Bezmála „švejkovský“, místy až bizarní příběh židovského mladíka, který musí před celým světem zapírat svou totožnost, se odehrává na řadě míst Evropy a odhaluje v celé hrůze nesmyslnost lidské netolerance, fanatismu, a války vůbec podle autobiografického románu S. Perela.

Salomon Perel se příliš neliší od svých součastníků, vlivem bouřlivé válečné doby jeho životní cesty dostávají nečekaný spád. Nejdříve s rodiči patřícími k německo-židovské komunitě utíká před hrozbami nacistů, pak se za letního táborového soustředění sám stává podezřelým politickým živlem. Po nečekaném útočném vpádu Němců na polské a ruské území je jejich zajatcem a tlumočníkem. Ironií osudu se ocitá v centru německé říše, kde prožívá první milostné vzplanutí k mladé Němce, ale vzápětí pocítí na vlastní kůži život obyvatel židovského gheta... (pstp)

ecis

Veľmi, ale veľmi silný príbeh. Filmy o druhej svetovej vojne je neúrekom, ale asi žiadny tak neprekvapí ako tento – a to nielen zvratmi a konaním hlavnej postavy, ale hlavne absurditou a nezmyselnosťou vojny. Potlačovanie vlastnej identity, ktoré ma na svedomí animálny pud o prežitie, je tak skvele vyobrazené, až vám mráz behá po chrbte. Odporúčam vidieť každému. P.S: Herecké výkony nielen hlavných, ale najmä vedľajších postáv sú excelentné. ()

waska

Skvělý dramatický snímek o osudech jednoho židovského kluka za 2.světové války. Agnieszka Holland krásně vystihla ideoligii té doby a to co musel Salomon prožívat, čeho se musel vzdát a co musel obětovat, aby přežil. PS. skvělá hudba. ()

Arequipa

Nemít Švejka, musel bych vymýšlet obšírné popisy. Takhle stačí jen odkázat. Absurdní a neuvěřitelné situace na každém kroku a přesto věříte, že se to stalo. Jaké maličkosti rozhodovaly o osudech lidí! Válka z trochu jiného pohledu, než jsme zvyklí. ()

renoarko

Solomon mal silný pud sebazáchovy, ale hlavne ho tam niekto hore musel mať asi veľmi rád. Čo všetko by ste spravili vy, aby ste prežili? ()

Adiemus

Tak trochu Forrest Gump naruby až na to, že jde skutečný příběh. Těžko odsuzovat touhu přežít za každou cenu v době, která si vytváří - byť uměle - nepřátele: stačí si vzpomenout na scénu z filmu Bent, kdy se hlavnímu hrdinovi za stejných podmínek zdá výhodnější být Židem než homosexuálem. Ale to jde skutečně o úhel pohledu z hlediska oběti okolností. Z mého úhlu pohledu se tenhle film zařazuje k mým "nej-". ()

markotter

Agnieszka Holland by udělala výborný film určitě i z předlohy, která se nikdy nestala, ale pokud to je ještě na základě skutečných událostí, tak to je ještě větší masakr. Příběh mladého komsomolce/nacisty a jeho životní kotrmelce mě držely v napětí od začátku až do konce, i když se neubráním pocitu, že si to chlapec Solomon Perel občas trochu upravil, aby z toho vyšel líp (ale důkazy nemám, tak to nechám tak :-)). ()

junxi91

Tento film si prostě nelze nezamilovat. Být civilistou v Evropě, zmítané nacismem, komunismem a válkou, to nebyla zrovna procházka růžovou zahradou ani ordinací v ní, natožpak být židem. Přesto však, pokud máte štěstí a umíte správně kličkovat, tak to můžete s nějakou újmou v podobě vytrženého zdravého zubu bez anestezie přežít. Film poukazuje na pokřivenost nacismu, který vyžadoval rasově čistý původ, tak také stalinistického komunismu, kde se naopak fanaticky řešil třídní původ. A zašukat si s náruživou starou nacistkou v kupé vlaku s obřízkou na penisu, to musela být panečku jízda, ještě, že to ta stará rajda nepoznala. A film by se měl jmenovat spíše "Evropo, Evropo". Protože to, co se s Evropou dělo v sevření Hitlera a Stalina, to byla tragédie. ()

karlee

Trochu to kopíruje Malého velkého muže, škoda že z něj nevzal i trochu humoru, opravdu musejí být všechny filmy o holocaustu tak "závažné"? ()

hidden666

Skvělý film podle průměrné knihy. Film známý též pod názvem Hitlerjunge Salomon. Je záhadou, proč jsou různé verze filmů (v jednom ustřihli závěr, kde se skutečný Salomon Perel přijel podívat na sraz Hitlerjugend asi po čtyřiceti letech). Salomon Perel vystupoval taktéř v mnoha dokumentárních filmech ohledně Hitlerjugend. ()

DJ Kritik

Čo všetko sme schopný urobiť pre svoju záchranu? Jasne všetci sme odvážni a nebojácni a sme ochotní to všetkým dokázať. Opak je pravdou. Tento chlapec neriešil či byť odvážny alebo zbabelec. Tento chlapec chcel žiť a to v každej situácii. Tak ako každý z nás. Má len smolu, že je Žid. a navôkol je 2 sv. vojna. Príbeh o dospievaní, hrdinstve, žití a umieraní. O strachu a odvahe. Príbeh, ktorý utkvie v pamäti. .... ... Akcia: *** Vtiahnutie do deja: ***** Realita: ***** Myšlienky: ***** Kamera: **** ()

B.Jay

Kdybych nevěděl. že film byl natočen na motivy skutečné události, nevěřil bych. Třeba scéna, kdy učitel Salomona nazve árijcem, ve mě bude dlouho. Bohužel některé scény jsou natočeny "až moc" což filmu jako celku ubírá. Ale je to zase jiná retrospektiva na válku a rozhodně ne špatná ()

Hoonza

Výborný film, který od pěti hvězdiček odděluje jen velmi mizerná režie některých scén (např. ten sex ve vlaku, to bylo jedno velké WTF?). ()

JLH

Tomuto říkám film s myšlenkou. Takový vážný výsměch ideologiím a xenofobii, zkoncentrovaný do osudů jednoho mladíka v době druhé světové války. Člověk by řekl, že to autor scénáře už trochu přehání, bohužel tohle napsal život... ()

iz67

Geniální film o tom, jak je to pro jednoho někdy těžké přežít. Uteklo to jako voda. A nejhroznejsi na tom filmu je, jak jsou všichni normální a v pohodě. ()

Venom666

Neskutečně skutečný příběh žida Salomona Perela jak přežil druhou světovou válku. Možná se podle něho inspiroval Forrest Gump. ()

DonBraso

Agnieszka Holland umí,sice jsem od ní moc neviděl,kromě dvou seriálů,který byly spíše jen tak na okraj,tak po tomhle filmu je to ženská na pravém místě.Už teď se chystám na film V temnotě.Tohle je prostě příběh,který je tak naprosto neskutečně napsán,až je tak absurdní,že se vůbec mohl stát.Už v tom je to kouzlo snímku,kde si krásně proplouvá Sally vším možným,aby si zachránil krk až to stojí co to stojí.Film mě jenom zarazil ve dvouch scenách a to Hitler se Stalinem,kde to měla být snad satira,ale mě to vůbec nebavilo a nějak do kontextu filmu vůbec nešlo,nějak jsem nechápal souvislost.Jinak perfektní styl,krásný příběh,hudba a skvělý Hofschneider v hlavní roli. ()