Naušika z Větrného údolí

Nausicaä of the Valley of the Wind

Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Je to dosť dobrá vojnovo ladená animovaná dobrodružná fantasy dráma od Hayao Miyazakiho. Má vydarený príbeh odohrávajúci sa dávno po mimoriadne ničivej vojne, ktorá takmer úplne zničila ľudstvo a zároveň vytvorila rozsiahle toxické oblasti, ktoré zamorili väčšinu povrchu, kde ľudia žiť nedokážu, ale darí sa v nich obrovskému hmyzu. Princezná Naushika robí všetko preto, aby ľudia s prírodou konečne žili v harmónii, lenže druhé kráľovstvo má svoje vlastné plány, ktoré môžu spôsobiť definitívny zánik života a tak ich musí princezná zastaviť. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať ešte o niečo viac. Zápletka už na prvý pohľad pôsobí výborne a pritom aj pomerne originálne, pričom ponúka veľký potenciál pre výnimočné dielo, čo sa síce úplne nepodarilo, ale aj tak som s výsledkom dosť spokojný. Hlavne by to chcelo trochu temnejšie prevedenie, toto je predsa len určené aj tým deťom, takže je to miestami také trochu naivné, ale inak je to dejovo väčšinu času nadmieru zaujímavé, aj keď v strednej fáze to predsa len trochu upadne, nájde sa tu plno skvelých prvkov a myšlienok, sadol mi ten militaristický štýl, ktorý v podobných filmoch vždy ocením a filmu nechýba ani výborné finále, tá záverečná fáza sa mi veľmi páčila. Určte musím spomenúť aj tento zaujímavý žánrový mix, keďže tých výrazných žánrov je tu plno, pričom všetky sami o sebe fungujú veľmi dobre, dokonca aj akčný, keďže aj akčné sekvencie sú dostatočne zaujímavé, ale osobne by som predsa len trochu viac ocenil väčší dôraz na sci-fi a postapokalyptický na úkor fantasy a dobrodružného, vtedy by mi to vyhovovalo viac. A trochu sklamú aj postavy, princezná Naushika a záporáci sú bez problémov, ale chcelo by to aj nejaké zaujímavé vedľajšie postavy, tých tu bolo veľmi málo. A čo sa týka animácie, vek na tom síce vidno, ale s tým nemám problém, tento štýl mi vyhovuje a miestami to dokáže strhnúť aj po tejto stránke. Takže Naushika z veterného údolia mala potenciál byť jedným z najlepších anime vôbec, čo sa síce nestalo, na to by to muselo byť dospelejšie a temnejšie, ale aj tak sa mi to dosť páčilo a radím ju medzi najlepšie Miyazakiho filmy. 77%(22.3.2015)

Telecí příběh a příliš popisné dialogy bohatě vyváží krásná imaginativnost světa, ve kterém se příběh odehrává, skvělá hudba a atmosféra tohoto snímku. Celé mi to trochu připomnělo polozapomenutý český animovaný film Divoká planeta a (nevím ani proč, snad kvůli hudbě) klasickou amigistickou RPG gamesu Ambermoon. Příjemné, nebál bych se do toho jít i podruhé. 8/10 PS: a co teprv ta holá prdelka!?! :)(20.3.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $4,678,771║ Ohromujúca Fantasy! Hayao Miyazaki ma týmto počinom naprosto ohromil, príbeh v spojení s krásnou animáciou na čele s "charizmatickou" princeznou Naushika je vo svojej podobe veľká dobrodružná jazda vo postkatastrofickom svete, ktorý si zamilujete. Pre mňa najlepšie Miyazakiho dielo a jedným slovom rozprávka čo vyráža dych, všetko čo vytvoril v tomto diele som zhltol ako malinu, toto mu vo všetkým smeroch až neskutočne vyšlo. /100%/(6.9.2009)

Výborný Miyazakiho film, který v určitém ohledu předchází Mononoke Hime. Tradičně výborná audiovizuální stránka, které ale tentokrát chybí ona příběhová dotaženost Mononoke, zvláště se to týká vykreslení jednotlivých postav, jejichž motiv jednání není podán tak jasně a občas působí lehce zmateně. Ale i tak to stojí za shlédnutí.(1.12.2005)

85% - Při sledování Naushiky jsem celou dobu vzpomínal na Princeznu Mononoke. To proto, že svým příběhem jsou si oba filmy velmi podobné. Zde se ale víc létá (což já rád...), a hlavní hrdinka se mi zdála propracovanější, a sympatičtější. Byl bych tedy Naushiku hodnotil v procentech lépe, než Mononoke Hime, ale -a to je snad poprvé, co ho lehce kritizuji -Joe Hisaishi se tentokrát svou hudbou netrefil úplně do mého vkusu. Zejména nelogické citace Bernsteina a Händela v závěru filmu mi dojem spíše kazily. Naushika mi dokázala, že se Miyazaki příliš dlouho nehledal, a laťku kvality nastavil vysoko již od svých raných děl...(13.5.2006)