Barry Seal: Nebeský gauner

• USA American Made (více)

Barry Seal (Tom Cruise) pracuje jako pilot dopravního letadla a rutina amerických vnitrostátních letů ho čím dále víc ubíjí. I proto nadšeně skočí po nabídce „náhodného kolemjdoucího“, z něhož se vyklube agent CIA (Domhnall Gleeson), aby pilotoval pod záštitou tajných služeb. Barryho čekají sexy přelety nad základnami kolumbijských narkobaronů, ze kterých pořizuje bohatou fotodokumentaci, nutnou pro boj s drogovými kartely. Jenže proč létat takhle naprázdno, když se můžete spojit i s protistranou a kromě fotek pro CIA vozit do Ameriky i drogy? A proč se zároveň nestát informátorem DEA (Národní agentura pro boj s drogami), která má v oblasti také své specifické zájmy? A proč se rovnou nezapojit do jedné z největších tajných operací, které kdy americká vláda posvětila? Barry to prostě hraje na všechny světové strany a jde mu to víc než skvěle. Už dávno se přestal nudit. Má krásnou ženu, topí se v penězích a vůbec si nepřipouští, co se stane, až se tenhle domeček z karet zhroutí. A on se jednoho dne zhroutí. (Cinemart)

Kinofil

|| R || Universal || Rozpočet: $50 mil. || USA: $51 342 000 - ČR: 7 588 433 Kč - Celkem: $134 866 593 || Na podruhé ještě lepší. Barry Seal odsýpá jako hodinu a půl dlouhý biják. Hned po ani ne 5 minutách povinného "co dělal Barry před tím, než byl pašerák" se nám rozjíždí dlouhá (zběsile ubýhající), adrenalinová, akční nálož s bláznivým Tomem Cruisem, který lítá sem a tam pro balíčky koksu. A já jsem celou dobu spokojený. Nepotřebuju se mu dostávat pod kůži, poslouchat morální sračky "Co na to manželka? Co na to děti?". Chci sledovat Toma, který létá s koksem za doprovodu dravého střihu na správně zvolenou dobou hudbu. Daug Liman tu točí po vzoru Ritchieho nebo Mathewa Vaughna, kteří by na něj byli pyšní. Podledů do jeho soukromí dostaneme tak akorát, abychom vše podstatné pochopili, a zároveň se neunudili k smrti. Ba naopak nás spíš čekájí šílenosti jako "Kam zakopat další pytel peněz". Těžko říct, jak moc se to drží historických událostí, ale jako stručný přehled drogové války USA proti Escobarovi jsem se dozvěděl víc než dost. Závěrečné: "Proti komu budeme příště bojovat? Írán!" shrnuje americké smýšlení ve dvou větách. Barry Seal je výborná, stravitelná jednohubka, jejíž neúspěch v kinech mě strašně mrzí a o to víc doufám v pravidelnou TV reprízu po vzoru Na hraně zítřka. Rovněž je to přesně ten typ, kam si má blázen Tom Cruise (pilotující veškeré scény) odskočit od Mission: Impossible. "Sem. Ne k Mumii, Tome!" 85%. ()

Aniki

Cruise je můj oblíbenec už dlouhá léta, vlastně by se dalo říct, že čeho se kdy herecky dotknul, to bylo vždy minimálně víc než koukatelné. Přesto jeden problém s Tomem v poslední době mám. Neříkám že v každém záběru, ale někdy každopádně vypadá jako jeho vlastní vosková figurína. Halt, věk nezastavíš. A teď k filmu samotnému. Ze všech podobných žánrovek asi ten nejslabší a přesto...snímek je nakrútený podle skutečné události, takže hned jedna hvězda navíc a pak, hlavní hrdina neskončil na doživotí v báni, ale namísto toho byl nejdříve vyždímán do maxima a pak prostě jen předhozen vlkům, což mi bylo celkem sympatické. Herecky spíš průměr, nikdo mne nijak neuchvátil a moje hodnocení opravdu odpovídá spíše celkovému vyznění snímku. Každopádně, ze změti současných vysílaných chujovin (alespoň zahraničních) tahle story přeci jen kapánek vyčnívá. ()

koza3

Už je to nějaká doba co jsem viděl Narcos a Narcos: Mexico a tenhle film mi to všechno hezky připoměl. Jen ten Escobar měl menší panděro :-) Dneska jsme viděli finále Wimbledonu a byl se tam kouknout i Tom Cruise, tak jsem dostal chuť na jeho herecké výkony. Maverick ještě bohužel není k shlédnutí, tak jsme zkusili Valkýry, ale když žena zjistila, že je to z druhé světové, tak jsme rychle přepnuli na Barry Seal. Měl jsem prvních dvacet minut pocit, že jsem ten film už viděl, ale byly to pouze flashbacky z právě zmíněných Narcos. Hlavní tepna dealování drog do Miami pomocí malých osobních letadel byla klíčová pro pudrování nosů disco mláděže na pláži. Barry to rozjel ve velkém a převážel všechno pro všechny. Trošku se mu to vyklo z kontroly, ale to bylo od půlky celkem zjevné. Buď dostane kulku nebo zdrhne na Bahamy. Líbilo se mi to a Tom Cruise to zaválel. Moment, kdy si pro něj do hangáru příšli FBI, DEA, WTF a cosi dalšího už byl trošku přitažený za vlasy, ale celý film se tvářil uvolněně, tak mu to prostě uvěříte. ()

Vito_LePour

Bylo to celkem fajn, Tom Cruise super. Z příběhu poměrně dost vynechali, jak to tak bývá, ale všechno nejpodstatnější tam zachyceno je. Je až neuvěřitelné, co všechno jeden člověk zvládl a kdyby se to neodehrálo ve skutečnosti, těžko by se tomu dalo uvěřit. ()

Lukys

Dobře zpracovaný životopis, který i tak nedosahuje všech kvalit. Celé se to snaží o takový Vlk z Wall Street feeling, kdy děj svižně ubíhá dopředu, ale nesnaží se moc o humor, o drama a celé je to tak půl na půl a nic pořádně. Cruis mě první půl hodinu docela vytáčel a zdálo se, že by celý film dokázal odehrát s připitomnělým úsměvem na tváři. Ale I tak nakonec nezklamal a dokázal, že dokáže nasadit I jiný výraz, leč na oscara to nebylo. Co do filmu opravdu parádně sedí je soundtrack ze starých hitovek a...to je asi jediné co mu jde nejlépe. SCÉNÁŘ 4/5 POSTAVY 3/5 VIZUÁL 4/5 HUDBA 4/5 ()

SuzieS

Na tento film jsme šli naprosto spontane s pritelem do kina, aniž bych veděla, o co jde. Dobře jsem udělala. Film jsem si užila od začátku do konce. Krasne zabery za vychodu nebo zapadu slunce. Cruise, ktery je v privatnim zivote mozna magor, zde naprosto skvele zahral velmi nadaneho pilota, ktery nevaha kyvnout na kazdou nabidku. (nekdy povazlive opravdu temer bez jakychkoli informaci, coz me jako jedine trochu vadilo). Dalsi, co by se mu dalo vytknout, ze film neni uplne delany primo do kina. To, ze ho vidite na velkem platne vam podle me neprida na zazitku, oproti notebooku doma v posteli. To jsou ale malickosti. To hlavni je- konecne si dal nekdo aspon trochu praci se scenarem!!! Scenar byl propracovany, a i kdyz pouze inspirovan skutenymi postavami a pribehem, tak velmi uveritelny. V kine jsem se velmi casto smala docela nahlas, coz se mi az tak casto nestava. Humor je situacni a inteligentni. Jsem vdecna za kazdy film, kde si odpusti fekalni humor, a toto je ten pripad :) Presah na aktualni americkou mezinarodni politiku "rozsevani demokracie" tim, ze daji zbrane naprostym tupcum byla uz jen tresinka na dortu. S Black Mirror se jedna o jedno z nejvetsich prekvapeni za dost dlouhou dobu. Velmi rada se na film podivam znovu. ()

HellsAngel

Ďalší príbeh raketového vzostupu, ktorý nasleduje rovnako nekompromisne rýchly pád. V priamom porovnaní s minuloročným Gold, ktorý to hral viac-menej na istotu, je American Made zreteľnejšie tvorcovsky vyprofilovanou záležitosťou, prinášajúc rôzne zaujímavé nápady, počnúc celkovým odľahčeným zasadením a končiac veľmi podareným strihom. Scorsese a jeho Wolf of the Wall Street stále kraľujú tomuto subžánru a Barry Seal sa ani nehrnie ich z trónu zvrhnúť. Hrá si to podľa svojich dopredu daných pravidiel a doručuje presne ten typ odľahčeného diváckeho kino zážitku, aký chce mainstreamový divák vidieť. Cruise sa do roly položil ozaj skvelo a podarilo sa mu Barryho nepopierateľnú charizmu otlačiť na plátno ozaj bravúrnym spôsobom. Liman opäť dokazuje, že vie točiť naozaj skvelé kúsky a ja mu už možno konečne odpustím toho Jumpera. ()

Kushina

Když to srovnám s obchodníkem se smrtí, tak to bylo o dost slabší. Celý film byl točený takovými zastaralými barvami a nemělo to ten šmrnc. Ze začátku šlo vše hrozně rychle a pak se to táhlo a táhlo. Bylo to taková večerní oddychovka. Velké plus je to, že je to z části podle skutečné události. Škoda Barryho, byl to fajn chlap. Celkově se zde potvrdilo pravidlo, že s kartely se obchodovat nevyplatí. Nejsmutnější je fakt, že i když máte tolik peněz, že vám lezou z pod postele, tak nemáte čas si je užít. Barry ale skončit nemohl, byl vázán ke spolupráci s kartely, vládou a dalšími organizacemi, že neměl šanci z tohoto kruhu nikdy dostat, a to je nejsmutnější. Teď si položte otázku: Stály by vám ty prachy za to, abyste se vzdali sami sebe? 70% ()

wick

Nepříliš zajímavá historka... o pilotovi, CIA a pašování drog ze 70.let s průměrným scientologem Tomem C. ()

Saxos

Filmová nadstavba již třísezonního seriálu Narcos. Barry Seal se svou pilotní letkou propašoval do Států opravdu velkou horu medelínského koksu. Tom Cruise se role zhostil velmi dobře. Film je svižný, dobře dokomentovaný a podkreslený dobovou music. Za svůj krátký zločinecký život toho Barry stihnul dost. Super pilot, pašerák, agent, boháč, odsouzený trestanec, informátor DEA, kámoš Pabla Escobara, Jorge Luis Ochoa Vásqueza a dalších členů kartelu Medellin, ale i politiků států střední Ameriky. Vše ukončila v roce 1986 kulka do hlavy od Medellínských zabijáků. Vražedné komando bylo dokonce v Lousianě dopadeno a uvězněno. ()

rigby

Ale jo, bylo to zábavné. I když mám Toma Cruise raději jako neohroženého a nezničitelného superhrdinu, tak i tady dokázal přesvědčit o tom, že zvládne i trochu béčkovější roli. Při sledování se mi vybavily staré akční filmy z doby mého objevování tohoto žánru krátce po roce 1989. A tak jsem si to užíval. I když větší hloubku bych v tomto snímku opravdu nehledal. Je to pro zkrácení pátečního večera po náročném pracovním týdnu jako dělané. ()

stanyko

Film je vyborny a dej slape ako ma. Najhosi clanok bol samotny Tom Curise. Zostarnuty a pribraty, otravny so svojim divnym smiechom. Vobec som mu to neuvieril, a ta rola by sa hodila vari aj niekomu mladsiemu a vo forme. ()

Hopeman

Parádní záležitost, výbornej Cruise, skvělá kamera, bomba příběh (až na reálnej finiš-škoda) Tak takovejchle řízků po světě moc neběhá....... něco jako Eso Rimmer......prostě frajer! ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Liman a vesmírný Tomb Raider

Liman a vesmírný Tomb Raider

09.06.2017

Doug Liman (Na hraně zítřka) utekl od x-menovského Gambita a DCčkové Justice League Dark a momentálně se soustředí na dystopickou sci-fi Chaos Walking, v níž se po boku Daisy Ridley (Star Wars: Síla… (více)

Kdo natočí x-menovského Gambita?

Kdo natočí x-menovského Gambita?

15.11.2015

Mutantský zlodějíček z New Orleans, který umí manipulovat s kinetickou energií a rád hází karty, dostane už za rok tvář Channinga Tatuma (22 Jump Street). Gambit se sice objevil už v comicsovce X-Men… (více)

Gambit je zpátky ve hře?

Gambit je zpátky ve hře?

21.10.2015

Channing Tatum si už brzy zahraje Gambita, neworleanského mutanta, který ovládá kinetickou energii a s oblibou hází kartami. Pořád ale není jasné, kdo ho bude režírovat, protože nejnovější x-menovský… (více)