Naušika z Větrného údolí

Nausicaä of the Valley of the Wind

Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Film nedosahuje kvalit Cesty do fantazie, přesto je "velmi dobrý". Negativa: přílišná délka, nedovysvětlená motivace některých postav, příliš pohádkový děj. Pozitiva: Miyazakiho nekonečná fantazie, téma vztahu člověka a evolučně vyspělejšího hmyzu v postkatastrofickém světě. Hlavní hrdinka Naushika aspiruje na titul "nejkladnější filmová hrdinka historie". Z Myiazakiho zvěřince zde vynikají obrovští hmyzí sentinely Ohmu a zvířátko Teta (nebo také Lišverka). Poslední poznámka: v některých záběrech si vítr velmi nebezpečně hraje se sukénkou Naushiky. Možná "pozdrav" pozorným divákům?(27.7.2005)

Telecí příběh a příliš popisné dialogy bohatě vyváží krásná imaginativnost světa, ve kterém se příběh odehrává, skvělá hudba a atmosféra tohoto snímku. Celé mi to trochu připomnělo polozapomenutý český animovaný film Divoká planeta a (nevím ani proč, snad kvůli hudbě) klasickou amigistickou RPG gamesu Ambermoon. Příjemné, nebál bych se do toho jít i podruhé. 8/10 PS: a co teprv ta holá prdelka!?! :)(20.3.2013)

Post-apokalypticky Miyazaki - co chtit vic? Nema smysl omylat jaky je Miyazaki master, protoze tak to proste je. Po dokonalem Lupinovi sice mozna trosku zvolnuje a vysledek neni az tak dechberouci, na druhou stranu voli skvele tema a pomalu zacina rozvijet sve typicke reziserske trademarky, koneckoncu je to prvni jeho film, ktery je ciste jeho autorskym dilem i v ramci pribehu. Chvilku to trva, nez se do vas tenhle skvost zakousne, muzete sice obdivovat zajimavy svet, kde jsou divni brouci, neda se tam dychat, protoze evil kyticky vystrikuji jedovate spory a vsechno je tak spravne alternativni, ale cele to zacne nabirat ty poradne grady az ve finalni tretine. Miyazaki si zde trenuje plavani ve vodach ekologickych nametu a narazek, ktere v dalsi dekade dovedl k dokonalosti v jeho ultimatnim masterpiecu Princezna Mononoke. Nausica je sice take fantasticka, ale misty take lehce prazdnejsi a prvni pulka si vas musi velmi pracne ziskavat. Kdo me ale potesil byl Joe Hisaishi, se kterym reziser timto filmem zapocal dlouholetou a velmi plodnou spolupraci a ktery zde, jak bylo v te dobe prihodne, pouzival predevsim typicke 80's analogove syntezatory, cimz mi hudba sedla mnohem vic, nez jeho nove pociny. 8/10(18.10.2009)

85% - Při sledování Naushiky jsem celou dobu vzpomínal na Princeznu Mononoke. To proto, že svým příběhem jsou si oba filmy velmi podobné. Zde se ale víc létá (což já rád...), a hlavní hrdinka se mi zdála propracovanější, a sympatičtější. Byl bych tedy Naushiku hodnotil v procentech lépe, než Mononoke Hime, ale -a to je snad poprvé, co ho lehce kritizuji -Joe Hisaishi se tentokrát svou hudbou netrefil úplně do mého vkusu. Zejména nelogické citace Bernsteina a Händela v závěru filmu mi dojem spíše kazily. Naushika mi dokázala, že se Miyazaki příliš dlouho nehledal, a laťku kvality nastavil vysoko již od svých raných děl...(13.5.2006)

Pro mne osobně nejděsivější film HM. Nevim proč, ale stáda agresivního obřího hmyzu hrnoucího se proti civilizaci ve mne vždy vyvolá pocit úzkosti. Představím-li si sebe vystoveného takové sice primitivní, ale účinné síle... Zároveň rozdíl industriálně militantního a agreárně mírumilovného světa má jistou výpověď o světě našem i Naushiky...(29.11.2007)

• - Film ještě nebyl v česku distribuován a jeho jméno bylo přeloženo překladači titulků. Jde o jediný český název. Používá se také anglický název Nausicaä of the Valley of the Winds. (RadimFišer)

• - Nedostatek barevné věrnosti některých verzí dává mylný dojem, že na sobě Naushika nemá žádné kalhoty. Podobně jako v manze mají bílou barvu, která zde však má místy nádech pleťového odstínu. (profhubert)

• - Americkou verzi dabovaly slavné hvězdy, například Uma Thurman (Kushana), Chris Sarandon nebo Shia LaBeouf (Asbel) (Jacinda)