Naušika z Větrného údolí

Nausicaä of the Valley of the Wind

Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Po boku největších klasik stojí Naušika z Větrného údolí jakožto absolutní příběh. Více se k tomu nedá říct, ta dvě slova vystihují tento překrásný film kompletně. Snad jen, kdybych měl rouhačsky kritizovat, nelíbilo se mi zde mluvené slovo. To totiž až velmi často představuje prostředek expozice a říká nám kolikrát pouze to, co můžeme současně vidět. Klasický neduh mnoha anime. Ale jinak WOW.(5.1.2016)

Mám rád postapokalyptické prostředí a hrdinné slečny, je mi sympatický střídmý ekologický podtext příběhů. To vše Kaze no tani no Naušika nabízí a navrch přidává vynikající hudební doprovod (s několika zajímavými elektronickými pasážemi a akčními skladbami jako ze starších videoher), velice dobrý příběh a klasicky parádní animaci Mijazakiho děl. Není tedy divu, že ji v mistrově tvorbě řadím na jedno z prvních míst. 9+/10(26.7.2006)

Miyazakiho fantazie a obrovský smysl pro velkolepost je zřejmý už u Naušiky - animace je vypiplaná jak jen to jde a množství prapodivných stvoření nezná meze. V čele toho všeho stojí statečná Naušika, která ovládá (nejen) mnoho bojových umění, že by jí mohl Chuck Norris závidět. Samotná zápletka je sice dobře vykonstruovaná, ale prostě mě nijak nepřinutila přemýšlet o jejím smyslu hlouběji, což je škoda. Zkrátka takhle nějak vypadaly počátky tvorby jednoho z největších režisérů všech dob a stačí když řeknu, že už tehdy byly více než slibné.(2.6.2011)

All you need is eko and love....motívy Mijazakiho filmov sa natoľko často opakujú, že sa Vám bude najviac páčiť asi ten prvý. Ja som ako prvý videl Princeznú Mononoke a Naušika je môj Mijazakiho štvrtý film, takže som už tak nadšený nebol, pretože som v ňom spoznával viacero už použitých motívov a obrazov. Jasné, že tie ostatné vznikli až neskôr, ale s tým už nič neurobím. Ak by som ho videl ako 15 ročný, asi by sa dostal do mojej top five a púšťal by som si ho raz ročne. Každopádne krásny film, ktorý by som možno videl ešte radšej hraný, samozrejme v japonskej produkcii a ktorého silné humanisticko-hmyzie rozuzlenie je síce emocionálne dychberúce, ale nie príliš uveriteľné. V 80tych rokoch to ale nebol problém. Teraz neviem, či je to vzhľadom na množstvo vojnovej vravy a dľžke filmu ešte tvorba pre deti, mne to tak napriek tomu stále pripadalo.(13.6.2013)

Mijazakiho diela sú nádherne animované, tam je to takmer vždy akoby stopercentné, na to sa mi dobre pozerá. Čo sa týka deja a motívov, tak je to vždy rozmanité, niekedy možno až príliš chaotické, ale zväčša inšpirujúce a originálne. Tu som sa konečne našiel aj v príbehu s odkazom, ktorý bol ozaj silný a pritom tak prostý. Krásna rozumná čiastočne rozprávka pre deti a dospelých.(2.4.2014)

• - Filmové zpracování odpovídá zhruba čtvrtině mangy, ovšem s výraznými dějovými odchylkami. (Geriel)

• - Nedostatek barevné věrnosti některých verzí dává mylný dojem, že na sobě Naushika nemá žádné kalhoty. Podobně jako v manze mají bílou barvu, která zde však má místy nádech pleťového odstínu. (profhubert)

• - Americkou verzi dabovaly slavné hvězdy, například Uma Thurman (Kushana), Chris Sarandon nebo Shia LaBeouf (Asbel) (Jacinda)