Naušika z Větrného údolí

Nausicaä of the Valley of the Wind

Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Je to dosť dobrá vojnovo ladená animovaná dobrodružná fantasy dráma od Hayao Miyazakiho. Má vydarený príbeh odohrávajúci sa dávno po mimoriadne ničivej vojne, ktorá takmer úplne zničila ľudstvo a zároveň vytvorila rozsiahle toxické oblasti, ktoré zamorili väčšinu povrchu, kde ľudia žiť nedokážu, ale darí sa v nich obrovskému hmyzu. Princezná Naushika robí všetko preto, aby ľudia s prírodou konečne žili v harmónii, lenže druhé kráľovstvo má svoje vlastné plány, ktoré môžu spôsobiť definitívny zánik života a tak ich musí princezná zastaviť. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať ešte o niečo viac. Zápletka už na prvý pohľad pôsobí výborne a pritom aj pomerne originálne, pričom ponúka veľký potenciál pre výnimočné dielo, čo sa síce úplne nepodarilo, ale aj tak som s výsledkom dosť spokojný. Hlavne by to chcelo trochu temnejšie prevedenie, toto je predsa len určené aj tým deťom, takže je to miestami také trochu naivné, ale inak je to dejovo väčšinu času nadmieru zaujímavé, aj keď v strednej fáze to predsa len trochu upadne, nájde sa tu plno skvelých prvkov a myšlienok, sadol mi ten militaristický štýl, ktorý v podobných filmoch vždy ocením a filmu nechýba ani výborné finále, tá záverečná fáza sa mi veľmi páčila. Určte musím spomenúť aj tento zaujímavý žánrový mix, keďže tých výrazných žánrov je tu plno, pričom všetky sami o sebe fungujú veľmi dobre, dokonca aj akčný, keďže aj akčné sekvencie sú dostatočne zaujímavé, ale osobne by som predsa len trochu viac ocenil väčší dôraz na sci-fi a postapokalyptický na úkor fantasy a dobrodružného, vtedy by mi to vyhovovalo viac. A trochu sklamú aj postavy, princezná Naushika a záporáci sú bez problémov, ale chcelo by to aj nejaké zaujímavé vedľajšie postavy, tých tu bolo veľmi málo. A čo sa týka animácie, vek na tom síce vidno, ale s tým nemám problém, tento štýl mi vyhovuje a miestami to dokáže strhnúť aj po tejto stránke. Takže Naushika z veterného údolia mala potenciál byť jedným z najlepších anime vôbec, čo sa síce nestalo, na to by to muselo byť dospelejšie a temnejšie, ale aj tak sa mi to dosť páčilo a radím ju medzi najlepšie Miyazakiho filmy. 77%(22.3.2015)

Je to asi neobvyklé, ale z trojice Cesta do fantázie - Princezná Mononoke - Naušika z Veterného údolia ma najviac zaujala i dostala práve Naušika a staviam ju medzi nimi na najvyššiu priečku. Všetky tri majú spoločné črty, Naušiku s jej filmovými "sestrami" okrem poetiky spája ekologická tematika, hrozba katastrofy aj individuálny boj hrdinky. S Naušikou sa ľahko stotožníte a skvele sa s ňou lieta, bojuje aj bojí.(25.4.2005)

Postapokalyptická poezie,aneb další mistrovské dílo maestra Miyazakiho.Naušika mi zprostředkovala jeden z nejsilnějších filmových zážitků za hodně dlouhou dobu a přes veškeré drobné nedostatky v animaci (ovšem na rok 1984...) mě dokonale pohltila,dojala a okouzlila.Na Miyazakiho filmech je nejvíce fascinující,že pokaždé když se dívám na další,mám pocit,že se vracím do starého známého světa,ale přitom je každý z jeho filmů jiný,pokaždé naprostý originál,který mě zas a znovu dostane.Fascinující. 95 %(30.10.2011)

Nikdy mě nenapadlo, co zajímavého k tomuto filmu by se dalo napsat. Vždy jsem nahlížel a pořád nahlížím na toto dílo, jako jedno z největších děl ze všech, které jsem měl možnost vidět. Film je tak prošpikovaný skrz na skrz dobrotou, že se vás to prostě pohltí. Poselství. Konec na zlaté pláni, mě vždy dostane do kolen a brečím. Hudbu snad musí poslouchat i samotní bohové, jak moc je líbezná. Má naprostá srdcová záležitost!(23.3.2014)

Miyazakiho imaginace je obdivuhodná, v pravém slova smyslu mytopoetická, jeho umělé světy jsou bohaté na překvapení a přitom věrohodné a živé. Také Naušika z Větrného údolí představuje velice šťavnatý plod autorovy fantastické představivosti. Snad trochu zvláštní, ne však nesympatická, může pro našince být ona pohanská v japonském cítění zakořeněná mytologie v pozadí většiny jeho filmů, která ukazuje dobro jako stav harmonie s božskými silami v přírodě a zlo jako nevědomostí způsobená násilná narušení tohoto řádu. Stejně zvláštní a o poznání méně sympatická je však režisérova pedofilií poněkud zavánějící potřeba poodhalovat každých pět minut hrdinčinu zadnici. Podobné úlitby chlípnosti odrostlejších diváků působí v pohádkovém dobrodružném filmu jako pěst na oko.(15.4.2007)