Slovenská psychologická dráma. Príbeh človeka, ktorý sa ocitne v nemocnici s podozrením na vážnu chorobu. Prehodnocuje svoj doterajší život a jeho strenutia s blízkymi i cudzími ľuďmi vytvárajú aj obraz spoločnosti 60. rokov, plných nádejí i dezilúzií. Autor nastoľuje tu základné problémy ľudského bytia, otázky slobody, samoty, nekomunikatívnosti, hľadania vlastnej identity hrdinov a ich miesta v spoločnosti. (oficiální text distributora)

GTS_PUNK

Dielo režiséra Dušana Hánaka z už pookupačného roku 1969, vytvorené na základe poviedky Jána Johanidesa, možno označiť za skrytý klenot (česko)slovenskej novej vlny. Hoci sa k nemu divák dnes dokáže dostať bez problémov, do istej miery ostáva v tieni známejších filmov z tohto autorsky plodného, (ešte stále) relatívne slobodného a umelecky hodnotovo významného obdobia. Pokúsiť sa o vysvetlenie príbehu, ktorého hlavnou postavou je chorý kuchár Lauko (Václav Lohniský), je snáď zbytočné, pretože vo svojej podstate je tento kúsok nielen psychologickou drámou, ale aj surrealizom par excellence. Množstvo bizarných postáv a postavičiek, momentov a situácií, ktorých je snímok plný, poskytuje vynikajúci obraz o dobe a ponúka výpoveď o spoločnosti. O spoločnosti, v ktorej sa každý snaží svojimi silami a schopnosťami docieliť stanovené ciele, pričom všetci do jedného zlyhávajú. Alebo možno aj nie. Podať presné vysvetlenie toho, čo chce vlastne Hanákovo dielo povedať, na ktorom by sa objektívne dokázala divácka obec zhodnúť, snáď ani nemožno. A práve vďaka tomu, že sto párov očí nazerá na film sto rôznymi spôsobmi, robí tento kúsok unikátnym. Čo scéna, to poetika. Čo replika, to často nečakaná výpoveď. Bizarnosť v istých momentoch Hanák "hrotí" do neskutočných výšin, ktoré snáď len ťažko porovnať s niečím, čo v slovenskej kinematografii pred aj potom vzniklo. Zdanlivo chaotické životné epizódne výstrižky spolu tvoria jeden príbehový celok - onen život, do ktorého každému ľudia prichádzajú a z ktorého každému ľudia odchádzajú. Náhodnosť týchto stretnutí v spleti neznámeho, ale akosi nalinkovaného osudu zachytáva film vynikajúco. Pochvalu si zaslúži aj za svoju schopnosť naplno obsiahnuť atmosféru končiacich sa šesťdesiatych rokov a spomenutie viacerých sociálno-spoločenských tém, ktorými vtedajšia populácia krajiny a sveta žila. Výborná je aj výprava a dobová Bratislava s oným povestným čarovným genius loci322 je skvost (česko)slovenskej kinematografie. Je to poetika pretavená do filmu. Je to navodenie pocitu, že divák je priamou súčasťou celého kolobehu dejových udalostí. A veruže svojím spôsobom aj je. Hanák vytvoril film o ľuďoch a o ničom inom. A tými sme všetci. Bizarnosť, ktorú tu vidno, možno predsa len nakoniec nebude až taká bizarná. Je to život. Nič viac, nič menej. Je to život. So všetkou svojou ľahkosťou a so všetkou svojou komplikovanosťou. ()

winstonik

Návod na to, ako spraviť zo súvislého príbehu strihový film a zo strihového filmu súvislý príbeh. A ako z toho všetkého ostane skvelý pocit. ()

Ronee

Film vznikol podľa poviedky Jána Johanidesa Potápača priťahujú pramene mora, ktorá je súčasťou jeho zbierky noviel Súkromie. Celý vyznieva ako alúzia na komunizmus. Ľudia, ktorí nemohli vysloviť svoj názor nahlas, ochoreli na rakovinu hrdla. Je to nadsázka, ale celkom jasná. Dušan Hanák, ktorý vyštudoval psychológiu, skvele pracuje s hercami, ktorí majú zložité charaktery. Je to sonda do vnútra človeka, čo bolo v tom čase netypické. Zaujímavé, že v takýchto trezorových slovenských filmoch je často počuť angličtina, alebo džez. U nás v škole je to hit. Hlášky z filmu u nás zľudoveli. "Ty si chlapec alebo dievča?" "Človek." Chcem tričko s nápisom 322. Vladko je postava, čo mi zmenila život..:-)) ()

Rattlehead

Zajímavý režisérský debut a jeden z těch lepších filmů československé nové vlny. Hlavní role pro pana Lohniského (myslím, že jich moc nedostal), mladý Abrhám, krásné dívky Švandová a Rašlová. Viděno v kině Ponrepo. ()

SAINTS

Psychologicky pribeh choreho muža ,ktory hlada nadej a istoty.Hlavny hrdina trpi fixnou ideou ,chapajuc svoju chorobu ako trest za to že v 50-tych rokoch ubližoval ludom.Citi potrebu mravnej očisti a rehabilitacie,naraža však na barieru lahostajnosti ,nezaujmu a sebestva. ()

Prubner

O tomto filmu jsem věděl jen to, že je o člověku, který se dozvídá, že má rakovinu. Při shlédnutí mě pak překvapil ten kritický politický podtext, zaměřený proti tehdejšímu režimu. A on to vlastně nebyl podtext, ono to bylo v tom filmu zřejmě to hlavní. Psychologická rovina o pocitech nemocného člověka tak ustoupila do pozadí a pro mě je to škoda. Připadá mi, že Hanák se po srpnu 1968 potřeboval vypovídat ze svých antikomunistických nálad, ale zvolil si k tomu špatný námět. Ta snaha o uměleckou formu mě moc neoslovila, dělá to film nezáživným. ()

teplic

Je zaujímavé vidieť johanidesovský surrealizmus pretavený do filmovej podoby. Ale aj únavné. Zameranie na postavičky bláznov a deviantov, ktoré je charakteristické skôr pre Johanidesovu neskoršiu tvorbu, necháva celkom funkčne vyznieť aj existencialistickú filozofickú bázu. Stále čakám na sfilmovanie Podstaty kameňolomu alebo Nie. Jeden dekel nezostane na mieste. ()

brasek

Absolútne nezrozumiteľný snímok. Pomalé, bez tempa... vyrozprávané nepútavo. Súhlasím s názorom, že miestami za sebou nasledujúce scény do seba vôbec nezapadali. ()

PTuranyi

Dráma jednotlivca uprostred spoločnosti. Dušan Hanák sebe vlastným spôsobom zobrazuje dobráka Lauka s diagnózou 322 = rakovina. Na pozadí jeho príbehu môžeme pozorovať kritický pohľad na stav Československa a medziľudských vzťaho. Mladý muž s dlhými vlasmi legitimovaný policajtom. Komisie, vyhadzovy, brigády socialistickej práce, vylúčenie inakosti. Najlepšie to charakterizujú citáty postáv: "Chcel by som byť dobrým hercom - nevystúpiť z radu, lebo ťa ubijú čapicami." "Jediné čo pretrváva je ľudská zloba, rozrastá sa a lieky nie sú, len náhražky." Sem tam odľahčené vtipom: "Aký je rozdiel medzi vranou? Žiadny. Obe nohy má rovnaké. Hlavne tú ľavú." ()

moorks

Výborný a nedoceněný film je toto psychologické drama. Souhlasím s názory, že jde skoro až o dokumentární pohled. Režisér zde předvedl své dokonalé pozorování a všíma si spousty detailů, který mnohdy chybí jiný dílům i jejich tvůrcům. Vynikající výkon zde podává Václav Lohniský a dokazuje, že patřil právem k opravdovým a všestraným hercům a dokázal záhrát téměř cokoli. I Lucyna Wichnicka se zhostila role manželky skvěle a sázka na ni byla tou správnou volbou. Film má nadčasové téma, dnes možná ještě aktuálnější než kdysi. ()

Hombre8

Neskutečné, jak někdo může debutovat takovým filmem. Odmyslíce poměrně jednoduchý příběh, občasnou nudu, musím konstatovat, že se jedná o precizní filmařinu. Za normálních okolností by bylo hodnocení nižší, ale nejde neocenit tak velkolepý vstup na režijní dráhu. ()

remotrumpet

"Bojíš sa? Čo sa bojíš, keď si spravodlivý." - "Nevieš o nejakých lacných tehlách?" - "Ty si chlapec, alebo dievča? - Človek." - "Sú veci hlavné... a sú veci pohlavné." Aj vďaka super jazzovej hudbe dávam 5***** ()

JoudaCZ

Hanák vypráví obrazy, poetickými i absurdními. Vypráví spíše pocity než slovy. A když, tak spíše monology než dialogy. A výbornou muzikou. Film je dost ukotven ve své době, přesto je zajímavý i dnes. A přes své téma i zpracování to není žádná depka... Ze zajímavého hereckého obsazení vyčnívá svým uměřeným, civilním projevem Václav Lohniský, výborný je i Miroslav Macháček. ()

Jiljí

špička slovenskýho filmu, top five. s každým dalším shlédnutím vynikají drobné detaily, na první pohled sotva detekovatelné. ad krajané - lohniský samozřejmě jede, ale už jsem ho viděl hrát i líp. abrhám bez výrazu, macháček vynikající ()

JSYSMHJF

Ztracenost hodného člověka...a sebehodnota nehodných...možná jsme všichni jen číslo a pereme se, jak umíme a jak se dá... ()

Dstar

Toto dílo zajisté nějakou váhu má, ale pro mne naprosto nezábavné a deprimující...není to ten typ díla, po kterém bych byl v dobré náladě, naopak...herecké výkony nic extra...no ..nemusim tento typ filmů tedy Vám povím...2hvezdy pouze za kvalitu a hloubku, která mě osobně potěšení rozhodně nepřináší.Bohužel :-/ ()

Richard768

Už na základnej škole nás učili, že ak chceme vyjadriť nejakú myšlienku, tak je potrebné dať jej určitú gramatickú štruktúru. Inak je to len nesúrodé blúznenie. ()

StaryMech

Zdaleka ne vše v Hanákově hraném debutu přesahuje dobu jeho vzniku; na druhou stranu kolik (českých a) slovenských snímků nového tisíciletí se mu vyrovná? Lohniský si určitě zasloužil hlavní roli. Chce se mi ale dodat: nevěda nic o tehdejším stavu slovenské kinematografie a o zákulisí filmu věřím, že by se režisér docela dobře obešel bez českých herců a hereček. ()

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc