Diagnóza: Šampión

Concussion

Sportovní / Životopisný / Drama

USA / Velká Británie / Austrálie, 2015, 123 min

Will Smith sa môže durdiť koľko chce, ale faktom je, že Concussion jednoducho na Oscara nemá, ani na tu nomináciu. Síce je evidentné, že bol za týmto účelom natočený, ale skôr v tom negatívnom slova zmysle. Od začiatku je totiž vidieť, že tu sa prvoplánovo útočí na ceny. Celé je to prikrášlené, maximálne uhladené, nekonfliktné, neustále sa ospevuje aká je Amerika úžasná krajina, v ktorej sa oplatí žiť a bohužiaľ tým sa vytráca aj akýkoľvek emočný dosah. Samotná téma je síce zaujímavá a o problematike by sa u nás pravdepodobne málokto dozvedel nebyť Concussion, keďže americký futbal u nás nie je takmer nijako populárny, no film skôr než na hlavný problém o tom ako to funguje v rôznych športových organizáciách, aký nátlak museli zo začiatku vyvíjať, aby sa všetko ututlalo a čo sa zmenilo po odhalení problému s otrasmi mozgov sa Concussion venuje výhradne postave Benneta Omalu a často rozoberá pre príbeh jeho pomerne nepodstatný súkromný život. Keby sa celá línia s jeho partnerkou vypustila filmu, ani samotnému príbehu by to nijako neuškodilo. Namiesto strhujúcej drámy o boji s veľkými organizáciami tu tak máme takmer až rozprávkovú story o jednom Afričanovi, ktorý si prišiel do USA splniť svoj american dream, občas mu niekto podhodil polená pod nohy, ale nakoniec sa dočkal kúzelného happy endu. Príde mi, že Bennet si musel v skutočnom živote prejsť podstatne náročnejším bojom, než to zobrazuje tento film. Samotný Will Smith je v úlohe síce dobrý, ale na Oscara skutočne nestačí naučiť sa africký prízvuk. Vo výsledku tak priemerný, príliš štandardný životopis, ktorý síce absolútne ničím neurazí, ale ani ničím nezaujme. CELKOVO: 3* (6/10)(24.3.2016)

Americký fotbal trochu jinak ? Proč ne, kór když Will Smith tak dobře hraje asociálního a roztomile africky žvatlajícího doktůrka, který se mermo mocí chce postavit proti impériu a mašinerii na peníze. Netřeba řešit pravdivost dat a údajů. Poselství je jasné, sympatické a i kdyby ve výsledku (resp. v reálném světě) ne tak dramatické, určitě nutící k zamyšlení. Celé je to podané pro diváka, tedy srozumitelně, stručně a bez zbytečných ubíjejících odborností. Vyústění poměrně trestuhodné, ale dramatická linka solidní. Víceménně film o hlavní herecké roli na které to stojí a padá, ale podařilo se to náramně.(22.5.2016)

Ano - ten film má skvělou myšlenku. Silný náraz, který hráči absolvují několikrát za hru a jeho dopad na lidský organismus - tuto spojitost jsem ještě v žádném takto "velkém" snímku neviděla a rozumím, že pro mnoho lidí je to rozhodně hodně významné a silné....ale mě tam prostě něco nesedělo. Nebylo to žádné z obsazení - všichni byli skvělý...Jen prostě celé to pojetí...Nějak mi to nesedlo...A sama ani nevím proč. Počkám si pár let a zkusím to pak znovu :)(24.5.2017)

DIAGNÓZA : OTRAS MOZGU. Koho sa to týka ? Profesionálnych hráčov - amerického futbalu, v skratke N.F.L. Kto sa tým zaoberá ? Dr. Omalu, pôvodom Afroameričan, ktorý je inak geniálnym patológom, ktorého doménou je PITVA - už nebožtíka, čo je za tým, čo sa mu stalo... Takto mu na stole pribúdajú mŕtvoly - profesionálnych hráčov futbalu, ktorým dlhoročná hráčska aktivita, poškodila natrvalo mozog, títo hráči, po skončení kariéry, sa ocitajú na pokraji nervového zrútenia sa, že tieto otrasy mozgu, majú na svedomí aktivity, za ktoré prakticky ani nemôžu, keď im rupne v bedni, tak páchajú samovraždy... Ani nie úmyselne, ale skôr - zo zúfalstva, lebo nevedia si dať rady sami so sebou. Dr. Omalu, sa začne vŕtať v tomto probléme, aby vyšlo na svetlo sveta, čo sa deje s futbalistami po skončení kariéry, samozrejme, netýka sa to všetkých, ale takmer 1/3, je ohrozená... Budú sa mu vyhrážať, priateľka so stresov, potratí, nebude mať na ružiach ustlané, i napriek tomu, si pôjde za tým, ale až po rokoch, nadobudne úspech ! Výborný - Will Smith, ktorý je stále schopný herec, ak dostane zaujímavý scenár, vie výborne zahrať, kvalitný výkon za posledné roky... Je to herec, ktorý túži po Oscarovi, ale som si istý, že tak sa až k nemu nikdy nepriblíži. Produkcia - Ridley Scott. Inak - kamera, má skvelý potenciál - zaujať a priblížiť divákovi dianie. Trošku ma film niekedy nudil, ale poviem na rovinu, že TÉMA, t.j - hlavná myšlienka filmu, je viac zaujímavejšia, ako spracovanie filmu, ktorý sa občas zasekáva, preto nemôžem zvýšiť hodnotenie, ale inak, som spokojný.(2.1.2016)

CTE vs. NFL. Taká aktuálna téma a ja som o tom ani len netušil - no to bude najmä tým, že americký futbal nepatrí medzi športy, ktoré by som aktívne (vlastne ani pasívne) sledoval. Toľko záhadných samovrážd profi hráčov z NFL, ktorým akosi nikto nechcel prikladať nejaký špeciálny význam. Nikto, okrem doktora Omalu a doktorov okolo neho. Napokon sa podarilo stanoviť konkrétnu diagnózu, no škoda že to nerieši reálne vôbec nič, keďže neboli prijaté žiadne konkrétne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti oblasti hlavy, ktorá pri tých nárazoch nesmierne trpí. Až 28% profi hráčov z NFL má rátať s tým, že sa ich život ocitne v sebadeštruktívnom móde? Tak to je teda dosť blbá vízia... Čo sa týka filmu, tak treba uznať, že táto zaujímavá tématika na základe faktov a skutočných udalostí, bola spracovaná veľmi dobre. No a Will Smith predviedol ďalší zo skvelých hereckých výkonov. A ešte k CTE: Keď tak nad tým premýšľam, toto nebude zrejme len problém amerického futbalu, keďže podobné problémy sa objavili už aj u hráčov NHL - Steve Montador, Bob Probert, či Derek Boogaard - všetci traja s diagnózou CTE, snáď ďalšie prípady tak skoro pribúdať nebudú :/(31.1.2016)

• - V rámci prípravy na film herec Will Smith spolu so scenáristom a režisérom Peterom Landesmanom pozorovali viaceré pitvy vrátane dvoch, ktoré vykonal sám Dr. Bennet Omalu. Rovnako aj Alec Baldwin v rámci prípravy na film vyhľadal a pozoroval viacerých prominentných lekárov v Pittsburghu. (MikaelSVK)

• - Film je založen na článku časopisu GQ vydaném v roce 2009. (Dio_Padre)

• - V televizi mluví o Quarterbackovi týmu Pittsburgh Steelers Benu Roethlisbergergovi. Film se odehrává v roce 2002 a tento Quarterback byl draftovaný do NFL až v roce 2004. (Popon1998)