Drákulovo znamení

Muž se snoubenkou se vydají na hrad hraběte Drákuly hledat problémového bratra, který náhle zmizel. Horor z dílny společnosti Hammer. (Netflix)

Martrix

Ten posun od roku 1958 tam nepochybně je. Ch. Lee jakožto velmi zachovalý padesátník působí studeně a neosobně, což vytváří pěkný kontrast nejen k mladým studentům, ale především vůči bujňoučkým dekoltům zdrávím kypících děvuch. Když se podívá na své mladé krmivo, člověk ty podlamující se kolena vcelku chápe. Scénář nedělá ze Scars of Dracula bůhvíjaký horor, ale ve výsledku to není špatné. Působí to jako retro-retro. Mluví se jen velmi málo a obrazy evokují staré němé filmy. Má to jakousi barokní nostalgii. Smělí studenti neznalí hrozeb zla z temnot, stojí proti bat masterovi s jeho nikdy nekončící chuti na krev. Tentokrát je navíc i surový. Nemohu říct, že bych byl kdoví jak odvařený, ale něco do sebe to má. Nebýt gumových netopýrů a kdyby Lee dostal víc prostoru, klidně bych 4* dal. ()

filmmovier

Totální filmový klenot a neskutečná lahůdka. Christopher Lee je absolutně ve své kůži, neskutečně řádí, charisma z něj tryská na všechny strany, má dostatek prostoru a konečně je správně ďábelský, atmosféra je neskutečně luxusní, místy fakt temná, noční scény jsou snad opravdu natočené v noci, hudba je taky výtečná.... a scénář, scénář přátelé, je skutečně velmi, velmi kvalitní. Absolutní top žánru, kterému čas ani trochu neublížil a který na rozdíl od jiných dílů série (a produkce Hammeru celkově) nepůsobí ani trochu úsměvně, ať už záměrně či nezáměrně. Tenhle díl je opravdu skvost, klenot žánru a absolutně nejlepší díl série. A ano, těch 5* je fakt zasloužených! Jsem nadšen ještě teď, a to už jsem to viděl před několika měsíci. 95%. ()

Dreadd

Drákula je obklopen pochybnými modely otravně pištících netopýrů, mizernými kulisami (které chvílemi ani nerespektují denní dobu) a kromě odvážnosti krvavých scén je ve všem spíše zpátečnický. Pomocí netopýrů nejen dokáže oživit, ale rozšiřuje své působení i na světlo a křesťanskou půdu plnou krucifixů, což znamená, že už není tolik vázán na tmu jako dříve (a také, že se nepovedené netopýří modely každou chvíli prohání v záběru). Scars of Dracula je nejvíce béčkový z celé série, příliš si pohrává s věcmi ustanovenými ve filmech Terence Fishera a kromě Christophera Leeho prakticky nemá co nabídnout. ()

haluska11

souboj netopířího a lidského donjuána v perfektně průměrném béčku, které je z nějakého důvodu na netflixu, vám zpestří chmurné odpoledne (byť má svoje slabší/méně zábavné momenty). tenhle omylem vtipný drákula překypuje excesem a gumovými upíry a pobaví hlavně svojí přehnanou dramatičností. nejbizarnější moment je rozhodně probuzení drákuly zvracejícím netopírem. christopher lee válí. ()

Han22

Hammer ty Draculy sekal jak Baťa cvičky a v roce 1970 stihl dokonce dva díly. Tenhle rezignoval na stupidní pokusy o složitý příběh, Drákula je oživen hned na začátku a jede. Děj se potácí od ničeho k ničemu, logiky taky moc nepobral, ale aspoň tenhle díl moc nenudí, obsahuje pár moc hezkých chuťovek (nejlepší scéna masakr v kapli je bohužel hned na začátku) a Christopher Lee má konečně trochu prostor. Líbil se mi i slušný konec a smrt Drákuly. Naprosto největší zlo je ovšem netopýr, který vypadá stejně tak debilně a směšně jako skoro o 40 let starší předchůdce z černobílé verze z Lugosim. Člověk by čekal v roce 70 už nějaké solidnější efekty, vždyť už v té době vznikaly Vesmírné Odysey a Planety opic. ()

TERRORDROME

V rámci série jeden z najblbších a zároveň najzábavnejších príspevkov. To je poznať už hneď v úvode kde sa netopier vyvracia na Draculove ostatky a tak ho oživí. Ďalší dej je väčšinou o tom ako niekto chodí z dediny na zámok a zo zámku do dediny. Hlavne ten záletník s maslom na hlave a jeho brat s frajerkou. Dracula si  brúsi zuby a asi začal používať nové kvapky, lebo tie krvavé oči už má len občas, keď si cucne. Christopher Lee ako vrchný Karpatský upír dostáva tentoraz viac priestoru a očarováva hostí i divákov svojim slizkým černokňažníckym šarmom, teda až na chvíle keď dostáva svoje klasicky srandovné záchvaty paniky zo sebemenšieho krížika. Nejaké to gore sa tiež stále viac derie na povrch, zmasakrovaný kostol, rozpúštanie rozsekanej mŕtvoly vo vani s kyselinou a vraždiace gumené netopiere na šnúrke lietajúce pomalšie než balón a obžierajúce kňažské ksichty. Plus extra vypečené ženské dekolty z ktorých síce nič nevypadne, ale aj tak dobre. Hrdinovia sú nanešťastie nezapamätateľný čo kompenzuje Draculov santusácky sluha schizofrenicky sa zmietajúci v protichodných myšlienkach. A keďže je hlavný bijec úplný trotl čo by nemal proti Draculovi šancu, tak mu pomôže Zeus a náhodne usmaží upíra bleskom, čo je síce pekná volovina, ale hovadsky efektná. ()

tenebrae86

Pozdní gotický horor z výroby slavného britského studia Hammer s legendárním Christopherem Lee v hlavní roli. Tomuto žánru vždy nejvíce slušela šedesátá léta, v sedmdesátých se začalo hrát spíše na efekt, než na atmosféru a tento film je toho příkladem. Pomalých, mrazivých a atmosférických scén je tu pomálu, za to akce a krve je tu na svou dobu a žánr až až. Do toho pak papírové kulisy a noční scény točené za dne působí až směšně. Naštěstí zábavnost je zde pořád na vysoké úrovni a film jsem si tudíž dobře užil. Obzvláště posledních 20-30 minut bylo parádních a Leeho je fakt nádhera pozorovat, jako Dracula je dokonalý. ()

pend

Popravdě jsem čekal trochu více. Velkou část filmu zabírá cesta z vesnice na zámek a zpět. Nejvíc mně vadily scény s gumovými netopýry. Christopher Lee v očekávané roli, slušné ženské obsazení, poměrně dost krve, naopak minimum nahoty. ()

Andronikos

Stručne: Nuda a neracionálne sa správajúce postavy. Po dobrej atmosfére, ktorá v predchádzajúcich filmoch série vypĺňala aspoň časť stopáže, tu nie je ani stopy. - Podrobnejšie (obsahuje SPOILERY): Jediným pozitívom filmu je vcelku slušná koncentrácia pôvabných ženských tváričiek. Osobne tak hodnotím tri zo štyroch. Samozrejme, tieto tri štvrtiny si príliš neužijeme, zato tá jediná nepôvabná to nielenže prežije, ale ešte tam ako druhá hlavná postava figuruje do konca. - Lee alias Dracula sa správa s ohľadom na šablónu, vytvorenú v predchádzajúcich filmoch série, veľmi podivne: na hostí je milý, raz sa dokonca usmeje (ak ma zrak neklamal), jeho agresivita a strohosť sa vytratili. Zato nie je schopný po väčšinu deja zaobstarať si obete inak, než čakaním na to, až sa dostavia na jeho zámok. Logika jedného jeho kroku je pomerne chabá (zabije svoju domácu upírku a samozrejme zásobáreň potravy v jednom len preto, že sa chcela napiť aj ona). - Ešte horší než Dracula je však jeho netopier, ktorý so srdcervúcimi červenými očami a uši trhajúcim piskotom poletuje po filme, niekoho sleduje a občas dokonca odpraví. Fakt, že netopiera lietajúceho danou rýchlosťou by ručne navždy zlikvidoval každý homo sapiens starší než 12 rokov, resp. by pred ním aspoň utiekol, scenáristovi vôbec neprekáža v tom, aby ho nechal zabiť nielen kňaza v dôchodkovom veku (čo bola scéna, ktorá na mňa kedysi spravila vcelku dojem, ale po rokoch a zhliadnutí pár hororov navyše mi teraz už bola len na smiech), ale aj celý zástup obyvateliek nemenovanej dediny. - Pri nedostatku invencie a vystrieľaní nápadov v minulých epizódach draculovskej série sa scenárista uchýlil k niekoľkým krokom. Jednak si zrejme v zúfalstve spomenul na pôvod draculovského mýtu, knihu pána Stokera, a využil motívy úniku zo zámku po úzkej rímse a upírskeho vzrušovania sa nad zavýjaním vlkov. Po druhé: začal inovovať. Okrem sprznenia Draculových postupov a "charakteru", o ktorom už reč bola, sem dal nebývalé gore. Popri krvou postriekaných tvárach a stenách kostola tu máme aj grófa, zabíjajúceho svoju bývalú favoritku dýkou (prečo nie zubami, ako tradične?), a jeho lokaja, ktorý pílkou rozoberá telesnú schránku tejto odstánenej. To, že tieto úmrtia a pár mŕtvol so stopami zubov na krku nestačí prerušovať vlečúcu sa dejovú nudu, nechajme bokom. Ostatne, rovnako sa to nedarí ani zmienenému lokajovi, ktorý jediný je ako tak na celom filme zaujímavý, pretože sa "zmieta" medzi vernosťou pánovi a erotickými túžbami zameranými na hlavnú ženskú postavu. Tretím scenáristickým krokom je vykrádanie a na ruby obracanie jednej z minulých epizód: na začiatku Dracula Has Risen from the Grave sme mali nebojácneho kňaza a zakríknutých dedinčanov, v tomto príbehu je tomu presne naopak. - Vrchol scenáristovho "výkonu" však predstavuje nesporne to, že na začiatku sa vykrikuje čosi o tom, že plamene Draculovi neublížia, aby sme na konci videli, ako grófa upáli ako na potvoru doň udrevší blesk. - Oproti všetkým starším filmom s Leeom ako Draculom neskonalý úpadok na pozerateľnosti a zábavnosti. () (méně) (více)

helraiser

Jeden z nejlepších Hammerovskejch filmů které jsem zatím viděl. Hammer pěkně přitlačil na pilu a stojí to doopravdy za to. Úvodní masakr v kapli nemá chybu. Lee v roly Draculy je pořádně démonickej a zlej, jeho trestání sluhy s rozžhavenou šavlí mluví za vše. Dracula v tomto filmu stojí opravdu za to a naštěstí dostává hodně prostoru takže si ho můžeme pořádně užít. Nebýt té zbytečně dlouhé romantické vatě tak bych dal maximum, ale smekám tohle vážně stojí za to a žádnej upíří maniak by si tohle neměl nechat ujít. ()

bubblebobble

Veľmi prostučké a jednoduché, no na prekvapenie dosť slušne napínavé. Človeku len niekedy začína už ten Dracula liezť na nervy aký je otravný. To je furt len samé vypliešťanie očí a neustále obťažovanie miestnych slečien, pri ktorých správaní musí škrípať zubami nejedna feministka. Tunák je ale aj ten Dracula romantik. Pri výstavbe svojej izbičky sa inšpiroval zrejme jeho nemenej známou kolegyňou Rapunzel. Pobaví aj čierny koč do ktorého sa chodia postavy pozerať ako ja kedysi do Family Frost auta. Jednou vetou zhovadilosť, ktorej sa dá toho vytknúť veľa ale čuduj sa svete baví. ()

Psycho.R

Doposud nejhorší ze této série, ale ještě jsem neviděl další části. Lineární linie je dávno tatam, Dracula spí ve dne u otevřeného okna, přibývá zbytečné brutality (rozřezání těla) a vůbec, tohle už nemá s původním filmem nic společného. ()

concoxtion

Zatím nejlepší Dracula od Hammeru (9ti dílná série). Narozdíl od předešlých dílů zde nechybí napětí, a vcelku dobrý příběh. Doporučit mohu i další filmy Roye Warda Bakera - Dr. Jekyll and Sister Hyde, a hlavně The Vampire Lovers. ()

Scaevola

Jsem na vážkách, pročež omluvte mírnou cyničnost... Byl jsem obdarován slibnou romanticistní atmosférou, dobře namalovanými i nasnímanými exteriéry, příběhem, který měl smysl i jakousi gradaci (dva bratři a zhanobený služebník jsou dobrým nápadem, ač nepůvodním), a lepými dívkami dovednými nad poměry i v herectví (byť ne tak odvážnými, jak je u Hammer Studia zvykem). Na druhou stranu se zde objevili plastikoví netopýři (chápu tehdejší technologickou úroveň, ale tohle bylo příliš), dále Ch. Lee, pro jehož roli tentokrát stačila dvojice záběrů (Drákula spící a Drákula sající) a abych nezapomněl, byli tam i plastikoví netopýři! Ve výsledku se vlastně nemám nač zlobit, ale to nezastírá mé drobné zklamání. ()

Whovian

Příběh stupidní, absurdně velké výstřihy všech hereček, samoúčelné scény, aby se tam vlezlo co nejvíc krve a násilí a konec tak debilní, že se to nedá popsat. chyběla tam ta správná atmosféra a ty dvě hvězdičky jsou akorát za Christophera Lee (ten se do té role prostě narodil) a za Patricka Troughtona, protože podívat se na druhého Doctora není nikdy na škodu. ()

CheeseFigure

Má to všetko, čo by som od Draculu čakal - strašidelný zámok obostretý hmlou, silno zamilovanú dvojicu, protivných vidiečanov, správne monštruózneho Draculu. Lee sa tejto legendárnej postavy zhostil skvelo - zvlášť musím vyzdvihnúť ten pohľad. Keď sa Dracula rozpráva s obyčajnými ľuďmi, tak je pohŕdavý a keď niekoho pripravuje o život, tak je naopak šialený a desivý. Samozrejme, na niektorých efektoch sa podpísal tesák času, ako napríklad netopiere, ktoré pôsobia, že visia na udici. To je ale detail, ktorý sa dá odpustiť. A záverečné zúčtovanie mohlo byť o trošku dlhšie. ()

Bagrowitz

Zase film na který jsem narazil náhodou, ale ve výsledku jsem byl vážně spokojenej. Poctivej biják o Drákulovy s dostatkem krve, násilí ale i humorem. Netopýři jak bavili, tak plnili kvalitně roli "zabijáckých příšer", charismatický herci a sem tam letmá nahota. Jen mohl Christopher Lee dostat trochu větší prostor s dialogy. Ve výsledku fakt povedená drákulovina a smrt samotného Drákuly na konci je jen třešnička na dortu. ()

kavralajka

Horory z produkce studia Hammer mě baví pro svou atmosféru, krásné herečky a charismatické herce. Odpočinková zábava se vším všudy a ani trochu mi nevadí ty extrémně špatné triky. Spíš naopak. Umělý netopýři na provázku jsou totiž k sežrání. ()