Zhasni a zemřeš

• USA Lights Out (více)

venison

"Zhasni a zemřeš" je jedním z těch "lepších" hororových filmů.. Jeho lehká nevýhoda je obsazení, které je na pomezí áčkových a béčkových herců.. Dále legenda o bubákovi děravá jak cedník.. Teresa Palmer se mi líbila ovšem hlavní bubákoid byl naprosto skvělej - hlavně v předtitulkových scénách.. Potom platí jasné hororové pravidlo - čím méně vidíš a víš, tím více se bojíš a tady tvůrci možná ukázali a řekli více než bylo vhodné.. Děsně mě baví scény, kdy opačném konci chodby vidí postava stín, který je nehybný, baterka slábne, vyšeptalá žárovka se kejve, někde něco zašustí a najednou je budbák na metr od vás.. A tady jich je požehnaně :-) Na tenhle žánr opravdu lehčí nadprůměr :-) Příjemně mě mrazilo a dobře jsem se bavila.. Ps: Druhý den jsem si ve sklepě v prádelně pozdě večer omylem vyhodila dveřmi hlavní rozvaděč proudu pro prostory, kde jsem byla.. Musím přiznat, že mám normálně pro strach uděláno, ale teď jsem spínač hledala opravdu svižně :-D ()

hroubek

Velmi povedený horor. Fakt mě překvapilo, jak moc je Zhasni a zemřeš kvalitně natočený. Je to poctivě odvedená práce, kdy tvůrci rozumí žánru a vědí co divákovi dát, aby byl spokojený a zároveň mu ukázat, že ho nepovažují za hlupáka. Což je, v dnešní době hodně těžký úkol. A s tím se režisér David F. Sandberg popral více, než dobře. Jasně vychází se z jeho krátkého filmu, ale natáhnout to na celovečerák je jiná liga, zvláště když se na vás kouká Hollywood a očekává příval penízků do kasičky. A Sandberg to ustál a navíc natočil horor, který má několik zajímavých a docela chytrých momentů. Ale to co ho bude oddělovat, od ostatních hororů, není zápletka a ani příběh, ale parádně napsané postavy. Tady postavy jsou dost sympatické a navíc se nechovají hloupě a docela dost přemýšlí. Teresa Palmer je super, Maria Bello standart, a to více mě překvapili Gabriel Bateman a Alexander DiPersia. Je fajn, že tvůrci umí pracovat s atmosférou a s lekačky, i přestože vždy víte, kdy přijdou, tak dokáží hodně překvapit a vylekat. Zhasni a zemřeš je slušný horor, který sice ničím extra nepřekvapí, ale má dost svých kvalit, abych ho chtěl vidět někdy znovu a to se vždy cení. ()

LEGACY

Měl jsem zajímavou předehru. Nejprve jsem v obchoďáku slyšel malou holčičku ve vozíku křičet JÁ BUDU JÁ, poté se mi do rukou konečně dostal fce papír (Nikol), a pak krásná rozepře s jednou ze zaměstnankyň SINestáru, kteří už svým závratným zdražovacím tempem pomýšlí na pokoření hranice 200 korun českých ..... to už raději dotujme dokument o nevině ruské federální antidopingové služby, režisér by byl samo sebou Vláďa, ať je to objektivní. Co mě mrzí ale víc je profesionalita personálu jež zmateně vrhá pohledy naprostého nevědomí, když jim řeknete "jednou na lajts aut" a ony bezradně kulí oči. Co se filmu týče, jsem zklamán. Jedna schizofrenička, nějaké to chrastění v blikajících světlech, způsobující oční halucinace, no a jeden stín s dvěmi světluškami, které si mohli méně pozorní diváci zaměnit za oči, tyto světlušky byli kdysi dávno pojmenovány Di a Na. Film samotný má velmi dobré tempo a daří se mu udržet diváka v napětí, lekaček je tam hromada a dobrých, no ale, co děj a to ukončení. Vždyť s tím si šlo tak vyhrát, i pologramotný Čech by tu tajemnou histo(e)rii a vztahy mezi postavami přetavil v závěr, u kterého by se nejeden divák posral. Ne, nesdílím všeobecnou spokojenost a nadšení, což je smutné protože se stínem hodně sympatizuji. ()

bizz_mjc

Možná sem tam nějaký to klišé, protože v podstatě šlo o mainstreamový horor, ale co by člověk v duchařským tématu mel očekávat? Jednoduchý příběh, nic přepálenýho, atmosféra mega a děsu za všechno letošní bu-bu-bu. ()

VanTom

Opravdu jsem se bál, v tomhle nebudu zapírat, samotný neotřelý koncept bubáka, objevujícího se jen ve tmě a na světle okamžitě mizícího, k tomu přímo vybízel (nehledě na jeho nepřiznané schopnosti teleportace a supersíly). Kvůli téměř nulovému ději ani o nic jiného nešlo - snad až v závěrečném akčnějším zúčtování. I proto mi nejspíš ty intenzivní lekačky připadaly už po krátké chvíli značně prvoplánové a laciné. ()

VasaX

Čím jsem starší a asi otrlejší, tím víc mám rád "duchařiny" nad slashery. Bohužel tady se snoubí sice zajímavý, ale ne tak úplně nový nápad démona co nemůže do světla s klasickou zkoumáme/bojujeme/utíkáme osnovou. Není to úplně debilní, stejně jako postavy nejsou úplně debilní (i ten chlapeček má dost rozumu!) což je na horory poměrně svěží věc. Protože nevím na čem filmaři jedou u jiných filmů, ale to, že jim přijde že se v pohodě ztotožníme s bandou nedůvtipných a stupidních dementů je úplně mimo. Naopak divák skončí u fandění zlu, protože je to příslib, že ho snad brzy zbaví mentální bolesti z bandy optrapů s pudem sebezáchovy oslněné srnky. Tady to naštěstí funguje v pořádku. Režisér nám tu bohužel staví kopec z písku, a to tím že svůj tříminutový kraťas natáhne na minut osmdesát. Asi jako můžete natáhnout gumového medvídka z centimetru délky na pět. Bohužel je ho pořád stejné množství, jen je prostě delší. A tak je to i se "Světly Ven". Škoda, dát si s tím trošku víc práce, bylo by hned o hvězdičku víc. ()

Brain-D

Tma jako hlavní prostředek strachu. Budu hodnotit horor podle míry strachu. Natočit tohle jeden z produkčních James Wan, tak má snímek o 10% více. David F. Sandberg je, ale i tak skvělý hororový tvůrce, jelikož se mu další rok velmi povedlo pokračování (prequel) Annabelle "Annabelle 2". Za mě 90% ()

lykan9

Zhasni a zemřeš je přesně tím hororem, který dokáže uspokojit mé potřeby a ustrašenou duši. Herci jsou skvělý, bubák originálně neoriginální, ale přesto děsivý nesmírnou měrou a film samotný vám nedá oddechu od prvních minut až do závěrečných titulků. A to všechno je narvané v pouhých 80 minutách. Tento film opravdu ve mě vyvolal respekt z každého koutu a scény rozsvěcení a zhasínání byly doslova úžasné a strašidelné. A přitom stačil tak jednoduchý námět. Někdy opravdu stačí málo a přesto má divák pocit, že to bylo vytěženo maximálně. Zhasni a zemřeš je tím důkazem a každý správný hororový fanda si tuto dávku napětí užije. ()

vyfuk

Je v celku možné, že kdybych film neviděl tak chaoticky možná se mi bude i líbit. Je hezké, že z malých konceptů menších videí si lidi dokáží udělat celý ucelený film a proniknout díky tomu až do Hollywoodu. Toto se povedlo Sandbergovi a hlavně i díky tomu, že apeluje na to, co máme snad všichni už od dětství v genech a to je strach ze tmy, popřípadě z toho, že ve tmě je nějaká nestvůra a jedině na světle jsme v bezpečí. Hodně dobrý koncept, ale není pojatý extrémně dobře. Je hlavně trochu chaotické, že dřív než se film rozjede tak už předvádí svou hororovou stránku v plné palbě. S nějakým pomalým rozjezdem se rozlučte. Chápu princip toho, že bubák je živený myslí matky, ale nějak mi nedává smysl, proč by ho někdo chtěl živit. A když už, tak i když všichni vědí proč je to v hajzlu, tak proč za tím nebezpečím tak vesele chodí a dělají že se nic neděje. V některých ohledech mi přijde, že ten film nedával smysl. Jak říkám. Nápad dobrý, ale přijde mi nevyužitý a profláknutý. ()

Dagoussek

Pro mě celkem strašidelný horor, takovou černou potvoru bych rozhodně ve tmě potkat nechtěla, už bych svítila všude furt. Konec uzavřený, což je další plus. ()

ghatos

Uživatelsky příjemný polohorůrek pro mainstreamové publikum (nenáročný, svižný, stravitelný). Bubák jako rodinný kámoš...57%. ()

Pedross800

Tož kdyby mně někdo ještě před pár týdnama řek, že o aprílovým víkendu odstartujem letní kino, považoval bych to za hodně nepovedené pokus o vtip a hle on by to nebyl apríl, ale realita.A tak jsme to odstartovali v plné parádě a velkým stylu nejdřív netradičně pitvou jedné sexy nahaté čarodějnice, jejímuž posmrtnému kouzlu mé opilé já nemohlo odolat, což mě možná vystrašilo víc než celé ten filmek, ale dobrý to bylo. No a na konec toho povedeného víkendu přišla na řadu už klasická duchařina. Tady jsem se uklidnil, bo mě přišla sexy živá bloncka a ta princess Diana mě naopak občas i celkem vylekala a scénku kdy se blížila střílejícímu policajtovi považuju za ukrutně dobrou! Takže spokojené taky, ale tyhle ty letněkinové hodnocení je nutno brát s rezervou bo míra alkoholu v krvi i přes veškerý ty steaky, klobásy a další pochutiny z grilu převyšuje jakoukoliv objektivní mez, takže tak....a ráno do práce po tak náročným víkendu?? Kurva to snad nééé.....kdo mi řekne, že je to apríl? :-) LETNÍ KINO 2017 ()

jenik71

Tenhle horor mně docela sednul a v podstatě naplnil moje očekávání. Místy jsem se opravdu příjemně bál, což od hororu očekávám. Proto nemám důvod dávat nižší hodnocení. ()

jefff

Docela slušná hororová jednohubka, která umí postrašit, má spád, krátkou stopáž a jde na věc od první chvíle. Herci ok, příběh slabší, ale snesitelný. Celkově spíš nadprůměr. ()

Jello Biafra

Remeselne zvládnutý horor, ktorý disponuje niekoľkými dobrými nápadmi a miestami aj slušnou atmosférou. Pre mňa však len na jedno pozretie. Ale to ústredné strašidlo je fakt vydarené. ()

fiLLthe3DD

Sanberg je skvělý režisér, který i z hovna dokáže vytvořit zázraky... Fuckovat Conjuringy, Annabelle 1, "It" a "The Nun"... Tohle je horor s pravou atmosférou a děsivými scénami... Herci na rovněž dobré úrovni a za tmy už tenhle film prostě vidět nechci :) V rámci hororů 2000+ asi jediná konkurence pro Verbinskeho Ring nebo Shimizovu nenávist (tu s Buffy a japonskou dvojku)... ()

Arkanoid

Lotta Losten sa zjavne z krátkometrážnych filmov Davida F. Sandberga poučila a tentokrát iných varuje. A jej varovanie by sa nemalo brať na ľahkú váhu, o čom sa nešťastne presvedčí jedna z postáv. Na hororoch ma častokrát zaráža tá jednoduchosť príbehov. V detektívke sa pozorným hľadaním správnych stôp a informácii strávi dejovo aspoň niekoľko dní, k tomu treba veľakrát aj bystrý um detektíva na spájanie si skutočností a vyvodzovanie záverov, veľké odhalenie skutočností alebo páchateľa prichádza na záver. V hororoch trebárs stačí prísť do matkinho domu, prehľadať pár zásuviek a postava sa hneď dozvie, s kým má tu česť. Režisér rozvil svoj nápad z roku 2013, avšak postavy už rozviť nevedel a ponúkol nám nudné, obohrané, aj keď sympatické charaktery. Ľakačky fungovali, ale celý čas som mal pocit, že niečo podobné som už niekedy videl. Chcelo by to pridať do filmu viac nápadov. Sandberg vo svojich krátkych filmoch, aj tu pracoval len s jedným nápadom, tu sa ho snažil rozvíjať a film gradovať, ale takých hororov už pár bolo a mňa nepresvedčil, že má naviac ako natočiť priemerný malý filmík, ktorý dokáže zaujať strašením, ktoré v podobnom stave nájdete aj inde a lepšie. ()

LexBarker

Má to své strašidelné chvíle, Diana je patřičně mrazivá postava z jiného světa, jenže nevím jak vy, ale mně 81 minut trvající film přišel dlouhý... a to by se přece stávat nemělo. Režisérovi nevyšel přímočarý tah na branku a chvíle napětí střídá nudou. Nicméně asi začnu spát s baterkou... ()

Rock vs. Superman?

Rock vs. Superman?