Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

Dítě

Začlo to hezky, první epizoda vzbuzovala ještě naději, bohužel druhá epizoda mě dost zklamala. Až na vyjímky vtipy vychází ze starých klišé. Ne že by se na to nedalo díval, je míle před běžnou českou produkcí, třeba Martin Myšička je geniální, ale podle všech těch nadšených zpráv jsem čekal více. ()

cartouche

40% - 80% - 50% - 40% - 40%. Nápad dobrý, herci dobří, ale nafouknutá bublina splaskla. Tomáši Baldýnskému jde dobře politická satira (nacvičená na Zeleném Raoulovi), ale jakmile se vyletělo do kosmu, neví, co s těmi čtyřmi pošuky dělat. Čtvrtý díl ve mně svojí trapností vzbuzoval téměř soucit. Pátý nebyl o moc lepší a po jeho skončení mi proletělo hlavou: A TO JE VŠECHNO?! Focení se stehýnky a slovenské centrum pro mimozemšťany to opravdu nezachránily. Elita národa na ČSFD pochopitelně opět nezklamala a odmítá si přiznat, že král Comebacku je nahý. ()

Von Kempelen

Humor, kterej mi naprosto sedí, někdy absurdní, jindy vulgární, pak zas hraničící s trapností. Díky za další takový originální neotřelý dílo, i když je mi jasný, že většině lidí to asi moc do vkusu nepadne. Ale od toho si nakonec tu ČT platím, na mainstreamovou zábavu by tu měly bejt jiný produkce, co jsou živý jen ze sledovanosti. ()

JohnnyV

"Ozvali se ochránci přírody. Do podzimu se s Karlštejnem nesmí nic dělat. Hnízdí tam sluka jarní.....A co na podzim?....To přilétá sluka zimní". Ty hlášky jsou fakt dobrý. Ale dívat se na to znovu, to asi ne. ()

Morb

Jak to tak u českých filmů, potažmo seriálů, bývá, napsané je to skvěle, zahrané a zrežírované o něco hůř. Petr Vančura v postavě kapitána je pro mě přímo rušivý element, který mě pokaždé vytáhne z atmosféry seriálu zpátky do reality. Některé vtipy, ač jsou dobré, jsou moc roztahané a kolikrát vznikají i zdlouhavé pauzy ticha - chybí mi "červenotrpaslíkovská" dynamika - vtip a jede se dál. Říkám si, jestli by seriálu třeba nepomohl umělý smích publika. Na druhou stranu politická linie je zahraná dokonale a všechno tu klape na jedničku. Suma sumárum lepší tři, nesmim ale zapomenout na to, že se vše točí kolem českých reálií, vše je takové příjemně vlastenecké a zároveň sebekritické a dokonce jsem se i dozvěděl, co jsem nevěděl (Hanč a Vrbata). ()

BEZHLAVY odpad!

To je uplne presne ten pripad, kdyz nekdo z mistnich vysocebodovanych odusevnelych sulinu napise, jak je to skvely humorny kousek, a pak vetsina dava hvezdy podle nich-neznam jedineho cloveka, kteremu se tento shit s hluboce skrytym satirickym vyznamem libil.... ()

Waczi

Seriál asi nebude patřit do zlatého fondu, ale prakticky celou dobu jsem se u něj velice bavil a těšil se na něj. Když ho srovnám s ostatní současnou tvorbou televizních stanic v ČR - jednoznačně vysoký nadprůměr! ()

Tom478

Poměrně odvážná satira, která se přitom nepouští do zakázaných vod. Pobavilo především duo politiků, ale ani posádka kosmonautů nezklamala. Co se týče kvality dílů, tak to bylo trochu na houpačku, přičemž nejkvalitnější byl druhý a závěrečný. Dobré herecké výkony a vtípky aktuální, z mého pohledu trefné a hlavně vtipné. Na večerní odreagovačku jako dělané. Víc takových počinů v českém prostředí, prosím. ()

lineker

Po celé sérii nelze jinak, než za plný počet. Tohle byl úder na solar všem Čechům, a nejen jim. Od prvního dílu, kde byla cítit trochu nejistota měl seriál jednoznačně gradující úroveň. Včerejší česko-slovenská monitorová přestřelku mne naprosto odrovnala. ()

Ka.Stan

První díl jsem ze zvědavosti dokoukal a u dalších dvou s klidem usnul i po silné kávě. Další díly už jsem raději nepouštěl ... ikdyž jsem přesvědčený, že miniseríál si určitě své fandy najde ()

Filmjunkie

I přes veškeré připomínky, tolik řeči o „vybroušení“ a nedodělaných detailech...jen jedno: uměli byste to udělat lip ? Seriál Kosmo je aktuálně nejlepší, co česká televize byla schopna vyrobit. Dialogy jedou bez „laugh track“, předpoklad je spravné naladění, takže někteří diváci mají problém s rytmem porozumnění a reagovaní. Ale je to jejich problem. Už ted jsou některé citáty legendární a staly se částí české kultury. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate