Brimstone

(festivalový název)
  • Nizozemsko Brimstone (více)

Brimstone je epický thriller z dob starého Západu. Je příběhem ženy vzdorující své minulosti, která se jí neustále připomíná. Liz (Dakota Fanning) je mladá žena, která žije spolu s manželem a dvěma dětmi. Je porodní asistentkou a komunikuje prostřednictvím znakové řeči. Její vztah se čtyřletou dcerou by mohl být lepší, ale celkově se Liz cítí ve svém životě spokojeně. Když však poprvé uvidí v kostele nového reverenda (Guy Pearce), Liz ihned ví, že ona a její rodina jsou v nebezpečí. Postupně se reverend snaží vzít Liz všechno, co miluje. Do jejího života se vrací minulost, na kterou se snažila zapomenout... (mac000)

Furmi

Film nebol úplne dokonalý. Miestami nelogický čo kazilo celkový dojem. Pomerne aj dosť predĺžený a zbytočne (cvakol by som kľudne aj pol hodinu). Avšak. Nato že sa jedná o film z roku 2016, roku kedy som si povedal že začnem na "filmy" pozerať úplne iným okom ako doteraz a až tak si ich nebrať k srdcu tak vznikol jeden nadmerne výnimočný film. Asi najlepšia réžia akú som za posledné roky u neo movies videl. Úžasné scenérie, veľmi sugestívny dospelý príbeh, Junkie XL výborná voľba (hudba tip top !). Po dlhej dobe aj napriek pomerne citelným negatívam som u nového filmu zažil taký ten pocit mrazenia a extázy aký som nezažil už dlho. ()

martalini

Naprosto neuvěřitelná, syrová a široko daleko nejdrsnější záležitost poslední doby. Skvělý obsazení, hutná atmosféra, a nemilosrdnejch 145 minut stopáže, který se ale ani na chvilku netáhnou a nepolevujou...Tohle ve mně zůstane asi ještě dost dlouho ()

Bezda202

Neskutečně nekompromisní film, kterej se s postavama absolutně nesere :D Guy Pearce zase předvedl další z perfektních výkonů (ostatně jako vždy, neprávem zapadlej herec!), přál jsem tý postavě jen to nejhorší :D 5*! ()

doctor20

Tak dnes si moje temné ja prišlo na svoje. Neuveriteľne strhujúci, napínavý, perfektne obsadený a až kruto násilný a násilnícky film, na ktorý budem ešte nejakú dobu spomínať. Keď premotivovaný reverend začne kázať "...I will beat your mother out of you..." (vymlátim z teba tvoju matku) a hlava nehlava šíri slovo Pána, pričom sa pokúša vtĺcť evanjelium komukoľvek od malých detí až po starých rodičov, uveríte že divoký západ bol naozaj divoký. Nie je to western v pravom slova zmysle, ale reálie divokého západu filmu pristanú. ()

TonyM

Guy Pearce zahral jedného z najodpornejších a najzvrátenejších filmových záporákov. Zobrazil tú najväčšiu spodinu ľudstva, až mi z neho bolo zle. A celé to zahral tak dobre, že som mu prial, aby sa mu na konci filmu stali veľmi zlé veci, čo ma prinútilo sa zamyslieť nad sebou samým. ()

Mr.curry

Brimstone se ve své syrovosti, beznadějnosti a hnusotě dá zařadit vedle snímků jako Cesta (na motivy McCarthyho) nebo Jezero smrti. Téma by se dalo ztvárnit prakticky v kterékoli epoše, avšak divoký západ Brimstonu sedne jako ulitý. Na film mě popravdě přitáhlo část GoT obsazení, a (spoiler) během filmu mi došlo, že jediným důvodem obsazení Kita a Carice bylo ještě větší namíchnutí diváka. ()

Copcorn

Temný, silný a surový Thriller, který se mnou do jisté míry opavdu otřásl. Obecně mysteriózní filmy se zaměřením na náboženství (ať už křesťanství či jakékoli jiné) nepotřebují mnoho k tomu, abych byl během jejich sledování vyveden z míry. Brimston se však může chlubit krom svého příběhu i dobře odvedenou řemeslnou prací a skvělými hereckými výkony jak ze strany hlavní hrdinky, tak i mysteriózního záporáka - Guy Pearce jej ztvárnil naprosto dokonale. Film se ale celkem táhne a některé části trochu smrdí nudou. Nelze však zapřít, že jiné na oplátku voní filmařským umem. ()

M1k9

Brimstone odráží to co chceme (chcete). Bohužel. Brutalita v takové míře, aby se o ni dalo bavit. Vizuální efekty tak nákladné, aby stály za zmínku. (ne zde) atd. Jak jinak na sebe upozornit v té záplavě *****. (Takto se chovají nejen filmotvůrci, ale i lidé dnešní doby.) Zpátky k filmu. Dějí se zde nechutné "věci" a nedávají příliš (už vůbec žádný) smysl. Líbila se mi psychologie zvrhlého (normálního) reverenda (dosaďte libovolného vyznavače náboženství), který vyzařoval vnitřní vyrovnanost ač páchal nechutnosti nejvyššího kalibru. Aneb jak to s tím náboženstvím vlastně je... Problém je že se Brimstone tváří jako film roku a přitom je to převlečená béčková řežba (aspoň že ne střílečka, ufff) se solidními herci. Guy Pearce hrál skvěle a táhnul. Dakota je pro mě jednorozměrná průměrná herečka. Kit Harington taktéž, 1x role / život. 5.5/10 ()

MIMI.kry

Zlo se nachází i tam, kde by jsme ho mnohdy nečekali. Duchovní mohou být nejenom morální autority, kteří pomáhají druhým, ale někteří jedinci mohou být naopak i povrchní farizejové, kteří si z Bible vytáhnou jen to, co se jim hodí nebo jí dokonce přetváří, vytrhávají z kontextu a víru si přizpůsobují podle svých vlastních potřeb například k ovládání druhých. Nevím, do jaké míry by některý duchovní mohl být tak zarputilé monstrum jako zde, které dokáže ničit životy druhým. Na druhou stranu například vůdci některých sekt něco podobného dokazují každý den. Kdo si myslí, že film je o tom, že muži jsou uzurpátorská hovada a ženy takřka bezchybné, vůbec nic nepochopil. Mimochodem, ti co právě toto kritizují si asi nevšimli toho, že manžel Liz byl přijatelný parťák do nepohody. Je to příběh o zneužívání moci a manipulaci s druhými, o vyšinuté umanutosti, o snaze a síle se nevzdávat. Nehodnotím chování hrdinů, ale samotný příběh. Někdy je to nedomyšlené a logika zaskřípe, ale film to byl silný. Divák nemůže brát všechno doslovně a měl by občas nad něčím přimhouřit oči. Je to těžký příběh, ale těžké osudy a životní příhody některé nešťastníky potkávají. Kdo si myslí, že když vypne obrazovku s těžkým tématem, vypne i veškeré zlo světa, je přinejmenším poněkud naivní. I když chápu, že o některých věcech člověk raději nechce nic slyšet, přemýšlet a raději si řekne, že něco takového by se ve skutečném životě přihodit nemohlo. Člověku se pak lépe usíná, když si něco negativního nechce připustit. Záleží na každém diváku, jak s příběhem naloží a co si z toho vytáhne. Může vidět feministickou sadistickou povídku nebo něco úplně jiného. Dávám 4 - 5 hvězd. ()

VictorMartel

Jediná možná výtka je čistě subjektivní a zdaleka není tak konsensuálně zřejmá ani osobně jistá, abych kvůli ní snižoval hodnocení. Mohlo by se vysvětlit, kde se vezme takový člověk. Chtěl bych nějakou reminiscenci sadomasochisty. Nemyslím tím, že se ve filmech tak trýznivých má za každou cenu vymyslet nějaká okolnost přispívající ke srozumitelnosti o sobě nesrozumitelného pudu či postoje. Byl bych prostě jen rád za autorskou pomoc ohledně toho, z jakých zdrojů byla vyvozena představa posedlosti natolik mimořádné. / Umírajícím je dvakrát uleveno puškou. (Liz/Joanně na konci stejně jako jejímu muži na začátku.) / Nakonec chci poděkovat uloz.to za to, v jakém stavu se ke mně film dostal, protože je to při všech obsahových kvalitách také velkolepý estetický zážitek. Platí to samozřejmě jak v rovině visuální produkce, tak, což je podstatně vzácnější, v případě zvuku, který tu mnohem více, než je obvyklé, plní funkci vypravěče: bez nadsázky – nejenže jsou tu celkem ordinérně některé příliš odporné situace ponechány zvukové stopě, celý film je zvukově moc pěkný a v jedné scéně doslova hraje i svými zvuky. V začátku III. kapitoly (Genesis) na mě zvuky přeživších po přestřelce a obklopující je divočiny krásně doléhaly, ale protože scénář vychází z premisy, že všechno je vlastně jinak a smysl opakované likvidace reverenda má vyjít najevo až na konci, vracejícím se k úvodnímu „As life progresses, images blur.“, je otázkou, jak se vše vlastně stalo, což vystihuje právě na konci výjevu v divočině průnik možného výstřelu zlatokopa s hromem otevírajícím výjev následující. Je to jeden z vícera bodů, jimiž Brimstone úmyslně mate, protože oba zlatokopy potřebuje zapojit do Joanniny minulosti. S tím souvisí, že Joanna je v začátku filmu uvedena jako Liz (Elisabeth), protože s tímto jménem zavražděné prostitutky se vydala za svým budoucím mužem. Jazyk si tu tedy nikdo neuřízl, byl uříznut jen jednou majitelem bordelu, a autoři se tak nedopustili žádné zhovadilosti, kterou bych jim neodpustil. ()

no2

10/10 - Tohle je pro mě špička současné světové kinematografie. Při zhlédnutí tohoto anti-westernu jsem si nemohl nevzpomenout na staré dobré Eastwoodovy Unforgiven, ačkoliv tohle bylo zase o něčem jiném. Sám se snažím být praktikujícím křesťanem, takže podobná témata mi moc nedělají radost, ale vzhledem k tomu, kolik zla bylo ve jménu křesťanství v historii spácháno lidmi, kteří se za křesťany považovali (nebo se spíše za ně vydávali), tak bych se nedivil, kdyby se podobný příběh skutečně stal. Film byl nesmírně syrový (i místo i pěkně "surový"), výprava i hudba úžasná a herecké výkony skutečným koncertem (Guy Pearce coby Reverend by se určitě vešel do TOP50 filmových hajzlů všech dob, to byla prostě dobrá volba). Film se sice věnuje ženám či utrpení žen, ale rozhodně si nezaslouží přívlastek "feministický" - tím bychom jej neprávem "shodili" (a v tom případě by feministickým mohli být i výše zmínění Nesmiřitelní). Naopak - protikladem ďábelského Reverenda jsou charakterní chlapi jako manžel Liz či její první láska - mladý pistolník. (Před)závěrečný verdikt je však ponechán na hlavní hrdince, ačkoliv smutný dovětek, kdy se happy end nakonec vlastně nekoná, jen završuje celkovou trpkost tohoto příběhu. ()

Warhorr

Samozřejmě první věc co mě napadla, dvou a půlhodinový western- thriller-Dakota, to zas bude asi píčovina. Ba naopak, docela kvalitní blitka, která může u slabších jedinců vyvolat pocit sáhnout co nejdříve po lavoru anebo hledat nejbližší dveře na hajzl. Někoho oběšeného na vlastním tlustém střevě není k podívání každý den. Podotýkám, samozřejmě to nejsou žádní Kanibalové z 80tého. Opravdu ''božský'' Guy Pearce, který vypadá, že ho tam strkal asi jen jednou když chtěl zplodit svého potomka, s kterým by si asi pak mohl hrát ve vaničce s kačenkama a občas si užít i nějaké té rozkoše a to nejlépe v kostele pod křížem mistra Krista ať to má grády. Hnusné, zvrácené, nepředvídatelné, násilné. Pearce a Dakota mají ode mně plný počet bodů. ()

nonick1 odpad!

Na jedné straně chápu, že řada lidí, jak o tom mluví Stephen King, se musí coby spisovatelé či scénáristé „vypsat ze svých démonů“, na druhé straně nechápu ty, kteří tleskají zvrácenému pseudoartovému opusu, plném scénáristických nesmyslů, při kterém jsou nuceni přetrpět chronologicky zpřeházenou, dvě a půl hodiny trvající filmovou "westernovou" cestu od S/M praktik, přes incest až k nefalšované pedofilii, navíc rámovanou záběry z kategorie filmů o Hannibalu Lecterovi – o alegorii Jidášovy zrádcovské smrti, ve filmu naprosto, naprosto  nelogicky a samoúčelně použité, nemluvě. Jakmile je režisér filmu zároveň jeho scénáristou, je velmi často zaděláno na průšvih a tento film je toho jen dalším důkazem. Navíc se zdá, že Koolhoven coby scénárista a režisér v jedné osobě, v sobě tají nějakou temnou 13. komnatu – rozhodně bych nechtěl vidět jeho sklep. Nevěrohodně vyfabulovaný příběh ve stylu "co bych tam tak ještě fláknul?", odehrávající se v křesťanské komunitě namísto na odlehlém severském ostrově, bůhvíproč na divokém západě, plný zcela nelogických a totálně, totálně, ale opravdu  t o t á l n ě  nevěrohodných situací (kadibudka?... mlha??... samovysvobození???), vyplozených ve scénáristicky impotentním mozku tvůrce, neomezeného žádnou oponenturou, zčásti zachraňuje jen mimořádně pozoruhodný herecký výkon Emilie Jones v roli mladé Liz. Ani to, včetně slušného vizuálu, však vzhledem k výše uvedenému nestačí na vytažení snímku z kategorie „odpad“. ()

bezvim

Vizuál super, herecké výkony taky, ale bylo to příběhově hloupé, nedotažené i žánrově. Tam kde mohl tít hlouběji, tam Koolhoven stříhal, tam, kde by bylo dobré ustřihnout, to nechal běžet dál. Vyvrcholení příběhu neuspokojivé. Některé postavy a prostor, který dostaly, naprosto zbytečné pro příběh. S tím obsazením, co film má, je to prostě ztracený potenciál. :( ()

theSaint

Nekompromisní surová záležitost, která vaši pozornost udrží jako kopanec do koulí. Reverend alias Guy Pearce je neskutečně zvrácenej zmrd a nutno podotknout, že mu to jde až bestiálně dobře, z toho chlapa jde respekt, strach a odpor na všechny strany. Pokud na nějakou jeho roli jen tak nezapomenu, tak to bude zcela jistě tato. Hutná atmosféra, syrové podání, obrazově vytříbené a zcela mimo "US mantinely". Tohle mohlo vzniknout jen v Evropě, něco takového by u Amíků neprošlo. Svým vyzněním mi film nepatrně připomněl 'Unforgiven'. (Anti)western s přesahem v mnoha ohledech. Za mě plná palba. ()

warrenur

Tak toto bolo po dlhej dobe poriadne martyrium. Respekt pred Dakotou i Guy-om. Zahrat neme a prenasledovane dievca a nabozneho zvrateneho uchyla takymto sposobom som asi este nevidel. Vsetky kapitoly, ako samostatne, a sucasne prepojene zivotne casove useky funguju bezchybne. Sice mi bolo dost zle, divajuc sa na to, ale ocenujem vynikajucich hercov a technicku stranku a silny pribeh. Keby zanechal film pozitivne dojmy aj na dusi, ratalo by sa to viac. Pre silne povahy odporucam. ()

barteca

V několika rovinách iritující film, řada nešťastných příhod doprovázená řadou nešťastných nelogických konáních aktérů. Ale Jon Snow once is Jon Snow for ever - charakter ! Poslední kapitola se měla namísto Odplaty jmenovat Boží trest.... ()

Helldo

Wow... takový nátěr jsem nečekal. Brimstone sice sází na vizuálně výživné portréty oobnažené brutality, což se dalo i z traileru očekávat, přesto se ale určitě nejedná o jednodimenzionální filmový zážitek. Ze snímku je cítit péče, propracovanost, Koolhoven si totiž dal opravdu zálěžet a jeho slova o inspiraci u mistra špagetových westernů Leoneho nebyla jen tak do větru. Abych řekl pravdu, nemám skoro, co vytknout... ač čtyřepizodní kompozice mě nejvíce "uhranula" hned v úvodní části a přes udržení si kontinuálně vysoké laťky závěreřná gradace příběhu neměla až tak mocný efekt... to však ale spíše ukazuje na vysokou úroveň filmu jako celku než význačné negativum. Obecně lze tak říci, že Brimstone je snímek nabitý jak náboženskou symbolikou, tak kvalitou napříč všemi rovinami, od režijní, scénáristické, herecké až po práci s kamerou a soundtrack. Nezbývá si tudíž než přát, aby mu bylo dopřáno mnohem větší pozornosti... větší pozornosti než těm soudobým mainstreamovým slátancům... ()

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět