Oko v oblacích

Oko v oblakoch

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2015, 102 min

• mm13

To poskakovanie okolo rozhodnutia vybombardovať cieľ aj s civilnými obeťami vrátane dievčatka predávajúceho chlieb bolo síce odôvodnené tým, že sa jednalo o spriatelenú krajinu, nie Afganistan alebo iné legalizované ciele na dronové besnenie bez ohľadu na počet obetí bez rozdielu veku či pohlavia, aj tak som tomu ale nijako extra neveril. Keby si tam aspoň niekto zo zúčastnených zanadával "To sme ich kurva museli objaviť tu?! Máme ich zacielených v Líbyi, tak toľko netancujeme...". To sa žiaľ nestane. Výsledok je teda niekde medzi odpadom! a "z nejakého dôvodu pozornosti hodným filmom", ale keďže sa tu podozrivo veľa ľudí rozplýva, jednu hviezdu uberám.(19.1.2017)

Nuž, niekedy žiaľ treba niečo obetovať a minimalizovať straty. Aj keď je to v podstate krutá hra s osudom nevinných ľudí, ale čo je lepšie? Ohroziť život jedného náhodne okoloidúceho človeka, alebo riskovať masaker desiatok nevinných obetí? To je hotová morálna dilema, do ktorej je zamotaný celý tento film. Po obsahovej stránke veľmi dobré, ale miestami sa to až zbytočne naťahovalo a tamtie vyvolávačky pomaly celému vládnemu kabinetu, to bol fakt des. Ešteže sa tam tí teroristi tak dlho motkali a promenádovali, inak by bolo po akcii...(17.7.2018)

Skvělý film, který připomíná to nejlepší ze 4. série Homelandu a rozvíjí to do celovečerního filmu. Neskutečně napínavý thriller zobrazující momentálně velmi aktuální problematiku ve velmi přesně režii a s parádními hereckými výkony a bez výraznějšího patosu. Ten se nakonec taky objeví, ale v ne tak obvious formě, byť osobně bych ocenil ještě větší odtažitost a menší zpracovávání diváka ohledně toho, co si má myslet (samozřejmě trochu US/GB na ruku). Ale i tak parádní válečný film, napínavý jako kšandy od začátku až do konce.(23.4.2017)

Jako hlavní přínos tohoto snímku vidím pregnantní demonstraci jedené ze zásadních příčin, proč Západ přes veškerou materiální a technologickou převahu není vojensky schopen srovnat do latě všechny ty líhně fanoušků militantního pojetí nejmladší ze tří verzí blízkovýchodní rány morové, které nám za pár tisíc let tak nehezky globálně vybujely. Na likvidaci několika podvyživených černoušků vybavených pár kily semtexu nacpanými do nařezané lešeňové trubky a orezlými ákáčky pamatujícími ještě službu u Vietkongu (tj. arzenálem nedosahujícím ani ceny nátěru jednoho helfajráku) je totiž třeba celoplanetárního zburcování divize špičkově vycvičených expertů vybavených tím nejdražším, co je americká zbrojařská lobby schopná nacpat daňovým poplatníkům do chřtánu, a nedosti na tom je následně pro stisknutí červeného tlačítka potřeba ještě sehnat osmašedesát povolení rozličných ó fretných chrochtobuzností (přičemž nepřekvapí, že nejvymletější z nich se jmenuje Angela a ano, i podoba celkem sedí), a to ve dvou kopiích a trojmo orazítkovaných, nejméně pětkrát provést výpočet možných zdravotních rizik spojených s provozováním skupinové trinitroterapie v Africkém rohu, nechat udělat alespoň tři nezávislé právní rozbory téhož a vůbec tak nějak z gruntu probrat etičnost típnutí partičky vymytých krvelačných kozojebů, kteréžto by ve středověku patrně vyobcovali i z Alamutu. Lze pak hovořit o vskutku kurevském štěstí, když tenoristická buňka v mezidobí nemetastazuje, zejména explozivně, nebo operátor Predátora nepojde stářím či alespoň za šťastným klackem znuděně neusne. Oč snazší to v čase psaní tohoto komentáře jistě má průměrný ruský pilot hrdinně bránící ródinu až ze Sýrie hromadným vyhlazováním civilů v Idlíbu, o tom netřeba vést polemiku. Potud nemám připomínek, neb vše bohužel působí velmi věrohodným dojmem. Jenže pak se nám do zóny dopadu přimotá slaďoučká dětská trhovkyně a je to eufemisticky řečeno v prdeli – operátor oproti všem předpokladům není vydrilovaný jessérovač, ale plnění rozkazů odmítající reinkarnace Gándího, takže absolvujeme další vogonské kolečko otravné jak domovní důvěrnice v půl třetí ráno a paralelně s tím se jeden nebohý čmoud snaží onoho čokoládového andělíčka zachránit i proti jeho vůli, neb africký spratek „překvapivě“ projevuje nulový respekt k soukromému vlastnictví a snaží se již jednou prodaný tovar opětovně zpeněžit - no už jen za to bych já raketu zacílil přímo na tu malou svini! Plus se na rušné ulici motá asi stovka dalších burek a utěrek, které ale nikoho moc netrápí. No, naštěstí to všechno nakonec dobře dopadlo, a to včetně úhynu příčiny dramatického dějového zvratku, za největší sympaťáky jsou překvapivě zelení mozci ve skvělém podání profesora Snejpa a dokonale mrazivé Mirénky a celkově to příjemně napíná a odsýpá, takže snižuji jen za tu neúměrně protahovanou emocionální podpásovku.(17.1.2018)

Opravdu hodně dobré drama! Sledujeme operaci britské armády v Keni, kdy se chystají poslat raketu z dronu na několik teroristů, kteří chtějí provést sebevražedné útoky. Ovšem před barákem s teroristy se objeví dívka. Co teď? Odpálit raketu a zabít i dítě anebo zrušit celou akci? Je zajímavé, jak si to skoro nikdo nechtěl vzít na triko a každý se odvolával výš a výš. Ani já sám nevím jak bych se rozhodl, na jednu stranu to dítě za nic nemůže, tak proč má umřít, na druhou stranu je to první příležitost po 6 letech ty teroristy zlikvidovat. A když se to nepovede, pravděpodobně umře daleko více lidí při sebevražedných útocích.(1.2.2018)