Plukovnice britské armády Katherine Powell (držitelka Ceny Akademie® Helen Mirren) velí mezinárodní misi s cílem zajmout v Keni nebezpečné teroristy. Když však zjistí, že teroristé plánují sebevražedný útok, účel mise se rázem změní ze „zajmout" na „zabít". Na místo jsou povoláni američtí piloti s drony, ale ve chvíli, kdy se na bitevním poli objeví devítiletá dívka, se u pilota Steva Wattse (Aaron Paul, Perníkový táta) dostaví krize svědomí, která má za následek mezinárodní roztržku. (Magic Box)

Trailer 1

JohnCZ

Skvělý film, který připomíná to nejlepší ze 4. série Homelandu a rozvíjí to do celovečerního filmu. Neskutečně napínavý thriller zobrazující momentálně velmi aktuální problematiku ve velmi přesně režii a s parádními hereckými výkony a bez výraznějšího patosu. Ten se nakonec taky objeví, ale v ne tak obvious formě, byť osobně bych ocenil ještě větší odtažitost a menší zpracovávání diváka ohledně toho, co si má myslet (samozřejmě trochu US/GB na ruku). Ale i tak parádní válečný film, napínavý jako kšandy od začátku až do konce. ()

Slartibarkfast

To, co se na první pohled jeví jako jasná akce na pět až deset minut, se nakonec rozplizne do délky průměrného bezbrankového fotbalového zápasu. Bohužel je to povětšinou záživné, jako když si Barcelona profesorsky nahrává na půl metru a všichni čekají, kdy konečně někdo skóruje. Když už tedy přežijete tuto šachovou partii a mistrovství v házení si horkým bramborem, zjistíte, že anihilace bandy teroristů není zas taková prdel, jak se na první pohled může zdát, a každá kausalita má vliv na zmáčknutí tlačítka "Smash them!", které má ve své moci přecitlivělý americký pilot, u něhož se vymytí mozku a pořádný poctivý americký dril minuli účinkem. Helenka a Alan jsou stoicky přesní a možná scénářem trochu přiškrcení. Ale co taky vymyslet na vojenských rolích? Pak už je tu jen problém, jestli jedna je víc než osmdesát a to je asi tak celý film. Navzdory tomuto strohému popisu je dobrý a určitě si zaslouží pozornost. Když už ne pro dramatickou zápletku, při níž si určitě uhryžete všechny nehty, tak kvůli tomu, že to byla jedna z posledních rolí Alana Rickmana, jednoho z nejlepších herců, jaké jsem kdy znal, a kterému je tento snímek věnován. 80% ()

DwayneJohnson

Rozhodně je dobré, že tenhle film se točil na ostrovech. V případě USA mám vážné obavy, že bych se snad ani ne(do)díval. Tahle zůstala má spokojenost na konstantní úrovni a přiznám se, že na konci jsem byl trošku jak vajíčko po zhruba čtyř minutovém vaření. Ano, úplně naměkko. I svalovec Dwejn má city a tohle bylo přesně něco na mě. Nic přehnaného a zahraného na tu nejcitlivější, rodičovskou strunku. ()

Chrustyn

Minimalistický, ale překvapivě poutavý a napínavý thriller z válečného prostředí, které se prakticky v reálném čase soustředí na zásadní vojenskou akci, která však může znamenat i ztrátu nevinných lidských životů. Moc nevěřím tomu, že by každá vojenská akce měla takový postup, ale při sledování jsem si to opravdu užíval. ()

castor

„Palte,“ procedí mezi zuby odhodlaný střelec na své stejně negramotné parťáky páchnoucí tabákem. Tady vidíme každodenní válku z úplně jiného pohledu, z pohledu skládačky, kdy se vše musí pečlivě naplánovat a ke všemu je potřeba schválení od někoho nahoře. Takže než se zmáčkne tlačítko, ještě to potrvá. Drama o přijmutí zodpovědnosti aspiruje na to být počinem, kterým se Gavin Hood pozitivně zapíše i u milovníků náročnějších a ambicióznějších snímků. Nachází vzrušivé hloubky, až je zápletka poměrně jasná. Nabaluje však na sebe další a další překážky, kdy snaha o zadržení teroristické skupiny, která se mění na její akutní likvidaci, nebude vůbec snadná. Právník si myslí tohle, generál tamto, ministr je na nervy. Není třeba čekat hluboké drama obrovských rozměrů, nepotřebujeme ani svižné akční scény a epické výbuchy, přesto to báječně funguje, ač to emočně úplně nedolehlo. V rukou jiného režiséra by to možná dopadlo o krapet lépe, ale mohlo být i hůř. Naštěstí je Helen Mirren znovu dokonale odměřená a Alan Rickman znovu dokonale přesný. ()

• Herec Aaron Paul sa vo filme pravdivo zmieni, že pochádza z Idaha. Jeho kolegyňa (Phoebe Fox) naopak spomenie, že pochádza z Ohia, čo však pravdou nie je, keďže je britskou rodáčkou. (MikaelSVK)
  • Ku koncu filmu je Alia (Aisha Takow) v Nairobi v Keni prevezená do nemocnice, pravdepodobne v neskoré popoludnie. Piloti dronov Steve Watts (Aaron Paul) a Carrie Gershon (Phoebe Fox) v Nevade, USA opúšťajú riadiacu kabínu pri údajnom východe slnka. Plukovníčka Powell (Helen Mirren) odchádza v rovnakom čase v Londýne, ale ukazuje sa, že šoféruje v noci. V Londýne by však malo byť okolo poludnia. (Arsenal83)

Související novinky

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman

14.01.2016

V 69 letech nás dnes opustil Severus Snape a Hans Gruber, tedy legendární britský herec Alan Rickman. Hvězda Harryho Pottera a Smrtonosné pasti podlehla rakovině, zanechala po sobě však bohatou… (více)

Drony na velkém plátně

Drony na velkém plátně

18.03.2015

Když vyděláte s 50 odstíny šedi půl miliardy dolarů, jak ty peníze nejlépe utratit? Přece za remake akčního béčka z roku 1983! Takhle nějak přemýšlí producent Dana Brunetti (Social Network, Kapitán… (více)