Kapitola první: Suzie, slyšíš mě? (S03E01) (epizoda)

Chapter One: Suzie, Do You Copy?

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2019, 51 min

Mestečko Hawkin si užíva otvorenie nákupného centra, ktoré však neprijali všetci obyvatelia s nadšením. Jimovi robí starosti vzťah Mikea s El, Dustin sa vráti z tábora a snaží sa vysielačkou spojiť s kamarátkou Suzie vo vzdialenom Utahu a Willovi sa opäť ozvú staré rany...Celkom slušný rozbeh, ale ako inak ruská hrozba nesmie chýbať. Potom v Spidermanovi človek počuje Petera Parkera povedať nás američanov Európania milujú a musí sa na celú kinosálu smiať. Záver priniesol aj trochu napätia takže relatívna spokojnosť.(5.7.2019)

Silný úvod, skvělé tempo a vynikající zakončení, které prakticky nutí k okamžitému zhlédnutí dalšího dílu. Skvělý výběr hudby podbarvuje strhující oldies feeling, k němuž vhodně sedne i to obvyklé klišé s Rusy jako bezrozměrnými záporáky. Výprava je výborná, až filmová, přesto nejlepší momenty tvoří interakce mezi hlavní partou - a té jen houšť!(5.7.2019)

První minuty v Rusku, byly podobné jako první minuty v Chicago ve druhé sérii, ale problémem bylo, že Rusové se staly průměrným vyobrazením nepřítelské strany, kde nějaký Voloďa zabije hlavního vědce, téměř jen tak a to nepočítám tu musculidní parodii u bazénu, je tohle komedie, nebo mysteriózní fantasy s prvky hororu? ... První díl mě velmi zklamal...(6.10.2019)

"Večerka ve čtyři?" "Lžou." "A tak je to celý léto." "Romantický." "Hnus." "Kecy." ... Ksakru - tahle dávka drogy mi setsakra dlouho chyběla! Parádní návrat všemi oblíbeného nostalgického seriálového milníku vzdávající hold popkultuře tehdejších let osmdesátých značně inspirovaný prvky krále napětí Štefana Krále a mistra inovátora Štefana Špilberga, v nemž se odlehčená komediální stylizace kontrastně záhy mění v čistokrevnou definici hrůzy a děsu. V jedné chvíli nemůžete přerušit aktivitu jménem výtlem na celé kolo o hlasitostí nejméně tisíc decibelů nad jednotlivými komediálními vložkami, a následně v té druhé musíte povinně drásat sedačku zuby nehty horlivým napětím z důvodu nemale vysoké hladiny adrenalinu... Flashback s Seanem Bobem Samvědem Austinem potěšil. Bezchybný soundtrack podmanivě dokresluje intenzivní atmosféru ikonických let osmdesátých. Rozmáchlejší rozpočet jde znát ihned z prvních minut, poněvadž penězi se zde ani zdaleka nešetřilo. Kubík David Harbour Hopper s vizáží Farokha Bulsary je božským ztělesněním všech reálných sympatií. Perverzák Billy je chudáček... Dnešní den se neoddávám ničemu než šmakování této osmihodinové nálože plné sladkých lahůdek. Náběh na nejlepší řadu více než jistý... 120% ... "Co se děje? Cerebro nefunguje?" "Anebo Suzie neexistujeeeee!"(4.7.2019)

Tak asi takto. Baví mě způsob, jakým Dufferovci pracují s postavami, napětím, humorem; užívám si, že s postavami stále pracují, posouvají je a budují vztahy i přesto, že už jsou krásně vyprofilované. To je obrovský rozdíl oproti patlalům, kteří se snaží šokovat a překvapovat, neumí pracovat se zkratkou.... Stručně řečeno...Dufferovi jsou skvělí filmaři. A tímto stylem, ve slušivém retro kabátku a se sympatickými postavami, bych si nejspíš užil jakýkoliv žánr, pro který by se rozhodli. A protože si vybrali směs žánrů, které jsou mou krevní skupinou...není asi moc šance, že bych tady nadával. Sleduji nízká hodnocení tady na CSFD a ušklíbám se. Tato epizoda byla vtipná(Hopper mě vysloveně nadchnul, i když uznávám, že jeho proměna je ...velká), ale současně se schyluje k událostem, které jistě vygradují v podobně působivé finále, jako ve druhé řadě. Jsem tedy maximálně spokojený...jako otvírák funguje tato epizoda ukázkově. Normálně bych dal 4*, ale koriguju jednohvězdná paka, která nepochopila, že jde o retropoklonu subžánrům, které se nikdy nebraly tak úplně vážně. Je to jako pustit si Duran Duran a stěžovat si, že je to nemoderní.(8.7.2019)

• - V úvodní scéně, ve které vystupují Eleven (Millie Bobby Brown) a Mike (Finn Wolfhard), zní v pozadí z rádia píseň „Never Surrender“, jež zpívá Corey Hart. Mike později napodobuje zpěváka a zpívá spolu s ním. (Kacitr)

• - Když se Dustin (Gaten Matarazzo) vrátí z tábora smutný, že jeho přátelé zapomněli na jeho návrat, po pokoji se mu díky schopnostem Eleven (Millie Bobby Brown) rozutíkají hračky všemi směry. Do toho hraje známý soundtrack ze snímku Gremlins (1984). (Kacitr)