Práce a láska napravují rozmazleného továrnického synka. Mírně ironická komedie o chudácích, kteří s pochopením dovedou přijímat dobročinnost boháčů, a také o tom, jak láska a práce převychovaly továrníkova syna... V této komedii na sebe výrazně upozornil tehdy ještě filmově málo známý Oldřich Nový. Předlohou byla divadelní hra Františka Langra, kterou pro film poprvé adaptoval již Karel Lamač ještě jako němou verzi v roce 1926. (oficiální text distributora)

xaver

Dost naivní komedie o hodných pracháčích o zhýralém synkovi boháče, který se zázrakem promění taky v hodného pracháče a vůbec. I když pokud se to vezme jako satira, tak to zase není až tak špatný a Hugo Haas to má stejně u mě nejmíň za 4*. ()

wosho

Jeden z raných filmů pana Vávry považuji za podařený příklad kvalitní veselohry z první republiky. Jediný rušivý efekt je nepříliš šťastné obsazení Vilíka-toho marnotrapného syna milionáře-je toporný až hrůza. Zas třeba ironický sluha v podání O. Nového je přímo dokonalý. Celkově se jedná o silný nadprůměr ve svém žánru. ()

bradl3y

Do žánru komedie lze Velblouda zařadit snad jen díky vtipným poznámkám Huga Haase, ze kterého získávám dojem, že se perfektně dokáže vcítit do každé role a před kamerou je naprosto přirozený. Stejný případ je Antonie Nedošínská - její rázný projev a sebejistota drží film na hranici průměrnosti. To se však nedá tvrdit o Pavlu Herbertovi. Nepůsobí příliš přesvědčivě a bohužel ani řídké zapojení úst do jeho lehce retardovaného hereckého projevu nedokázalo skrýt fakt, že před kameru rozhodně nepatří (však je to taky - díky bohu - jeho jediná role!). Zredukovali režiséři Herbertovy dialogy až po jeho obsazení, nebo to bylo již součástí scénáře? ()

kebom

Priemerná dobová komédia, kktorú sa oplatí pozrieť hlavne kvôli H. Haasovi a J. Plachtovi. J. Štěpničková hraje ako takmer vždy dosť umelo a vrcholom je P. Herbert. Pri ňom sa trošku zastavím. Neviem, či vôbec ide o herca (pražský Nemec), lebo pri jeho mene sa v databázach nič nenachádza. Zároveň jeho text v scenári sa obmedzuje na niekoľko útržkovitých slov, súvislejšiu vetu mu J. Štěpničková vyslovene predrozpráva. Zároveň mám dojem, ako keby čestine ani nerozumel, nehovoriac o tom, že ma silný nemecký prízvuk a v jednej dialógu povie slovo "danke". No neviem. Vcelku taká mydlová opera na nedeľné popoludnie. A na záver? Veľmi sa mi rátal J. Pivec a jeho "pretekárske" etudy. ()

Vesecký

Jako zpracování Langerovy divadelní hry dobré, pokus Pavla Herberta prorazit na filmové plátno se vůbec nezdařil, jeho nesmělý Alíček byl příšerný. A tak aspoň výkony Haasovy a Nedošinské musíme ocenit. ()

t0ny

Téměř pohádkový příběh podtržený výbornými hereckými výkony trošku ztrácí na nudnějších pasážích, ale jak je na scéně Hugo Haas, není si nač stěžovat :) 3.5* ()

domirovec

Možná slabší, ale přece jenom pořád zdařilá veselohra, která nás tentokrát zavede především do chudého prostředí, kde se tedy, mám-li být upřímný, mistr Hugo Haas hezky převlíkl za ne zrovna moc chůze neschopného dědulu :) Příjemný film, ovšem přítomnost, sice jen v pár scénách, ale přece, dalšího mistra, Oldřicha Nového mne velmi překvapila, a i přes jeho malou účast (zmocnil se role poslíčka) předvedl skvělý výkon jako vždy. 4/5 ()

chrispe

Ta čtvrtá je za Pavla Herberta, který mě přikoval ke křeslu a donutil nespustit z něj oči. :) Jiřina Štěpničková mi chvílemi šla děsně na nervy, ale v té době to přehrávání k filmu tak nějak patřilo. ()

GIK

Název filmu je skutečně citátem z Bible, ovšem co se nestalo, filmaři ho zajisté zcela nedopatřením pro potřeby filmu úplně překroutili. Nedošínská si při čtení šestákového románu povzdychne, že spíše projde velbloud uchem jehly, než aby si boháč vzal chudou dívku. Ježíš ve verši 19:24 z evangelia Matoušova praví: A opět pravím vám, je snadnější pro velblouda projít uchem jehly, než pro boháče vstoupit do království Božího. Jinak je to celkem povedená pohádka, jak chudá holka ze suterénního bytečku uloví synka továrníka. Štěpničková si svého nemluvného německého kolegu hezky dobírá. Haas ve formě. Šlemrová šije oblečky na kabelkového psíka a v malé roličce popleteného a děvčaty obletovaného závodníka Pivec. 70 % ()

Zevon

Jeden z řady oblbováků předválečné republiky pro dělnickou třídu, podpořen skvělou hereckou elitou. Je mi z toho smutno, jakým štěkům se tak skvělí herci propůjčovali. ()

Rodin

Přesný případ filmu, který se dá vidět jedině díky výkonu Hugo Haase. Ostatní statují, celkově je to blbost, ale Pan Herec povyšuje i tonto kousek výrazně nad odpad. ()

Pitryx

Uff, tohle přečkat byla dost fuška. Nebýt pana Haase a paní Nedošínské, nevím, nevím. Ty dvě hlavní postavy byl děs, stejně jako celý paskvilní scénář, který si nezadal s knihami „Červené knihovny“. Klišé, nuda, děs. Dávám plusy jen některým hercům a pár dobrým okamžikům. Jako remake nemohu srovnávat, neviděl jsem první film.+20220502+Souhlas se starým hodnocením. ()

ostravak30

První režijní počin jak Huga Hasse tak Otakara Vávry. A musím říct, že se mi film nepozdával. První věc, která bije do očí je statický a nevýrazný výkon Pavla Herberta, který si také už v žádné dalším filmu nezahrál. Samo o sobě svědčí to, že pronáší jen jednoslovné věty, výjimečně delší úsloví. Jeho výkon je ale strašný a docela by mě zajímalo, na základě čeho se ke své roli dostal. Nadále pak film pokračuje v jasných kolejích. Továrníkův syn se pod vlivem nové lásky zcela mění, což se mužům stává docela často. Konec je díky tomu docela předvídatelný a rychle useknutý, jakmile se dosáhne happy endu. Jediný kdo vyčníval, byl právě Hugo Haas, ale ten nemohl pokrýt celou stopáž. ()

PetraMishka

Pokud se příběh bude brát vážně, tak se jedná jen o další ze zoufale naivních románků, ale s pohledem ironickým se to celé mění na docela dobrou parodii na zmíněné příběhy, kdy si všechny postavy plně uvědomují hranice svých rolí a každou chvíli za ně vykouknou nebo něco zvýrazní do absurdna. Kdyby nebylo výkonu Pavla Herberta, který se sem nějak zatoulal, hodnotila bych výše. ()

zdendap

Pro mne nezapomenutelný Hugo Haas. Úžasná herecká etuda. Film je celkově sladkobolný, ale díky panu Haasovi přihazuji jednu hvězdičku. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011