poster

Naušika z Větrného údolí

 • Japonsko

  Kaze no tani no Nausicaa

 • Japonsko

  風の谷のナウシカ

 • Japonsko

  Kaze no tani no Naushika

 • USA

  Nausicaä of the Valley of the Wind

 • USA

  Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anderton
  ****

  All you need is eko and love....motívy Mijazakiho filmov sa natoľko často opakujú, že sa Vám bude najviac páčiť asi ten prvý. Ja som ako prvý videl Princeznú Mononoke a Naušika je môj Mijazakiho štvrtý film, takže som už tak nadšený nebol, pretože som v ňom spoznával viacero už použitých motívov a obrazov. Jasné, že tie ostatné vznikli až neskôr, ale s tým už nič neurobím. Ak by som ho videl ako 15 ročný, asi by sa dostal do mojej top five a púšťal by som si ho raz ročne. Každopádne krásny film, ktorý by som možno videl ešte radšej hraný, samozrejme v japonskej produkcii a ktorého silné humanisticko-hmyzie rozuzlenie je síce emocionálne dychberúce, ale nie príliš uveriteľné. V 80tych rokoch to ale nebol problém. Teraz neviem, či je to vzhľadom na množstvo vojnovej vravy a dľžke filmu ešte tvorba pre deti, mne to tak napriek tomu stále pripadalo.(13.6.2013)

 • M.Macho
  *****

  Pro mne osobně nejděsivější film HM. Nevim proč, ale stáda agresivního obřího hmyzu hrnoucího se proti civilizaci ve mne vždy vyvolá pocit úzkosti. Představím-li si sebe vystoveného takové sice primitivní, ale účinné síle... Zároveň rozdíl industriálně militantního a agreárně mírumilovného světa má jistou výpověď o světě našem i Naushiky...(29.11.2007)

 • rawen
  ****

  Telecí příběh a příliš popisné dialogy bohatě vyváží krásná imaginativnost světa, ve kterém se příběh odehrává, skvělá hudba a atmosféra tohoto snímku. Celé mi to trochu připomnělo polozapomenutý český animovaný film Divoká planeta a (nevím ani proč, snad kvůli hudbě) klasickou amigistickou RPG gamesu Ambermoon. Příjemné, nebál bych se do toho jít i podruhé. 8/10 PS: a co teprv ta holá prdelka!?! :)(20.3.2013)

 • vteco
  *****

  Jeden z prvních filmů samotného Hayao Miyazakiho a je i to trochu znát. Naušika z Větrného údolí je v mnoha ohledech lehce zmatená, trochu naivní a v úvodu až příliš komunikativní. S postupem času, kdy se odkrývá celý postapokalyptický fikční svět posetý nehostinnou Pustinou, rozlehlými pláněmi připomínající Dunu či velkou hmyzí armádou v čele s děsivým a majestátným stádem Ohmů, se na jakékoliv nedostatky snadno zapomene a kouzlo Miyazakiho světa začíná působit na plné obrátky. Motivace hlavní hrdinky, její průbojnost a odvaha mají zajímavou myšlenku i smysl, což jí dodává na vážnosti a dospělosti snímku. Na druhou stranu ji poměrně komickým způsobem někdo zapomněl na téměř každém záběru přimalovat spodní prádlo, tudíž se v tomto krutém světě nějakému tomu pousmání vyhnout nelze, a to je dobře, jelikož se jedná o poměrně těžké a náročné dílo, které zahltí psychiku nejednoho odolného jedince. Celý svět krásně podtrhuje hudební stránka Džó Hisaišiho, který zde částečně upustil od houslí a akční pasáže proložil pořádnou náloží rytmické elektronické hudby, která celý sci-fi nádech pěkně okoření. Naušika jako celek nepůsobí tak komplexně jako následující díla japonského velmistra animace, nýbrž si své kouzlo dobývá fascinujícím fikčním světem, údernou hudbou a zajímavou myšlenkou. [90%] | Kino(29.1.2017)

 • Marek1991
  *****

  Mijazakiho diela sú nádherne animované, tam je to takmer vždy akoby stopercentné, na to sa mi dobre pozerá. Čo sa týka deja a motívov, tak je to vždy rozmanité, niekedy možno až príliš chaotické, ale zväčša inšpirujúce a originálne. Tu som sa konečne našiel aj v príbehu s odkazom, ktorý bol ozaj silný a pritom tak prostý. Krásna rozumná čiastočne rozprávka pre deti a dospelých.(2.4.2014)

 • - Film vznikal postupně v období 12 let. (RadimFišer)

 • - Naushika je jméno postavy z Homérova eposu Odyssea. (profhubert)

 • - Téma ekologie je ve filmu mnohem více komplikované oproti manze. (Geriel)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace