Pohádka o tom, jak je důležité mít svého rybodlaka, a taky o tom, jak překonat osudovou kletbu i kouzla, která je snadné zneužít. Království tří rybníků postihla zlá kletba. Nadsmyslné bytosti odčarovaly ze zdejších rybníků všechny ryby, aby vytrestaly domýšlivého krále Boleslava. Jenže tento trest se obrátil především proti poddaným. Zmizení ryb, hlavního domácího produktu, je zbavilo tradiční možnosti obživy a zlikvidovalo jejich živnosti. Svou nespokojenost dávají stále hlasitěji najevo.
I uvnitř královské rodiny se zahušťují vztahy. Králova dcera, princezna Lidunka, má úplně jinou představu o životě než její macecha. Chce navazovat na tradiční úlohu, kterou mladé ženy v tomto království vždy naplňovaly, ale stává se jednou z hlavních postav dění, v němž se o své místo na výsluní přetahuje několik vychytralých podvodníků. Nejvíc podfukář a zloděj Nikdáš, který nadsmyslným bytostem ukradl kouzelný proutek a má najednou v rukou velkou moc.
V pravý čas se ale objeví mladý rybář Ludvík. Bude to právě on, kdo překoná kletbu, zachrání království a získá ruku princezny? (Česká televize)

Fretakata

Co toto chcelo byt ?! Rozpravkam nadrzujem - ale toto ... velke sklamanie. Nedalo sa to ani dopozerat. Najprv som dala Odpad, ale spomenula som si na Kamenaky a Dagmary ... tak som to s tazkym povzdychom opravila na jednu hviezdicku a po dalsom vzdychnuti som zmazala hodnotenie uplne. Aj tych par minut, kym som cakala, co z toho bude, musim rychlo vymazat zo zavitu. Brrrrr. ()

golfista odpad!

Já moc odpady nedávám, ale tohle bylo fakticky ne-u-vě-ři-tel-ný. Ani pohádka, ani komedie, ani pro dospěláky, a už vůbec ne pro děti. Takhle jsem si pane Prušinovský zhodnocení svých koncesionářských poplatků nepředstavoval. Všem odpovědným pracovníkům ČT děkuji za zkažený "hodobóžový" večer .... "možná" nejen ten můj. ()

Enšpígl

Já bych rád, kdyby si tvůrci při psaní dialogů pro pohádku uvědomili, že je píšou pro malé děti a že obdarovávat je slovníkem čtvrtý cenový skupiny není zrovna moc pohádkové. Mám pochopení pro modernizace pohádek, ale mělo by to mít nějaký tempo a atmosféru a to jsem tady naprosto postrádal. Je mně to líto, herce co zde hráli mám z většiny rád a vysloveně bažím po kvalitní nové pohádce a jsem hrozně vstřícně naladěn, ale za takovouhle facku pohádkovému světu nemůžu jinak, sorry. ()

Malarkey

Achjo. Největší pohádkové zklamání tohoto roku. Prušinovský byl pro mě režisérem, od kterého jsem očekával naprosto luxusní pokoukání. Možná právě proto tu nakonec píšu snad nejzklamanější komentář v tomto roce. Po skončení filmu jsem pak mrknul sem a zjistil, že u scénáře se podílel Petr Kolečko. Já bych třeba neřekl, že píše vyloženě špatně, ale jakmile mu do toho nezasáhne Honza Prušinovskej, tak je zaděláno na strašnej průser. A důkazem byl seriál Marta a Věra a následně i tahle pohádka, která humorem, jako kdyby jí z oka vypadla. Jenže ono by to třeba i vtipný místy bylo, jenže všichni tady hrajou tak strašný paka, že to prostě snad ani nejde. Všichni jsou tady jak na houbičkách a zároveň je tu dokonce i řada scén, které podle mě do pohádek vůbec nepatří. Třeba to šňupání ke konci. Zvuk Windowsů pak vnímám jako super vtip, ale v porovnání s celou pohádkou to vyzní strašně mimo. Vždyť to pochopí snad jenom moje generace a pár nadšenců, co začínali na ZX Spectrum. Ne ale dnešní děti, co už ani neví, co taková modrá smrt ve Windowsech znamená. Tahle pohádka byla fakt hrozně mimo a je mi děsně líto, že se nepovedla. O to víc herců, na které jsem se tak strašně těšil. ()

Radek99

Dada i pata pohádka. Estetika trapnosti, přenesená z Okresního přeboru do pohádkového světa nadsmyslných bytostí, mi zprvu vůbec neseděla a cloumala vším konzervativním, co v sobě jako divák ukrývám, ovšem jen do doby, než jsem pochopil, že to scenáristé Alois Ditrich s Petrem Kolečkem mysleli úplně jinak a vlastně jen překlopili poetiku seriálu Čtvrtá hvězda do pohádkového světa, což spolu s režisérem Prušinovským korunovali šamanským vyvoláním Macourkovsko-Vorlíčkovského ducha. Už jsem ani nevěřil, že se to někdy stane. Produkce dětské pohádkové tvorby nejen naší veřejnoprávní televize totiž dlouhodobě stagnuje a už věky nepřišel žádný z tvůrců s ničím výrazně novým, svérázně autorským (vyjma snad Svěrákova Kukyho, což je ovšem plnohodnotný celovečerní film určený do kin) a z tohoto pohledu jsou ,,Kdyby byly ryby" vlastně doslova pohádková revoluce...anebo možná právě onen vychvalovaný návrat k Macourkovsko-Vorlíčkovským kořenům. Ryzí autorská pohádka postavená na nespoutané imaginaci a originalitě! Bojím se sice toho, kdyby se z této pohádky měl stát u dalších tvůrců trend a na režisérskou a scenáristickou stoličku by zasedl někdo méně talentovaný a imaginací obdařený, neboť už nyní šla pohádka často po hraně a humoru si zjevně užívali především herci na place při vytváření ztřeštěných hereckých kreací, protože ten ve scénáři nebyl vždy tak nosný, jak by takovýhle projekt potřeboval, ale přesto jsou ,,ryby" unikátem...a to doslova. Ulítlost na kvadrát, konina, slátanina ... ale neříkali náhodou tohle taky kdysi lidé po prvních dílech Arabely? PS: Opravdu by mne zajímalo, proč dramaturgové České televize nasadili tuhle nezřízenou pohádkovou travestii právě na Boží hod vánoční, to ji nikdo z nich dříve osobně neviděl? To ale není až tak problém samotné pohádky, že ... ()

• Při mávnutí proutkem jsou použity zvuky známé z operačního systému Windows. (Kuny27)
  • Přípravy na natáčení zabraly 2 roky. (M.B)
  • Natáčelo se na Štampachu u Mělníka nebo na zámečku v Třebešicích. (M.B)