Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

Mik_e

Poetický a klidně plynoucí film s velice dojemným závěrem, při kterém se mi chtělo brečet.Silný příběh o lásce a životě, který ale nebyl tím hlavním důvodem, proč se mi film tak líbil.Těmi hlavními byla nádherná hudba, citlivá režie a skvěle obsazení protagonisté, především pak Michael Caine a Tobey Maguire, kterého jsem nikdy neměl moc v oblibě...Doteď.Lasse Hallström tímhle potvrdil pozici mého oblíbeného režiséra.Ne...je to prostě jeho nejlepší film. ()

Brinkley

Mistrně zpracovaný Irving samotným Irvingem. Dokonce natolik, že film mám radši než knihu (oproti Světu podle Garpa, kdy knihu miluju, zato filmovou adaptaci jsem nevydržela ani do konce). ()

Henry Morgan

Hallstrom se evidentně vyžívá ve velmi podivných, až nudných námětech. Alespoň na mě to ak působilo a jelikož nejsem schopen docenit umělecký dojem a kreativitu, ani kvalitu zvtvárněí v porovnání s předlohou, musím bohužel konstatovat, že to bylo poněkud suché. Asi to mělo myšlenku a jisté silné emotivní, fatalistické, ironické a paradoxní momenty. Nic však nepřebilo můj pocit, ze ztráty času. Asi se vyplatí si to přečíst a ne sledovat 120 minutové polodrama s nijakým dějem. ()

bono22vox

Už jste někdy četli jednoduchý příběh od Johna Irvinga? Můžete si být jisti, že ani v Pravidlech moštárny se ho nedočkáte. Výborní herci, mistrovská kamera a perfektní filmová řeč snímku. Michael Caine je prostě sekáč. Dobrou noc, princové mainští a králové Nové Anglie. Na podzimní období, do nevlídných plískanic, ideální film. Tak lidský snímek, který si klade za cíl zahřát u srdce, nebude s hrnkem grogu zrovna špatnou volbou hmm? ()

diodoros

Film o mladom idealistickom mužovi, ktorý prežil celý život v sirotinci, kde sa učil lekárčinu od vedúceho, ale keď sa mu naskytla príležitosť, odišiel "do sveta". Nájde si novú prácu, začne sa motať okolo mladej samej dievčiny, ale samozrejme pred realitou neunikne... Konverzačná dráma s výbornými hercami, príjemnou hudbou, aktuálnymi úvahami (detské domovy, interrupcie, diplomovosť...) a dejom o radostiach aj strastiach života, ktorá sa ale drží pri zemi, je primerane vážna a realistická, ako to len šlo. Hlavne je to ale pekný príbeh o hľadaní samého seba a správneho riešenia životných vecí s dojemným záverom. ()

ER

Tohle je pro mne klasika žánru,příběh,na který se lze podívat vícekrát a pořád bude dojímat. ()

Veronica27

Homer je takový sirotek, které jaksik nikdo nechce a tak si ho doktor Larche nechá a začne ho zaučovat v porodnicko-gynekologické praxi.I když je šikovný, chce vyrazit do světa - vidět poprvé oceán, správně utrhnout jablko a možná zažít nějakou tu lásku.A tak zakotví na jablečnou farmu, kde se postupně se všemi seznamuje. ()

0L0V0

Vysoko inteligentná dráma v tom najlepšom svetle. Film rieši niekoľko tém v spoločnosti, ktoré sú veľmi dojemné, miestami smutné. Brilantne zrežírovaná a napísaná. Svoj dych pre mňa však stráca v druhej polovici filmu, kedy sled udalosti prichádzajú príliš pomaly a zabíja tento film hlavne romantika. Veľmi pekný koniec však všetko uzavrie. Ten tomu dáva tu hviezdu, ktorú by som ubral. Svoje nominácie na oskara má zaslúžene. 90% ()

bearmeedek

Mám být unešený z toho, že ve dvou hodinách celkem jednoduchý příběh pomalu plyne na vlnách melancholie, dramatické chvilky nijak nevybočují z rovně postavených mantinelů, láska a emoce zrovna tak. Asi jo. Určitě toto byl záměr a právě proto film působí zvláštně a pořád se vás drží za drápky. Kdysi byl u nás uveden nejprve v rámci Filmového klubu. Příjemně se na něj dívá a určitě i za týden víme, o čem byl. Tvůrci v něm dokonce použili tehdy neznámý pojem: doktorský titul z Plzně. ()

Inozuka

Tenhle film mě zkrátka dostane vždycky, když se na něj podívám. Dojemný příběh o sirotčinci, jednom nadaném klukovi, který hledá své místo ve světě, doktorovi, co svůj život obětoval jiným a o dodržování pravidel, které sepsali ti, kdo tu s námi nežijí ... Tobey Maguire a Michael Caine jsou zde úžasní, hodně překvapil i Kieran Culkin. Pro mě klasika, která nikdy nezklame. ()

touchud

Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli se na film podívám nebo ne. Jako velký fanoušek spisovatele Johna Irvinga jsem nevěřil, že lze jeho knihy kloudně převést na filmové pláno, aby byl zachycen alespoň zlomek z jejich atmosféry. Jde to! Ve scénáři byla zachycena jen část obsáhlého románu a je to jen dobře, musel by mít několik dílů, aby se do něj vešlo všechno. Nestává se mi často, že bych film vydržel emotivně prožívat od začátku do konce, ale Pravidla to dokázala. Úžasný konec nemůže nechat jediné oko suché :). I když v Oskary nevěřím, Michal Caine si za výkon Oskara jednoznačně zasloužil. ()

tara

Pro mě rozhodně dojemný příběh s vynikajícím Michaelem Cainem.. Krom toho kniha od Johna Irvinga je neméně fascinující.. ()

Lokran

po technické stránce téměř dokonalý film 95%. po stránce příběhové mě však poněkud zklamal, nečetl jsem knižní předlohu, takže se nemohu pouštět do obsáhlejšího rozboru, ale něci mi tam chybělo... jak se film pomalu rozjíždí, tak pro změnu rychle končí. rozchod, úmrtí doktorovo a návrat zpět se stačí udát dřív než stačíte vyslovit "pravidla moštárny"... takže celkově 75% ()

Austen

Mám celkem Hallstroma ráda a Tobey Maguire má takové příjemné zranitelné kouzlo, ale tenhle film mi velmi nesedl. Postavy Charlize Theron a Michael Caine mi byli velmi velmi nesympatičtí. Příběh neměl silné vyznění a jestli tak mnohoznačné. Prostě mě příběh chvílemi nudil, chvílemi štval. No nic. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy