Dlouhý polibek na dobrou noc

The Long Kiss Goodnight

Dlhý bozk na dobrú noc

Akční / Thriller / Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1996, 114 min

V polovici 90. rokov si Renny Harlin po sérii hitov (Smrtonosná pasca 2, Nočná mora z Elm Street 5, Cliffhanger) povedal, že je výborný nápad urobiť akčnú hviezdu zo svojej manželky Geeny Davis. Nakrútil s ňou Ostrov hrdlorezov, megaprepadák, jeden z najväčších desaťročia, ktorý zruinoval dovtedy úspešné štúdio Carolco. Zostáva pre mňa záhadou, že im o rok neskôr dal niekto takmer 70 miliónov na nový akčný film. Nevyšlo to ani po druhý raz, o 2 roky neskôr sa rozviedli a odvtedy sú obaja, čo sa filmov týka, česť výnimkám v prdeli. Dlhý bozk na dobrú noc sa môže pochváliť scenárom legendárneho Shanea Blacka (Smrtonosná zbraň, Posledný skaut), ktorý bol vtedy poriadne v kurze a tak si mohol dovoliť požiadať za scenár honorár 4 milióny dolárov – a dali mu ho. No hoci je jeho scenár dosť šikovný (v jednej akčnej scéne sa hrdinka zmení na krasokorčuliarku, aby dohnala autá) a originálny (špičkový zabijak ženského pohlavia sa po amnézii zmení na poslušnú paničku v domácnosti, ale len do chvíle, kým si ju temná minulosť opäť nenájde), ale nikdy ma nebavil a dosť ma nudil. Stopáž je smrtiaca, akcie je prekvapivo málo a nie je bohvieako dobrá, medzi Geenou a Samuelom L. Jacksonom to moc neiskrí a inak schopní herci vo vedľajších úlohách (Brian Cox, David Morse) si týmto tu do svojich filmografií práve najvydarenejšie výkony určite nepripísali. Prestrelené a pritom nezáživné.(19.12.2004)

Maloměstská učitelka versus peroxidová megera. To je základ Dlouhého polibku na dobrou noc a zároveň jeho největší problém, protože zatím co tu venkovskou paničku bych Geeně Davis žral i se zavázanýma očima, u té chladnokrevné vražedkyně s tím mám už trošičku problém (hlavně, že u Harlinů doma byl klid), ale proč si kvůli tomu kazit zážitek, když se jinak jedná o perfektní akční béčko plné slovních i skutečných přestřelek, při kterých se skáče do zamrzlého jezera nebo střílí za jízdy na bruslích. Všechno při tom pěkně vybuchuje, padouši padají po desítkách a Samuel L. Jackson to celé častuje výbornými hláškami a kdyby hlavního záporáka hrál někdo jiný než vykulený Bierko a kdyby se tolik netlačilo na pilu u přerodu hlavní hrdinky, tak bych klidně vytasil nejvyšší hodnocení.(24.3.2013)

Renny Harlin má už s akciou, snehom a vlastne aj Vianocami bohaté skúsenosti, čo tu naplno zúžitkoval, na scenári sa podieľal samotný Shane Black, ktorému to ide rovnako dobre so zaujímavými akčnými pármi a vznikol z toho jeden z najlepších akčných filmov nielen druhej polovice deväťdesiatych rokov a pre mňa aj najlepší akčný film so ženskou hlavnou hrdinkou. Zápletka o žene, ktorá stratila pamäť a tak si nepamätá nič zo svojej minulosti, ale postupne ju odkrýva a uvedomuje si, že bola špičkovou vládnou agentkou a zabijakom ešte v tomto období nebola až tak používaná, ako v nasledujúcich rokoch a tak to pôsobilo aj trochu originálne. Prvá polovica sa očakávane nesie v takom pokojnejšom štýle, kedy je prvoradý dej a nejaké tie zvraty, ktoré ale aj tak moc neprekvapia, keďže všetko má očakávane podporiť nasledujúce dynamickejšie dianie, ale aj tak sa na to pozerá veľmi dobre a akcia je ideálne postupne dávkovaná. Ale v druhej polovici, kedy sa už všetko vyjasní ide úroveň filmu ešte podstatne vyššie, celý ten nápad s fingovaným teroristickým útokom sa mi veľmi páči a zápletku to príjemne osvieži, no a hlavná hrdinka konečne radikálne zmení svoj imidž z obyčajnej ženy na takmer dokonalého zabijaka a už ide po všetkých, ktorí ju chceli dostať a to všetko vo výbornom žánrovom prevedení, kedy jedna vydarená situácia strieda druhú. Po akčnej stránke si tu nemôžem sťažovať, je perfektne natočená, rozmanitá, v skvelo zvolených lokáciách a aj slušne drsná, toto sú jednoducho deväťdesiate roky v plnej sile. A navyše po celý čas ich štýl a úroveň len graduje, takže z tých najkomornejších sekvencií sa postupne stáva čoraz veľkolepejšia udalosť. Ako vo väčšine filmoch tohto typu, súboje sú až na poslednom mieste, takže ich je málo a ani kvalitou moc neoslnia, ale s tým nemám problém, nemusia byť všade najdôležitejšie, inak všetky tie prestrelky, naháňačky a explózie sú výborné. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, skvelé finále na moste s kamiónom s vrtuľníkom, ktoré tu vytvárajú zaujímavú kulisu, celá čas v zločineckom sídle, štýlová streľba na korčuliach, mňa tu akcia veľmi bavila. Obsadeniu tiež nemám čo vytknúť, Geena Davis to zvládla až prekvapivo dobre, nielen slušnú mamičku z prvej polovice, ale hlavne toho štýlového zabijaka z druhej, kedy z nej ide rešpekt, dopĺňa ju výborný Samuel L. Jackson, pričom tie ich dialógy a hlášky je radosť počúvať, toto vie Shane Black perfektne. K tomu až prekvapivo vydarený záporák Craig Bierko, ktorého si pritom pamätám z úplne iných úloh, ale toto mu skvelo sadlo a plno zaujímavých vedľajších postáv, ako Brian Cox, David Morse alebo aj rodina hlavnej hrdinky. Takže priznám sa, že ma dosť prekvapuje, že sa práve Dlhý bozk na dobrú noc nestal kultovou klasikou, podľa mňa je podstatne lepší, než väčšina podobných a slávnejších filmov. Ale to je teraz jedno, ja si to užívam pri každom pozeraní a nebolo ich teda málo. A keby bol celý film ako druhá polovica, plné hodnotenie by bolo samozrejmosťou. 83%(7.4.2012)

Geeny Davis ako ženské stelesnenie Jamesa Bonda a Ramba dokopy - to sa musí vidieť. Možno nie najlepší snímok Rennyho Harlina ale pre mňa rozhodne najosobnejší. Sympatická hrdinka, hláškujúci Samuel L. Jackson, vianočná atmosféra podporená patričným soundtrackom a adekvátna porcia akčnej zábavy, kde je výskok z tretieho poschodia vybuchujúcej budovy do zamrznutého jazera iba predkrmom pre šťavnaté a explozívne finále. Áno, sú aj lepšie akčné filmy, ale srdcovou záležitosťou sa môže stať aj ten v úzadí.(17.2.2007)

Hned na začátek: silné 3*!.Dlouhý polibek na dobrou noc je celkově slušná akční jízda,kde se od prvních minut pořád něco děje a ikdyž mi to celé přijde dost krkolomné,má to styl a zdařilou akci.Navíc jak Geena Davis,tak především hláškující skvělý Samuel L.Jackson dodávají svému filmu švih a zábavu.Škoda nudných záporáků a přespříliš rodinných výlevů,které ubírají jak na drsnosti tak na šmrncu celému filmu .Za to srážím nejvíc!Navíc závěr není moc záživný,za předcházející děj by se slušelo více nadupanější finále.Celkově jde ale o zábavný akční filmeček,který není peckou,ale říz má :).(25.12.2008)

• - Při rvačce, která se odehrává okolo 99. minuty, je Charlie (Geena Davis) zraněna na pravém boku. Když si však později ránu prohlíží, má sřám na boku levém. (Terva)

• - Spoiler: V první verzi scenáře postava Mitche (Samuel L. Jackson) na konci filmu podlehne zraněním. (POMO)

• - Scenárista Shane Black dostal za scénář honorář 3 miliony dolarů. (POMO)