Naušika z Větrného údolí

Nausicaä of the Valley of the Wind

Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Nikdy mě nenapadlo, co zajímavého k tomuto filmu by se dalo napsat. Vždy jsem nahlížel a pořád nahlížím na toto dílo, jako jedno z největších děl ze všech, které jsem měl možnost vidět. Film je tak prošpikovaný skrz na skrz dobrotou, že se vás to prostě pohltí. Poselství. Konec na zlaté pláni, mě vždy dostane do kolen a brečím. Hudbu snad musí poslouchat i samotní bohové, jak moc je líbezná. Má naprostá srdcová záležitost!(23.3.2014)

Teprve po zhlédnutí tohoto filmu jsem se začala zajímat o Miyazaki. Zjistila jsem, že Princeznu Mononoke už jsem viděla a tato "pohádka" patřila vždy mezi mé oblíbené. A u Naušiky tomu po dnešku nebude jinak....už se těším až se začnu dívat na další snímky od něj, všechny vypadají perfektně. Co se týče Naušiky z Větrného údolí byla jsem úplně unešena. Animace, příběh, postavy, hudba, všechno do sebe zapadalo. Zvláště musím podotknout, že právě animace je u Miyazakiho velmi zajímavá a lehce se podle toho dají poznat jeho filmy. Ta zvláštní příroda, kterou tvoří a postavy se kterými člověk sympatizuje. Jak i takovýto animovaný snímek dokáže dojmout až se člověku hrnou slzy do očí. Myslím, že dneska večer bych se mohla podívat například na Doručovací službu slečny Kiki, což? ;)(10.5.2012)

Telecí příběh a příliš popisné dialogy bohatě vyváží krásná imaginativnost světa, ve kterém se příběh odehrává, skvělá hudba a atmosféra tohoto snímku. Celé mi to trochu připomnělo polozapomenutý český animovaný film Divoká planeta a (nevím ani proč, snad kvůli hudbě) klasickou amigistickou RPG gamesu Ambermoon. Příjemné, nebál bych se do toho jít i podruhé. 8/10 PS: a co teprv ta holá prdelka!?! :)(20.3.2013)

Mistr animované fantasy Hayao Miyazaki nám v jednom ze svých prvních filmů ukazuje, že s barvami a nápady opravdu umí kouzlit. Tento film však považuji za jeho nejslabší. Vizuálně film vypadá moc dobře i po 25 letech a hudba jako vždy exceluje ale příběh mě tentokrát tolik nezaujal a dvouhodinovou stopáž jsem z filmu cítil až moc často, zvláště pak při sledování, kdy už to bude končit.(18.6.2009)

Můj nejoblíbenější Miyazaki. Nemá nejlepší hudbu, animaci a ani prostředí, ale zato se mu povedlo mě plně pohltit poněkud dusnější atmosférou. O hudbě by se dalo napsat opravdu mnoho. Jde o první spolupráci Miyazakiho se skladatelem Hisaishim a poslech samostatného soundtracku by mohl přivodit komukoli psychickou újmu. Důvodem je rozdělení skladeb pro scény s lidmi a s hmyzem. Nedovedu si představit, jaká jiná hudba by se víc hodila k obřím modifikovaným vážkám a jiné havěti. Přestože je silně neosobní, tak do filmu přesně pasuje, stejně jako všechny ostatní složky. K tomuto základu na pořádný film je navíc navrch hezky vystavěna dobrá myšlenka a úžasný charakter hlavní hrdinky, za kterou by se v realitě jistě kupily řady obdivovatelů.(17.5.2006)

• - Schopnosti Naušiky nejsou ve filmu pokaždé zcela vysvětleny. (Geriel)

• - Jméno Naushiky kluzáku "Mehve" je odvozeno od německého označení pro racka "Möwe". (profhubert)

• - Produkce filmu Naušika z Větrného údolí byla započata roku 1983. Miyazaki v tomto období nepracoval u žádné animační společnosti a tento snímek byl produkován společností Topcraft. Ohromný úspěch vedl k založení nového animačního studia Ghibli, kde Hayao Miyazaki působil i 30 let po premiéře snímku. (Innuendo1987)