Oko v oblacích

Eye in the Sky

Oko v oblakoch

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2015, 102 min

Silný divácký zážitek: skvěle obsazený snímek, který přibližuje válku proti terorismu zase z jiného úhlu pohledu... Momentů, kdy budete s napětím sledovat, co se právě odehrává, je zde několik a film vás nenechá klidným ani po závěrečných titulcích... Škoda, že Alan Rickman už další filmy nenatočí - rozloučení se stříbrným plátnem v takovém stylu si ale určitě zaslouží...(6.11.2016)

Eye in the Sky má skvělý námět, který ovšem v samotném zpracování zcela pokulhává za představami tvůrců. Většina stopáže je vyplněna bezduchým politickým "žvatláním", které mě v kombinaci s podivným soundtrackem uspávalo. Povedených scén je zde totiž až trestuhodně málo. Rovněž zamrzí nevyužitý potenciál postavy premiéra Iana Glena, jehož známe ze seriálu Game of Thrones. Avšak navzdory tomuto všemu se přeci jen jedná o unikátní snímek - je to totiž jeden z posledních filmů Alana "Snapea" Rickmana. „Never tell a soldier that he does not know the cost of war.“(25.6.2016)

Jedno z nejsympatičtějších vojenských dramat, které za poslední roky vzniklo, mezi jehož obrovské přednosti se řadí zobrazení reálných moderních technologií, nečernobílé vidění konfliktu, kdy žádné rozhodnutí není stoprocentně správné, a zaměření se na jediný, mnohdy opomíjený aspekt vedení války – takzvaný “chain of command”, kdy konečné rozhodnutí záleží na tom nejvýše postaveném navzdory tomu, že ti pod ním mají o dané situaci často větší přehled. A jako bonus tu máte krásnou poslední filmovou větu Alana Rickmana: "Never tell a soldier that he does not know the cost of war.”(4.1.2017)

No jako bylo to skvělý, uběhlo to hrozně rychle, celou dobu jsem sledovala a napjatě čekala a hltala každé slovo, každou myšlenku. Ale něco tomu chybělo. V podstatě to ve mně nic nezanechalo, žádný dojem. Po skončení filmu jsem prostě zapnula další a šla dál, nepotřebovala jsem to už dál rozebírat, nebo nad tím přemýšlet, což mě prostě mrzí, protože mám pocit, že to mohlo být lepší. Ale jako samozřejmě, skvělá Helen Mirren, ta ženská prostě umí, já na její hraní tak ráda koukám! Alan Rickman, já v něm tady tolik viděla Snapea, hlavně když na konci zůstal sám v té zasedačce s tou Angelou, to jsem v něm Snapea viděla úplně maximálně. A Aaronovi to fakt neskutečně seklo :P Když tam na konci s Phoebe brečeli, na chvilku jsem zapomněla, že to je nahraný film a ne skutečný dokument, tahle scéna na mě opravdu zapůsobila a já jim to věřila. Shrnula bych to tak, že to bylo dobré. Líbily se mi detaily, třeba když si premiér sundal sako a byl zpocený, nemuseli to vůbec řešit, ale chtěli nám ukázat, že z toho má opravdu nervy, atd.. Taky se mi hrozně líbilo, jak chtěl každý to rozhodnutí přesunout na někoho dalšího, aby to nemusel být on. Prostě dobrý. Ale plný počet bodů dát nemůžu, protože znova už to prostě vidět nemusím.(1.7.2016)

Rozpočet $13miliónovTržby USA $18,704,595Tržby Celosvetovo $35,300,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,360,477Tržby za predaj DVD v USA $2,082,657║ režisér Gavin Hood sa dobre zabýval v Hollywoode a ponúka zručne natočený "výzvedný" film, ktorý má výbornú gradáciu a napätie až do samého konca, veru miestami nechá pekne tŕpnuť diváka, plusom aj herecké výkony /80%/(14.3.2017)

• - V súvislosti s režisérkou stoličkou sa spomínala aj dvojica režisérov Oliver Hirschbiegel a Tarsem Singh. (MikaelSVK)

• - Herec Aaron Paul sa vo filme pravdivo zmieni, že pochádza z Idaha. Jeho kolegyňa (Phoebe Fox) naopak spomenie, že pochádza z Ohia, čo však pravdou nie je, keďže je britskou rodáčkou. (MikaelSVK)

• - Rola plukovníčky Katherine Powell, ktorú stvárnila Helen Mirren, bola pôvodne napísaná pre mužského protagonistu. (MikaelSVK)