Dlouhý polibek na dobrou noc

The Long Kiss Goodnight

Dlhý bozk na dobrú noc

Akční / Thriller / Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1996, 114 min

Renny Harlin má už s akciou, snehom a vlastne aj Vianocami bohaté skúsenosti, čo tu naplno zúžitkoval, na scenári sa podieľal samotný Shane Black, ktorému to ide rovnako dobre so zaujímavými akčnými pármi a vznikol z toho jeden z najlepších akčných filmov nielen druhej polovice deväťdesiatych rokov a pre mňa aj najlepší akčný film so ženskou hlavnou hrdinkou. Zápletka o žene, ktorá stratila pamäť a tak si nepamätá nič zo svojej minulosti, ale postupne ju odkrýva a uvedomuje si, že bola špičkovou vládnou agentkou a zabijakom ešte v tomto období nebola až tak používaná, ako v nasledujúcich rokoch a tak to pôsobilo aj trochu originálne. Prvá polovica sa očakávane nesie v takom pokojnejšom štýle, kedy je prvoradý dej a nejaké tie zvraty, ktoré ale aj tak moc neprekvapia, keďže všetko má očakávane podporiť nasledujúce dynamickejšie dianie, ale aj tak sa na to pozerá veľmi dobre a akcia je ideálne postupne dávkovaná. Ale v druhej polovici, kedy sa už všetko vyjasní ide úroveň filmu ešte podstatne vyššie, celý ten nápad s fingovaným teroristickým útokom sa mi veľmi páči a zápletku to príjemne osvieži, no a hlavná hrdinka konečne radikálne zmení svoj imidž z obyčajnej ženy na takmer dokonalého zabijaka a už ide po všetkých, ktorí ju chceli dostať a to všetko vo výbornom žánrovom prevedení, kedy jedna vydarená situácia strieda druhú. Po akčnej stránke si tu nemôžem sťažovať, je perfektne natočená, rozmanitá, v skvelo zvolených lokáciách a aj slušne drsná, toto sú jednoducho deväťdesiate roky v plnej sile. A navyše po celý čas ich štýl a úroveň len graduje, takže z tých najkomornejších sekvencií sa postupne stáva čoraz veľkolepejšia udalosť. Ako vo väčšine filmoch tohto typu, súboje sú až na poslednom mieste, takže ich je málo a ani kvalitou moc neoslnia, ale s tým nemám problém, nemusia byť všade najdôležitejšie, inak všetky tie prestrelky, naháňačky a explózie sú výborné. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, skvelé finále na moste s kamiónom s vrtuľníkom, ktoré tu vytvárajú zaujímavú kulisu, celá čas v zločineckom sídle, štýlová streľba na korčuliach, mňa tu akcia veľmi bavila. Obsadeniu tiež nemám čo vytknúť, Geena Davis to zvládla až prekvapivo dobre, nielen slušnú mamičku z prvej polovice, ale hlavne toho štýlového zabijaka z druhej, kedy z nej ide rešpekt, dopĺňa ju výborný Samuel L. Jackson, pričom tie ich dialógy a hlášky je radosť počúvať, toto vie Shane Black perfektne. K tomu až prekvapivo vydarený záporák Craig Bierko, ktorého si pritom pamätám z úplne iných úloh, ale toto mu skvelo sadlo a plno zaujímavých vedľajších postáv, ako Brian Cox, David Morse alebo aj rodina hlavnej hrdinky. Takže priznám sa, že ma dosť prekvapuje, že sa práve Dlhý bozk na dobrú noc nestal kultovou klasikou, podľa mňa je podstatne lepší, než väčšina podobných a slávnejších filmov. Ale to je teraz jedno, ja si to užívam pri každom pozeraní a nebolo ich teda málo. A keby bol celý film ako druhá polovica, plné hodnotenie by bolo samozrejmosťou. 83%(7.4.2012)

• kingik

Učitelku Samanthu našli před osmi lety na pláži u New Jersey. Mladá žena má osmiletou dceru a hodného přítele, o své minulosti ale nic neví, přestože si k tomu najala soukromého detektiva. Vše se změní, když ji jednoho dne v jejím domě napadne neznámý muž, který ji zjevně zná. Ke svému úžasu jej Samantha s rutinou profesionální vražedkyně zlikviduje. Až po dalším smrtícím útoku si uvědomí, že kdysi pracovala jako elitní vládní nájemná vražedkyně. Hrozná slátanina hrající si na cool akčňák. Cool v něm není nic. Ani ta umělá srnka, co ji srazí auto.(19.2.2009)

harlin je jedným z najlepších režisérov akčných filmov aký hollywood má a polibek na dobrou noc je toho dôkazom. akčné scény sú skvelé, originálne a dobre natočené takže keď sa to rozbehne nemáte šancu vôbec sa nudiť. navyše davisová a jackson (hlavne on) sú dosť dobrý. snáď jediné mínus sa týka trošku slabších špeciálnyh efektov a hlavného záporaka, ktorý je trochu tuctový (ako výzorom tak i štylizáciou).(25.3.2004)

::::::::::::::::::::::::::::::::::: Scénaře Shanea Blacka mám rád, ale tohle mne nějak nevzalo. Chyběly tady jeho obvyklé hlášky a Geena Davis není zrovna dvakrát můj typ. Měli spíše vybrat nějakou sexbombu ......... ,-) Neříkám, že je to špatný film, ale nějak mne to neoslovilo ...... Zajímavé komentáře: lesumir ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(22.3.2009)

Už jsem skoro zapomněl jak jsou ty jsou ty devadesátkové akčňáky ploché a naivní. Tenhle mi zůstal jako rest z doby, kdy byl film žhavá novinka právě přicházející do videopůjčoven. Porovnání s nynější vlnou retro stříleček se přímo nabízí a Long Kiss Goodnight z něho vychází jako jasný poražený. Až na typickém zástupci doby je jasně vidět, že ani Expendables, ani A-Team nejsou pravou cestou časem, ale jen dovedně zakamuflované moderní nostagie. Ve všem jsou dva kroky vepředu a na efektech je ten třicetiletý rozdíl vidět snad nejméně. Harlinův pokus navázat na výbornou Die Hard 2 se navíc ani moc nepovedl. Nebýt komediálního tónu, tak bych se půlku stopáže regulérně pronudil. Ani Geena Davis, pro kterou to byla snad poslední áčková role to moc nevytrhla a hlavní part si pro sebe urval Samuel L. Jackson, toho času na vzestupu.(9.4.2013)

• - Průměrná délka záběru ve filmu je 2,9 vteřiny. (POMO)

• - Píseň Deana Martina "Let it snow, let it snow, let it snow", kterou v tomto filmu slyšíme ze Samanthina autorádia, použil režisér také v závěrečných titulcích jeho Smrtonosné pasti 2. (POMO)

• - Kvůli scéně podvodného mučení musel režisér vyzkoušet, jak dlouho vydrží jeho tehdejší manželka Geena Davis pod vodou se zadrženým dechem. Zkoušeli to v jejich soukromé vaně. (POMO)