Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

pajik

Tak nějak mi tenhle film připomíná Matrix... že by se Wachovští inspirovali právě tady? Ani bych se jim nedivil, protože Naushika je opravdu promyšlený a hlubokomyslný film, který ke zhlédnutí nelze nedoporučit. ()

Oblivion

Pro mě nejslabší Miyazaki, bohužel. Příliš okatý ekologický podtext, odtažitost, rozvláčený děj. Hudba, v jiných Miyazakiho dílech jemně podkreslující, mi v některých scénách přišla úplně mimo mísu. 2,5* (nahoru zaokrouhluju jen kvůli své slabosti pro post-apo atmosféru). ()

Scevola

Japonci ukazuju ze v anime su doma - kedze to beriem do uvahy a porovnavam napr. s Princeznom Mononoke tak to je zial len za 3*. 6/10 ()

Stružák

Jeden z těch slabších Mijazakiho filmů. Trochu až moc překombinovaný příběh, kde, jako v pohádce, hlavní hrdinka přežije snad úplně všechno trochu kazí dojem z jinak zajímavě zpracovaného světa. Kromě toho mi přišla samotná Naušika docela nesympatická... Na jednu stranu by se díky docela naivnímu příběhu mohlo jednat o pohádku pro děti, ale jinak poměrně agresivní film dětem holt doporučit nelze. Na můj vkus to celé bylo až moc sci-fi. Ale třeba jsem jenom na Naušiku z Větrného údolí neměl náladu. Ještě film někdy vyzkouším a uvidíme. ()

Tydlidáš

Ikdyž se mi moc nelíbí to zpracování, hlavně ty bitvy, tak to zelený poslání co tenhle film, stejně jako ty ostatní od Mijazakyho, posílá světu stojí za zamyšlení. ()

Bafo

Wow... Todle je proste pecka... Uzasnej svet, uzasnej pribeh, uzasna kresba, jen trosku vadi uzasnej happy end a uzasnots nausiky... Jenze nic nemuze zmenit to ze si tento skvost zaslouzi 5*... ()

Darik

Páni. Tak tohle bylo opravdu nádherné. Tomu říkám klenot. Nádherná animace vykresluje nádherný příběh plný lidské (teď mi promiňte to slovo, ale je to tak) blbosti a nenasytnosti a hlavně plný odvahy jedné neobyčejné dívky a k tomu všemu je to celé podkresleno nádhernou hudbou (ta melodie Ohmů mi bude v hlavě hrát ještě hodně dlouho). Opravdu smekám pane Miyazaki. Plných 100% a vřele doporučuji všem. Jo a tu lišverku chci, a strašně mooooooc :D ()

PetkaW.

Na to, že jde o první autorský Miyzakiho film... smekám. Na několika místech je vidět, že zkušenosti s filmy chybí (občas nedotažené dialogy, na pár místech mi děj přišel složitě sešroubovaný, začátek až moc rozvleklý a nevysvětleno dost motivů a pohnutek postav). Na několika místech mi vadila i hodně výrazná hudba, na kterou nejsem u jeho pozdějších filmů zvyklá, začátek, kdy nás s prostředím seznámí pár Naušičiných myšlenek vyhrknutých do ticha mi přišel až moc stylizovaný a laťku trochu srazil i ten sladký happyend. I tak si ale film zaslouží 4 hvězdičky. Poselství je víc než jasné a jeho podání, které je pro Miyazakiho tak typické, až na těch pár vroubků, diváka uchvátí a trochu děsí zároveň. ()

Prochy38

Jako velký fanda mangy a anime vůbec jsem se na tento snímek nechal zlákat velmi snadno. A chybu jsem určitě neudělal. Princeznu Mononoke jsem viděl už dávno a byl jsem nadšený. Tento kousek jí moc dobře sekunduje. Jde více- méně o pohádku a mladším diváku se to musí taky líbit, nese v sobě ovšem hluboké poselství, a to nejen z oblasti ekologie. Chytlo mě to za srdce a film si mě během několika prvních minut naprosto získal. Moc příjemná hudba umocnila sílu myšlenky. Nadšení, u mě jen a pouze nadšení! ()

lucijelucije

Japonské animáky mají své kouzlo, a já jim vždycky dám z nějakého důvodu přednost. Naušika je dost velká scifárna, ale má své kouzlo a působivý příběh. Akorát se mi zdála tahle animovaná pohádka dost hektická až chaotická a některé příšery ve mě vzbuzovaly dost neobvyklou frustraci. 7/10 ()

angloumene

Další pro Evropany snadno stravitelné pohádkové anime, které svým přírodním zaměřením velice připomíná pozdější Princeznu Mononoke (a Naušika se mi dokonce líbila asi i o trošku víc! :)). Pro mě je to další důkaz, že se tvorbě pana Mijazakiho budu muset podívat ještě pořádně na zoubek. ()

Asmodin

Film vede k zamyšlení... Každý už nazačátku musí vědět, že Naušika bude hlavní postava. Společnost, aby se zachránila svádí marný boj s přírodou. Nikdy nenajdete klid, pokud budete dosahovat cílů skrz bolest a nenávist ostatních. Člověk musí obětovat kus sebe, aby získal po čem touží. Také nám Naušika ukazuje, že není všechno takové jaké se zdá (Obroni, Moře). ()

mota

Zajímavé ekologicky post-apokalyptické téma. Miyazaki se válečných variací nezbavil ani v budoucnu. ()