Kdyby byly ryby (TV film)

• Česko

Bylo nebylo

(neoficiální název)

Pohádka / Komedie

Česko, 2014, 95 min

Anarchie, ujetost, sranda - tahle pohádka je červeným hadrem dráždícím všechny staromilce, kteří rok co rok vzdychají po nových třech oříšcích nebo zpívajícím poupátku. Ty už ale nikdo znovu nenatočí. Doba je jinde, finance jsou jiné (menší), herci jsou jiní a jiná je i poetika a vnímání světa. _____ Tahle pohádka převrací na ruby pravidla, a když na tu hru divák přistoupí, tak se bude skvěle bavit vypointovanými scénami, fantastickými zvraty a vtipnými dialogy. Není to nejspíš pohádka pro nejmenší, spíš pro dorůstající děti a dospělé. Ale ani malému dítěti neublíží, to stejně sexuální a drogově podbarvené narážky nepochopí, takže ho nezkazí. Spíš ho bude nudit a bude se dožadovat vyprávění o klasické princezně, která se nechá zachránit, nebo aspoň okouzlí prince svoji líbezností a ne o rázné holce, která chce nabrat svalovou hmotu a tatíčka krále diriguje jak generál. ______Odrostlejší divák by ale měl ocenit docela zdařilý pokus o pohádku, která se naprosto vymyká všemu, co tady zatím bylo natočeno a to včetně moderních pohádek typu O princezně na klíček nebo Taneček přes dvě pekla. Snad je trochu myšlenkově spřízněná s pohádkou O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem, ale v absurditě dokázala zajít mnohem dál. ______ Škoda chvílemi zašumlovaných postsynchronů (ale mohla jsem mít špatnou verzi), nezřetelných nočních scén a výpravy, která si zasloužila větší stylizaci, než jen oprášené kostýmy z nějaké normální nudné pohádky. _____ Ti, kdo točili tenhle film, ukázali, že mají pořádný koule a já jim tleskám! /26. 12. 14./(26.12.2014)

Nepřirozená civilnost jednadvacátého století se již stala součástí prakticky každé novodobé české pohádky, plus úplná absence dramatu či dokonce hororu, což jsou nepochybně úplné kořeny českých pohádek. Dnešní tvůrci sázejí vše na humor, což se samozřejmě dělo i dříve, nicméně vždy to mělo nádech dramatu a humor byl skutečně legrační, u československých pohádek se lze od srdce zasmát. Dnes to ve většině případů nefunguje, viz pohádky s Mádlem apod. Ryby ovšem srandovní jsou, až na občasné zabřednutí do stupidity (Vilhelmová - Vetchý hrůza...), jsem se upřímně bavil, skoro mi až přišlo líto, že se tvůrci rozhodli do toho zamíchat tisíckrát omílaný prázdný příběh o skromné princezně, nuceném sňatku s podvodníkem a vyvoleném charakterním chuďasovi, tedy natočit pohádku. Každopádně vedle skvělého prostředí a legrace, se lze dočkat i velmi dobrého herectví, Beková a Plesl vynikající, Datslík - Holy Motors hadr :). Každopádně i všechno dobré zde funguje tak maximálně jednou.(7.7.2017)

Dada i pata pohádka. Estetika trapnosti, přenesená z Okresního přeboru do pohádkového světa nadsmyslných bytostí, mi zprvu vůbec neseděla a cloumala vším konzervativním, co v sobě jako divák ukrývám, ovšem jen do doby, než jsem pochopil, že to scenáristé Alois Ditrich s Petrem Kolečkem mysleli úplně jinak a vlastně jen překlopili poetiku seriálu Čtvrtá hvězda do pohádkového světa, což spolu s režisérem Prušinovským korunovali šamanským vyvoláním Macourkovsko-Vorlíčkovského ducha. Už jsem ani nevěřil, že se to někdy stane. Produkce dětské pohádkové tvorby nejen naší veřejnoprávní televize totiž dlouhodobě stagnuje a už věky nepřišel žádný z tvůrců s ničím výrazně novým, svérázně autorským (vyjma snad Svěrákova Kukyho, což je ovšem plnohodnotný celovečerní film určený do kin) a z tohoto pohledu jsou ,,Kdyby byly ryby" vlastně doslova pohádková revoluce...anebo možná právě onen vychvalovaný návrat k Macourkovsko-Vorlíčkovským kořenům. Ryzí autorská pohádka postavená na nespoutané imaginaci a originalitě! Bojím se sice toho, kdyby se z této pohádky měl stát u dalších tvůrců trend a na režisérskou a scenáristickou stoličku by zasedl někdo méně talentovaný a imaginací obdařený, neboť už nyní šla pohádka často po hraně a humoru si zjevně užívali především herci na place při vytváření ztřeštěných hereckých kreací, protože ten ve scénáři nebyl vždy tak nosný, jak by takovýhle projekt potřeboval, ale přesto jsou ,,ryby" unikátem...a to doslova. Ulítlost na kvadrát, konina, slátanina ... ale neříkali náhodou tohle taky kdysi lidé po prvních dílech Arabely? PS: Opravdu by mne zajímalo, proč dramaturgové České televize nasadili tuhle nezřízenou pohádkovou travestii právě na Boží hod vánoční, to ji nikdo z nich dříve osobně neviděl? To ale není až tak problém samotné pohádky, že ...(26.12.2014)

• hammer_head

Štěstí je, že jsem se nedíval na Štědrý večer, kdy měla tato kravina premiéru. Nenapadá mě jediný důvod, kvůli kterému bych dal aspoň tu jednu hvězdu. Vůbec nechápu proč se takové ptákoviny točí a hlavně pro koho se točí. Kdyby byly ryby, totiž není určená pro dospělé, ale ani pro děti (není to komedie a už vůbec to není pohádka). Přesně kvůli těmto filmům je zde ta kolonka ''odpad'', pro mě UŽ NIKDY VÍC(14.1.2015)

Kdyby byly v rybníce ryby nebyla by v televizi o letošních Vánocích k vidění takhle poťouchlá pohádka o bezprizorním rybodlakovi, marnivé prostopášné královně a princezně, která posiluje, aby uzvedla svého budoucího chotě. Ale že ryby v celém království kvůli ukradenému rybímu oku nebyly, tak díky tomu vznikl tenhle ztřeštěný pohádkový svět naruby, ze kterého všem zůstává rozum stát jak mávnutím kouzelného windows proutku ..(28.12.2014)

• - Natáčelo se na Štampachu u Mělníka nebo na zámečku v Třebešicích. (M.B)

• - Scéna, kdy král (Ondřej Vetchý) spadne z lávky do vody, paroduje podobnou scénu s postavou krále (Jan Werich) z pohádky Byl jednou jeden král... (1954). (PECHY15)

• - Při mávnutí proutkem jsou použity zvuky známé z operačního systému Windows. (Kuny27)