Snílci

• Velká Británie The Dreamers (více)

Autor završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii pařížských filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou. (oficiální text distributora)

ekzorcist

Niekde medzi 16 a 25 rokom života sa v niektorých z nás na krátku chvíľu pretne inteligenčný potenciál (s vekom to ide dolu...), nadobudnuté vedomosti, arogancia, láska, emócie, sústavná nadržanosť a najskalopevnejšie (hoci aj nesprávne) názory na tie najpodstatnejšie aj najnepodstatnejšie veci. Ak by nás naše staršie ja stretlo, takých pyšných a spupných, tak by nám bez milosti nakopalo riť. A pravdepodobne by spravilo veľmi dobre. Ale práve v tomto veku sa s trochou šťastia môže udiať dakáto dekadentne - pseudointelektuálna sranda a hoci nevidím nič príjemné na tom, kúpať sa s druhým chlapom vo vani ani si strkať fotku 9x13 lesklú do slipov, film vo mne zanechal príjemný pocit. Spoiler alert - čo som si zobral z filmu : 1. Ženy majú často veľmi čudný spôsob riešenia problémov (je nám tu tak krásne, pustím nám plyn). 2. Užívaj si kým môžeš, lebo nevieš kedy to vypukne. 3. Eva Green je mimoriadne pekná :D ()

zigy

Rádoby umělecký snímek pojednávající o rádoby filosofování o filmech, případně revoltě let 60. let, ale ve skutečnosti je to film o otevřené sexualitě, pro někoho úchylkách, a oslavě krásného mládí a jeho krásy. V každém záběru můžete být překvapeni, to erotické napětí je k nevydržení. Na pět hvězdiček to pozvedává Eva Green. ()

Anetulicek

Extravagantné, zhyralé, erotické...a pritom si človek vôbec neuvedomí nejaký dej...aj keď na konci filmu sa k tomu schyľuje...Božská Eva Green hra v celom filme prím, jej talent jej bezpochyby najväčším prvkom, ktorý film dotvára. Ostatné postavy, nevynímajúc hlavnej, sú pre mňa v úzadí. Každopádne za 4* ()

Diego75

Nejprve jsem myslel, že se bude jednat o oddychový artový film, ale nakonec to předčilo veškerá má očekávání. Tady je vidět přímo nádherná stránka mládí a dospívání, kdy začíná mít člověk své mnohdy odlišné názory a pohled na svět. Tempo filmu bylo pomalé a spolu s prostředím Paříže a hereckými výkony vytvářelo dokonalou atmosféru. Erotické scény zdůrazňovaly divokou povahu hlavních postav a myslím, že i ten nejmravnější divák by si na ně nestěžoval. Doporučuji zhlédnout a sám si tento originální příběh tří bohémů znovu zopakuji. ()

F2003F

Tomu, že väčšina ľudí tento film hodnotí negatívne plne chápem, jednoznačne neni pre každého. Aj keď Eva vie nehorázne uniesť už len svojim vrúcne nádherným pohľadom. Po čase dvíham na plný. Často mi chodia po rozume "obsesívne" myšlienky vynárajúce sa nenápadne aj po dlhom čase, čo by z môjho pohľadu malo byť cieľom artového počinu voči (nielen) nadšenému divákovi - pokiaľ pri a po sledovaní vyvolá akýkoľvek tok myšlienok (v lepšom prípade neprestajné volanie o prežitia jazdy znovu) pre mňa znamená, že dokázal skvelo naplniť svoj účel a potenciál a vo výsledku nie je len bezduchým výplodom niekoho zvrátenosti s nálepkou hĺbavej kontroverznosti za účelom pobúrenia, povšimnutia či vyvolania rozruchu. Jednoznačne ide o filmové umelecké dielo (pre mňa Bertolucciho vrcholné) s mnohými sofistikovane ukrytými metaforami či alegóriami. Ak to chcete vidieť kvôli nahote Eva má bobra. Aspoň skúste pritom nachvíľu nebyť ďalším ignorantom a film si užiť. ()

dbt

Achich ouvej, takhle to dopadá, když se nějaký film snaží tvářit co nejvíce artově, ale jaksi to ničím nepodpoří. První polovina ještě poměrně příjemně vykresluje uvolněnou atmosféru 60.let a zaujíme i odkazy na klasická filmová díla, ale všechno se to postupem času utopí v samoúčelné nikam nesměřující pseudofilosofické historce. ()

12055

Filmografii B. Bertolucciho sice moc neznám, ale tenhle snímek byl přesně dle mého gusta ;) S hlavními hrdiny jsem se v mnoha věcech ztotožnil a v mnoha naopak totálně rozcházel. Přesto nebo právě proto :) jsem byl po celou dobu ponořen do atmosféry Snílků. PS: E. Greenové to tu vážně moc sluší, čímž nemyslím jen odvážné scény... Tahle role ji prostě padne! ()

penegal

Velice kvalitní snímek s dobrým obsazením. Líbí se mi zpracování a pojetí i když není až tak nové. Michael Pitt je zajímavá harecká osobnost. ()

pavont

Po pravde neviem co si mam o tomto snimku mysliet. Viacere myslienky su podane metaforicky a ich vyklad nieje prave jednoznacny. Rozhodne tento nestandardny trojuholnik moze kazdy vnimat vselijak. Co o to Eva Green je kocka. Bohuzial sa lepsie sceny striedaju s tymi ktore sa snazia akoby sokovat a nasledne moralizovanie je podavane dost bezucelne. Hodnotenie je nejednoznacne, podobne ako vlastne cely film. ()

josmart

Začátek filmu byl zajímavý a Michaell Pit skvělý, jako vždy. Jednoduchý příběh na incestní téma, který se snaží šokovat sexuálními scénami. Ty ale filmu spíše škodí. Dovedu si představit, ze by z toho mohl být výborný kompaktní film, škoda. ()

malyLibor

Opět mi tady chybí jemnější hodnocení. Nyní ale nikoliv abych mohl dát 90 nebo dokonce 95%, ale proto, abych nemusel dát odpad (film přeci točil umělec, tak to snad nemůže být odpad?), ale mohl dát méně než 1 hvězdičku, která v podstatě znamená spokojenost na 20%, a to jsem tedy nebyl ani náhodou. Nejsem umělec a z mých komentářů je to asi jasně vidět. Já hodnotím filmy podle toho, jak mne zaujaly či pobavily. Je mi jedno, jak novátorský je záběr kamery, pokud nechápu, co se na plátně děje. A tak jsem nějak nepochopil, proč někdo mrhá časem a penězi na natočení něčeho, co nemá divákům co říct a nad čím plesají snad jen teoretikové a znalci. Mne tento film naprosto znechutil. A tak v podstatě krom úcty k režisérovi mi zabránilo dát odpad jen obsazení hlavních postav a nebudu nic nalhávat, především v tomto filmu krásná Eva Green. Takže moje hodnocení - 5% ()

Vendem

Vrtá-li někomu hlavou otázka „co to jako mělo bejt?“, jako jediná výstižná odpověď mě napadá, že je to „masturbační fantazie levicového intelektuála“, která se navíc odehrává v Paříži roku 1968, a tudíž vyvolává očekávání, že tu bude dominovat příběh o revoltující mládeži v pařížských ulicích. Ovšem trivializacím a shazování námětu na „stařeckou fascinaci sexem a životem mladých“ není tak těžké oponovat, protože v naší současnosti vyklidily podobné fascinace pole konformním titulům, které předstírají revolučnost, a o životě mladých Snílci sice vyprávějí, ale rozhodně to není obdiv k současné pasivní a lhostejné mládeži ovlivněné buržoazní výchovou. Pokud si ve filmu budete všímat jenom nahoty a neortodoxních podob sexuality, pak se nad stylem života ústřední trojice (Michael Pitt, Eva Green a Louis Garrel) určitě nezamyslíte jako nad projevem překonávání falešného bytí a pokládání základních kamenů kulturní revoluce. Bertolucci jednak uctívá práci mnoha svých režisérských kolegů, jednak navazuje na odkaz studentského radikalismu, který zůstává srozumitelný napříč generacemi, a to se tu přitom žádné „akademické hovory“ nevedou. ()

heruon

Na tenhle film budu dlouho vzpomínat, ale spíš ve zlém než v dobrém. Nemůžu si pomoct, ale atmosféru Paříže a nespoutané rebelské generace šedesátých let příliš přebíjí erotika hraničící s pornografií a na můj vkus až moc anarchistické zaměření. Nejsem expert na Bertolucciho a podobné génie filmové tvorby, takže nebudu zpochybňovat, zda-li patří nebo nepatří k těm lepším či horším uměleckým filmům. Zřejmě jsem ten film prostě jenom nepochopil, proto jej hodnotím slabě. Všechna čest těm, kteří si jej dokáží vychutnat. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky