The Last of Us

(seriál)
  • USA The Last of Us
Trailer 1
USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(18)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Trailer 1

luka4615

Po téměř všech stránkách velmi vydařená seriálová adaptace legendární a milované videohry, v níž ale několik zásadních prvků přeci jenom chybí. The Last of Us tvůrců Craiga Mazina a Neila Druckmanna zaujme na první pohled precizně propracovanou vizuální stránkou, která dokonale koreluje s hrou samotnou, takže fanoušci zde bezpochyby poznají známé interiéry, exteriéry a mnohdy i doslova citované celé scény. K dobru zde také slouží skvěle vybraní herečtí představitelé, kteří bravurně dotváří celkovou atmosféru tohoto projektu. Samostatnou kapitolou je pak nekompromisní scénář a úderný ikonický soundtrack, bez nichž by se takový mohutný úspěch nekonal. Bohužel, i zde se ale nakonec najde jedna velká a zcela nepochopitelná chyba a tou je velmi skrovně zobrazené procento nakažených, což nakonec vytváří dojem, že některé části země jsou vlastně zcela bezpečné a téměř každý velký pochod se obejde bez nějaké stopy nebezpečí. Je mi jasné, že taková kvanta nakažených jako ve hře bychom ani dostat nemohli, nicméně zde s nimi tvůrci přeci jen šetřili více než je zdrávo, pročež celý ten velký příběh katarze se sebou samým a nalezením nového smyslu života je tím pádem ochuzen o velmi podstatný a syrový element. Avšak až na tuto vadu na kráse se jinak stále jedná o mrazivě vtahující dílo, která vás chytne a už nepustÍ. Pokud tedy stále váháte, zda si tuto delikátní záležitost pustit, tak směle do toho! (HBO Max) „Maybe there’s nothing bad out there, but so far there’s always been something bad out there.“ ()

Morien

Hm. Bella a Pedro samozřejmě famózní, ale jinak jsem skoro... zklamaná. To je pěkné, že se filmaři soustředili na jednotlivé mikropříběhy a tak, ale kvůli tomu jako kdyby hlavní dějová linka dostala minimum pozornosti tvůrců a rozuzlení působí dost uspěchaně a stojí docela za prd. A jo, budu jedna z těch, co si stěžují, že tam bylo málo houbáků. (A pravidel fungování světa.) A ještě jedna věc, to intro zní tak strašně moc jako intro od BBC Sherlocka! A ještě ještě jedna jedna věc. Sice je velmi hot, ale možná se Pedrovo obsazením seriál tak trochu střelil do nohy, protože působí celou dobu moc dobrácky a správňácky, kdežto Joel by měl být spíš antihrdina, ne? Tu temnou rovinu jeho charakteru se podle mě nepovedlo manifestovat. (Předlohu neznám.) ()

EvilPhoEniX

Přehypováno. Hru Last of Us jsem nehrál, ale viděl jsem gameplaye, takže až tak nepolíben předlohou nejsem, každopádně výsledek je za mne rozpačitý. Cragin Mazin tvůrce geniálního Chernobylu měl našlápnuto velmi dobře, bohužel zvolil pro mne tu méně atraktivní variantu. Místo Hororu nám doručil postapo rozvleklé drama, kde se většinu času nic moc zajímavého neděje, až si divák říká, že takovou hru by rozhodně hrát nechtěl. Naštěstí měl šťastnou ruku v cástingu. Pedro Pascal je skvělá volba, ovšem v akci jej moc neuvidíme, takže není využit naplno. Bella Ramsey sice není sympatická, ale hraje skvěle, takže mi ve výsledku vadila méně než bych očekával. Vizuálně je seriál na úrovni, ale s tím se počítalo, takže za to plusové body nedám. Příběhově to není zlý, ale že by se tu divák dočkal nějakých výrazných zvratů či emocí, tak to za sebe bohužel říct nemohu. Nejlepší díly jsou 1,2,5, což byly taky jediné díly, kde se objevili Runneři a Clickeři- vzhled pecka, ale tvůrci s němi šetří více než důchodci v Kauflandu. Naopak díly číslo 3 a 7 čistě flashbackové, které děj nikam neposunou, mi přišly úplně zbytečné ( to že jsou o gayích a lesbách je už druhá věc, ke které se vyjadřovat nebudu). Nakopnout to mohlo finále, jenže má sotva 40 minut a opět se nedočkáme ničeho, co by stálo za pozornost. Gore nula, Akce minimum, Zombie minimum, atmosféra je minimální, tempo je pomalé- zkrátka všechny mé oblíbené atributy zde chybí. Že se tu skvěle rozvíjí vztah obou Protagonistů ? Fajn, to se taky nemuselo odehrávat v Postapo světě, ale klidně v současnosti bez zombie a ideálně v nějaké idylické čtvrti LA. Tvůrci dali jasně najevo, že jsou fanoušci drama, takže kdo doufá, že v druhé sérii se něco změní, je naivní. Dostanem opět hovno a loket mezi oči. Za mne zatím největší zklamání roku. Nejlepší videoherní adaptací je pořád Warcraft. Snad mi spraví chuť Apple se svým SILO. 6/10. ()

ArsenalEagle

Narovinu říkám, že ani jednu hru jsem bohužel nehrál, byť jsem v minulosti viděl některé cut scény a plus minus příběh znám. Proto si nemůžu stěžovat na určité změny, protože převod z herního média do seriálové podoby musí znamenat ubrání akce, která je pro hru naprosto zásadní esencí. Tedy jakožto divák jsem z HBO nadšený, i když pár poznámek bych měl. Časoprostorové skoky hlavní dějové linky, kdy se ze zimy dostáváme do léta do úplně jiné oblasti, skoro jako kdyby mezi díly něco chybělo. Roztřesená kamera, která sice plní svou úlohu "začlenit" diváka přímo mezi hrdiny, ale občas by neuškodila změna. Ač chápu absenci všudy přítomné akce, tak v seriálu se z naprosté většiny přítomné napětí rovná člověk vs člověk a v rámci postapokalyptického houbozombie místa je zde opravdu minimum zombíků. Ne z každé houby pak musí být smaženice, ale místy opravdu chybí strach z Cordycepse, což ve hrách díky nutnosti akce je cítit víc. V návaznosti na to pak hlavní twist, respektive hlavní myšlenka příběhu, nevypadá tak důležitě, když největší nebezpečí pro lidi představují... lidi. To je teoreticky důvod snížit hodnocení, ale po první sérii ještě nechám plno. Jinak jde totiž o skvělý počin, na herectví a chemii hlavního dua je radost koukat, vizuál je úchvatný, tempo po celou dobu dost dobré a herní příběh je výborně převeden na televizní obrazovku. ()

-bad-mad-wolf-

Z jednotlivých epizod dojem malinko lepší než ze seriálu (první série) jako celku. Něco předčilo očekávání (Bella Ramsey je v rámci role fenomenální), něco je adekvátní (vizuál, Pedro Pascal), něco budí silné podezření, že se jistá témata stávají povinnou složkou. Když neznáš míru, nebude ti to fungovat - platí od pradávna. Seriálu docela chybí větší rozkreslení zákonitostí představeného postapo světa a úplně ideální není ani chemie Joel - Ellie (vývoj vztahu se tu táhne, tu skokově láme), zato si najde přes hodinu času na obhajobu sexuálních menšin. ANO, je potřeba pohled na ně normalizovat a demýtizovat, ovšem mediální přístup, balancují mnohdy na hraně adorace a vnucování, vykonává celé problematice medvědí službu. U diváka nerozumím pobouření a nenávisti (do tvý prdelky nikdo péro nestrká, blbečku), chápu ovšem odrazení a otravu (no jo, už ZASE). Hlavní dějová linie se věrně drží hry a dá se to očekávat i u druhé série - což je v pořádku, jelikož mají oba díly silný a dobře odvyprávěný příběh. Vrcholy: jednoznačně pátá a osmá epizoda. ()

• Oproti videoherní předloze je časová osa seriálových událostí posunuta o 10 let dopředu. Zatímco ve videohře pandemie propukla v roce 2013 a hlavní děj se odehrává v letech 2033/2034, tak děj seriálu je zasazen do roku 2023 (rok premiéry seriálu) a vypuknutí pandemie je trasováno zpět do roku 2003. (Sydonai)
  • V závěru zní z rádia skladba „Never Let Me Down Again“ od Depeche Mode. Zatímco Joel (Pedro Pascal) a Ellie (Bella Ramsey) bloudí troskami civilizovaného světa, David Gahan v rádiu zpívá: „I'm taking a ride with my best friend.“ A to není dobře. Ne proto, že by nikdo neměl ponětí o dobré hudbě v blízké budoucnosti, ale proto, že „Never let me down again“ od Depeche Mode, stejně jako každá píseň z 80. let, kterou hrají undergroundová rádia, je poplašným signálem. Varování však přichází příliš pozdě. Joel a Ellie jsou již za plotem karanténní zóny. Tvůrce seriálu Craig Mazin vysvětluje použití právě této skladby takto: „Moje žena má encyklopedické znalosti hudby 80. let. A já si říkal: ‚Dobře Melisso, tohle je to, co potřebuju.' A doslova jsem řekl všechny ty věci, které právě řekla. Potřebuju, aby to byla písnička, kterou tak nějak znám, ale dlouho jsem ji neslyšel. Nějakou, která ještě nebyla do mrtě ohraná. A potřeboval jsem, aby měla kontext. Potřeboval jsem, aby měla smysl. Potřeboval jsem, aby byla temná a v ideálním případě, aniž by byla nějak extra na očích, mi dala nějaký komentář. Potřeboval jsem začít určitým způsobem, abychom mohli ukázat, že se rádio zapíná. A ona pak řekla: ‚Never Let Me Down Again.‘ A já na to: ‚Panebože.‘“ (Dangerous2)
  • Keď si Ellie (Bella Ramsey) prečíta Billov (Nick Offerman) odkaz, spomenie, že si môžu vziať, čo chcú. V hre je Bill stále nažive, keď Joel a Ellie prídu do mesta, a stále hovorí Ellie, aby sa nedotýkala žiadnych jeho vecí. (molcan2)

Související novinky

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

16.07.2024

Jen pár měsíců nazpět jste se u nás mohli dočíst, že plánovaná třetí řada veleúspěšné Euforie se zmítá v problémech a není zdaleka jisté, jestli se vůbec na druhou sérii bude nějak navazovat a příběh… (více)

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

Johnny Depp (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) má v posledních letech poměrně turbulentní období. Po soudních tahanicích se svou bývalou partnerkou Amber Heard (Aquaman a ztracené království), z… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2023

Blíží se konec roku, a tak opět nastal čas na bilancování toho, které filmy a seriály z letošní produkce se umístily nejlépe v ČSFD žebříčku, jehož podoba není ovlivněna ničím jiným než celkovým… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)