Brimstone (festivalový název)

• Irsko

• Kanada

• Austrálie

Western / Thriller / Mysteriózní

Nizozemsko / Francie / Německo / Belgie / Švédsko / Velká Británie / USA, 2016, 145 min

• NinonL

Holandský film Brimstone mě neoslovil. Překvapilo mě vesměs vysoké hodnocení na čsfd, protože k tomu nevidím důvod. Ano, plno krve, vyhřezlých střev a rozpáraných ovcí. Plno ošklivých sexuálních scén, násilí. Taky jeden smutný životní příběh, který je dost umělý a nerealistický. Stejně jako hlavní psychopat. Ne, že by na světě nežili zlí a úchylní lidé, ale toto podání mě nebavilo. Odpad sice nedám, ale moje hodnocení má k němu blízko.(5.4.2017)

Paradoxem je, že příběh jako takový mě vůbec neoslovil. Ovšem atmosféra...to je jiná! Jakoby ta surovost na mě z monitoru přímo dýchala. Největší problém jsem měla s jednotvárností. Byť mělo rozložení a zpřeházení příběhu do několika kapitol působit jako skládačka (?) a divákovi se tak postupně rozkrývat a objasňovat nejasné, na mě to nezapůsobilo o nic víc, než kdyby vše bylo chronologicky. Když jsem si to v závěru shrnula, v každé kapitole se odehrávalo to samé. Akorát postava hlavní hrdinky Liz byla jinak stará. První polovina byla zajímavá, ale pak už jsem jen čekala na něco šokujícího, co by tu mozaiku vyšperkovalo. Nestalo se. Naštěstí, co příběh ztratil, vykompenzovaly herecké výkony.(4.7.2017)

Evropa zase sebevědomě vystrčila holou prdel směrem přes Atlantik a již po několikáté ukázala požíračům horkých psů, že pořádný, opravdu originální a drsný moderní zápaďák nemusí nutně vypadat jen jako otravná psychodeliktická smaženice nebo xmrti nudné dvě hodiny s traumatizovaným honákem, který unyle jede prérií někoho zabít a nakonec ho i zabije. Tohle je skvěle napsaná, ještě lépe zahraná a bravurně porežírovaná surová historka o tom, že náboženství je zlo, hnije v každém věku a správně zfanatizovaná kudlanka s nemrdavou manželkou si ve firemním almanachu vždycky najde nějaký ten sodomistický patožalmík, kterým ho fousatej strejc v podstatě ponouká, aby v takovém případě bez zardění pedofilně prznil vlastní děti. Sufražeti a neholené mužatky, co chčijou ve stoje, nedají na výlevy některých zdejších zženštilých kritiků a vrátí salátovky zpátky do ledničky. Pevným a výsadním postavením žen u ploten to rozhodně nikterak neotřásá!(21.3.2017)

Netradiční western, který je podle mě zbytečně brutální a hlavně příliš dlouhý na to, aby si udržel mou veškerou pozornost. Několik přeházených kapitol sice zprvu dobře vysvětlují zajímavý příběh. Po nějaké době jsem už ale čekal na konečnou kapitolu, protože se film pěkně dlouho prakticky nepohnul z místa. Podobně jako There Will Be Blood je Brimstone originální a snaží se co nejkrutějším způsobem donutit diváka nenávidět jednu postavu. Celé je to postavené na dobrém základu, ale chybí tomu lepší vypravěčský um.(23.3.2017)

To, co měl rozhodnout Bůh, udělala němá porodní bába. Nejen tím poštvala proti své rodině reverenda kázajícího trest pro všechny hříšníky. Sic dojel do města teprve nedávno, ona záhy rozpoznala jeho krutou duši. Moc dobře totiž věděla, co zlého v sobě nosí. Zdaleka totiž nešlo o jejich první setkání. Bohužel. Záhy přijde na řadu hornické městečko, kde se pánové dočkávají (prý zaslouženého) rozptýlení, a divákovi začne leccos docházet. Aby mu to tvůrci v dalším dějství zase rozvrátili. Tahle deprese má nakonec čtyři kapitoly. Holandský režisér Martin Koolhoven představuje syrovou vizi moderně pojatého westernu s výraznou dávkou brutality, možná lehce připomíná kousky Paula Verhoevena, když ještě natáčel ve své domovině. Tvůrci si všímají postavení žen, otírají se o náboženský fanatismus, hodně vsázejí na atmosféru a zejména postavy. V každé epizodě sledujeme, jak je Dakota Fanning (potažmo nesmírně talentovaná a toho času čtrnáctiletá Emilia Jones) skvělá herečka a démonický Guy Pearce skvostným záporákem. Divím se, že tenhle Australan ještě nemá na polici nějakou prestižní cenu. Tvůrci s námi manipulují, nabízejí řadu motivů a nápaditých scén (ač místy jen černobílých), až se divák musí radovat. Samozřejmě je diskutabilní množství násilí, nicméně vyloženě samoúčelným bych ho nenazýval. Koolhoven si získal sakra respekt.(6.5.2017)

• - Natáčelo se v Maďarsku, Španělsku, Rakousku a Německu. (Kama12)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 16. (Methodix)

• - Spoiler: Ve Weird West Radio Show přišli s teorií, že reverend (Guy Pearce) na konci 2. kapitoly zemřel, když mu podřízli krk. To by tedy znamenalo, že v kapitolách 1 a 4 je mrtvý. Ostatně ve své první a ve své poslední scéně ve filmu mluví o peklu tak, jako by ho viděl. I jeho oči jsou v těchto kapitolách temnější a celkový jeho vzhled je více podobný duchu. (Nine)