Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

Desmi

Když se dívám na animovaný film, tak 50 % mého zážitku tvoří samotná animace, a ta se mi v tomto případě nelíbila způsobem start - cíl. Nelibé obrázky ještě umocňuje Mijazakiho prapodivný svět, který se mi u ostatních jeho filmů více než zamlouval. Nakonec ani příběh mě nijak zvlášť nestrhl.. ()

blade23mc

Pěkný anime film se zajímavým postapokalyptickým příběhem a zároveň i místo mimozemšťanů s brouky ve velmi pěkně vykresleném světě, který je neustále sužován klasicky smýšlejícími lidmi, že vše jde ukončit jedině násilím nebo válkou až na jedno malinkaté království v Údolí Větru, kde se nachází princezna, která je předurčená k záchraně světa, což je jasné od první chvíle, kdy se ve filmu objeví a uklidní obrovského brouka jen tak, samozřejmě si rozumí s každým živým tvorem, takže není pochyb. No bylo to pěkné pokoukání, ale nic dech beroucího, jen pěkný milý příběh s pár zajimavými postavami ( zajímavý usa dabing - Uma Thurman či Shia LaBoeuf ...bohužel jsem to viděl s děckými hlásky v českém dabingu.. v originální japonštině by se mi to možná líbilo i o stupínek víc. Jediné, co bych místy asi vytknul byla hudba, která mi sem tam absolutně do děje či k té nebo oné animaci vůbec neseděla. Jelikož Princezna Mononoke dostala 4*, tak tady musím o jednu ubrat. 60% ()

PandyStraty

Zabudnutý klenot... Takto by som dvoma slovami opísal tento celovečerák inému fanúšikovi štúdia Ghibli. Krásny svet a všetky jeho komplikované zákony zhrnuté necelých dvoch hodinách, neskutočná kreslená animácia, na akú sme zvyknutý zo starých obrázkov, prekvapivo zábavný soundtrack plný elektroniky a hravých melódií. Veľa akčných záberov, vzdušných súbojov a štipka krutosti a násilia - presne ako to mám rád. To všetko podložené celkom kvalitným českým dabingom a je o večer postarané. Rozhodne si to pozriem znova. ()

kolly13

Jednoduchá grafika, jasný scénář, citlivé uchopení vyhlazení lidstva, dětská radost a optimistický vhled na pokraji války s přírodou. A Ohmové. A těšil jsem se a užil jsem si to. ()

BlackAdder87

Nemám slov. Tolik nápadů, fantasie a mravního poselství v jednom filmu, prostě neskutečné. Jeden z prvních Mijazakiho filmů který nepostrádá kvalitu, kterou si drží do dnes. Zní to skoro až pohádkově, ale je to tak. Svižný postapokalyptický, fantasy říznutý příběh z ranku těch dospělejších, který nepostrádá nic, co je pro Mijazakiho typické. ()

Radek273

Pěkný snímek s ekologickou tématikou. Věčná škoda, že se pak Mijazaki musel vzdálit od úvodního prozkoumávání divočiny s Naušikou, to bylo opravdu kouzelné. ()

Veber

Mijazakiho tvorbu mám ráda. Jako obvykle se mi dostalo skvělého vizuálu a příběhu s ekologickým podkresem (dnes majícím ještě větší význam, než v době první projekce). Fungování ekosystémů a život v souladu s ostatními tvory je dnes (2021) ještě silnějším tématem než kdy dříve. Krom toho mě na jeho tvorbě baví silné ženské postavy, což je další významné plus. ()

PepeBalto

Naušika z Větrného údolí je jedním z mých oblíbených filmů od režiséra Hajao Mijazakiho a zároveň představuje významný milník v historii studia Ghibli. I přes svou dlouhou stopáž a pomalý děj, se jedná o film s nejhlubší myšlenkou ze všech filmů Ghibli. Tato myšlenka je především environmentální a dodnes je velmi aktuální. Film je vizuálně nádherný a na svou dobu mistrovsky animačně zpracovaný. Nabízí okouzlující pohled na fantastický svět plný roztomilých i děsivých stvoření, ale zároveň připomíná, jak křehké a zranitelné je životní prostředí, které nás obklopuje. Hudba skladatele Jo Hisaishiho dodává filmu další rozměr a pomáhá přenášet emoce a myšlenky, které film vyjadřuje. Naušika z Větrného údolí je film, který dokáže oslovit diváky všech věkových kategorií. I když jde o animovaný film, jeho poselství je velmi silné a důležité. Je to skvělý příklad toho, jak může animovaný film být daleko více než jen zábavou pro děti, ale také nástrojem k vyjádření komplexních myšlenek a idejí. Naušika z Větrného údolí je jedním z těch filmů, které vás naprosto uchvátí a budete na něj vzpomínat po celý život. ()

Lendak

Poctivý Mijazaki se vším všudy. Nádherný prepracovaný svet a silný ekologický presah, ktorý je podľa mňa zo všetkých jeho filmov práve tu najsilnejší. Napriek prvej polovici, ktorá sa celkom tiahne to ale koniec dokonale kompenzuje. ()

Mravcolev

Miyazakiho prvy velkofilm pod hlavickou studia Ghibli. A hned neuveritlena bomba. Dodnes som tento film videl len raz, hoci sa stale nan znovu a znovu chystam. Napriek tomu vo mne zanechal take silne pocity, ze ho nemozem hodnotit inak ako 5*. Co dostalo mna, bola atmosfera. Dokonale som splynul s postavami a na tonoch Hisaishiho hudby sa nechal odniest do sveta fantazie. Krasa. ()

Jardys88

Neskutečně působivý anime, který mne opravdu ale opravdu chytil za srdce. Celou dobu jsem ho sledoval s obrovským zaujetím. Úžasný nápad a neuvěřitelně skvělé prostředí. 7 království...ohmové.....S princeznou Naushikou jsem prožíval všechnu její radost, smutek, bolest jako bych tam byl s ní. Moc se mne tento film dotkl...nádherný, krásný....nemám slov ()

Abdera

První Myazakiho dílo a přesto tak dobré. Ze všech jeho ekologických filmů snad nejtíživější a nejkrutější, zároveň naplněné snad největší radosti na konci. Příběh plyne ve zvláštních sci-fi kulisách a vyvolává nepopsatelnou atmosféru. Ano kresba by mohla být lepší, ale to je u vedlejších postav v animé běžný problém. Hudba je možná moc syntetizátorová ale nějak to k filmu patří. A konec filmu je jedna z mála chvil kdy jsem brečel. ()

galil

Stejně jako u Princezny Mononoke je i v Naushike nejvíce výrazným motivem ekologický aktivismus. Chraňme přírodu a vše bude v pořádku. Jinak vcelku dobré animé. 80% ()

Woyczek

Naushika je nádherný film, ale dávám jen čtyři hvězdičky protože: Očividně jde o první Miyazakiho film, protože třeba davové scény, kdy dva z davu mluví a ostatní mají strnulé ksichty jsou očividně nedopracované. Naushika přežila. Možná je to blbý důvod, ale tím, jak zázračně vstala na konci z mrtvých se celý film deklasoval jen na úroveň pohádky. U Mononoke z děje vyplynulo, že by měly oba přežít - u Naushiky ne, mě tam prostě chybí oběť něčeho, že by aktéři k něčemu dospěli, byli nějak výrazně změněni. Taky autoři mohli Naushiku lépe obléci, když mi kamarád při jedné scéně na začátku řekl: "Koukni, porno," v tu chvíli mi to začalo vadit a prostě to šlo udělat líp. ()

MJI

Skoro nevím, proč jsem nedal 5*. Asi proto, že jsem nestihl prvních pár minut filmu. Snad budu mít ještě příležitost. ()

Draconic

Všimli jste si někdo, jak je těžké okomentovat film, který se vám ve všech směrech líbil a nemáte mu tudíž co vytknout? Tak tohle si právě prožívám. A to i přes to, že pro psaní tohoto komentáře jsem si chtěl stanovit jako měřítko další Miyazakiho film "princezna Mononoke". Možná je to tím že ty filmy si jsou dost podobné. Tím samořemě myslím: konflikt dvou mocností, hrdina pocházející z vesnice mimo dosah tohoto konfliktu a především notná dávka ekologie. Ale spíše bych řekl, že toto dílo je prostě a jednoduše skvělé a to bez jakýchkoli výhrad. Přesto bych chtěl na závěr dodat, jak mě překvapila psychologie hlavní hrdinky. Po celou dobu sem se nemohl vzpamatovat z toho, jak je Naušika silná, odvážná, trochu násilnická (po smrti jejího otce) a přesto tak nevinná. Což jsou vlastnosti o kterých jsem si doteď myslel, že jejich spojení do jedné osoby, je zhola nemožné. Takže rozhodně doporučuju. ()