Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

rado3105

Su filmy ktorym davam 5 hviezdiciek, tieto filmy po skonceni chcem vidiet este raz. Pravidla mostarny s istotou medzi ne nepatria, ale posledna scena bola pekna. Neviem preco ale poslednu dobu sa mi zdaju vsetky americke hity akesi nicim nezaujimave, ked to porovnavam s inymi kulturami. ()

bocy

Tak mne sa to vobec nepačilo, pripúšťam, že to malo príbeh, ale nemôžem si pomôct , ten film bol aj tak SHIT. ()

bronik

Tobeyho Maguira je pro akční filmy škoda, tady ukázal, že nepotřebuje příliš prostoru pro to, aby zaujal, dokonale přesvědčil a dojal. Jeho výstup je velice komroní a bez okázalých gest mě přesvědčil, že je to pan herec. John Irving má nadherné příběhy a tenhle film je velice něžně zpracovanou předlohou, dávám 4. a doporucuji ()

Libre

Film úplně mimo mě. Příběh byl prostý a jednoduchý. Kdyby v závěru nehrála tak dojemná hudba, tak si uvědomíte že se vlastně skoro zas tak nic zajímavýho nestalo. Podle mě nejpřeceňovanější film na CSFD. ()

Inner

Napoprvý jsem usnul, napodruhý trpěl. Nějak mě tahle poezie minula. Jediný co mě drželo byl Tobey Maguire. 45% ()

trasprd

Nudný, příliš dlouhý a nechutně patetický snímek, který jsem ani nedokoukal, neboť se mi při něm zavíraly oči. Zkrátka tuctový biják pro jednoduché slečinky. ()

Fujin

Tu bonbonieru jsem nemohl vychutnat celou, po nejake chvilce uz me chut presla. Musim uznat, ze tu bylo par velmi chutnych kousku. Od tech horkych az po ty sladke, primo prehlidka prichuti. Pomala rezie vybornemu scenari opravdu sedla, hudba krasne podskresluje at uz smutne zdi sirotcince ci jablecny sad a dela tak z mnoha obycejnych scen neobycejne. Nic vic, nic min. Snad jen na princezny s Maine a krale Nove Angile se neda zapomenout. ()

Otakara

John Irving je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a celkově nemám moc ráda zfilmování knižních předloh. Nikdy to neodpovídá mojí představě. Když se však odprostím od předlohy, je to docela dobrej film. Ikdyž knížka je knížka. ()

strpozdiv

Uf...o čem to vlastně bylo? Kolik verzí Americké krásy ještě budeme muset přetrpět, aby se z nás stali láskyplné bytosti, co mají srdce na správném místě a žijí své životy pro druhé? Film, který vsadil všechny karty na city diváků a nenábízí nic víc. Bohužel ta patetická struna, jenž celou tu zdechlinu protíná, je jaksi podladěná a vyluzuje dosti ospalé tóny. Nečitelný a přitroublý úsměv Tobeyho Magurie, který se po celou dobu filmu prakticky nemění. Tom Hanks by mohl závidět! Stejně tak neúnavná hudební kulisa vás neustále vydírá a tlačí k dojetí nad tou nespravedlností života. V kontextu velkofilmů, které se posledních 20 let točí, naprosto nulová inovace a neochucená sentimentální kaše - pardon. Škoda jen Michaela Cainea. Vlastně jáká škoda, bez něj by toho pro mě ve filmu opravdu moc nezbylo. ()

Dítě

Velmi hezký, trochu prvoplánově romantický film. Co mi vadilo, jak je čitelný od počátku, kdy člověk tuší co a jak asi bude a ono to tak skutečně je. Ale silný děj, výborní herci a uhrančivá pohlcující atmosféra to vše přebije. ()

trulda

Lasse Hallström - Režie *****, Tobey Maguire ****, Michael Caine *****, Charlize Theron ****. A ať mi nikdo neříká, že amíci (resp. Hollywood) neumí točit krásný filmy! Za sebe říkám díky, že tato adaptace vznikla! ()

Lulusator

Ano, je to krásný film...ale jen pro toho, kdo nečetl knižku...něco, no něco, skoro všechno je v knize jinak...takže když to budu brát z téhle strany, film zklamal. Ale když vypustím knížku...krásný film :) ()

IceZero

Po dlouhé době film, kde jsem musel přemýšlet jestli čtyři nebo pět hvězdiček. Nakonec "jen" čtyři ale to jen kvůli konci, i když je faktem to, že pro život neplatí žádná pravidla - jen nevím jestli bohužel nebo bohudík. Film podle mě skvěle kombinuje melancholickou náladu s výkony hlavních postav. ()

hanite

Protože knihu Johna Irvinga jsem před shlédnutím filmu četla asi třikrát tak, i když je to asi klišé, jsem čekala od filmu víc. Ale níže jsem se dočetla že scénář si osekal sám J.I. a co tam chybět nemělo to tam nechybělo. Slzy mi tekly na stejných úsecích jako v knize. Krásný zážitek. ()

Evikju

Jak jen to ten rejža dělá, že je to tak skvělé ?!.. Dívala jsem se s otevřenou pusou, nedýchala jsem a v závěru brečela. Přesně tohle si přeje každý režisér, každý herec i scénárista. Chvílemi jsem ani nechápala proč jsem se tímto filmem nechala tak dojmout, co mě na něm tak uchvátilo. Ale byla jsem naprosto ráda, že mě to tak dostalo. Bravo! ()

luuvhaat

Natáčet film podle knižní předlohy je záležitost riskantní a na zpracování takto bohatého materiálu jsem byl upřímně zvědav. Z díla bohužel vyplynulo, že se záměr filmařů zcela lišil od mých představ. Pro diváka, setkávajícího se s Pravidly moštárny poprvé až ve filmové podobě, tvůrci úkol možná splnili. Já měl bohužel pro ně laťku nasazenou příliš vysoko na to, aby ve mně výsledek nevyvolal zklamání. Ten film je prostě o něčem jiným, než kniha. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy