Temná stránka lodní dopravy

• Česko Zděšení pro svět aneb Skutečná cena lodní dopravy (více)
Španělsko / Francie, 2016, 90 min (Alternativní 52 min)

Lodní doprava má také svou stinnou stránku a negativní dopad na naši planetu. Kvůli snižování nákladů lodě používají nekvalitní palivo a staré motory způsobují svým hlukem akustické znečištění... Tento dokument zachycuje vzrušující vyšetřování, které probíhá po celém světě a nahlíží do zákulisí ohromujícího byznysu, jakým je námořní přeprava. 90 % všeho, co dnes konzumujeme, přichází ze zámoří. Oceány denně křižují nákladní lodě mnohonásobně větší než Titanik, které v kontejnerech přepravují desetitisíce tun nákladu. Než se jeden kus oděvu dostane na pult vašeho obchodu, může až čtyřikrát obeplout zeměkouli! Na jeho ceně se to přesto nijak nepodepíše. Kdo ve skutečnosti platí skryté náklady spojené s pohybem zboží? Kdo nese odpovědnost za ekologické katastrofy v důsledku častých havárií a kdo umožňuje zneužívání levné pracovní síly? Zákonitosti, rizika a tajemství neregulovaného průmyslového odvětví, které je klíčem k celosvětovému hospodářství, životnímu prostředí i samotné podobě naší civilizace většinu z nás nepříjemně překvapí. Skutečná cena lodní dopravy je výjimečný thriller, který provokuje k zamyšlení. (TV Prima)

Dawe2

Vřele doporučuji všem, tohle opravdu stojí za to vidět a alespoň to vědět. Byť jsem si ještě prohloubil moje znečišťovací depresi. ()

Xaeroo

Tohle je neuvěřitelné, to se nedá ani komentovat. Člověk si pak připadá pod sprškou všech těch nařízení od EU, vyhlášek, norem, emisních norem , jako někde v "cvokhausu" fakt.. Hold byznys je byznys, přesto loď nejede. ()

lahvi

Todle by mělo být ve hlavních zprávách místo nějakého Bureše a né v 1h ráno. Čím víc, se zajímáš a víc víš, tim víc, ti musí bejt z toho všeho smutno. ()

KcarlosK

Velice špatně a jednostranně natočený dokument. Co třeba odpovědět na to, proč je tedy ta lodní doprava tak levná? A pak, jak přesně byste chtěli uspokojovat svoje potřeby? Chtěli jste kapitalistický konzum, tak se nedivte. ()