Kdyby byly ryby (TV film)

• Česko

Bylo nebylo

(neoficiální název)

Pohádka / Komedie

Česko, 2014, 95 min

• Ištván87

Místy to byla taková demence, že se člověk i celkem zasmál, nicméně nějak se jim nepovedlo vychytat to tak, aby každý pochopil, že ty debility mají být vtipné. Takže nakonec to vypadá jen jako když si pár lidí o nudném sobotním večeru smotne brčko, napíšou scénář, jiní lidé si smotnou další brčko a rozhodnou se ten scénář natočit a pak si všichni vespolek udělají grand-prix v hulení, z čehož vznikl tento rozkošný příběh.(27.12.2014)

• kinderman

Zatímco v Princezně a písaři navlékli tvůrci na dějovou kostřičku Pyšné princezny šplhání po střechách a metání kozelců při šermu (plus dvacet let nepochopitelně v močálech skrývajícího se fotříka), tady už se s klasickým scénářem nepáral vůbec nikdo. Krádež oka je jen záminkou k rozehrání nejrůznějších bizarností, kdy Plesl tak trochu imituje Preisse (S čerty nejsou žerty), a protože Liška je většinu času zavřený v hrnci, tak Taclík imituje Lišku, přičemž hlavní hrdina je (záměrně?) tou nejméně zajímavou postavou (zajímavější tam byl i holohlav Dastlík, který v Ulici představuje nesnesitelnou sbírku klišé o lidech z Moravy). Bavila mě na tom zejména představa klasické tuzemské rodiny, která z toho při sledování musela být docela vytřeštěná.(26.12.2014)

• evilmind

I na české poměry neobvyklá přehlídka bizarností. Jako pohádka to moc nedává smysl, tím méně pak pro děti, které pravděpodobně s pláčem utečou od obrazovky už po půl hodině, ale některé nápady jsou docela vtipné - třeba ten zvuk z windows při (ne)úspěšném použití magie. Pravděpodobně působí celkově lépe, a možná i dává smysl, pokud sledujete pod vlivem halucinogenů.(26.12.2014)

• GeusX

A tohle měla být jako komedie? Moc jsem se popravdě nenasmál. Moderní pohádkové pojetí beru, ale že se tvůrcům do pohádky, na kterou se budou dívat i děti, vloudí vulgární slůvka je dost smutné. Připadalo mi to (i ostatním z rodiny, co se na to se mnou v tv dívali) jako nějaká silvestrovská taškařice na jedno hodně nenáročné pobavení. Dost těžko hodnotit. Zanícený dadaista by byl asi nadšen. Já dávám jen slabé dvě hvězdy.(28.12.2014)

Nepřirozená civilnost jednadvacátého století se již stala součástí prakticky každé novodobé české pohádky, plus úplná absence dramatu či dokonce hororu, což jsou nepochybně úplné kořeny českých pohádek. Dnešní tvůrci sázejí vše na humor, což se samozřejmě dělo i dříve, nicméně vždy to mělo nádech dramatu a humor byl skutečně legrační, u československých pohádek se lze od srdce zasmát. Dnes to ve většině případů nefunguje, viz pohádky s Mádlem apod. Ryby ovšem srandovní jsou, až na občasné zabřednutí do stupidity (Vilhelmová - Vetchý hrůza...), jsem se upřímně bavil, skoro mi až přišlo líto, že se tvůrci rozhodli do toho zamíchat tisíckrát omílaný prázdný příběh o skromné princezně, nuceném sňatku s podvodníkem a vyvoleném charakterním chuďasovi, tedy natočit pohádku. Každopádně vedle skvělého prostředí a legrace, se lze dočkat i velmi dobrého herectví, Beková a Plesl vynikající, Datslík - Holy Motors hadr :). Každopádně i všechno dobré zde funguje tak maximálně jednou.(7.7.2017)

• - Při mávnutí proutkem jsou použity zvuky známé z operačního systému Windows. (Kuny27)

• - Scéna, kdy král (Ondřej Vetchý) spadne z lávky do vody, paroduje podobnou scénu s postavou krále (Jan Werich) z pohádky Byl jednou jeden král... (1954). (PECHY15)

• - Natáčelo se na Štampachu u Mělníka nebo na zámečku v Třebešicích. (M.B)