Naušika z Větrného údolí

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Telecí příběh a příliš popisné dialogy bohatě vyváží krásná imaginativnost světa, ve kterém se příběh odehrává, skvělá hudba a atmosféra tohoto snímku. Celé mi to trochu připomnělo polozapomenutý český animovaný film Divoká planeta a (nevím ani proč, snad kvůli hudbě) klasickou amigistickou RPG gamesu Ambermoon. Příjemné, nebál bych se do toho jít i podruhé. 8/10 PS: a co teprv ta holá prdelka!?! :)(20.3.2013)

All you need is eko and love....motívy Mijazakiho filmov sa natoľko často opakujú, že sa Vám bude najviac páčiť asi ten prvý. Ja som ako prvý videl Princeznú Mononoke a Naušika je môj Mijazakiho štvrtý film, takže som už tak nadšený nebol, pretože som v ňom spoznával viacero už použitých motívov a obrazov. Jasné, že tie ostatné vznikli až neskôr, ale s tým už nič neurobím. Ak by som ho videl ako 15 ročný, asi by sa dostal do mojej top five a púšťal by som si ho raz ročne. Každopádne krásny film, ktorý by som možno videl ešte radšej hraný, samozrejme v japonskej produkcii a ktorého silné humanisticko-hmyzie rozuzlenie je síce emocionálne dychberúce, ale nie príliš uveriteľné. V 80tych rokoch to ale nebol problém. Teraz neviem, či je to vzhľadom na množstvo vojnovej vravy a dľžke filmu ešte tvorba pre deti, mne to tak napriek tomu stále pripadalo.(13.6.2013)

Vypadá to, že filmy od Miyazakiho jsou trefou do černého, opět parádní animace a zajímavě ztvárněn post-apokalyptický svět plný fantasy příšer, jež bych se s některými nechtěl vůbec setkat. Opět dobrá hudba, která se zde výborně hodí, akorát na plné hodnocení to nevidím, nachází se zde překvapivě málo sekvencí, u kterých bych si řekl WOW, to je nádhera. První polovina se mírně vlekla, ale závěr je parádní a i tak je pro mě Naushika zatím nejslabší film Miyazakiho, ale přesto stále kvalitní podívaná. Mé hodnocení 4 hvězdičky...(25.7.2008)

Na své výpravě do minulosti studia Ghibli jsem se vydal do vzdálené budoucnosti jménem "postapo", ve které se odehrává příběh princezny Naušiky z Údolí Větru. Originalita prostředí a běhu světa, která je Miyazakimu tak vlastní, tu byla už tenkrát, a stejně tak tu byla i výborná hudba pana Fujisawy aka Hisaishiho. Jde přitom o - možná krom Mononoke - "nejzelenější" film páně Miyazakiho, který je - opět stejně jako Mono - poměrně dost drsný a naopak poměrně málo dětský. Vlastně bych docela váhal, kdybych měl říct, jak starému dítěti bych Naušiku pustil. To ale nic nemění na tom, že to má spád, sílu a kouzlo, a že i když cítím v příběhu ještě pár nevyladěných míst, s klidem můžu dát 90%.(8.1.2012)

Nádherný postkatastrofický film, pokud lze tohle spojení vůbec použít. Přesto, že v porovnání s pozdějšími Mijazakiho filmy je Naušika více statická a silná snaha něco sdělit snad až příliš očividná a militantní. Hisaišiho hudba zase více experimentální, ale s ohraným klišé v podobě citace 'vznešených' klasických melodií během klimaxu. Byl to velmi ambiciózní projekt, kterým se Mijazaki snažil prorazit, ale všichni ještě trochu hledají balanc mezi tradicí a vlastním rukopisem. Koneckonců, Studiu Ghibli patří až 'Laputa'.(10.3.2005)

• - Film vznikal postupně v období 12 let. (RadimFišer)

• - Film byl dokonce v Americe sestříhán. Odstranili část ekologické katastrofy a změnili jméno princezny z Nausicy na Zandru. Když to zjistil režisér Miyazaki tak do budoucna striktně zakázal jakékoli další změny jeho filmů a vzkázal fanouškům, aby na tuto verzi zapomněli. (RadimFišer)

• - Ohmu znamená v japonštině "král hmyzu". (profhubert)