John Forsythe hraje amerického agenta, který si pro špionážní operaci na Kubě najme francouzského spolupracovníka jménem Devereaux (Frederick Stafford). Právě na Kubě se měly údajně objevit ruské rakety a také špión NATO s krycím jménem Topaz. V Havaně se Devereauvovo pátrání stává nebezpečným a zanechává za sebou otřesy ve vládě, vraždu, zradu i sebevraždu. Po skončení své mise se Devereaux vrací zpět do Francie a chystá se odhalit totožnost dvojitého agenta. (oficiální text distributora)

MacGuffin

Cameo - ve scéně na letišti LaGuardia, když Claude Jade a Michel Subor dorazí do New Yorku, vidíme mistra na invalidním vozíku, ze kterého nakonec vstane a odchází z obrazu. (28. minuta) ()

F.W.Colqhoun

I've been shot... Just a little.  SPOILERY Topaz jako Hitchcockův úspěšný na pokus zkusit na sklonku kariéry něco nového poškozuje pár zbytečných chyb, z nichž většina souvisí spíše s tenčícími se produkčními možnostmi stárnoucího mistra, než s úpadkem jeho režisérských schopností. 1)Více než třeba v předcházející Roztržené oponě schází Bernard Herrmann. Maurice Jarre navozuje úspěšně dojem delikátní francouzkosti, korespondující s námětem, ale k budování napětí přispívá málo. 2)Hitchcockova síla vždy spočívala v až obsedantní posedlostí hlavní [mužskou, výjimečně ženskou] postavou. (S výjimkou Psycha, kdy vše úspěšně vsadil na porušení modu operandi; i zde jde ale jen o dočasnou záměnu postavy, nikoliv její absenci.) V duchu ohledávání žánru experimentuje Hitchocock v Topazu s možností vytlačením hlavní postavy do pozadí událostí, čímž dosahuje slušné kvality na poli odosobněného politického thrilleru a zároveň se podráží nohy obvyklé hitchcockovské kvalitě (mimo jiné tím, že se příležitostně k obvyklým způsobům spontánně vrací). 3)Což souvisí se třetí a hlavní výtkou. Frederick Stafford má možná potřebnou fyziognomii a po boku francouzskou blondýnu (a příležitostně kubánsko-německou brunetu), ale není to žádný Cary Grant. Není dokonce ani James Stewart. Už vůbec to není Sean Connery, a dokonce ani Tippi Hedren a v mlhovině mnohem zajímavějších postav a představitelů jako skvělí Michel Piccoli a Philippe Noiret působí nezajímavě, až žalostně. Škoda. Kubánská krize jakožto námět napínavého filmu slibovala mnohé, byť by se dalo diskutovat o tom, zda je materiál rizika jaderné války materiálem vhodným pro tvůrce, který vynikal tím, že pojednával o drastických událostech s jistou dávkou divácké infantility. Topaz mne při reprízování po letech zvedl ze židle až těsně před závěrečnými titulky. Ne snad že by došlo k nelogickému zvratu nebo anarchistickému vykloubení děje jako ve Svatém grálu. Je nicméně dobré vědět, že byl film natočen a dodnes distribuován se třemi zcela odlišnými konci. ()

Anderas

Ne, ne, to už není Hitchcock veliký, mistr napětí a hrůzy. Politicko špionážní thriller, který pod jeho rukama vznikl, sice nenudí a dokonalým řemeslem převyšuje mnohé kusy ze stejné stáje, byl to ovšem právě Hitchcock, který ve svých nejlepších letech dokázal víc než jen rutinní technickou práci. A tak bohužel nepatří k mistrům, kteří svá nejlepší díla stvořili na sklonku umělecké kariéry. ()

bolan

Špionážní Hitch o politickém podsvětí v období studené války. Jelikož mě toto téma zajímá, zhltal jsem to bez proleženin i přes přepálenou stopáž. ()

RomanHyde

Topaz je "politický" film a tenhle "žánr" Hitchcockovi příliš nesedí. Už jen úvodní záběry a muzika - pochod, mne příliš dobře nenaladil. Hodně se mluví, než k něčemu dojde, člověk téměř spí a v pozornosti jej neudrží ani poměrně hezká "filmařina", čímž myslím hlavně kameru. Pokud byl filmovým studiem mistr k tomuto tématu dotlačen, jak jsem se dočetl, tak na výsledku je to setsakramentsky znát. ()

ddf76

Kvatitni spionazni thriller. Me ubehlo 140 minut velmi rychle. Hlavni hrdina me prisel dobre obsazeny (narodil se v byvalem Ceskoslovensku v roce 1928 :) ). Porad je to nadprumer, pokud to srovnam s jinymi spionaznimi filmy. ()

Tumáš

Slabší mistrův kousek, celkem dobré, ale místy nudné. nejlepší na filmu je Alfrédovo cameo, jak si stoupne z vozíčku. Jinak docela zajímavý špionážní film, který je však nemastný a neslaný. škoda. málo napětí!!! 60% ()

Wolvie

Nejslabší Hitchcock,ve kterém není ani stopa po mistrově rafinovanosti a citu pro atmosféru.Film,který ničím nepřekvapí.A to je vlastně u Hitchcocka to největší překvapení vůbec. ()

MickeyStuma

Studená válka v plném proudu a na světovou scénu náhle přichází událost, která se do světové historie zapíše jako ˇKubánská krizeˇ. A tím se zabývá tento snímek, který Alfred Hitchcock na základě scénáře kupodivu pojal zcela poklidně. Jedná se převážně o konverzační drama dle knižní předlohy Leona Marcuse Urise zabývající se činy tzv. dvojitého agenta. Špionážní thriller tedy neobsahuje napětí, akci či vůbec něco přitažlivého. Hitchcockův rukopis je sice znát, ale s porovnáním se starším snímkem ´Na sever severozápadní linkou´ se skutečně jedná o hodně slabší dílo. ()

GOREGASM

Zajímavý špionážní Hitchcock, který alespoň mně udržel v napětí po celých 143 minut, během kterých jsem si užil nejenom čistý Hitchův styl, který jen podporuje vykreslení agentů tajných služeb za studené války. Dívat se na tento film v době současné ruské agrese mi v hlavě míchalo myšlenkami a zároveň potvrdilo, jak některá témata mění svou intenzitu v kontextu dějin a data shlédnutí. Když se vrátím k Topazu, tak jde o napínavé špionážní drama, které rozhodně nepatří do šuplíku průměru, jak někteří subjektivně naznačují, ale které naopak precizně vykresluje dramatické kontury prostředí, ve kterém nemůžete nikomu věřit. 80% ()

rainman93

Jsem velkým milovníkem a obdivovatelem Alfreda Hitchcocka, avšak tento snímek je pro mě hořkým zklamáním. Dramatická linka je až neuvěřitelně mdlá a diváka film až nudí. ()

Biopler

Film, ktorý neurazí, nenadchne. Je vyskladaný z množstva postáv, určité postupne idú do úzadia, presúvame sa hore-dole po svete, čo zaujme a je plusom, aby sme v závere mohli skonštatovať, že sa podarilo odhaliť, resp. rozložiť skupinu Topaz. A to celkom elegantne, diplomaticky. Snímka, ku ktorej by som ani náhodou nedal nálepku "Hitchcock movie". A to aj z dôvodu vedenia hercov, ktorí sú globálny mišmaš. Ani jeden nevedel vyslovene zaujať a to je na celom kúsku najsmutnejšie. Akoby ich rejža nevedel poriadne viesť. Zaujme politická rovina, celkom dobre vykreslená situácia Kubánskej krízy medzi veľmocami. Film však medzičasom zostarol a dnes sa už jedná len o archívny kus v bohatej Hitchovej filmografii, o ktorý sa obtrú už ozaj len nadšenci. S prižmúrením očka slabé 3*. ()

HawkeyP

"I jen průměrný film od Hitchcocka je pořád lepší, než nadprůměrný film od kohokoliv." Osobně se mi "Topaz" líbí víc než "Rodinné spiknutí" nebo "Marnie". ()

šokin

Zápletka jako vždy výborná, ale konec se mi zdál trochu odfláknutý i přesto, že působí silným dojmem.Nakonec ale dám 4*.Svůj podíl na tom mají i herecké výkony,zejména výborný Philip Noiret. ()

strycekmaso

Alfred Hitchcock natočil tento film aniž v něj věřil. Má to sice daleko od Hitchcockových vrcholných děl, ale pořát to je dobrý špionážní Thriller. Dobrá zápletka a režie. Hlavní postava sice nehrála nejlíp, ale mohlo to být horší. Pro mě lepší než Vertigo. ()

sanikope

V tomto prípade to Hitch prepískol. Film o kontrašpionážnych rozviedkach v ktorom sa miesia fantastické momenty s absolútnou nudou ktoré nedosahujú ani televíznu úroveň. A tak zhrniem iba tie pasáže ktoré si ešte pamätám pretože mali v sebe štipku génia- 10 minutová scéna s mozambickým špiónom (hlavne tá nemá pasáž), vražda Rosalindy (či ako sa už len tá kubánska špionka volala), prvý obed na francuzkej pôde (pri ktorej sa prvý krát ukáže Noiret aka špion Jarre). A to je asi všetko inak vela kecov pre nič zanič. Nebyť tých pár momentov, bola by to núúúúúúda. Asi zatiaľ najslabší Hitchov film po 50-om roku. Zatiaľ som ešte nevidel Family Plot , musím si doplniť a dám vedieť..... ()