Naušika z Větrného údolí

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 1984, 116 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Howls moving castle mě malinko zklamal, ale návratem k Miyazakiho počátkům jsem se pořádně spravil náladu. Naushika je bomba!(24.7.2009)

V některých oblastech jsou Japonci prostě už desítky let napřed. Jednou z nich je animovaný film. Lepší důkaz než Naušiku netřeba hledat.(6.1.2012)

Zámer vidieť všetky filmy, ktoré užívatelia ČSFD zaradili do najvyššej trojstovky, prináša so sebou aj nutnosť pozrieť si filmy ako je tento. Filmy s celkom príťažlivou grafikou, s vynaliezavým zobrazením fantastického sveta, ekologickým ladením na hranici únosnosti a úplne neúnosným dejom a dialógmi. Síce som ho dopozeral do trápneho konca, ale pridelené tri hviezdičky sú najmä výrazom mojej dobrosrdečnosti a viery v to, že tieto filmy majú svoju divácku klientelu.(5.7.2013)

• burina

Rozťahaný príbeh zúfalo nudil, postavy mi absolútne neprirástli k srdcu a ani fantastický svet ma tentoraz neoslovil. Toto sa mi u Miyazakiho stalo po prvý krát.(10.2.2011)

Nádherný postkatastrofický film, pokud lze tohle spojení vůbec použít. Přesto, že v porovnání s pozdějšími Mijazakiho filmy je Naušika více statická a silná snaha něco sdělit snad až příliš očividná a militantní. Hisaišiho hudba zase více experimentální, ale s ohraným klišé v podobě citace 'vznešených' klasických melodií během klimaxu. Byl to velmi ambiciózní projekt, kterým se Mijazaki snažil prorazit, ale všichni ještě trochu hledají balanc mezi tradicí a vlastním rukopisem. Koneckonců, Studiu Ghibli patří až 'Laputa'.(10.3.2005)