Hořkých sedmnáct

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Drama

USA / Čína, 2016, 104 min

Páni rodiče, máte problém. Sedmnáctiletá (v reálu dvacetiletá), energická, pohotovými reakcemi sršící, s nástrahami se vypořádávající a náctiletými moudry vyzbrojená Hailee Steinfeld znovu nikoho nenechává na pochybách, že má sakra talent. Její postava má přesto všechny neduhy dospívání, plácá se v kruhu, je náladová, dělá nejisté i hloupé kroky, jenže to dělá s příjemnou grácií, že jsem jí fandit prostě musel. Potěší výběr hudby, potěší výborné společné scény s Woodym Harrelsonem, který je kouzelně černohumorný. Nikdy nesklouzáváme tak, že bych si řekl, že tohle už tvůrci přepískli a snažili se jen lacině zalíbit mladšímu publiku, ač se klidně budou bavit i starší (případně rodiče náctiletých). Nad vším se navíc vznáší opar toho, že víme, že to nakonec stejně dobře dopadne, nikdy nejdeme na dřeň, nikdy dotyčné skutečně neteče do bot. Za mě nicméně palec nahoru.(10.2.2017)

Po mnoha letech se poprvé někdo přiblížil k 10 důvodů proč tě nenávidím. Je tu taky high school prostředí, nesnesitelná hlavní antihrdinka, kolem níž se točí všechny problémy světa, a bezvadný cool borec, jehož jako jediná z celého města nemůže vojet, protože je naprosto příšerná. Hailee Steinfeld je asi číča, ale tady se maskérům podařil husarský kousek, udělat z ní pizdu. To samé lze říct o Haley Lu Richardson, mrkněte schválně na jejich civilní fotky. Skvělou postavu tu hraje Woody Harelson, sází jednu hlášku za druhou. Film není komedie, na to má moc velký dramatický přesah, není ale ani dramatem, protože to tam zase překáží ty vtipy. Vážně ještě někdo používá Windows mobile? Viděno naštěstí v originále.(31.12.2017)

„Vstávaj, si po operácii mozgu. Stala sa z teba príjemná, sympatická osoba. Žartujem, prepáč, drsný vtip.“ V mnohých filmoch vystupuje terminus technicus koza. Spravidla to nezvykne bývať nič príjemné, pretože, nuž, koza je koza. A ak je koza v titulnej úlohe a nie iba ako komická vedľajšia postava, môže to pre diváka mať až vražedné účinky. Lenže to, našťastie, nie je prípad tejto vydarenej, pôvabnej, vtipnej i smutnej snímky. Hailee Steinfeld to zahrala skvele. Rovnako skvele to však muselo byť aj napísané, aby to bolo na hrane, teda aby hrdinka bola realistická 17-ročná koza, ale zároveň aby nestratila naše sympatie. Podarilo sa. A dosť v tom pomohli vydarené podporné postavičky rodičov, kamošky či staršieho brata. Najviac tu ale odohral Woody Harrelson, ktorý to síce ku koncu s „rodinnosťou“ jemne preháňa, ale i tak, ruku na srdce, kto by nechcel mať takéhoto učiteľa? Niektoré veci mi vadili (napríklad som si myslel, že na konci spoznáme Erwinových rodičov a ono nič... asi skončili na podlahe strižne?), ale inak rozhodne prevládajú pozitíva o jednom keď sa to tak vezme, tak vlastne strašne komplikovanom veku ľudskej bytosti. Plusom je sympaticky triezvy a realistický prístup tvorcov, takže postavy sa menej chovajú ako filmové postavy a viac ako ľudia („OK“).(25.4.2017)

V živote by som nebol povedal, že sa zrovna takémuto druhu filmu, podarí tak ľahko získať moju pozornosť. S hlavnou "hrdinkou" som bol hneď od úvodu jedna "duša", pričom jej "malicherné" problémy, adekvátne jej veku, mi na moje prekvapenie (nie ako v iných prípadoch teen filmov), vôbec neboli šuma fuk. Casting vyšiel na výbornú, humor zahral na správnu notu, pričom len dodám, že sa nejedná o čistokrvnú komédiu (ale aj drámu!). Ja som spokojný viac ako som čakal! Veľmi milý film, ktorý je viac než sondou do mysle dospievajúcej dievčiny, ktorá ani omylom nie je tým tuctovým, obyčajným "kúskom", ktoré denno denne človek stretáva na ulici.(13.2.2017)

Mnou dlouho přehlížená povedená komedie, ve které Hailee Steinfeld exceluje jako na celý svět nasraná teenagerka, které se život zhroutí ve chvíli, kdy její nejlepší kamarádka začne chodit s jejím bratrem, a od té doby je to dobře působící kolotoč vtipných událostí, kdy mimo komediální scénky nechybí ani vážnější a emocionálně dojímavější části. Jako celek to působí dost vyrovnaně, Hailee spolu s výborným Woodym Harrelsonem, jakožto sarkastickým učitelem libujícím si v černém humoru, tady solí jednu hlášku za druhou a komediální stránka tedy funguje slušně, stejně tak jako protikladný drastický příběh Haileeiny rodiny. Žádné hlubší filmové poselství snímek nemá, ale na pobavení je to více než nadprůměrná věc, kterou pozvedávají především herecké výkony, humor a lidsky podaný příběh.(21.2.2020)

• - Kostymérka filmu Carla Hetland řekla, že měla být Nadine vykreslena jako outsider, proto se záměrně vyhla stylu geek nebo goth, protože by existovala možnost, že ve škole taková skupina lidí už je a tím pádem by Nadine někam patřila. Rozhodla se proto pro lyžařskou bundu. Na australském eBayi našla pánskou lyžařskou bundu, ze které kostymérský tým ušil repliku. Řekla: „Věděla jsem, že hledám pánskou bundu, kdyby to byla dámská bunda, bylo by to příliš roztomilé a příliš trendy.“ Jeden z osobních favoritů Carly Hetland ve filmu je šedé tričko, na kterém je nápis „University of Tuktoyaktuk“, odkazující na severní oblast v Kanadě. Toto tričko má pro Carlu sentimentální hodnotu. Řekla: „Nosila jsem s sebou toto tričko v kostymérském kufru od 90. let a čekala na správnou postavu, která ho oblékne. (vojacekr)

• - Mnoho scén Woodyho Harrelsona bolo improvizovaných. (Astonko)

• - Prvým obsadeným hercom vo filme bol prestaviteľ Erwina, Hayden Szeto. (Astonko)