Naušika z Větrného údolí

Nausicaä of the Valley of the Wind

Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Budu-li na Naushiku pohlížet jako na dospělý film s důležitým poselstvím, kterému se občas nevyhne několik infantilních scének, pak jde hodnocení hodně vysoko. Ani v takovém případě ovšem nemohu ignorovat několik vyloženě "trapných" momentů, ve kterých dostávají na frak hlavně fyzikální zákony, a kde emocionálně vypjaté okamžiky působí nadmíru směšně. Nausicaä of the Valley of the Wind je moc milá pohádka pro notně odrostlejší publikum, ovšem když se neohrožená hrdinka (padesátikilová dívenka) vrhne nebojácně z letícího bombardéru na kluzáku střemhlav dolů, anebo když nad zničenou úrodou sborově pláče celá vesnice, to se mi vážně nepozdávalo. Zde ale výčet veškerých výtek končí, protože jinak je toto anime nezapomenutelným dobrodružstvím v exotické krajině s ještě exotičtějšími potvorami (které vlastně ani potvory nejsou), a hezky vymodelovanými charaktery. Miyazakimu se téměř pokaždé povede natočit snímek, po jehož skončení jsou diváci u vytržení nejen z řemeslně odvedené práce, ale navíc jsou ochotni nad problematikou jednotlivého filmu polemizovat v hospodě nad korbelem tupláku - v tomto případě je to důležitá otázka souznění člověka s přírodou. Co je režisérovi dále vlastní (a proč tak miluji jeho tvorbu), je fantastický nádech nenuceného optimismu, který do svých děl s láskou vkládá: jestliže jsem se u Tonari no Totoro smál pitomě roztomilým chlupatým mončičákům skotačícím na louce, u Naushiky jsem si užíval nevinnost a nevídanou neohroženost princezny Větrného údolí... Tohle je hrdinka s velkým H, statečnější filmovou postavu jsem snad neviděl. Doporučuji!(21.10.2009)

Miyazaki je skutečný vizionář. Jeho svět budoucnosti působí dokonale přesvědčivě, pochmurné barvy "pustiny", vybledlé odstiny neobydlené pouště a podivných skalistých útvarů i přívětivá Zeleň Větrného údolí. Vše působí naprosto živě, včetně animace samotných postaviček, a mohutní Ohmu, ohromující svojí majestátností, zuřivostí i moudrostí.Dojem jen občas kazí mírně sekaná animace, tím spíš v záběrech, kde část sekaná je a část ne. Neviděl sem od mistra žádný jeho další film (zatím), ale pochybuju, že by některý mohl být horší, což ovšem rozhodně není urážka, protože Naushika nasadila Laťku opravdu HODNĚ VYSOKO. 5 hvězdiček je v tomto případě povinné minimum... P.S. připadá vám taky, že spousta obrázků z fotogalerie ve filmu vůbec nebyla?(12.1.2006)

Po shlédnutí tohoto snímku neváhám konstatovat, že Miyazaki je králem anime. A to se v anime již celkem vyznám. Sice jsou si jeho snímky v něčem podobné, ale každý je skvost, překypující orginalitou. V většnině jeho snímků, stejně jako v tomto, je skryto jakési poselství, z něhož by se Green Peace radovali.(12.11.2005)

Post-apokalypticky Miyazaki - co chtit vic? Nema smysl omylat jaky je Miyazaki master, protoze tak to proste je. Po dokonalem Lupinovi sice mozna trosku zvolnuje a vysledek neni az tak dechberouci, na druhou stranu voli skvele tema a pomalu zacina rozvijet sve typicke reziserske trademarky, koneckoncu je to prvni jeho film, ktery je ciste jeho autorskym dilem i v ramci pribehu. Chvilku to trva, nez se do vas tenhle skvost zakousne, muzete sice obdivovat zajimavy svet, kde jsou divni brouci, neda se tam dychat, protoze evil kyticky vystrikuji jedovate spory a vsechno je tak spravne alternativni, ale cele to zacne nabirat ty poradne grady az ve finalni tretine. Miyazaki si zde trenuje plavani ve vodach ekologickych nametu a narazek, ktere v dalsi dekade dovedl k dokonalosti v jeho ultimatnim masterpiecu Princezna Mononoke. Nausica je sice take fantasticka, ale misty take lehce prazdnejsi a prvni pulka si vas musi velmi pracne ziskavat. Kdo me ale potesil byl Joe Hisaishi, se kterym reziser timto filmem zapocal dlouholetou a velmi plodnou spolupraci a ktery zde, jak bylo v te dobe prihodne, pouzival predevsim typicke 80's analogove syntezatory, cimz mi hudba sedla mnohem vic, nez jeho nove pociny. 8/10(18.10.2009)

Staršia verzia Princezny Mononoke. Miyazakiho ústredný motív sa spravidla točí okolo neustálych konfliktov medzi mocným prírodným božstvom a bezohľadným ľudstvom, čo je, samozrejme, pri hlbšom ponímaní prenesenou metaforou, odraz našej vlastnej spoločnosti. Miyazaki má obrovský duchovný dar, jeho myšlienky sú odzbrojujúce. Skôr som však videla jeho neskoršie filmy, ktoré sú najmä po obrazovej stránke jednoducho krajšie než tento ranný a vizuálne trochu nepríťažlivý. Toto bol jeho sľubný štart, všetky podobenstvá dokonale rozvil v nasledujúcich snímkach, ale tu, napriek vynikajúcemu scenáru, som sa chvíľami pomerne nudila. Keby som tento film videla ako prvý, neviem, či by ma presvedčil natoľko, aby som sa odhodlala na jeho prekrásne diela ako Cesta do fantázie či Zámek v oblacích. Keď som tam dala 4*, tak tu musím ostať pri 3*.(19.7.2011)

• - Na film tématicky navazuje film Princezna Mononoke. (RadimFišer)

• - Jméno Naushiky kluzáku "Mehve" je odvozeno od německého označení pro racka "Möwe". (profhubert)

• - Schopnosti Naušiky nejsou ve filmu pokaždé zcela vysvětleny. (Geriel)