Oko v oblacích

Eye in the Sky

Oko v oblakoch

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2015, 102 min

Pekárenský kartel se snaží vstoupit na trh v Keni leč zde již prosperuje malá rodinná pekárnička s tradičním chlebem po té co sledují prodavačku přímo v akci a vidí jaký je o s láskou dělaný chléb zájem uvědomí si členové kartelu že prosadit se bude velký problém..do řešení se zapojí politické špičky napříč celým světem , mezitím je prodavačka stále sledována když v tom si všichni uvědomí že malý živnostníček nedává účtenky!!!! do debaty se online připojí Babiš jehož pohár trpělivosti právě přetekl a o osudu malé rodinné pekárny je rozhodnuto. Dobře mířená raketa Hellfire rozpráší tento tradiční podnik na tisíc kousků.(10.7.2016)

Eye in the Sky má skvělý námět, který ovšem v samotném zpracování zcela pokulhává za představami tvůrců. Většina stopáže je vyplněna bezduchým politickým "žvatláním", které mě v kombinaci s podivným soundtrackem uspávalo. Povedených scén je zde totiž až trestuhodně málo. Rovněž zamrzí nevyužitý potenciál postavy premiéra Iana Glena, jehož známe ze seriálu Game of Thrones. Avšak navzdory tomuto všemu se přeci jen jedná o unikátní snímek - je to totiž jeden z posledních filmů Alana "Snapea" Rickmana. „Never tell a soldier that he does not know the cost of war.“(25.6.2016)

• MartinezZ

To jako vážně? Vážně si autoři chtějí hrát na citovou vydíračku při kosení afrických mohamedánů a čekají, že jim tenhle nesmysl s ochranou holčičky někdo bude žrát? Ten závěr už byl navíc až příliš uměle slzopudný. Tohle se nepovedlo, ani trochu. 1,5* --- To už dokonce byl značně lepší i ten Ethan Hawkeův Good Kill, kde alespoň ten příběh morálně deptaného pilota dronu byl o mnoho lépe vystavěn. Tohle byla jen jeho značně nedopečená kopie.(30.6.2016)

Vojenská rétorika, kterou nám sprostředkovává Gavin Hood je jasná, chytlavá a přehledná. Těžko spekulovat do jaké míry opravdová a realistická. Fakt je ale ten, že tempo to má a gradaci děje jakbysmet. Nebýt klišoidního prvku v polovině filmu, jednalo by se o solidní špiónské drámo, kde se propojuje pár zajímavých atribut. Jednak technologické hračičky všeho druhu, ale i politicko/právní rovina a sonda do pravomocí politických špiček. Ríckman famózní, alevi Helen Mirren, překvapivě v roli tvrďačky, je fajn. Potěšil i fakt, že se šlo na věc a jen se nekecalo.(24.1.2017)

Film se sice snažíé položit otázku, co je to přiměřená ztráta či přiměřené riziko a do určité míry se snaží i trochu citově vydírat, což umocňuje fakt, že holčička, o kterou tady jde, nepatří k fanatické rodině. Ale to tady na mě nefungovalo. Spíš jsem se soustředil na politické čachry, které se odehrávaly prakticky od začátku, kdy většině přítomných nešlo o to zničit teroristy, kteří by mohli napáchat mnohem větší škody, ale o reakci veřejnosti na případné civilní oběti. To mi přišlo naprosto přesné. Tím ale nechci říct, že zodpovědní lidé jsou v podobných situacích bez citu a že film nemůže odrážet realitu. Nicméně pak se člověk musí ptát, kolik podobných útoků odpískali jen proto, aby oběti na životech byly po sebevražedných útocích mnohem vyšší. Herecky naprosto dokonalé a Helen Mirren ve své roli ještě dokonalejší. Alan Rickman pak dal své symbolické sbohem větou "Nikdy neříkejte vojákovi, že nezná cenu války." a i kdyby za celou dobu řekl jen tohle, znovu by ukázal, jaká je ho škoda. 90%(26.6.2016)

• - Snímek je věnovaný Alanu Rickmanovi, který zemřel necelé 3 měsíce před premiérou. (Saur.us)

• - Rola plukovníčky Katherine Powell, ktorú stvárnila Helen Mirren, bola pôvodne napísaná pre mužského protagonistu. (MikaelSVK)

• - Herec Aaron Paul sa vo filme pravdivo zmieni, že pochádza z Idaha. Jeho kolegyňa (Phoebe Fox) naopak spomenie, že pochádza z Ohia, čo však pravdou nie je, keďže je britskou rodáčkou. (MikaelSVK)