Oko v oblacích

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2015, 102 min

Hodně uvěřitelný film, který se v celé své délce noří do jedné scény, na kterou postupem času ani nevíte, jestli chcete počkat. Naprosto přesná Helen Mirren a jako vždy nezapomenutelný Alan Rickman. Film, od kterého jsem nic nečekal a dostal jsem plnou palbu emocí. Je až neskutečné, co všechno se skrývá za těmi, většinou, nezveřejněnými drobnostmi každodenní války. Film, který se z jednoho pohledu dokáže zahlodat tak, jak se nedaří většině válečných filmů.(24.6.2016)

Nuž, niekedy žiaľ treba niečo obetovať a minimalizovať straty. Aj keď je to v podstate krutá hra s osudom nevinných ľudí, ale čo je lepšie? Ohroziť život jedného náhodne okoloidúceho človeka, alebo riskovať masaker desiatok nevinných obetí? To je hotová morálna dilema, do ktorej je zamotaný celý tento film. Po obsahovej stránke veľmi dobré, ale miestami sa to až zbytočne naťahovalo a tamtie vyvolávačky pomaly celému vládnemu kabinetu, to bol fakt des. Ešteže sa tam tí teroristi tak dlho motkali a promenádovali, inak by bolo po akcii...(17.7.2018)

O dobré dívce z dobré rodiny, která prodávala chléb ... o moderní válce proti terorismu, kterou lze vést i na dálku ... o vysoké politice s mezinárodním přesahem, která by se ráda zbavila zodpovědnosti - neboť je nezbytné provést výběr ... ze dvou špatných řešení. P.S.: Víte ... co kdyby to dítě pocházelo z rodiny některého z radikálů ? Byla by snad volba snazší ? A jak o vlastně chodívá v reálu ? Kolik nevinných obětí mají drony na svědomí ... ne jako důsledek těžkých rozhodnutí, kterým není možné se vyhnout, ale třeba jen kvůli chybnému vyhodnocení "cílů" ? Nevěřím, že jsou pokaždé vysílané pouze proti teroristům, kteří už jsou dostatečně "známí" a které je možné spolehlivě identifikovat. Protože zabíjet z bezpečného úkrytu za monitorem kdesi na opevněné vojenské základě je ve skutečnosti TAK snadné ... skoro jako počítačová hra. A stojí za jejich útoky vždycky konkrétní lidé, nebo jsme je povýšili na "umělou inteligenci", která se může sama rozhodovat podle předem naprogramovaných parametrů ?(25.11.2019)

Kdyby to nebylo tak dlouhé, ale bylo to zkráceno v podstatě jen na finále, poslední půl hodinu, tak by to bylo super, bylo by to intenzívní, ale takhle se to poselství ztrácí v nánosu pořádného balastu, který je takový nijaký. Líbilo se mi však, že se tvůrci odhodlali k drsnějšímu závěru a ne nějakém u americkému happy endu.(23.8.2016)

Tzv. přesný film. Excelentně natočený, který nemůžu několik dnů dostat z hlavy. Gavin Hood mě dostal. Oko v oblacích jsem jakýmsi podivným nedopatřením přehlédla, o to větší překvapení mě čekalo. Absolutní paráda! Vytvoření takového napětí v kombinaci s "jednoduchým" (morálka, etika, svědomí) způsobem apelovaní na zamyšlení se nad celou problematikou- KLOBOUČEK. Více slov netřeba. P.S.: Aaron Paul - nejvíc! 🌟🌟🌟🌟🌟🌟(23.9.2020)

• - Snímek je věnovaný Alanu Rickmanovi, který zemřel necelé 3 měsíce před premiérou. (Saur.us)

• - Filmovanie prebiehalo predovšetkým v juhoafrickom Kapskom meste. (MikaelSVK)

• - Rola plukovníčky Katherine Powell, ktorú stvárnila Helen Mirren, bola pôvodne napísaná pre mužského protagonistu. (MikaelSVK)