Dlouhý polibek na dobrou noc

The Long Kiss Goodnight

Dlhý bozk na dobrú noc

Akční / Thriller / Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1996, 114 min

Na čistokrvnú akciu dosť nešťastný, neúderný a sterilný názov, ktorý mnoho nepovie a mnohých možno odradí. Predsa len vždy viac zaujme dvojslovný, energický názov, ktorý má gule. Smrtonosná pasca, Smrtonosná zbraň, Maximálne riziko a mnoho iných dávajú názvu filmu šťavu. Odhliadnuc od tohto marketingového prešľapu sa ale naozaj je na čo pozerať. Blackov scenár je vo svojej podstate pomerne jednoduchý a v ňom nebudete hľadať nejaký hlbší zmysel, tak vás možno aj milo prekvapí. Výnimočnosť mu však pripisujem vďaka tomu, že je prešpikovaný tými najzhovädilejšími hláškami. Tie prepožičal L. Jacksonovej postave, čo sa vo finále ukázala ako perfektná voľba - jednu z najobyčajnejších postáv svojej kariéry dokázal premeniť na azda najvtipnejšiu. Geena Davis robila čo mohla a miestami som jej tú premenu milujúcej matky na psychopatického nájomného vraha aj uveril. Takže nezostáva nič iné, len odporučiť Harlinov posledný skvelý, akciou nabitý film, ktorý si určite zaslúžil pokračovanie. Na druhej strane vďaka-bohu, že k jeho realizácii nikdy nedošlo. 85%.(2.2.2014)

harlin je jedným z najlepších režisérov akčných filmov aký hollywood má a polibek na dobrou noc je toho dôkazom. akčné scény sú skvelé, originálne a dobre natočené takže keď sa to rozbehne nemáte šancu vôbec sa nudiť. navyše davisová a jackson (hlavne on) sú dosť dobrý. snáď jediné mínus sa týka trošku slabších špeciálnyh efektov a hlavného záporaka, ktorý je trochu tuctový (ako výzorom tak i štylizáciou).(25.3.2004)

Renny Harlin ako reziser mi cosi hovori, tusim ma na konte Die Hard 2 a Cliffhangera so Stallonem. No ale tymto scenaristicky roztatarenym filmom si teda celosvetovu slavu a la Orson Welles/Hitchcock rozhodne nevybuduje. V pribehu sa spomina amnezia a ma aj par akcnych vsuviek, ktore potesia. Cele to vsak nijako nevystupuje z priemeru, aj ked Samuel L. Jackson a Geena Davis sa snazia. 65 %(7.5.2013)

• kingik

Učitelku Samanthu našli před osmi lety na pláži u New Jersey. Mladá žena má osmiletou dceru a hodného přítele, o své minulosti ale nic neví, přestože si k tomu najala soukromého detektiva. Vše se změní, když ji jednoho dne v jejím domě napadne neznámý muž, který ji zjevně zná. Ke svému úžasu jej Samantha s rutinou profesionální vražedkyně zlikviduje. Až po dalším smrtícím útoku si uvědomí, že kdysi pracovala jako elitní vládní nájemná vražedkyně. Hrozná slátanina hrající si na cool akčňák. Cool v něm není nic. Ani ta umělá srnka, co ji srazí auto.(19.2.2009)

Slovenský dabing je úchvatný a už dlho som sa tak nepobavil. Až sa divím že to nieje v kategórií - komédia. Úžasne vtipné hlášky. Renny Harlin šťastne ženatý s hlavnou hviezdou, Geenou Davis, s geniálnym Shaneom Blackom podpísaným pod scenárom, sa Renny pokúsil ešte raz v kariére zažiariť a pripísať si na druhej Smrtonosnej pasci a Cliffhangerovi nejaký ten nekompromisný úspech. Bolo to rok po obludne propadákovom Ostrove hrdlorezov a očistec sa ako-tak podaril.. Dlhý bozk ale zreje ako archívne víno ​​a s väčším odstupom nakoniec jeho kvality oceníte. Skúste a uvidíte.(10.12.2012)

• - Scenárista Shane Black dostal za scénář honorář 3 miliony dolarů. (POMO)

• - Jednou z původně plánovaných lokací pro natáčení byl 100 let starý dům v kanadském městě Muskoka (stát Ontario). Při natáčení ovšem shořel. Obviňováni byli filmaři, že jej podpálili teplem z filmových reflektorů, ale nakonec nebylo toto obvinění prokázáno dostatečnými důkazy. Scéna sa přetáčela v jiném domě ve městě Colingwood, taktéž v kanadském Ontariu a shořelý dům v Muskotu byl později zrekonstruován. (POMO)

• - Píseň Deana Martina "Let it snow, let it snow, let it snow", kterou v tomto filmu slyšíme ze Samanthina autorádia, použil režisér také v závěrečných titulcích jeho Smrtonosné pasti 2. (POMO)