poster

Naušika z Větrného údolí

 • Japonsko

  Kaze no tani no Nausicaa

 • Japonsko

  風の谷のナウシカ

 • Japonsko

  Kaze no tani no Naushika

 • USA

  Nausicaä of the Valley of the Wind

 • Nový Zéland

  Nausicaä of the Valley of the Wind

 • Austrálie

  Nausicaä of the Valley of the Wind

 • USA

  Warriors of the Wind

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hakha
  ****

  Vypadá to, že filmy od Miyazakiho jsou trefou do černého, opět parádní animace a zajímavě ztvárněn post-apokalyptický svět plný fantasy příšer, jež bych se s některými nechtěl vůbec setkat. Opět dobrá hudba, která se zde výborně hodí, akorát na plné hodnocení to nevidím, nachází se zde překvapivě málo sekvencí, u kterých bych si řekl WOW, to je nádhera. První polovina se mírně vlekla, ale závěr je parádní a i tak je pro mě Naushika zatím nejslabší film Miyazakiho, ale přesto stále kvalitní podívaná. Mé hodnocení 4 hvězdičky...(25.7.2008)

 • dzej dzej
  ****

  Film nedosahuje kvalit Cesty do fantazie, přesto je "velmi dobrý". Negativa: přílišná délka, nedovysvětlená motivace některých postav, příliš pohádkový děj. Pozitiva: Miyazakiho nekonečná fantazie, téma vztahu člověka a evolučně vyspělejšího hmyzu v postkatastrofickém světě. Hlavní hrdinka Naushika aspiruje na titul "nejkladnější filmová hrdinka historie". Z Myiazakiho zvěřince zde vynikají obrovští hmyzí sentinely Ohmu a zvířátko Teta (nebo také Lišverka). Poslední poznámka: v některých záběrech si vítr velmi nebezpečně hraje se sukénkou Naushiky. Možná "pozdrav" pozorným divákům?(27.7.2005)

 • nascendi
  ***

  Zámer vidieť všetky filmy, ktoré užívatelia ČSFD zaradili do najvyššej trojstovky, prináša so sebou aj nutnosť pozrieť si filmy ako je tento. Filmy s celkom príťažlivou grafikou, s vynaliezavým zobrazením fantastického sveta, ekologickým ladením na hranici únosnosti a úplne neúnosným dejom a dialógmi. Síce som ho dopozeral do trápneho konca, ale pridelené tri hviezdičky sú najmä výrazom mojej dobrosrdečnosti a viery v to, že tieto filmy majú svoju divácku klientelu.(5.7.2013)

 • Aidan
  ****

  Miyazakiho imaginace je obdivuhodná, v pravém slova smyslu mytopoetická, jeho umělé světy jsou bohaté na překvapení a přitom věrohodné a živé. Také Naušika z Větrného údolí představuje velice šťavnatý plod autorovy fantastické představivosti. Snad trochu zvláštní, ne však nesympatická, může pro našince být ona pohanská v japonském cítění zakořeněná mytologie v pozadí většiny jeho filmů, která ukazuje dobro jako stav harmonie s božskými silami v přírodě a zlo jako nevědomostí způsobená násilná narušení tohoto řádu. Stejně zvláštní a o poznání méně sympatická je však režisérova pedofilií poněkud zavánějící potřeba poodhalovat každých pět minut hrdinčinu zadnici. Podobné úlitby chlípnosti odrostlejších diváků působí v pohádkovém dobrodružném filmu jako pěst na oko.(15.4.2007)

 • gudaulin
  ***

  Naušika byla první ze série velkofilmů, které Miyazakiho proslavily po celém světě, ale shodou okolností jsem se k němu dostal až jako k poslednímu - tudíž v době, kdy už jsem důkladně poznal jeho rukopis, výtvarný styl a způsob vyprávění, takže mě nemohl ničím překvapit. Je to určitě velkoryse zkonstruovaný obraz alternativního světa a lze obdivovat režisérovu fantazii, ale zároveň tomu schází větší plasticita postav, propracovanější myšlenkový svět, protože tyhle zjednodušené ekoaktivistické představy jako by vypadly z dílny Greenpeace včetně té mytologie a la "bohyně Gaia". Po výtvarné stránce se Miyazaki opakuje a podobně jako kdysi Disney vlastně vytváří na své postavy jakousi šablonu. S postavami jsem se nedokázal nijak ztotožnit právě proto, že byly tak ploché. V téhle fázi své tvorby ještě Miyazaki škatulkoval své hrdiny na výrazné klaďasy a podlé zlosyny podle černobílého vidění béčkových filmů. Takhle jednoduše pojatá moralita na mě zkrátka nefunguje. Celkový dojem: 55 %.(20.11.2011)

 • - Téma ekologie je ve filmu mnohem více komplikované oproti manze. (Geriel)

 • - Na film tématicky navazuje film Princezna Mononoke. (RadimFišer)

 • - Schopnosti Naušiky nejsou ve filmu pokaždé zcela vysvětleny. (Geriel)