Muž, který poznal nekonečno

• Velká Británie The Man Who Knew Infinity (více)

Pravdivý příběh o přátelství, které navždy změnilo matematiku. V roce 1913 přicestuje indický matematik-samouk Srinivasa Ramanujan (Dev Patel) do Cambridge na pozvání svého mentora, excentrického profesora G.H. Hardyho (Jeremy Irons). Tady se však setkává nejen s přísným akademickým světem, nepřejícím jeho intuitivním matematickým teoriím, ale i se společenskými předsudky. Spolu s Hardym budou muset bojovat, aby ukázali Ramanujanův geniální matematický talent celému světu. (Magic Box)

pRaY_882

Film ma bavil, páčil sa mi a príbeh ma chytil za srdce. Filmu sa snáď nedá nič vytknúť. Zdalo sa mi to podobné ako čistá duša ale predsa to bolo iné. Za mňa 10/10 ()

janvanicek

Výborný film, úžasný filmový zážitek! Příběh o přátelství, které změnilo dějiny matematiky. Indický matematik Ramanujan (Dev Patel) přicestuje po odezvě z Cambridge na pozvání mentora Hardyho (Jeremy Irons). Zpočátku se setkává se zesměšňováním a odporem, ale ostatní postupně v čele s mentorem Hardym, který v něm má svou plnou víru, zjišťují, jak geniální jeho mysl a on sám je. Spolu si vypracují po nějakém čase pouto a Hardy pociťuje povinnost dostat jeho práci před zraky všech. Výsledky jejich pětileté spolupráce na matematických teoriích a vzorcích jsou neuvěřitelné. Konečně i sám Ramanujan cítí, že jeho práce nepřijde vniveč- podobně jako u jeho vzoru Newtona a dalších velikánů. Emoce se v tomto filmu moc nevyskytují, ale i přesto jsou zde celkem emočně vypjaté momenty, procítěné momenty. Výborné ztvárnění! Mentor Hardy se snaží pro Ramanujana získat členství v britské Královské společnosti a díky jejich práci se mu to povede. Cítí velkou poctu a vděčnost, že mu může toto oznámit. Ramanujan je ohromen, ale musí se vrátit ke své manželce, a proto odjíždí zpět. Jeho zdravotní stav se bohužel během roku zhorší. Po roce se mentoru Hardymu dostává do ruky dopis, ze kterého se dozvídá nešťastnou zprávu. ()

tomkat

Vlastně je to lekce o rozmanitosti světových kultur: když pocítíte, jak obtížně asi tvůrci zpracovávali tuhle látku o střetu dvou světů (a krásách matematiky, jistě), a jak velký úspěch je, že se jim to podařilo aspoň takto ( = zdaleka ne dokonale) - a když začnete uvažovat, čím to, uvědomíte si, nakolik jiná ta různá světová civilizační centra jsou. Užitečné a sympatické! ()

Mirešák

Coby matematik musím ocenit, že z odborného hlediska film dával smysl, když mluví třeba o záporných hodnotách gamma funkce nebo vzorci na odhad počtu rozkladů. Je plusem, že se nesnaží líčit Brity jako nechápavé záporáky, a Ramanujana jako superčlověka (i Ramanujan může udělat v matematice chybu). Postavy dvou hlavních hrdinů jsou tak uvěřitelné a mně blízké. ()

frajeris30

Velmi zajímavý snímek. čekal jsem ovšem víc....více matematiky než děje....no a o závěru ani nemluvím........dal bych víc.......ale 2 budou muset stačit ()

wollfy

Pěkné, dojemné, historicky přesné. Nejlepší scénáře píše život. Kdyby tohle někdo vymyslel nikdo by neveri že se to muže stát, Proč geniální lidé umírají mladí a mají tak málo času? Některé Ramanujanovy objevy lidé pochopili až skoro 100 let po jeho smrti. Některé ještě nepochopili. Akasha? ()

peproch

Látka byla dobrá, herci byli výrazní. A to je celé. Není to ztráta času ani ohrožení vkusu film vidět, ale je vám celou dobu líto, že není lepší. Klišé, fráze, schémata, trapné dialogy... Hrozná škoda, že je film povrchní, že lépe nepoznáte prof.Hardyho, svět může přeci být barevný a bohatý i za zdmi Cambridge i v mozcích matematiků, jenže to by bylo zapotřebí do nich opravdu vstoupit, a to se filmu nepovedlo, možná tvůrci spěchali, možná měli malý rozpočet, možná nerozuměli tomu, o čem film točí. Dobrá a dramatická pasáž je ta, kdy Hardy žádá od Ramanujana důkazy svých intuitivních poznání, neboť v některých momentech intuice selhala a počítání odhalilo omyly. Ramanujan vlastně zprvu vůbec neví, co se od něj žádá. A nebo jsem jejich přístup nepochopila já. Bylo mi u sledování smutno a zívno. ()