Kdyby byly ryby (TV film)

• Česko

Bylo nebylo

(neoficiální název)

Pohádka / Komedie

Česko, 2014, 95 min

• D.Moore

Netvrdím, že mě nepobavil kouzelný proutek vydávající Windows zvuky nebo magické Rybí oko s hlasem Jiřího Lábuse, ale jinak byla tahle bizarní pohádka poměrně suchá a mohla by se klidně přejmenovat na Kdyby byly vtipy. Humor se tu totiž vyskytoval pouze v jakýchsi pokusech o satiru a v různě potrhlém jednání různých postav, ničeho pořádného jsme se navzdory označení "pohádková komedie" nedočkali. Úplný průšvih to není a dovedu si představit, že se na pohádku někdy podívám znovu a budu se smát od začátku do konce, jenže ten smích bude pravděpodobně lehce šílený.(26.12.2014)

• Helo

Bída. Herecky sice asi tak o 261% lepší, než v případě štědrovečerního kousku, jehož jméno jsem zapomněl 5 minut po skončení, ale jinak běda běda. I přesto že základní zápletka nebyla vyloženě blbá, tak stejně scénář nakonec vařil z vody a byl pln pitomostí a do očí bijících hloupostí, a na to, že to byla komedie, tak tam ta koncentrace vtipných vtipů byla dost slabá, ačkoli pár jich bylo povedených. A o debilní hudbě vůbec nemluvím. Uctívači Windowsů nechť si přidají jednu hvězdu. A ti, kdo hodnotí čtyřmi a pěti hvězdami, by si měli povinně zopakovat čtyř a pěti hvězdičkové pohádky jako např. S čerty nejsou žerty, Byl jednou jeden král, Mrazík, atd.! To je totiž úplně jiný level, dámy a pánové.(26.12.2014)

• Jezinka.Jezinka

Ráda bych napsala, že forma převyšovala obsah, ale ono to obsah nemělo a forma byla spíš deforma, marně přemýšlím, jak decentně naznačit, že celá ta taškařice trpěla křivicí, mrtvicí nebo kdo ví čím, a to zjevně z nedostatku rybího tuku, neb rybí tuk mj. podporuje činnost nervové soustavy a tím i mozku. Tvůrci evidentně o rybím tuku jen slyšeli. Začnu vyjmenováním některých nejkřiklavějších negativ - královna, co se chová jako řemeslná prostitutka (jako Západočech vím, o čem mluvím), král, který obvyklou hranici rozostřenosti a roztomilé bezradnosti přeskočil a od té hranice odskákal daleko, předaleko do říše čirého kreténismu (pořád jsme u toho nedostatku jódu), princezna, která si stěžuje, že je hubená a málo fyzicky zdatná, přičemž je to holka krev a mlíko, možná přímo podmáslí, roztomilý, charakterní hlavní hrdina je obluda, na kterou by nevlezl ani slimák, vypadá oslizle ještě, než se (spoiler) sám slimákem stal. Každý nemůže být fyzicky hezký, ale princezny a romantičtí hrdinové by tedy sakra měli. Připadám si jako divák podvedená a ošizená. S pozitivy budu hotová rychle. Jezte ryby, jsou zdravé.(26.12.2014)

• kinderman

Zatímco v Princezně a písaři navlékli tvůrci na dějovou kostřičku Pyšné princezny šplhání po střechách a metání kozelců při šermu (plus dvacet let nepochopitelně v močálech skrývajícího se fotříka), tady už se s klasickým scénářem nepáral vůbec nikdo. Krádež oka je jen záminkou k rozehrání nejrůznějších bizarností, kdy Plesl tak trochu imituje Preisse (S čerty nejsou žerty), a protože Liška je většinu času zavřený v hrnci, tak Taclík imituje Lišku, přičemž hlavní hrdina je (záměrně?) tou nejméně zajímavou postavou (zajímavější tam byl i holohlav Dastlík, který v Ulici představuje nesnesitelnou sbírku klišé o lidech z Moravy). Bavila mě na tom zejména představa klasické tuzemské rodiny, která z toho při sledování musela být docela vytřeštěná.(26.12.2014)

• evilmind

I na české poměry neobvyklá přehlídka bizarností. Jako pohádka to moc nedává smysl, tím méně pak pro děti, které pravděpodobně s pláčem utečou od obrazovky už po půl hodině, ale některé nápady jsou docela vtipné - třeba ten zvuk z windows při (ne)úspěšném použití magie. Pravděpodobně působí celkově lépe, a možná i dává smysl, pokud sledujete pod vlivem halucinogenů.(26.12.2014)

• - Při mávnutí proutkem jsou použity zvuky známé z operačního systému Windows. (Kuny27)

• - Natáčelo se na Štampachu u Mělníka nebo na zámečku v Třebešicích. (M.B)

• - Scéna, kdy král (Ondřej Vetchý) spadne z lávky do vody, paroduje podobnou scénu s postavou krále (Jan Werich) z pohádky Byl jednou jeden král... (1954). (PECHY15)