Reklama

Reklama

Švýcarský Robinson

  • USA Swiss Family Robinson (více)

Dobrodružství osadníků na opuštěném ostrově podle oblíbené knížky Johanna Wysse. Oblíbená knížka Johanna Wysse Švýcarský Robinson (1812, česky naposledy 1999) byla inspirována klasickým dílem Daniela Defoea o osudech trosečníka Robinsona Crusoea. Autor ji napsal především jako zdroj rad a ponaučení pro vlastní děti, ale postupem let se Švýcarský Robinson o rodině se třemi dětmi, která se v době napoleonských válek chce vystěhovat z rodného Švýcarska na Novou Guineu, stal jednou z nejpopulárnějších knih u všech generací. Vzniklo také nejméně deset filmových a televizních adaptací, přičemž nejznámější a také nejzdařilejší verze je z roku 1960, natočená Studiem Walta Disneyho. Její režií byl pověřen anglický tvůrce Ken Annakin (1914–2009), který už předtím natáčel disneyovské historické snímky (Příběh Robina Hooda a jeho družiny, Meč a růže), adaptace známých předloh (Tři muži ve člunu) a později se proslavil klasickými tituly Nejdelší den a Báječní muži na létajících strojích. Studio věnovalo na výrobu snímku velkorysý rozpočet (byl plánován jako vánoční film roku 1960) a náležitou pozornost věnovalo i hereckému obsazení, v němž vedle Johna Millse a Dorothy McGuireové v úlohách rodičů figurovali i populární představitelé z řad nastupující generace (James MacArthur, Tommy Kirk a Kevin Corcoran). Za zmínku ještě stojí účast významného japonského herce Sessua Hayakawy (mj. velitel zajateckého tábora v Mostu přes řeku Kwai), který působil v Hollywoodu už od dob němého filmu a který tu v jedné ze svých posledních rolí ztělesnil vůdce malajských pirátů. Natáčelo se v krásném prostředí ostrova Tobago a ve studiích Pinewood nedaleko Londýna. (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

Jossie 

všechny recenze uživatele

Já tu knihu milovala a možná si to špatně pamatuju, ale ta idylka, co z toho udělali ve filmu, ta mi tedy nesedla. Ocenit musím veškerá zvířátka, ovšem ty dokonalé nažehlené oblečky a účesy, závěsy v oknech a podobné vybavení domácnosti, to bylo na mě moc. Ona je to vlastně zábava, ztroskotat někde na opuštěném ostrově, Robinson by se měl učit. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Vzorová árijská rodinka si udělá cirkus a botanickou z nebohého ostrova. A lunapark se střelnicí na piráty. Takhle u Disneyho viděli Svět, který patří nám (jim). Vysokorozpočtový a velmi úspěšný film si jako teenager oblíbil George Lucas. Natočil podle něj velkou část SW VI: Return of Jedi (Ewoky...) a pojmenoval podle režiséra svou zásadní postavu, Lorda Vadera. Mimochodem narozdíl od textu distributora mě zaujala nanejvýš Janet Munro. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $40,356,000Tržby Celosvetovo $-║ Klasická rodinná Disneyovka, o rodinke stroskotajúcej na opustenom ostrove, kde nechýbajú zvieratká(na aké si len zmyslíte) na každom kroku, bláznivé dobrodružstvá, ľahký humor a samozrejme príde aj na Ázijských pirátov, proste niečo v mixe Pirátov Karibiku z Robinsonom Crusoe. V dobe vzniku bol film celkom slušný komerčný hit, porovnateľný práve z Pirátmi Karibiku či už po tej komerčnej stránke ale aj celkovo úrovňou filmu. /70%/ ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Pokud se dívám na tento film dětskýma očima, pak patří k tomu lepšímu, co v 60. letech v dobrodružném žánru vzniklo. Jde o dílo v duchu literární předlohy, kterou napsal švýcarský pastor Wyss pro své děti, aby jim mohl předčítat něco napínavého a zároveň mravně povzbuzujícího. Takže není třeba se zamýšlet nad různými nepravděpodobnostmi. Filmové adaptaci se dá snad vytknout jen přílišná rozvleklost. Jinak pěkné, je tu oslavena síla a soudržnost rodiny. Silnější čtyři hvězdičky. ()

Enšpígl odpad!

všechny recenze uživatele

Nedokoukáno, po prvních cca 40 minutách následoval zhnusený odchod na hajzl. Když sem viděl jak se ty nedodělci chovali ke všem zvířatům na ostrově, hned všechno chytali, sedali na ně a vůbec se chovali jak největší kreténi světa, tak jsem ji přál aby je posral racek a popálili kopřivy. A ano, první co udělám až někdy ztroskotám na pustým ostrově, bude, že si upravím účes, abych se líbil každý palmě. A když vzal ten pětiletej smrad do ruky větvičku ze stromu a zaháněl s ní nasranýho tygra, pohár mý trpělivosti definitivně přetekl. Některý robinsoni by se měli radši včas utopit a neobtěžovat svou existencí slušnýho diváka. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • George Lucas je velkým fanouškem filmu, v důsledku čehož byla postava Anakina Skywalkera z Lucasovy série Hvězdné války pojmenována právě na počest režiséra Kena Annakina. (Dreadd)
  • Film ve své době vydělal okolo 40 000 000 amerických dolarů, což byla na tu dobu obrovská částka, která z filmu dělá jeden z nejúspěšnějších rodinných filmů všech dob. (Dreadd)
  • Mnoho scén se zvířaty by v pozdější době nebylo možné natočit, protože zákony by zacházení s nimi považovaly za týrání. (Dreadd)

Reklama

Reklama