Reklama

Reklama

Švýcarský Robinson

  • USA Swiss Family Robinson (více)

VOD (1)

Dobrodružství osadníků na opuštěném ostrově podle oblíbené knížky Johanna Wysse. Oblíbená knížka Johanna Wysse Švýcarský Robinson (1812, česky naposledy 1999) byla inspirována klasickým dílem Daniela Defoea o osudech trosečníka Robinsona Crusoea. Autor ji napsal především jako zdroj rad a ponaučení pro vlastní děti, ale postupem let se Švýcarský Robinson o rodině se třemi dětmi, která se v době napoleonských válek chce vystěhovat z rodného Švýcarska na Novou Guineu, stal jednou z nejpopulárnějších knih u všech generací. Vzniklo také nejméně deset filmových a televizních adaptací, přičemž nejznámější a také nejzdařilejší verze je z roku 1960, natočená Studiem Walta Disneyho. Její režií byl pověřen anglický tvůrce Ken Annakin (1914–2009), který už předtím natáčel disneyovské historické snímky (Příběh Robina Hooda a jeho družiny, Meč a růže), adaptace známých předloh (Tři muži ve člunu) a později se proslavil klasickými tituly Nejdelší den a Báječní muži na létajících strojích. Studio věnovalo na výrobu snímku velkorysý rozpočet (byl plánován jako vánoční film roku 1960) a náležitou pozornost věnovalo i hereckému obsazení, v němž vedle Johna Millse a Dorothy McGuireové v úlohách rodičů figurovali i populární představitelé z řad nastupující generace (James MacArthur, Tommy Kirk a Kevin Corcoran). Za zmínku ještě stojí účast významného japonského herce Sessua Hayakawy (mj. velitel zajateckého tábora v Mostu přes řeku Kwai), který působil v Hollywoodu už od dob němého filmu a který tu v jedné ze svých posledních rolí ztělesnil vůdce malajských pirátů. Natáčelo se v krásném prostředí ostrova Tobago a ve studiích Pinewood nedaleko Londýna. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Vzorová árijská rodinka si udělá cirkus a botanickou z nebohého ostrova. A lunapark se střelnicí na piráty. Takhle u Disneyho viděli Svět, který patří nám (jim). Vysokorozpočtový a velmi úspěšný film si jako teenager oblíbil George Lucas. Natočil podle něj velkou část SW VI: Return of Jedi (Ewoky...) a pojmenoval podle režiséra svou zásadní postavu, Lorda Vadera. Mimochodem narozdíl od textu distributora mě zaujala nanejvýš Janet Munro. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Nejvýdělečnější film roku 1960 a já nechápu proč. I kdybych se na to koukal dětskýma očima, byla by to kravina. Rodinka 19. století ztroskotá na pustém ostrově a vůbec nic si z toho nedělá. Mají čisté oblečení, všichni skotačí, jásají, dva dospívající kluci a taťka z trosek postaví na stromě dokonalý 3+1 i se záclonama a pianem! (mezi dvěma záběry kamery). Totéž funguje na konci s neskutečnými pastmi na piráty (kdy a jak to stihli?). Je tu spousta zvířat z celého světa, což nejmladšího raubíře inspiruje k tomu každé zvíře otravovat, chytit a osedlat. Pak se objeví holka, která motá hlavu oběma klukům, ač chce jen jednoho. A nakonec úplně vypatlaní piráti, kteří ve slapstickových scénách znovu a znovu škrábou na kopec, aby byli decimováni. Zkrátka ztroskotat na ostrově je strašná zábava... co by na to řekl opravdový Robinson, na jehož adaptaci bych se podíval mnohem raději. ()

Reklama

Enšpígl odpad!

všechny recenze uživatele

Nedokoukáno, po prvních cca 40 minutách následoval zhnusený odchod na hajzl. Když sem viděl jak se ty nedodělci chovali ke všem zvířatům na ostrově, hned všechno chytali, sedali na ně a vůbec se chovali jak největší kreténi světa, tak jsem ji přál aby je posral racek a popálili kopřivy. A ano, první co udělám až někdy ztroskotám na pustým ostrově, bude, že si upravím účes, abych se líbil každý palmě. A když vzal ten pětiletej smrad do ruky větvičku ze stromu a zaháněl s ní nasranýho tygra, pohár mý trpělivosti definitivně přetekl. Některý robinsoni by se měli radši včas utopit a neobtěžovat svou existencí slušnýho diváka. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Tento dobrodružný rodinný film je určen spíše dětem a tak je nutno na něj pohlížet. Taky už má padesátku za sebou, působí naivně a současným filmům nemůže co se týče akčních a bojových pirátských scén konkurovat. Z druhé strany bitky byly natáčeny bez triků a zvířata, ať už cirkusového původu, či vycvičená v ZOO se svých rolí zhostila se ctí, což se ale o všech lidských představitelích a jejich mnohdy nelogickém počínání říci nedá. Buďme shovívaví k dokonalým nažehleným kostýmům a nepravděpodobnému stavebnímu umu této rodiny, jejíž robinzonáda mi připomněla Verneův Tajuplný ostrov. Takové filmy se kdysi dávno točily a dneska to pro mne byla docela milá vzpomínka na ty časy. ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

Já tu knihu milovala a možná si to špatně pamatuju, ale ta idylka, co z toho udělali ve filmu, ta mi tedy nesedla. Ocenit musím veškerá zvířátka, ovšem ty dokonalé nažehlené oblečky a účesy, závěsy v oknech a podobné vybavení domácnosti, to bylo na mě moc. Ona je to vlastně zábava, ztroskotat někde na opuštěném ostrově, Robinson by se měl učit. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (5)

  • Mnoho scén se zvířaty by v pozdější době nebylo možné natočit, protože zákony by zacházení s nimi považovaly za týrání. (Dreadd)
  • Film ve své době vydělal okolo 40 000 000 amerických dolarů, což byla na tu dobu obrovská částka, která z filmu dělá jeden z nejúspěšnějších rodinných filmů všech dob. (Dreadd)
  • Natáčelo se v krásném prostředí ostrova Tobago v Oceánii a ve studiích Pinewood nedaleko Londýna. (Sifaka)

Reklama

Reklama