Kdyby byly ryby (TV film)

• Česko

Bylo nebylo

(neoficiální název)

Pohádka / Komedie

Česko, 2014, 95 min

Anarchie, ujetost, sranda - tahle pohádka je červeným hadrem dráždícím všechny staromilce, kteří rok co rok vzdychají po nových třech oříšcích nebo zpívajícím poupátku. Ty už ale nikdo znovu nenatočí. Doba je jinde, finance jsou jiné (menší), herci jsou jiní a jiná je i poetika a vnímání světa. _____ Tahle pohádka převrací na ruby pravidla, a když na tu hru divák přistoupí, tak se bude skvěle bavit vypointovanými scénami, fantastickými zvraty a vtipnými dialogy. Není to nejspíš pohádka pro nejmenší, spíš pro dorůstající děti a dospělé. Ale ani malému dítěti neublíží, to stejně sexuální a drogově podbarvené narážky nepochopí, takže ho nezkazí. Spíš ho bude nudit a bude se dožadovat vyprávění o klasické princezně, která se nechá zachránit, nebo aspoň okouzlí prince svoji líbezností a ne o rázné holce, která chce nabrat svalovou hmotu a tatíčka krále diriguje jak generál. ______Odrostlejší divák by ale měl ocenit docela zdařilý pokus o pohádku, která se naprosto vymyká všemu, co tady zatím bylo natočeno a to včetně moderních pohádek typu O princezně na klíček nebo Taneček přes dvě pekla. Snad je trochu myšlenkově spřízněná s pohádkou O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem, ale v absurditě dokázala zajít mnohem dál. ______ Škoda chvílemi zašumlovaných postsynchronů (ale mohla jsem mít špatnou verzi), nezřetelných nočních scén a výpravy, která si zasloužila větší stylizaci, než jen oprášené kostýmy z nějaké normální nudné pohádky. _____ Ti, kdo točili tenhle film, ukázali, že mají pořádný koule a já jim tleskám! /26. 12. 14./(26.12.2014)

• Pierre

NE, NE, NÉÉÉ! Tak tady to bylo tak hrozné, že jsem to musel 25.12 2014 přepnout rychle na Novu kde dávali Babovřesky (které jsem nakonec taky vypl.) Hahá.:-)) No a teď vážně: Tohle má být pohádka? Kde jsou časy Tří oříšků pro Popelku a dalších skvostů. Kdyby byly ryby je nechutný blivajz, složený z pitvoření, křeče, vulgarit a NEvtipu. Radši bych nekonzultoval pokud nechcete vyzvracet csfd odpady s pitvořicím se Liškou, co nejde umýt. Ano, nejde. Ten naprosto zastínil svůj talent. Je totiž všude.. Už se vážně bojím, abych na mě nevykul ze záchodové mísy. Dost těch nechutností, jdu si halywůůůdský romanťák z hezkejma lidma a hezkejma bytma. Aha, to je taky nechutnost.(26.5.2016)

• kinderman

Zatímco v Princezně a písaři navlékli tvůrci na dějovou kostřičku Pyšné princezny šplhání po střechách a metání kozelců při šermu (plus dvacet let nepochopitelně v močálech skrývajícího se fotříka), tady už se s klasickým scénářem nepáral vůbec nikdo. Krádež oka je jen záminkou k rozehrání nejrůznějších bizarností, kdy Plesl tak trochu imituje Preisse (S čerty nejsou žerty), a protože Liška je většinu času zavřený v hrnci, tak Taclík imituje Lišku, přičemž hlavní hrdina je (záměrně?) tou nejméně zajímavou postavou (zajímavější tam byl i holohlav Dastlík, který v Ulici představuje nesnesitelnou sbírku klišé o lidech z Moravy). Bavila mě na tom zejména představa klasické tuzemské rodiny, která z toho při sledování musela být docela vytřeštěná.(26.12.2014)

• korbitch22

Liška opět v roli totálního dementa, on hraje už skoro dvacet let stejnou roli od Návratu idiota plus hlášky jako ''Polednice, vy jste si snad dneska šlehla Rulíku'' tak s tim jděte do prdele pánové a zoufejte si, v tu chvilku vysílaným S čerty nejsou žerty nesaháte ani po kotníček. Ubohost dnešních pohádek nelze vyjádřit lépe, horší už je snad jen Troška.15%.(26.12.2014)

Ona to snad ani není pohádka. Stačí se trošku porozhlédnout po kraji. Že měli na hradě trotla? Já vám lidi nevím, ale nepřipadá vám to vlastně v kontextu našich ryze českých dějin (ne, Habsburky do toho opravdu netahejte) tak trošku normální? Pokud normálním nazveme to, co je běžné a co převažuje. Že je hlavní hrdina nehezké nemehlo? A jaké my to vlastně máme národní hrdiny? Jan Hus byl prý tlustý páprda (dej mu Pánbů věčnou slávu), Jan Žižka byl lapka a můžeme pokračovat. Zase ale, abych nebyla úplně nespravedlivá, hrdinové se v naší zemi našli a já doufám, že pořád ještě najdou. Ale tahle pohádka je fajn, protože umí věci parodovat tak, že z toho člověku není úzko, a tudíž nemám obavu ji dětem pustit. Oproti mnoha jiným pohádkovým komediím má totiž vzácný nadhled. V mnoha pohádkách se například král chová jako idiot a já jim to neodpouštím. On je totiž rozdíl mezi zcela vážně míněnou výkladní skříní čecháčkovských manýr a křivým zrcadlem, které se tomu čecháčkovství na plnou hubu směje.(10.2.2015)