Na pohled mi to přišlo velmi dobré, plus to zasazení do pohraničí a poválečného období. Ovšem obsahově to není úplně ono, je to spíše jako přetažená povídka do filmové podoby. Ale opět s klasickými věcmi pro český a slovenský film, tedy vztahové pletky všude kam se podíváš. Mohlo z toho být drama kdyby bylo více zaměření na stav hlavní hrdinky, která sice chodí stále k doktorovi, ale divák dlouho neví vlastně proč a i jinde ve filmu se její stav vlastně nijak neprojevuje, takže to tam i přes to finále půsbí jaksi nepatřičně. Kňažko zahrál hodně nesympatickou postavu a v podstatě ta jeho postava neukázala nic moc proč by ho měla hlavní hrdinka tolik milovat, než že k němu cítí zároveň strach i vděk. Agáva je v tom sice i přítomná, ale přesto je pro celý film symbolická a má svůj přesah, který se odráží v konečném vyznění příběhu. Jenže to není tak nějak slušně popropojované a příběh je chabý, ale pořád to byla vizuélně velmi fajn podívaná.(21.9.2017)

• HarryBlock

Absolútne neviem čo by som na tomto filme vyzdvihol. Od scenára(na ktorom pan Šulaj vraj pracoval 19 rokov) cez hercov, kameru až po strih je všetko za nula bodov. Nogovi sa vo filme odliepaju fúzy, aj dobrí slovenskí herci pôsobia kvôli literárnym dialógom a slabunkej réžií umelo a neprirodzene, o záberovaní ani nehovoriac. Jednoduchý až hlúpy priamočiary príbeh, v ktorom malo ísť o dobový kontext, z ktorého je tam len pár klišé.(1.4.2016)

• Anderton

Tak v tévé a v hádé to nie je taká katastrofa, ako Agávu vnímali mnohí v kinách a nečudujem sa im. Pôsobí totiž čisto televíznym dojmom. Je to film o vášni, ktorý je ale absolútne sterilný, čo nejde dokopy ani vtedy, ak by to bol čistou náhodou zámer, čo rozhodne nie je. No a podobne ako pri Wilsonove sa odvážim konštatovať, že naši špičkoví herci si opäť zrejme pri točení mysleli, že točia vznešené umenie. Snáď im pri pozeraní výsledku došlo, že sa tak nestalo. Ale ruku do ohňa by som zrovna za to nedal.(31.10.2016)

• klúčik

Príbeh mladej ženy, ktorá prišla so starším mužom na juch Slovenska. Predloha filmu je celkom zaujímavá, no prenesená do scenáru filmu sa akosi nepodarila. Film mal celkom dobré herecké obsadenie. Tu kraľuje pán Lasica a Kňažko. Zaujímavo predstavili predstaviteľov komunistickej strany, jeden bol stále ožratý a druhý bol naozajstný blázon... Aj napriek dobrému hereckému obsadenie ma film nezaujal ... Je to škoda, dávam 45%.(2.11.2016)

• anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 31.10.2016, pôvodná filmová adaptácia - Nechcel som byť negatívny. Lebo veď pri slovenskej a českej produkcii to nie je absolútne nič ťažké, nech siahnete kamkoľvek. Ale povedzme si to úprimne, len ďalšie vyhodené štátne prachy. Nič progresívne ani zmysluplné sa na Slovensku nenakrúca, a čo je alarmujúce, ani nepodporuje z peňazí daňových poplatníkov! Kde sú všetky tie talenty z umeleckých škôl? Kde sú zmysluplné scenáre odrážajúce aspekty života dnešných súčasníkov? Alebo aspoň tvorba, ktorá by bola komerčne neurážajúca? Zdá sa, že naši "umelci" sú absolútne odtrhnutí od reality života a nič iné ako "smotánkové" užívanie si ich nezaujíma. Aký zmysel mala realizácia tohto filmu??? Vysvetlí mi to niekto? A nie, tento komentár nie je prvoaprílový žart. (1.4.2016)(1.4.2016)

• - Podľa údajov Slovenského filmového ústavu mal film rozpočet 1 495 000 eur, podporu Audiovizuálneho fondu dostal vo výške 845 000 eur. (Murrro)

• - Prvá klapka filmu padla v obci Jahodná, posledná v meste Bernolákovo. Film sa nakrúcal aj obciach Želiezovce, Šahy, Malé Vozokany, Tesárske Mlyňany, Šamorín a tiež v Bratislave a Trnave.

• - Ondřej Šulaj chtěl původně Agávu natočit jako televizní film. První verze scénáře vznikla v roce 1997.