Aguirre, hněv Boží

• Západní Německo Aguirre, der Zorn Gottes (více)

Snímek Wernera Herzoga AGUIRRE, HNĚV BOŽÍ vypráví příběh expedice konkvistadora Gonzala Pizarra, který v letech 1560-61 vedl hrstku mužů do peruánského deštného pralesa, přitahován příběhy o zmizelém městě. Když ho přepadnou obavy, že je jeho výprava bláznovstvím, vybere malou skupinu, která se má vydat po řece a strávit týden bádáním. Prohlásí, že pokud nic nenajdou, expedice bude ukončena. Tato menší skupina je vedena aristokratem Donem Pedrem de Ursua a jeho zástupcem, Lopem de Aguirre (Klaus Kinski). Průzkumníci, kteří plují na vorech, jsou vystaveni útokům nepřátelských domorodců, nemocem, hladovění a zrádným vodám. Posedlý chamtivostí a šílený touhou po moci se Aguirre chopí velení a zabije každého, kdo se mu postaví. Příroda a Aguirreova neochvějná žízeň po slávě z něj nakonec učiní šílence, který velí jen voru plnému mrtvol a povykujících opic. (Cinemax)

radektejkal

Z filmu se dá mnohé myšlenkově vytěžit a zpracovat. A každý z recenzentů to dělá, dělá to po svém, a to je pěkné. Sám přidám nikoli svoji přetavenouu rudu, ale francouzských filosofů Gilles Deůeuze a Félix Guattariho: "Kolik zrad provázelo křesťanství.... Herzogův film Aguirre je velmi shakespearovský. Aguirre klade otázku: jak být zrádcem všude a ve všem? Jediným zrádcem jsem tady já!... Budu posledním zrádcem, totálním zrádcem, tudíž posledním člověkem." (Tisíc plošin, 147) ()

kinderman

Od úvodních záběrů „nekonečného“ lidského zástupu prodírajícího se horskými stezkami jihoamerickou džunglí po několikeré závěrečné obkroužení voru plného mrtvol („Vida, do módy přišly dlouhé šípy.“) a vřeštících opiček s kulhajícím titulním hrdinou za hranicí příčetnosti je tento Herzogův snímek hypnotickou podívanou, fascinujícím podobenstvím o cestě do hlubin temnoty a „naprostým psychem“, jak pravil po projekci jeden z omámeně ze zvedajících diváků. ()

ilemas

Hned prvotní záběry výpravy scházející z hor jsou dechberoucí. Klaus Kinsky jako vždy v roli psychopata, který vede výpravu do záhuby. Originální záběry z peruánské džungle, plavba na voru po Amazonce za bájným El Doradem. Vizuálně působivý film, který i dnes v době digitálních triků stojí za shlédnutí. ()

honajz2

Honba za zlatem postupně přerůstající v šílenství, které vévodí totální šílenec Aguirre (kterého zde perfektně hraje Klaus Kinski - ale víc už se o něm rozepisovat nebudu, jelikož to tady v komentáři dělá skoro každý). Člověk se ani nediví tomu, že výprava dopadla tak, jak dopadla. Aguirre, hněv boží má úžasnou úvodní scénu, pěknou přírodu a má takovou zvláštní podmanivou atmosféru, ale i přes to všechno nemůžu říct, že by mě ten film bůhvíjak zasáhl. A to se mi ten film i líbí, ale prostě mi tam chybělo něco, díky čemu bych si řekl "Ty vole, to bylo něco." a dal bych tomu pak 5*. Takhle je to za 4*, ale k plnému počtu tomu filmu něco prostě chybí - jen nevím přesně co. Každopádně začínám mít Herzoga v oblibě čím dál tím víc. 4* ()

Martin741

Film povestny svojim sialenym a drsnym tocenim scen. Najma vyborne funguje ten pocit, ked clovek NIC NEZMOZE PROTI DRSNEJ PRIRODE, a plne sa ukazuje bezmocnost cloveka voci vsemocnej prirode. Klaus Kinski chcel z toho drsneho tocenia ujst, ale reziser sa mu vyhrazal, ze ho zastreli strelnou zbranou /udajne ju mal legalne/. 82 % ()

dezorz

Velky reziser vie, ze menej je viac. Velky herec vie, ze nie nasilne zobrazenie postavy, ale naopak, nasilna snaha o zamaskovanie toho, ze je len herec vedie k dokonalosti. V tomto filme sa stretli velky reziser a velky herec a este niekolkokrat, nastastie pre divaka, si to zopakovali. Vo filme el dorado nenasli, zato herzog narocvnemu divakovi filmove el dorado prichystal. ()

ad

Proklate divny film, ve kterem najednu stranu nic nefunguje a na druhou stranu vas jeho atmosfera natolik strhne, ze mate pocit, ze vse funguje tak jak ma... Kazdopadne je Aguirre velmi zajimavy a jistou pusobivost mu nelze uprit, ale tyhle moderni nemecke klasiky (Fassbinder, Schlöndorff, Herzog...) proste nejsou muj salek eintopfu... ()

C0r0ner

Jsou filmy, na které se dobře kouká... a pak je tady Aguirre, u kterého člověk od začátku ví, že se něco posere. Ne, že by došlo na nějaký boj nebo krev, ale ta atmosféra nekonečného pralesa v člověku příliš nadějí nebudí. Kinskiho démonický vzhled tomu také nepomáhá. Akorát se to dost táhlo. 70% ()

Wormboy

Velmi zvlastny film, ktory je velmi tazke s niecim porovnavat a rovnako velmi tazke hodnotit. Herzogove kvazybydokumentaristicke rozpravanie o hladani El Dorada nas privadza do krasnej prirody, ktoru naplnaju priserni ludia, hladajuci nieco o com netusia, ci vobec existuje. Symbolickost materialu je markantna, zazitok intenzivny, avsak finalny dojem napriek vsetkemu vyssie uvedenemu v celku rozpacity, urcite vsak nie negativny . 3,5/5* ()

zette

Musim se priznat, ze jsem trochu zklamany. Druhy Fitzcarraldo se bohuzel nekonal (jasne, Aguirre byl natoceny o deset let drive). Vzhledem k mistu nataceni moc minimalisticke, kdyz to prezenu, tento film mohl Herzog klidne natocit nekde na Rynu... Kinski byl velmi charakteristicky herec, tady, stejne jako ostatni herci ale nema moc co hrat. Nemohu vsak tvrdit, ze film je spatny, ma pro me jistou atmosferu, az tajemno, ktere neumim popsat (nebo spise neumim popsat po lahvi Martini). ()

majo25

Nemôžem inak, ale ja som sa sledovaní tohto filmu trápil. Asi tu (začiatok 70-tych rokov) začína nemecká kinematografia upadať. A pozriem na csfd a ten film má 82%. Tak bud sledovali všetci ostatní iný film, alebo ja. Dlhé-zdĺhavé, dej o ničom, to dobrodružno tam treba fakt hladat. A pri tom začiatok celkom ok, také autentično, a čakáš kedy sa to rozbehne, a ono nič, len sa zo zeme presunnú všetci na plť. A začínajú šaliet a mriet a celé to takto končí. Otrasné herecké výkony, a možno režisér asi bral prvý natočený záber a stačilo mu to, inak si to neviem predstavit. Žalostné spracovanie filmu a strašná kamera. Takú kameru by som nedal ani do dokumentu. Film, ktorý sa absolutne nemusel točit. A ešte otázka, v čom je režisér Herzog v tomto filme akiže taký vizionársky? ()

Radiq

Jedinej film na voru, jakej jsem kdy viděl. A další už ani vidět nechci. Natáčení v džungli, to muselo být peklo a za to velkej respekt (navíc v těch kostýmech) - vypadalo to, že štáb si musel prožít svoje a vůbec jim to nezávidím. Ale filmu to moc nepřidalo. Moc aspektů se tam totiž nepovedlo. Děj poměrně o ničem (už na začátku nám daj echo, že to nikdo nepřežije a tak jen čekáme na nevyhnutelné a to tím nejpředvídatelnějším způsobem). Nosiči indiáni často koukaj do kamery, to je první, čeho jsem si všiml. To jediné, co opravdu stojí za to, je Klaus Kinski a indián, co hraje na píšťaly. Ti opravdu podali maximální výkon. Ale ta němčina, ta v tom byla taky jak pěst na oko, případně facka na ucho. Navíc je to plné postsynchronů, které Němci asi neuměj. Připomnělo mi to nějaky stary německy porno. ()

farmnf

WH dělá silné filmy, které zaujmou. Tento mi připadá nějak nepoveden. Hlubší poselství, než že parta odpadlíků španělské koruny včetně žen, keteré o tom nemohly spolurozhodnout, neuposlechnou velitele a postupují hloub a hloub do džungle, to nemá. Vidí vysněné Eldorado. Postupně všichni umírají. To je vše. Na Herzoga trochu málo. ()

Hafran

Film hutný jako beton a podobně stravitelný. Na řece v džungli pod náporem strašných útrap a prudkého slunce se na jednom malém voru conquistador Aguirre snaží uskutečnit svůj hloupý a krvavý sen a zdravý rozum pomaličko odplouvá pryč stejně jako řeka, která si na malé skupince dobrodruhů pomalu vybírá svou krvavou daň. Vizuálně je film neuvěřitelně přesvědčivý a Herzogův punc vás nutí pozorovat všechno jakoby přímo očima dobrodruhů - i proto je neuvěřitelná pomalost, iracionalita, nulová gradace děje a čekání na konec obrovským plusem. Pečlivě promyslet než si tento film pustit, chce to mít správnou náladu! ()

dvopet

To co by fantastickým způsobem fungovalo na divadle, v reáliích Amazonky působí absolutně nepatřičně. Práce s herci, výprava a celkové pojetí působí prostě jako divadelní režie. I způsob vytváření dialogů je takový. I díky tomu je v celém filmu několik úsměvných scén, u kterých si nejsem jistý, zda to byl záměr, či se jedná o kouzlo něchtěného. Ač Kinski samozřejmě fascinuje, jako celek Herzogovi film pokulhává silně na jednu nohu. Nejsilnější jsou tedy fascinující úvodní, a závěrečná scéna, kdy Kinski pochoduje na potápějícím se voru plném opic. 4 hvězdičky za originální pojetí a silnou atmosféru. Kdybych ale mohl, půl hvězdičky uberu... ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008