S čerty nejsou žerty), a protože Liška je většinu času zavřený v hrnci, tak Taclík imituje Lišku, přičemž hlavní hrdina je (záměrně?) tou nejméně zajímavou postavou (zajímavější tam byl i holohlav Dastlík, který v Ulici představuje nesnesitelnou sbírku klišé o lidech z Moravy). Bavila mě na tom zejména představa klasické tuzemské rodiny, která z toho při sledování musela být docela vytřeštěná.(26.12.2014)

• MáŠa

Taková divno-pohádka. Občas vtipný, občas to spíš zabolelo. Kdyby některé pasáže nebyly pitomé, výsledný dojem by byl asi lepší. Teď nemyslím ani tak ty netradičnosti, ale spíš jednání postav. Např. dobrovolnou výměnu proutku mezi padouchem a dobrákem. To byl jeden z okamžiků, kdy se člověk chytal za hlavu, jak jsou ty postavy úplně pitomé.(26.12.2014)

• - Při mávnutí proutkem jsou použity zvuky známé z operačního systému Windows. (Kuny27)

• - Přípravy na natáčení zabraly 2 roky. (M.B)

• - Natáčelo se na Štampachu u Mělníka nebo na zámečku v Třebešicích. (M.B)