Brimstone (festivalový název)

• Nizozemsko

• Francie

(festivalový název)

Mysteriózní / Thriller / Western

Nizozemsko / Francie / Německo / Belgie / Švédsko / Velká Británie, 2016, 145 min

Velmi drsný, sugestivní a nápaditě vyprávěný epický mix psychologického dramatu a netypického "pronásledovacího" thrilleru (s westernovým žánrem to má společné snad jen dějové zasazení) se skvělým hereckým obsazením (hlavně pro fanoušky Hry o trůny). Ultra záporák Guye Pearce je jeden z nejlepších a nejvýraznějších za poslední roky... 80 %(17.9.2017)

To, co měl rozhodnout Bůh, udělala němá porodní bába. Nejen tím poštvala proti své rodině reverenda kázajícího trest pro všechny hříšníky. Sic dojel do města teprve nedávno, ona záhy rozpoznala jeho krutou duši. Moc dobře totiž věděla, co zlého v sobě nosí. Zdaleka totiž nešlo o jejich první setkání. Bohužel. Záhy přijde na řadu hornické městečko, kde se pánové dočkávají (prý zaslouženého) rozptýlení, a divákovi začne leccos docházet. Aby mu to tvůrci v dalším dějství zase rozvrátili. Tahle deprese má nakonec čtyři kapitoly. Holandský režisér Martin Koolhoven představuje syrovou vizi moderně pojatého westernu s výraznou dávkou brutality, možná lehce připomíná kousky Paula Verhoevena, když ještě natáčel ve své domovině. Tvůrci si všímají postavení žen, otírají se o náboženský fanatismus, hodně vsázejí na atmosféru a zejména postavy. V každé epizodě sledujeme, jak je Dakota Fanning (potažmo nesmírně talentovaná a toho času čtrnáctiletá Emilia Jones) skvělá herečka a démonický Guy Pearce skvostným záporákem. Divím se, že tenhle Australan ještě nemá na polici nějakou prestižní cenu. Tvůrci s námi manipulují, nabízejí řadu motivů a nápaditých scén (ač místy jen černobílých), až se divák musí radovat. Samozřejmě je diskutabilní množství násilí, nicméně vyloženě samoúčelným bych ho nenazýval. Koolhoven si získal sakra respekt.(6.5.2017)

K vlastní škodě si to příliš rochní v postupem času čím dál tím přepálenějším utrpení čistě pro utrpení. Zrovna v tomto případě více než kde jinde platí, že méně by bylo více. Zdejší konstantní mučednictví ústřední hrdinky rukou veškerého mužského pokolení vede k divákovu otupení, ne jeho znechucení. Zároveň by se tím vyřešil i vůbec největší zádrhel v podobě přestřelené stopáže. Každopádně jako působivě vystavěný drama (ne)western s patinou osudové řecké tragédie o milujícím "tak trochu" misogyniím otci a pelešící se "nevděčné" dcerunce výtečné. Především pak díky místy hypnotické uhrančivosti a suverénní Dakotě.(31.3.2017)

Režisér Martin Koolhoven nám představuje svou vizi moderně pojatého westernu s výraznou dávkou brutality, která ale není samoúčelná, nýbrž zcela podchycuje realistické vyznění syrovosti Divokého Západu devatenáctého století. Brimstone je výtečně odvyprávěný a mistrně zrežírovaný příběh o pomstě (praměnící z netradičních motivací), náboženském fanatismu, nelehkému postavení žen v minulosti a v neposlední řadě lidské zvrácenosti vycházející z nás samotných. Recenze zde.(17.3.2017)

Uuuu tak to byla neskutečně hutná a nepříjemná jízda, která mě doslova mrazila po celou dobu. Netradičně realistický western, který mapuje útěk mladé ženy před zlem bez obalu a servítek. Perfektně je děj zpřeházený do čtyř kapitol a postupně tak odkrývá skutečný osud hrdinky. Každá kapitola má velmi silné momenty a pracovat s napětím a emocemi diváka se nedalo zvládnout lépe. Herci odevzdávají všechno, naprosté Oscarové výkony a především Pearce hraje šílence, jakého dlouho nepamatuji. Mimo to se podařilo se dokonale zachytit špinavost prostředí, nehostinné podmínky a tehdejší tvrdou dobu vůči ženám. Za mě do teď nejlepší drama letošního roku.......9/10(14.7.2017)

• - Režisér Martin Koolhoven opísal Brimstone projekt ako holandský western. Inšpiráciou mu boli jeho obľúbené talianske spaghetti westerny. (beso74)

• - Režisér Martin Koolhoven dostal ponuku natočiť tento film pre americké štúdio, v tom prípade by však stratil kontrolu nad záverečným strihom, a tak dal radšej prednosť európskej koprodukcii, do ktorej sa zapojilo 8 krajín. (beso74)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 16. (Methodix)