poster

The Quatermass Xperiment

 • Velká Británie

  X the Experiment

 • USA

  The Quatermass Xperiment

 • USA

  The Creeping Unknown

 • USA

  The Quatermass Experiment

 • Kanada

  The Quatermass Xperiment

 • Austrálie

  The Creeping Unknown

Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1955, 82 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • curunir
  ***

  ,,BOLO TO STRAŠNÉ, HROZNÉ!" ,,ÁNO, AKO VŽDY..." __ S profesorom Quatermassom som okrem tohto filmu, videl skvelý hammerovský "Quatermass and the Pit", ktorý vynikal svojou tajomnou atmosférou, no ako uviedli kolegovia predo mnou, ani jeho ,,prvý experiment" nie je filmom, ktorý treba automaticky radiť do béčkových vôd. Samozrejme sa nejedná o žiaden intelektuálny zážitok, už len dej je pomerne priamočiary, film však vyniká radom vychytávok, ktoré ho nielen povyšujú nad vtedajší priemer, no vďaka týmto nuánsam obstojí aj dnes. Zbehlý divák ľahko vyčuchá viacero podobností s (ne)skoršími dielami ako "Vec", "Mucha" prípadne starý "Frankenstein" (krátka scéna s dievčatkom), dôležitejším je však vycibrenosť viacerých scén, prekvapujúcich ma svojim výrazne odlišným autorským prístupom. V jednom momente dramatická hudba prehluší krik ženy v aute, v inom, keď Carroon odhalí svoju ruku nezaznie (neočakávane) žiaden tón a pasáž v nočnej ZOO je žánrovou lahôdkou. (39. hodnotenie, 12. komentár k filmu)(10.11.2013)

 • monolog
  ****

  Tenhle SF horror skutečně není jako ostatní z padesátých let. Přišlo mi, že to vůbec není béčko, ať už prostředím, kvalitou nebo hereckými výkony. Oproti většině ostatních SF z této doby, tady měli tvůrci o čem točit. Nejsou tam žádný hluchý místa, kde by se nic nedělo. Příběh je spíše o lidech, než o nějaké příšeře z kosmu. Atmosféra je sakra hutná, přirovnání k Vetřelcovi sedí. Možná je to britským pohledem na věc, nebo že tento snímek je z produkce BBC, ale obstál by i dnešním podobným snímkům (pokud by se samozřejmě vylepšila ta potvora). Ale tou gradací napětí (potvora zabije prvního člověka až v polovině snímku), tím, že vlastně vůbec nevíme, co se stalo nebo co se bude dít, tím to převyšuje většinu tehdejších i dnešních filmů. Bohužel je t neprávem zapomenutý skutečný klenot SF Horroru.(25.5.2006)

 • Anderton
  ***

  Rýchlo ubiehajúce scifíčko poplatné svojej dobe, ale patrí k tým s originálnym námetom. Téma studenej vojny je iba raz zmienená, tu ide o niečo iné. Film uteká tak rýchlo, že so žiadnou postavou sa nezoznámime, tie sú tu len akoby na pozadí desivého príbehu. Quatermass je po celý čas nasratý a ani sa neusmeje, len škoda, že to nie je aspon zámerne vtipné. Finále už ale vtipné je, spôsob, akým sa zbaviť votrelca ma teda rozhodne pobavil, ako aj samotná, i keď veľmi krátka záverečná akcia. Ak sa to akciou dá vôbec nazvať.(30.9.2019)

 • honajz
  **

  Souhlas s komentářem Han22. Začátek nastolí napínavou premisu, ale pokračuje ve frankensteinovské linii (a to dokonce ani nezjistíme, jak to dopadlo s kosmonautovou manželkou!), vše je podřízeno Quatermassově až nemocné snaze vypouštět rakety do vesmíru a riskovat život lidstva. Možná film měl varovat před lety do vesmíru, a uspěl u lidí, kteří se jich báli. Ale jako film jde skutečně celý až moc přímočarý příběh doslova do kytek (vlastně kaktusů).(4.10.2015)

 • Oktavianus
  ****

  Hammer. A sakra dobrý. Film, který naštěstí zachránil toto studio před krachem a dostal se (a uspěl) i na americký trh, je vynikající esencí strachu, napětí, dějových zvratů a výborných hereckých výkonů. Film skutečně lze rozdělit na dvě poloviny: první se nese spíš v napětí "co se na té kosmické lodi vlastně stalo?", kdy sledujeme pátrání hlavních postav po odpovědích; druhá půle - od útěku "přeživšího" astronauta z nemocnice - se zvolna mění v zábavné monster movie a pátrání hrdinů po člověku a pak po příšeře. Obě části stojí za to, protože se drží osvědčených postupů: mírně bizarní kulisy, důsledné udržování napětí, tajemství, které se odhaluje jen postupně... K tomu připočtěte několik zajímavých filmařských postupů a "monster movie zvratů, který jsem si tak nějak tajně přál, protože dal filmu nový náboj. Herecky všemu samozřejmě vévodí Brian Donlevy jako sebevědomý, inteligentní a krapet arogantní profesor Quatermass, ale dobře jsou zahrány i ty menší role - včetně produkčního přenosového vozu BBC v závěrečné pasáži u Westminsterského opatství, kterého si střihl Gordon Jackson aka šéf Profesionálů Cowley. Nečekaný, ale o to lepší zážitek.(5.10.2014)