X the Experiment

• Austrálie

The Creeping Unknown

Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1955, 82 min

Hammer. A sakra dobrý. Film, který naštěstí zachránil toto studio před krachem a dostal se (a uspěl) i na americký trh, je vynikající esencí strachu, napětí, dějových zvratů a výborných hereckých výkonů. Film skutečně lze rozdělit na dvě poloviny: první se nese spíš v napětí "co se na té kosmické lodi vlastně stalo?", kdy sledujeme pátrání hlavních postav po odpovědích; druhá půle - od útěku "přeživšího" astronauta z nemocnice - se zvolna mění v zábavné monster movie a pátrání hrdinů po člověku a pak po příšeře. Obě části stojí za to, protože se drží osvědčených postupů: mírně bizarní kulisy, důsledné udržování napětí, tajemství, které se odhaluje jen postupně... K tomu připočtěte několik zajímavých filmařských postupů a "monster movie zvratů, který jsem si tak nějak tajně přál, protože dal filmu nový náboj. Herecky všemu samozřejmě vévodí Brian Donlevy jako sebevědomý, inteligentní a krapet arogantní profesor Quatermass, ale dobře jsou zahrány i ty menší role - včetně produkčního přenosového vozu BBC v závěrečné pasáži u Westminsterského opatství, kterého si střihl Gordon Jackson aka šéf Profesionálů Cowley. Nečekaný, ale o to lepší zážitek.(5.10.2014)

Na jedné straně poměrně naivní podívaná - z vesmírné mise se vrátí jediný přeživší kosmonaut napaden kdoví čím, ale není vzat do karantény ani kdovíjak hlídán, všichni se všeho dotýkají holou rukou bez rukavic a nezdá se, že by si uvědomovali nějakou hrozbu. Na straně druhé snímek nabízí poměrně realistickou a nepříjemnou proměnu jedné z postav v jakéhosi vesmírného slimáka, což na dobu vzniku filmu působí poměrně nevídaně. Technická stránka bez výtek. Val Guest dokáže film ukočírovat do takové míry, že i přes chvilkovou naivitu The Quatermass Xperiment nepůsobí hloupě. Rozhodně jde o jeden z pamětnějších zářezů Hammer Films.(1.6.2018)

• honajz

Souhlas s komentářem Han22. Začátek nastolí napínavou premisu, ale pokračuje ve frankensteinovské linii (a to dokonce ani nezjistíme, jak to dopadlo s kosmonautovou manželkou!), vše je podřízeno Quatermassově až nemocné snaze vypouštět rakety do vesmíru a riskovat život lidstva. Možná film měl varovat před lety do vesmíru, a uspěl u lidí, kteří se jich báli. Ale jako film jde skutečně celý až moc přímočarý příběh doslova do kytek (vlastně kaktusů).(4.10.2015)

Remake o 2 roky mladší stejnojmenné minisérie BBC, atmosféricky a příběhově na velice dobré úrovní a především jsem zjistil jak to dopadlo, vzhledem k tomu, že původní série se nezachovala kompletní (viz můj komentář u ní - The Quatermass Experiment (1953)) Jinak závěrečná loutka příšery se celkem povedla myslím, no vzhledem k roku natočení viděl jsem i horší.(9.10.2010)

Mise vesmírné rakety končí její havárií a jediný přeživší člen posádky se nezdá být úplně v pořádku. Na pozadí těchto událostí se rozbíhá zajímavý a promyšlený příběh, který snese po herecké a obsahové stránce vyšší kritéria. Osobně bych vyzvedl zejména výkon palubního technika, který přežil havárii. Pomalu gradované napětí a nejasnost směřování příběhu jsou bezesporu velké klady celého filmu. Musím jít ovšem s hodnocením dolů zejména kvůli konci, ten se podle mě nepovedl, byl na můj vkus příliš uspěchaný a fádní, stejně jako výsledný produkt mutace a jeho ztvárnění.(2.1.2009)