Boj za svobodu

• USA Free State of Jones (více)

Boj za svobodu přináší velkolepé akční drama zasazené do dob americké občanské války. Snímek vypráví příběh odbojného jižanského farmáře Newta Knighta (Matthew McConaughey) a jeho ozbrojené revolty proti Konfederaci. Knight spolu s dalšími drobnými farmáři a místními otroky roznítil povstání, které vyústilo v odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a k založení Svobodného státu Jones. (Magic Box)

rigby

Rozhodně zajímavý film s nečekanými a silnými momenty. Bohužel často ztrácí na chytlavosti a sdílnosti, alespoň pro nás ve střední Evropě. Možná chtělo trochu víc střihnout, možná jít více do hloubky. Nicméně stále se jedná o poctivý film, který sice nemusím vidět podruhé, ale i na první shlédnutí mi toho dal mnoho. ()

GzL

Dnes už se dá jen velmi těžko rozeznat, jestli autorům šlo o to, ukázat boj za svobodu nebo jestli to je jen další, skrytý multikulturalismus. Nicméně film se mi líbil. ()

Saxos

Do času lehce nad dvě hodiny nebylo možné zhustit vybrané téma a proto celkový dojem připadá spíž nudný. ()

brasek

Iba mierne sklamanie kedže som neočakával, že mi padne sánka zo snímku. Príbeh ladí len zo začiatku, potom príbeh zovšednie, nebaví a je jednofarebne zameraný. Skok na súdny proces o 85 rokov či história v čb fotkách sú aspekty tvorcov, ktorým nerozumiem. Hodnotím za tri hviezdičky, kedže technická výbava snímku je na patričnej úrovni. ()

bonovox

Pôsobivá dráma z občianskej vojny USA. Otrokarska téma bude vždy aktuálnou a treba sa k nej vracať. Treba však povedať, že nebyť opäť výborného MmcC bolo by to slabšie hodnotenie. ()

Karbos

Zajímavý guláš statečného srdce a patriota v měděném kotlíku z občanské války USA. Samotná historická kontroverze Newtona Knighta tu ale musela jít stranou, protože pro celý příběh o zlých jižanech, bylo nezbytné sehnat nějakou historickou postavou aby byl film o boji za svobodu afroameričanů ovoněn pocitem autentičnosti a opatřen titulkem, podle skutečné události... Celkově film neřeší ani tak hlavní postavu Newtona nebo samotný konflikt severu a jihu ale především se snaží do hloubky vykreslit utrpení obyčejných lidí (zejména pak afroameričanů) pod nadvládou pomalu se hroutící konfederace. Žel bohu, nějak to celé nepracovalo jak mělo, postavy byly příliš ploché a i když se MCčko vážně snažil a byl jedna velká chodící emoce, nějak to prostě nestačilo. Film nevyrovnaně ztrácí tempo, utápí se v rádoby hlubokých dialozích a ta stopáž k tomu taky nepřidává. Za mě lepší ** *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 5/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 4/10 viz profil ()

esmoke

Začátek zajímavý, ale pak se děj roztáhne a ztrácí tempo. (CZ dabing) Rozpočet: $50 miliónů, Tržby: $25,035 miliónů.  ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

TOPmoovie

zdlhave, priemerne. cast historie, ktoru som nepoznal. ok je mozne ze keby to bolo o 30 min zostrihane, bolo by to ovela lepsie. ()

KraLuban

Velmi průměrný film, který jsem shlédl kvůli obvykle skvělému Matthew Mcatd - i zde válí, ale příběh je slabý. Co je asi pro emeričany velké téma - rasová segregace ještě v polovině 20. století - nás Evropany myslím úplně míjí. Příliš dokumentární, příliš rasově-pozitivně vyumělkované (u spousty scén si nedokážu představit, že by takhle fungovalo v reálu, navzdory prý insipirace skutečnými událostmi). Slabota, na samé hranici 3*, 50%. ()

Mark1983

Kdyby film i po zbytek své stopáže jako ve své počáteční půlhodince pokračoval, věnoval bych mu čtyři hvězdičky, avšak kdyby nabíral na dynamice s postupem času, věnoval bych mu pět hvězdiček. Jenomže těch upoutavějších momentů je ve filmu jenom pár, tudíž místo eskalace napětí jsou místy spíše deeskalace napětí bez ohledu na dané téma samotného příběhu. A že to je silný příběh, jenomže filmaři se snažili jen o stimulaci emocí u diváků, z čehož se film dostal do čistého průměru, jak už jsem řekl, bez ohledu na silné téma. ()

BaseDallas

Zaujímavý kúsok histórie so skvelým Matthew McConaugheym. Zaslúžene sa stal jedným z ikonických hercov súčasnosti, filmy s ním sa oplatia pozerať už len kôli jeho prítomnosti. Free State of Jones je pútavý najmä zobrazením neprifarbeného utrpenia, nekompromisnou surovosťou a vidlákmi s dobovým akcentom. Bohužiaľ, koniec filmu nie je zvládnutý najlepšie. ()

Mato_Mi

Je to rovnako kvalitný film ako 12 rokov otrokom. Udivujú ma komentár "fundovaných" historikov a tiež tých, ktorí by z tohto filmu chceli mať najlepšie akčný sci-fi post-apokalyptický zombie horor. ()

Mrdada

Pro mě to bylo dost utahané,urcite se to dalo sestříhat viz porcování prasete či zápis černochů k volbám a jiné,ale co mě zaujalo byl český dabing,obvzlášť part Jakuba Saice,který mluvil za Matthewa,výborná práce českého dabingu. ()

Chicharron

Matthew McConaughey prostě umí hrát a tady mu role "revolucionáře" sedla skvěle. Film je dobře natočený, dokáže vtáhnout do děje i díky bitevním scénám, které mají slušný "drajv", zejména "černé vdovy" na hřitově v akci - překvapivé. Trochu rušila odbočka do "budoucnosti", ale pro pochopeni situace na jihu USA to zřejmě nebylo tak úplně na škodu. Film má podezřele nízké hodnocení, zřejmě od lidí, kteří by chtěli pěstovat místo brambor bavlnu a občas zbičovat nějakého černého otroka. ()

Coumway

Cudujem sa preco má tento film tu také nízké hodnotenie.Obdivuhodny výkon Mattheva McConaugheyo ktory ztvárnil jedneho z památných mien americkej historie .Film mi najma pripominal 12 rokov v retazoch . ()