Oko v oblacích

Eye in the Sky

Oko v oblakoch

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2015, 102 min

Názorná ukázka vážného onemocnění západní demokracie. Sedíme si u kafíčka, Somálci za nás coby agenti nastavují krky a my řešíme, jestli odrovnat bandu teroristů, když je v sázce život malé holčičky. Kdyby dnes neměla média takovou moc, neváhali bychom ani minutu. V této hektické době se ale i tajné operace stávají věcí veřejnou a tak se bojíme něco rozhodnout, abychom nepřišli o reputaci či o flek. Vše se pak zoufale vleče a stává se nevýkonným. V době, kdy i vojáci ve službě pláčou nad splněným úkolem, slovo vlast se asi stává prázdným pojmem. Film je strašlivý patetický blábol, ale už to, že vznikl, je signálem, že se něco s naší západní civilizací děje. Takže 40% za film a 70% za varování před zblbnutím. Celkově 55%.(17.2.2017)

,,MUSÍTE STŘÍLET! V SÁZCE JE MNOHEM VÍC, NEŽ CO VIDÍTE NA MONITORU...“ /// Vojenská operace v přímým přenosu. Přípravy na zatčení nebezpečnejch osob v Nairobi, ve čtvrti plný lidí (a vojáků). Sledovací prostředky, odpovědnej důstojník, operační středisko a posádka dronu, kterej se má stát smrtící silou. Válečná situace se vyvíjí. Přesouváme se do Anglie. Sledujeme diskuze, dozvíme se o pravidlech zásahu, třeba kolik povolují civilních ztrát. Máme tady tři roviny – vojenskou, politickou a civilní. Byrokratická mašinerie, spojená se strachem učinit rozhodnutí. A nezaujatej(?) pohled na nevinný lidi, kteří to mají „zapár“. Moc hezký dilema. Překvapivě se najde prostor i pro akcičku (malou, ale emoční). A překvapilo mně, že na konci je těch otázek ještě víc. Zdržím se soudů. Jen by mě zajímalo, jestli by se ti potentáti takhle rozhodovali, kdyby se to odehrávalo v jejich zemi. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) V jistejch věcech mám jasno. 2.) Nevím, jaká je cena války. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(3.2.2017)

No jako bylo to skvělý, uběhlo to hrozně rychle, celou dobu jsem sledovala a napjatě čekala a hltala každé slovo, každou myšlenku. Ale něco tomu chybělo. V podstatě to ve mně nic nezanechalo, žádný dojem. Po skončení filmu jsem prostě zapnula další a šla dál, nepotřebovala jsem to už dál rozebírat, nebo nad tím přemýšlet, což mě prostě mrzí, protože mám pocit, že to mohlo být lepší. Ale jako samozřejmě, skvělá Helen Mirren, ta ženská prostě umí, já na její hraní tak ráda koukám! Alan Rickman, já v něm tady tolik viděla Snapea, hlavně když na konci zůstal sám v té zasedačce s tou Angelou, to jsem v něm Snapea viděla úplně maximálně. A Aaronovi to fakt neskutečně seklo :P Když tam na konci s Phoebe brečeli, na chvilku jsem zapomněla, že to je nahraný film a ne skutečný dokument, tahle scéna na mě opravdu zapůsobila a já jim to věřila. Shrnula bych to tak, že to bylo dobré. Líbily se mi detaily, třeba když si premiér sundal sako a byl zpocený, nemuseli to vůbec řešit, ale chtěli nám ukázat, že z toho má opravdu nervy, atd.. Taky se mi hrozně líbilo, jak chtěl každý to rozhodnutí přesunout na někoho dalšího, aby to nemusel být on. Prostě dobrý. Ale plný počet bodů dát nemůžu, protože znova už to prostě vidět nemusím.(1.7.2016)

Eye in the Sky má skvělý námět, který ovšem v samotném zpracování zcela pokulhává za představami tvůrců. Většina stopáže je vyplněna bezduchým politickým "žvatláním", které mě v kombinaci s podivným soundtrackem uspávalo. Povedených scén je zde totiž až trestuhodně málo. Rovněž zamrzí nevyužitý potenciál postavy premiéra Iana Glena, jehož známe ze seriálu Game of Thrones. Avšak navzdory tomuto všemu se přeci jen jedná o unikátní snímek - je to totiž jeden z posledních filmů Alana "Snapea" Rickmana. „Never tell a soldier that he does not know the cost of war.“(25.6.2016)

Další film, kde se nebojuje tváří v tvář na bojišti, ale rozhoduje se na druhém konci světa. Ta zodpovědnost, na kterých rukou zůstane krev, mi přišla chvílemi až směšná, takhle přehnaně humánnímu postupu v reálu jednoduše nevěřím. Vojenské špičky si od ted' musí zapamatovat, že ve svých supervýpočtech musí počítat s každým bochníkem chleba. Na základě toho, co jsem viděl, mohu ze 75% potvrdit, že šlo o napínavý film.(28.6.2016)

• - V súvislosti s režisérkou stoličkou sa spomínala aj dvojica režisérov Oliver Hirschbiegel a Tarsem Singh. (MikaelSVK)

• - Rola plukovníčky Katherine Powell, ktorú stvárnila Helen Mirren, bola pôvodne napísaná pre mužského protagonistu. (MikaelSVK)

• - Herec Aaron Paul sa vo filme pravdivo zmieni, že pochádza z Idaha. Jeho kolegyňa (Phoebe Fox) naopak spomenie, že pochádza z Ohia, čo však pravdou nie je, keďže je britskou rodáčkou. (MikaelSVK)