Srdce temnoty: režisérská apokalypsa

(festivalový název)
  • USA Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (více)

Dokument o udalostiach pri nakrúcaní filmu "Apocalypse Now", o Coppolovom boji s prírodou, vládou, hercami a samým sebou. Obsahuje aj filmy tajne nakrútené Elanor Coppolovou, Francisovou manželkou. (matriosa)

corpsy

Snáď len doplním, že si neviem predstaviť, ako by to vyzeralo, keby sa táto Coppolova režisérska nočná mora stala finančným a kritickým prepadákom. Vďaka ale za to, že sa tak nestalo. Strhujúci dokument. ()

curunir

,,FILM, KTORÝ FRANCIS ROBÍ, JE METAFOROU CESTY DO VNÚTRA ČLOVEKA." __ Aj napriek rôznym zaujímavostiam, ktoré sa dnes dajú o nakrúcaní filmov vypátrať, je Coppolova režisérska apokalypsa skvelým spätným exkurzom do - na všetkých frontoch - nesmierne náročného nakrúcania, ktoré bolo napokon dotiahnuté do úspešného konca a dočkalo sa náležitých ocenení. Iba ma prekvapuje, ako viac menej prvoplánovo (najmä v záverečnej strihovej sekvencii samotného filmu), ukončil Coppola záver, keď sa ním už toľko zaoberal. (218. hodnotenie, 26. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Pokud jde o zápas filmaře s dravostí přírody, tak za mě to pořád s přehledem vede Herzog. Ale Coppola si evidentně taky užil svoje :) ()

erased

Jakoby i sama o sobě nebyla Apokalypsa jeden z nejtemnějších filmů vůbec, tento dokument mu ještě přidává. Džungle zůstává, rokenrolová válka se proměnila ve válku filmovou a Coppola se stal novým kandidátem na nejlepší ztvárnění Kurtze. V mnohém celé šílenství připomíná Herzogovo Fitzcarraldo, respektive dokument Burden of Dreams. I v tomto případě jsou problémy spojené s natáčením a historky zúčastněných pouze pozadím pro psychologický vývoj režiséra ve vrcholném tvůrčím období. A stejně jako Apokalypsu, i tento dokument dokonale shrnuje ta otřepaná epifanie Kurtzových posledních slov. ()

kaylin

Krásná ukázka toho, že když má vzniknout něco velkého, je potřeba pro to něco obětovat. Nejen Francis Ford Coppola v tomhle případě šel přes neskutečné překážky, šel do velkého rizika, ale všichni, kdo s ním na filmu dělali a vydrželi dlouhé natáčení, si zaslouží poklonu. Dílo, kterému dali vzniknout, ale stojí za to. Stejně jako tento dokument o jeho natáčení. ()

radektejkal

Conradovo "Srdce temnoty", které lokalizuje černou díru úniku do tmy, jako prehistorického zla, jsem četl několikrát. Pokaždé jsem ho však nahlížel jinde. Možná to není má chyba, možná toto "srdce" bije na různých místech. A možná také, jak soudí Matty *****, smýšlí podobně jako pan Kurtz každý vůdce, diktátor či režisér. Girondista Pierre Vergniaud, řekl kdysi slavnou (dnes okřídlenou) větu, že revoluce jako Saturn požírá své vlastní děti (La Révolution est comme Saturne: elle dévore ses propres enfants); ona černá díra bude nejspíš zde: šílenství bez budoucna, bez nových pokolení, zisk něčeho vytouženého, co posléze rozleptá člověka zevnitř a zničí a zničí všechny jeho plodivé síly. Film "Apocalypse Now" ani dokument o jeho natáčení netrefilo přesně do středu (srdce) tmy, ale ještě může. Pozn.: Ostatně jinou představu (ve výrazu i obsahu) o ničen toho, co bylo počato má Rubens i Goya. ()

wipeout

"Horror...Horor...you must make a friend of horror, horror and mental terror are your friends or they are enemies to be feared." Copola sa odhodlal na cestu tejto zvrátenej aliancie naháňajúcej strach. "Never get out of the boat, godfucking right, unless you want to take all the way down." Vystúpil z lode pohodlnej pásovej priemyselnej produkcie Hollywoodu a vstúpil do ťažkej smrťou zapáchajúcej ďžungle kreatívneho procesu:hranice zábran odbúravajúceho elektrizujúceho oparu,postupujúc stále ďalej po britve vlastného nespútaného šialenstva, inšpirujúceho k tej pravej nezaškatulkovateľnej filmárčine, schopnej hýbať ľudskými životmi. Toto vše zachytáva tento kultový dokument o ešte kultovejšom filme. A na záver ešte zopár slov z úst samotného Copolu:" To me the great hope is, that now with the new 8mm recorder, people who normaly wouldn't make movies, are gonna be making them. One day some little fat girl from Ohaio is gona be the new Mozart, she will make a beautifuel film with her fathers camera recorder, and for once this whole so called "profesionalism" of the movies will be destroyed, forever! And the movie will become and artform." ()

annasosanna

Pro fanoušky Apocalypse now je tohle naprostá povinnost. Nutný rozšíření zážitku. Naprosto geniální osvětlení všech pocitů z filmu, obohacení Apocalypse now z uplně jinýho místa percepce. Já jsem nadšená. ()

neoBlast

Naprosto fascinující zdroj informací o "kultovním" natáčení legendárního filmu ve filipínské džungli, jež patří k mým nejoblíbenějším. Díky materiálům od Coppolovy manželky se divák dostane k mistrovi tak blízko, že na něj jeho negativní emoce a vnitřní démoni přímo sahají. Popisuje se tím tak velmi obsáhle celý Coppolův kreativní blok, který by si nevymyslel ani Woody Allen ve svém nejlepším scénáři. 80 % ()

noriaki

Francis Ford Coppola dostal 30 miliónů dolarů, bezednou důvěru studia a excelentní scénář. A pak s jejich pomocí protáhl stovky lidí peklem, aby natočil dost možná nejlepší film o Vietnamské válce. Tentokrát mu to vyšlo, i díky fanatickému odhodlání a touze uspět. Přesto je z dokumentu cítit, že ke krachu bylo strašlivě blízko a vyhnout se mu podařilo jen zázrakem. Nebyl v tom sám. William Friedkin vyhořel s podobně ambiciózní Mzdou strachu a za necelý rok po Apokalypse pohřbil Michael Cimino svou kariéru Nebeskou bránou. Srdce temnoty je skvělá ukázka rozežranosti a megalomanie vrcholného období Nového Hollywoodu. Zároveň jde o sondu do časů kdy měli režiséři první a poslední slovo, a stejně tak zdůvodnění, proč o tohle privilegium na dlouho přišli. ()

ghatos

Těžká pracovní řehole jak fyzická, tak duševní. V té době si nešlo nějak pomoci menší kamerou nebo digitálem. F. F. Coppola musel jít do velkých rizik (i těch osobních finančních)...takhle se u filmu dnes skoro už nemaká. 76%. ()

Autogram

Nie je ľahký ten režisérsky chlebíček, keď máločo vychádza podľa predstáv. V tom mal Coppola úlohu ešte ťažšiu, keď si všetko sám financoval a na mieste upravoval scenár. Dalo mu to ale viac tvorivej slobody a výsledok stojí za to. Najviac ma prekvapilo, ako najväčšia hviezda filmu za najväčšie peniaze Marlon Brando prišiel na natáčanie nepripravený a nadmerne pribratý, čo sa nehodilo podľa predlohy. Záverečné scény tak trpia najväčšou improvizáciou. Dokument je výborný a prezrádza o filmovaní všetko, čo nás zaujíma. Vždy ma fascinovali zábery, ako lietajú vrtuľníky, všetko vybuchuje, a pritom vidím v zábere chlapíka, ktorý ma v ruke tlačítka a všetky neškodné výbuchy v správnom čase spúšťa. –––– Bolo to šialené. A naše natáčanie sa veľmi podobalo pôsobeniu Američanov vo Vietname. Boli sme v džungli, bolo nás priveľa, mali sme k dispozícii priveľa peňazí aj vybavenia, a postupne sme zošaleli. ()

zigíš

Zábavná záležitost, která narozdíl od samotného natáčení uteče jak voda. Poslouchat Coppolu nebo Miliuse paráda, pochopitelně se vetřel i profesionální nuďař (výpovědná hodnota absentuje nějaká ta zajímavá historka nula) naštěstí jen na pár minut. Jasně Coppola měl i smůlu, ale stejně mě ta bezbřehá fascinace hvězdama nepřestane zarážet. Dát Brandovi milionovou (!) zálohu aby se na plac dobatolila 150 kilová velryba, když Kurz byl popisován jako kost a kůže. O věčně sjetém Hopperovi škoda mluvit. Vlastně kdo tam vůbec nic nebral ? Takže si za to stejně mohli sami. Akurát Harvey Keitela je mi trochu líto. Přišel a zase odešel (a nikdo se kvůli tomu nevěšel). ()

Pecival

Zajímavý dokument o přetěžkém vzniku geniálního filmu a jeho dopadu na aktéry. Že filmařina taky nemusí být žádný med, když se do toho člověk ponoří... ()

farfalla

´Hearts of Darkness´ je spíše dokumentem o Coppolově odhodlání následovat svoji vizy a dotáhnout natáčení filmu do konce podle svého než jenom obyčejným, tradičním filmem o filmu. Natáčení filmu ´Apocalypse Now´ ovlivnilo celou jeho rodinu. Manželka i děti byli s ním na místě natáčení. A právě jeho manželka, Eleanor Coppola, začala natáčet dění kolem sebe. Zachytila tu urpustnost svého manžela lépe, než by to udělal někdo, kdo ho neznal tak dobře. Postupně se vysvětluje vývoj produkce natáčeného filmu, důvody jednotlivých změn, větší či menší překážky ze strany herců, počasí nebo místní situace. Na závěr jsem měla dojem, jako bych viděla celý film s komentářem tvůrců. ()

Itar

Dokument, jež vrhá na celý film větší světlo a naznačuje, že štáb si prošel v podstatě stejnou cestou, jako Willard ve filmu. Jeden z nejzajímavěji natočených dokumentů o konkrétním filmu. ()