Krásný film, u něhož se vyplatí prokoukat do konce - závěr mě zcela rozerval na cucky. V paměti dosud chovám režisérův předchozí film BARBARA, který mě podobným způsobem zasáhnul. Snad není od věci oba filmy porovnat, oba se odehrávají v Německu a jejich hlavní postavou je výrazná žena, s níž se osud zrovna dvakrát nemazlí. FÉNIX se vrací více do minulosti a stejně jako v BARBAŘE v něm hlavní role ztvárnili Nina Hoss a Ronald Zehrfeld. První zmíněná, zde změněná skoro k nepoznání, zde naplno využila svůj herecký potenciál a bezezbytku přivedla svou nesmírně náročnou roli k životu. Herecký představitel jejího manžela oproti tomu bohužel hraje jen druhé housle, a zdaleka nedosahuje jejích hereckých kvalit. To je ale jediná výtka, kterou bych k tomuto filmu měl. Jinak jsem unešen jeho působivostí a filmovými kvalitami. Příběh se skoro jistě zdráhá našemu uvěření - těžko si představit, že by manžel nepoznal svou ženu - ale právě na empatii k postavám je podle mě tento film založen, a pokud se člověk dokáže vcítit do utrpení, které byla nucena Nelly prožívat, nemůže ho tento film hluboce nezasáhnout. Výjimečný divácký zážítek - a požitek z herectví Niny Hoss.(21.2.2015)

Zajímavé a poměrně originální téma, které má - narozdíl od nadhodnocených nesmyslů typu "John Wick" či "Kingsman" - alespoň nějakou myšlenku. Němčina filmu sluší, (pro většinu diváků) neokoukané tváře taktéž, s výsledným hodnocením nicméně zůstanu spíše při zemi. Peß a spol.: Nemyslím si, že by ji nepoznal, spíš si nehodlal / nechtěl / nemohl připustit, že by to mohla být skutečně ona. Z psychologického hlediska je Johnny jednou z nejzajímavějších postav, které letos prošly kinem (alespoň prozatím).;-)(21.2.2015)

Kdo nezná každý milimetr těla své ženy, ten si ji nezaslouží.. Petzold nechá diváka celou dobu svádět boj mezi pocitem vykonstruovanosti a myšlenkou na podobenství o vytěsňování hříchů minulosti z myslí jednotlivců i celých národů (jakési anestetikum duše, jakkoliv nemožné). Cole Porter v němčině to začne, Billie Holiday ránou přímo do srdce ukončí. „Love is pure gold and time a thief, we´re late, darling, we´re late. The curtain descends, everything ends too soon, too soon…“(1.6.2017)

Fénix se svým námětem tváří jako neskutečně zajímavý film. Průser je, že ty dvě hlavní role, co v tomto filmu hrály, se tu chováají jak z Jedličkárny. Nelly je celou hodinu a půl za brutální chudinku, její manžel je blbej jak tágo a oba rozjedou vesměs zajímavý drama, u kterého jsem čekal snad jenom na závěr, jak to režisér rozsekne. No a musím říct, že jsem byl zklamaný. Načaté to bylo hodně dobře, ale vůbec se divákovi ten film neotevřel. To abych si to všechno domyslel sám. Takový Chlapec v pruhovaným pyžamu je podobného ražení, ale právě za tu závěrečnou scénu stoprocentně vím, že na něj nikdy nezapomenu. Fénix bohužel tuto závěrečnou scénu nemá.(15.3.2015)

Zatímco filmu Barbara jsem vyčítal až extremní dějovou a postavovou nedoslovnost, tady mě na Christiana přišla až přílišná doslovnost a to jak v dialozích, tak záběrech. Film však disponuje ještě jedním záporem a to naprosto nevěrohodným chováním hlavních postav vůči v sobě v kontextu s danou situací. Ještě mně pobavilo jak Johnny v okamžiku nemusel chodit do práce dělat číšnika a měl čas na vše ostatní. Navic Ronald Zehrfeld pro mě není žádný herec, fakt sorry jako, tady byl sice lepší než v Braboře, ale to proto, že v ní byl naprosto katasrofální, alespon, že Nina odehrála kvalitku.(27.8.2017)