Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

ilemas odpad!

V šesti letech nám to ve škole poušteli v místní Dvoraně (kino) stále dokola, dnes díky jedné knize, kterou jsem zrovna dočetl jsem se na tento animák zkusil podívat znovu, vydržel jsem asi 5 minut pouhou zvědavostí, proč to má tak vysoké hodnocení. I v dětství jsem to moc nežral, měl jsem raději krtečka. ()

Rocky88

Velice vtipné a nápadité podání Bible, kde Pánbůh i ďábel využívají sem tam i nějakou tu "hi-tech" věcičku :-) Ovšem dojem mi trochu zkazili ty budovatelský ódy a komentáře ( Kam patří srdce mé? - Doleva, protože je červené! ), kvůli kterým jsem měl chuť přepnout na jiný vysílací kanál. . . . . Nicméně je to dáno dobou, ve které to vznikalo - minulost se už změnit nedá. Bohužel. ()

MrPierc

Moc pěkný výklad bible namluven Werichem, který by se měl pouštět všem křesťanům ,aby si uvědomili, že bible je výmysl ( i když nám přinesla mravní zákony, které jsou pro nás nezbytné ). ()

Streeper

Ráda jsem se na tenhle film dívala, když jsem byla malá a dnes jsem si to pustila po opravdu dlouhé době. Je to film udělaný převážně pro malé děti, aby pochopili, jak se vlastně stvořil svět podle Bible a je to velmi povedené. Krásná animace, skvělá hudba ("Milujte se a množte se") a samozřejmě nejlepší vypravěč - Jan Werich. Ale už mě to nebavilo tolik jako v dětství. ()

dubinak

V Boha nevěřím a rozhodně bych tohle svým dětem nepustila v příliš brzkém věku. I já v tom vidím velké množství jistých narážek. Zpracováno je to ale neuvěřitelně vtipným a vychytralým způsobem, a proto, když opomenu ohromnou ortodoxii, kterou jinak spíše neuznávám, musím dát pět, protože je to jeden z nejlepších animáků vůbec. ()

C0r0ner

Za mě zklamání. Možná asi hlavně proto, že takhle se to nestalo. Technicky (animace, hudba, vypravěč) tomu není absolutně co vytknout, ale obsahově mi film nesedl a celou dobu jsem se dost nudil. 55% ()

tomtomtoma

Stvoření světa je rozkošný animovaný film pro všechny generace. Vysvětlující laskavý tón a pestrobarevná hravost je určena dětem. Pro dospělé je tu nadsázka, která jemně popichuje a nezbedně zpod kamenů vyšťourává zatoulané pikantnosti. Ilustrace francouzského výtvarníka Jeana Effela je jednoduchá a úderná v dovádivosti a dobírání si opulentní bigotnosti základů evropského nazírání na život. Ve vývoji lze pozorovat levicové sympatie, které by se neměli zaměňovat za budovatelské dogmatické nadšení. Je to prostředek k provokování a kreativnímu vzmachu dirigentské taktovky hvězdné oblohy, poslušných andělíčků, pekla anarchie a vzdorovité neposlušnosti. Toto nevinné pošťuchování má kultivovaný vkus a využívá každé maličkosti a drobnosti k vytvoření vzletně elegantní představy všech skrytých možností. Celkovou vznešenou podobu dovytváří výrazná hudba s vynalézavými texty zpěvů a laskavě chlácholivý i radostně burcující hlasový doprovod Jana Wericha. Výtvarná stránka je odrazem charakteristiky doby vzniku mezinárodního projektu, jež i dnes uchvátí svou nakažlivou neposedností. Každého uchopí za ruku a provádí ho fantastickým světem vzletných nápadů a postojů. Invenci se meze nekladou a Stvoření světa si bude podmaňovat další zástupy diváků svou originální nadsázkou. ()

Cheeter

Film je skvělý, ale ten budovatelský étos je fakt něco. Kdo to vymýšlel, tak na tom musel hodně pracovat. Ale mám tenhle animák stejně rád. ()

MarekT

Klasický animovaný film, který patří k filmovému vzdělání každého dítěte, tudíž jsem mu i já v minulosti neunikl. Navíc zde máme fantastický komentář Jana Wericha. Co se skryté propagandy týče, nevadí mi, a to proto, že malé dítě to stejně nerozpozná, a tak se tím nemusíme zabývat. ()

zette

" Osm noh, vy jste pil a vy jste normu prekrocil! " Celkem mila podivana o dosti sveraznem stvoreni sveta. Prvni dny tvoreni vsak celkem nuda, pak prijdou na radu rostliny a stromy a hned je vse veselejsi. Nejkrasnejsi vsak je stvoreni zvirat, to jsem se skutecne bavil. Ucit pit slona, chodit tulene atd, bylo fakt krasne. Pak uz jen Adam a Eva, a uz jsme skoro doma... Pisnicky sice byly blizke tem budovatelskym a skutecne se misty snad jedna o alegorii, pokud se tim vsak nekdo necha znechutit a odsoudi tento skutecne rodinny film, si myslim, ze je skoda. ()

pakobylka

Je až k nevíře, jak "Stvoření světa" zestárlo. Zpočátku jde o poměrně kreativní záležitost, jejíž budovatelské úsilí je opravdové, pochopitelné a akceptovatelné, obzvláště když svým svérázným a roztomilým přístupem vzbuzuje chápavý úsměv i na nebudovatelských tvářích. Nicméně nejsem si zcela jistá, zda byla úplně nutná poměrně jednoznačně štítivá narážka na nacistické Německo. Ale neodsuzuju ji - s přihlédnutím ke všem okolnostem, které snímek v době jeho vzniku nutně musely poznamenat. Ďábel se svou skvadrou se taktéž snaží, byť jeho zlomyslnůstky za vynalézavostí Stvořitele výrazně zaostávají a ani zdaleka nepokrývají celou škálu přírodních jevů, které mohou na matičce Zemi způsobit rozličné katastrofy místních či globálních rozměrů. Jenomže dějová linka se jaksi zadrhne v okamžiku, kdy dojde na stvoření Adama. Všechna zvířátka, co jich na světě je, jsou mírumilovně uplácána z hlíny tak nějak na sochařský způsob ... jakoby Stvořitel ve své nekonečné moudrosti jejich vnitřní uspořádání vynalezl jen tak bokem a nepotřeboval se s ním chlubit navenek. U Adama je všechno jinak. Z hlíny jsou vyváleny jen kosti, zatímco svaly (včetně srdce) a střeva a krev a kůže jsou dodávány postupně a tak nějak nepřiměřeně naturalisticky ... ve srovnání se vším, co předcházelo. Není to ani zábavné, naopak ... stvoření Adama se neúměrně protahuje a začíná být trochu nudné. Zrození Evy už je zase O.K., nicméně už nedokáže navázat na přetrženou nit pozornosti - a historka o jablku je trochu trapně zahnána do autu, takže se nakonec může zdát, že Adam s Evou vlastně Ráj neopustili, jen trumfli Stvořitele, když si jeho Ráj trochu uzpůsobili k obrazu svému (což je ironie osudu, pokud k obrazu svému nejprve ON stvořil JE - ale co ... dobře mu tak, neměl, předchozím tvořením uondán, stvořit zmetek). A kdy zvířátka podlehla Ďáblovu našeptávání ----- "Perte se a žerte se !!!" -----, to ví sám Pán Bůh. Se smutkem v duši opravuju hodnocení na slušné, leč nevýrazné 3* (v paměti jsem měla "Stvoření světa" uložené v onačejším, poněkud vyšperkovanějším šuplíku). ()

campix

Hned ten příběh z Bible vypadá líp a zábavněji, jinak skvěle zabitá školní hodina. A hlas pana Wericha je radost poslouchat. ()

dr.fish

Jeden z nejpromakanějších animovaných filmů, které jsem viděl. Krom toho pomník humoru Jana Wericha, člověka, kterého budu vždycky obdivovat...100% ()

KajusaK

Jedna z těch československých pohádek, která vám uvízne na dost dlouho v paměti. Pro mě skvělý zážitek,pohádka mě pobavila i "naučila" 4* skvělé! ()