Reklama

Reklama

Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Novou Anglii zasáhla 18. února 1952 rozsáhlá bouře, označovaná též místními jako nor'easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně lodi SS Pendleton, ropného tankeru třídy T2, mířící do Bostonu. Ta byla doslova roztržena vedví a ve svém rychle se potápějícím trupu uvěznila více než 30 námořníků. Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert (Casey Affleck) si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině během jedné z nejhorších bouří, jaké kdy východní pobřeží USA zasáhly. Zatímco se bouře blíží k základně americké pobřežní stráže v Chathamu v Massachusetts, nařizuje velící důstojník Daniel Cluff (Eric Bana) odvážnou operaci ve snaze ztroskotanou posádku zachránit. Navzdory obrovským potížím se čtyři muži pod vedením kapitána Bernieho Webbera (Chris Pine) vydávají na moře ve dřevěném člunu se špatným motorem a mizivými, pokud vůbec nějakými možnostmi navigace, aby společně čelili mrazivému počasí, dvacetimetrovým vlnám a vichru o síle hurikánu. (Falcon)

(více)

Videa (27)

Trailer 2

Recenze (227)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ťažko povedať, ako to prebiehalo v reáli, keďže záchranná akcia a dianie na všetkých pľacoch pôsobí značne nedôveryhodne. Všetky nástrahy sa prekonávajú silou vôle, ale predovšetkým šikovným strihom a digitálnymi trikmi. Niežeby sa nebolo na čo pozerať, len reálne hrozí, že po tomto zážitku vyjdete s baretkou a bez šála na rozbúrené more počas snehovej búrky a budete pochopiteľne očakávať, že sa vám nič nestane, pretože The Finest Hours bolo nakrútené podľa skutočných udalostí a jeho hrdinovia nepodliehajú fyzikálnym ani biologickým zákonom. Milostná linka je úplne, ale úplne zbytočná a nerozumiem, prečo šéfovia štúdií neustále opakujú niektoré extrémne otravne klišé, pričom každého akurát tak otravujú a filmy brzdia. Ale opakujem, ide o solídnu zábavu so super trikmi určenú výhradne do kina a samozrejme sa dozviete o jednej výnimočnej akcii z minulosti. Poctu títo skutoční hrdinovia mali ale dostať radšej napríklad od takého Greengrassa. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

"Miluju tyhle hrdinné americké eposy, kterými si staví pomníky svým hrdinům". No zase možná je tolik nemiluju, ale koukat se na to podle mě bez újmy dá. Jasně, přitažené za vlasy to určitě bude a pochybuju že by do podobně obrovských vln ti záchranáři tehdy šli, ale nic to nemění na faktu, že přestože tohle točil Disney, tak pro milovníky námořních filmů se bude jednat o příjemně strávené 2 hodinky a k mému zděšení mě to možná bavilo o chloupek více než slavný Moby Dick. Jedno jméno musím vyzdvihnout a to Casey Affleck, který lehce strčil do kapsy i hlavní postavu Chrise Pine. 60% ()

Reklama

silentname 

všechny recenze uživatele

Disney ma celkom prekvapili, že sa postarali o produkciu tohto filmu. Musím povedať, že je to celkom netradičná voľba filmu, ale to je téma na inokedy. Musím povedať, že som od filmu očakával dobré dobrodružstvo podľa skutočnej udalosti a reálne som ju tu asi aj dostal. Musím povedať, že sú tu veci, ktoré sa mi veľmi páčili a to najmä Casey Affleck ako Ray Sybert. Veľmi inteligentný a človek s dobrými nápadmi, no súčasne akosi nepopulárny medzi posádkou. Ale možno táto noc zmení celý jeho život. A rozhodne je vo svojej role náhradného kapitána výborný. Efekty sú vo filme veľmi obstojné a musím povedať, že ma film veľmi dobre presvedčil o tom, že sme na šírom mori a bojujeme o život. A to veľmi uznávam, lebo s efektami je to často ťažké presvedčiť ľudské oko. Ale "The Finest Hours" to zvláda veľmi dobre. Páči sa mi aj priateľstvo medzi našimi štyrmi záchranármi a majú veľkú charizmu. Film však trošku zlyháva v rámci postáv a to najmä medzi našim hlavnými hrdinami. Sú podaní ako v Disney filme. A to je trošku problém, že človek cíti, že štúdio chcelo podať tento príbeh a so svojimi postavami. Žiadne fajčenie, alkohol či nadávanie. A občas mám pocit, že by to tomuto filmu dvihlo trošku chuť. Pôsobil by uveriteľnejšie. Čo sa love story týka, tak tá mi bola maximálne ukradnutá a nemal som pocit, že reálne tomu niečo pridala. Ale ešte pochválim záverečnú scénku s rozsvietenými svetlami áut. Ale aj tak je to jeden z niekoľkých momentov, ktoré môžete predpokladať, že prídu. Nie je to otravné ani nič, len čakáte kedy tie momenty prídu. Aby som to zhrnul, "The Finest Hours" je podľa mňa schopným filmom s veľa dobrými momentami, no nemyslím si, že je to film, ktorý by nás posadil na zadok. Atmosféra v tankeri je skvelá, a rovnako aj v závere je skvelé vidieť čln s 36-timi ľuďmi. A film má veľmi dobré efekty. Ale s nezaujímavými postavami a predvídateľnými momentkami je toto film, ktorý je dobrý, ale asi by som sa k nemu už viac nevrátil. Hodnotenie: B ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Po Deepwater Horizon se tato Disney močka hodně těžce hodnotí lepší známkou, než-li dvě propustné ventily vody. Porovnávám proto, že Deepwater Horizon má s tímto příběhem podobný příběh, vodu a spojitost s katastrofou je také více než zřejmá. Hlavně ale tady opravdovou katastrofu zařídil digitál a postavy tu jsou spíš k pobreku a k posměšku, než-li k vážnému emotivnímu základu pro kvalitní emotivní zážitek. Do posledního dechu je prostě špatný film a ještě je to asi první vážná Disneyovka. V tomto případě hodně špatná Disneyovka, kterou bych směřoval na nedělní odpoledne po obědě na Disney Channel. Určitě ale ne do kina. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Rutinérsky udělaná, tisíckrát viděná velká nuda. Hlavně to nezapomeneme švihnout do naprosto zbytečnýho 3déčka a opatřit nezbytným sloganem : Based on true story. Já se pekelně nudil strhující survival či hrdinský akční thriller jak se nám snaží nakdákat distributor se nekoná ani náhodou. Vlastně to na mě působilo jako totální pohoda s absencí čehokoliv jako je strach o postavy nebo obavy o jejich život. Prostě rodinej Walt Disney kterej střídavě nudí, střídavě uspává, občas nabídne nějakou tu digitální vlnu a dokonce se snad aspoň místy snaží o nějakou dramatičnost, ale vy prostě víte, že to nakonec stejně dopadne nechutně dobře a žádnýmu z těch hrdinů kteří jsou u vám u prdele a chtěli by jste je vidět na dně oceánu se nemůže nic stát. A jak už jsem zmínil 3D úplně na nic. Akorát mě boleli oči a uši z těch brejlí debilních. Jednou a dost.40% ()

Galerie (41)

Zajímavosti (10)

  • Když Miriam (Holliday Grainger) přijede na základnu pobřežní stráže, aby si promluvila s velícím důstojníkem Danielem Cluffem (Eric Bana), venku hustě sněží. Když ale ze základy odchází, můžeme si všimout předního skla na autě, se kterým přijela, že je čisté a nezasněžené. (Patrik256)
  • Dvaja pamätníci skutočných udalostí, starých 64 rokov, poskytli režisérovi Gillespiemu cenné poznatky. (classic)
  • Pro záběry zimní bouře na stanici Chatham použili filmaři sněhová děla, což je stálo nemalé peníze. Tři týdny po ukončení natáčení oblast zažila největší sněhovou nadílku za mnoho posledních let. (Jarek572)

Reklama

Reklama