Střed mého světa

(festivalový název)

Center of My World

Centre of My World

Německo / Rakousko, 2016, 115 min

typicky schematický zástupce německých snah o obdobu new queer cinema, typicky umělohmotné "drama" poskládané z neobjevného repertoáru pseudoproblémů a předvídatelné pro přemíru tropů a klišé, typicky tematicky povrchní a nanicovatý "feel good flick," poněkud dosebezahleděný a v menší míře chcípácký a vlezlý kýč. možná ne až tak plakátový a motivační jako braková Letní bouře, možná ne až tak nepřesvědčivý ve své manipulativnosti a rozhodně mnohem lépe zahraný, ale pořád jen kýč.(26.3.2018)

Německo patří k zemím, které filmy s LGBT tématikou opravdu umí. Die Mitte der Welt není výjimka, i když jsem očekávala, že snímek se bude více věnovat vztahu mezi chlapci. Jejich setkání a následný vznik vztahu je zpracován velmi rychle, bez nějaké postupně budované chemie či vzájemného poznávání. Snímek se více zaměřuje na rodinné zázemí hlavní postavy v podání Louise Hofmanna. Louise jsem prvně poznala ve výborném dramatu Freistatt a poté jsem ho viděla v drsném Under Sandet. Postupně nám jsou odkrývány rodinné vazby, vztahy a dlouho zamlčované bolestné skutečnosti. Vztah mezi hochy je tak nějak decentně odsunut na vedlejší kolej, aby se mezitím mohlo začít odvíjet poctivé rodinné drama. Skvěle natočený, i zahraný snímek, jen jsem očekávala větší přínos toho gay faktoru:)(13.7.2017)

Neviem presne čím to bolo, ale ten pocit v závere tohto filmu vo mne ešte určite chvíľočku zostane a asi preto aj hodnotím tak ako hodnotím. Nájde sa pár filmov, ktoré ma dokážu okúzliť presne tým čo na ňou iní kritizujú. Pomôžem si jednou malou parafrázou z filmu, prižmúrila som oči nad všetkým tým pritiahnutým za vlasy a otvorila mu dvere, aby som za nimi uvidela niečo nádherné. Die mitte der welt má v sebe zvláštne kúzlo, mágiu, ktorú ak pustíte k sebe, môže sa stať, že vás očarí rovnako ako mňa. It is the sun, presne ako sa spieva v záverečnej skladbe filmu.(29.5.2017)

Každý človek má ten svoj stred sveta niekde inde. Záleží na tom, kde sa práve nachádzate a na okolnostiach. Pre Phila to bola jeho rodina, a myslím si, že až keď v nej bolo všetko na poriadku, až vtedy bol spokojný. To je základ. A sklamanie v priateľoch, v prvej láske? To vylieči čas, a niekedy aj cesta do Ameriky. Snáď. Pocitovo veľmi fajin, zaujímavé spracovanie a ten chlapec ma baví stále viac a viac.(31.5.2017)

• Havenohome

Zrejme dôležitý film pre LGBT komunitu, ja som sa ale ukrutne nudil. Videl som mraky zaujímavejších queer filmov ako toto, preto mi to príde strašne prehypované. Je to taká queer Amélia z Montmartru presladená Dolanovskými spomalovačkami. Scenár riedky preriedky, všetky dejove twisty viete predpovedať v momente ako je nastolená zápletka.(13.11.2017)

Není to můj úplně první německý film s touto tématikou, co jsem viděla. A musím říct, že Němci jsou v tomhle žánru fakt bezkonkurenční. Nedávám sice plný počet hvězd, ale za shlédnutí určitě stojí. 85%,(22.2.2018)

Podivně rozčrtnutá, nesoustředěná, rádoby osobitá a předstíraně stylová povídka o prvním osobním sblížení a neodvratném rodinném rozklížení. Původní román Andrease Steinhoefela byl určen dospívajícím, jeho adaptace Jakoba M. Erwy tak hledá cesty, jak oslovit stejnou cílovku. Nakonec se vydává tou nejhorší: skrze trapný vizuální manýrismus. Všechnu dobrou práci tu odvádějí Louis Hofmann a magnetická Sabine Timoteo. Jednohubka bez duše, za to s velkým egem.(9.6.2017)

Skvělý výběr herců, oběma klukům jsem to věřil. Stejně tak dobře zvolená hudba, reálné scény a nepředramatizovaný děj. Vytknul bych ne úplně vhodně zvolené obsazení dětských rolí, kdy jsem měl často problém rozeznat, kdo je on a kdo ona. Častý střih k obrazům z minulosti byl taky až moc a někdy to kamera přeháněla se zoomem. Celkově tedy lepší průměr.(4.6.2017)

-3* k tomuto filmu moc nenapíšu, protože se mi po měsíci než jsem se dostal ke komentáři, téměř vykouřil z hlavy. Ale pocit po jeho skončení si vybavuju a bylo to převážně zklamání, protože jsem od něj čekal něco víc. Příběh není nijak výraný a trošku utahaný, který mnou prošel bez něčeho podnětného. Takže za mě je to slabší průměr, ale své diváky si určitě najde, protože vizuálně i herecky je to zvládnuté hezky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](17.9.2017)

Natočit snímek o homosexualitě, který nebude karikaturou, ale který nebude ani zbytečnou agitací, není tak jednoduché, ale podobně jako snímku "Call Me by Your Name" se to podařilo ještě o něco dříve německému filmu "Střed mého světa". Tohle jsou filmy, na které se prostě dobře kouká a jsou přirozené.(6.4.2018)

Nenechte se zmást faktem, že se jedna o LGBT film, protože vztah mezi dvěma chlapci je pouze pod-zápletkou a do hlavního příběhu prakticky vůbec nezasahuje. Je to velmi kvalitní a originální rodinný dramat, s trochou těch mužských full frontálů. Němci ale gay romance umí, takže i přesto, že mi ta pod-zápletka přišla jako matení zákazníka (diváka), tak jsem si nestěžoval. Herci kvalitní a sympatičtí, scénář chytrý, originální a svižný, soundtrack správně moderní a prostředí krásná na pohled. Sem a tady velmi zmatený střih, když má být okamžik "pohádkový" tak je to až přes čáru přeslazené a ta nepodstatná romantická pod-zápletka trochu sráží celkový zážitek. Nicméně, pokud si libujete v gay romancích NEBO máte rádi originální rodinná dramata, tak určitě ano(22.10.2017)

Si kecejte co chcete, ale tohle gay porno je příběh s docela hustou atmosférou, dobře zpracovaný a suprově naservírovaný na plátně. Není to jenom o těch zadkách, i když je párkrát uvidíme, a vyvádět kvůli tomu třídu z kina je alarmující znak idiocie některých soudružek učitelek, který už nemaj před tabulí co dělat. Must see.(10.11.2017)

"Střed světa je pro každého jinde. Záleží co je pro tebe důležité a na čem ti záleží..." Film nemá mnoho slabých míst.. scénář, herci i vše ostatní spolu funguje a pokud trochu povolíte uzdu svým citům, tak si film musíte užít... 9/10(26.2.2018)

Němci dokážout točit a je to o nich známo. I tenhleten film je dobře koukatelný se sympaťákem v první linii. Sympatické rovněž je, že gay filmy dnešní doby už ustupují od ufňukaných CO a snaží se zobrazovat běžné problémy. Osobně jsem tomu rád. Jen si pořád nejsem jistý, do jaké míry je tento námi chtěný a vysněný stav společnosti - bezproblémové a idylické přijmání právě vyoutovaných mladíků - věrohodný a do jaké míry se jedná jen o malovávání reality na růžovo právě tak, jako oslava multikulti, která nám podsouvá růžové vyhlídky na šťastné zítřky. A to, že občas něco ve vedlejší rodině zaskřípe a buzeranta vyhoděj.... no co, i ta bombička občas někoho a s ním pár nešťastníků rozmete. Po shlédnutí jsem s kamarádem měl vášnivou debatu, kdo nebo co mělo větší vinu na nenaplnění prvního vztahu, zda experiment s kamarádkou nebo radikální řešení bez pardonu. I na malé filozofování došlo. No, uznejte, že filmu, o kterém ještě hodinu diskutuju s kamarádem nemohu dát špatné hodnocení. Co bych pak dělal s braky, na jejichž děj si už za hodinu nevzpomenu.(27.5.2017)

Preblematika LGBT po nemecky ale pre mňa len priemerne. Plus za odvahu hercov.(13.2.2018)

Teda, to bylo napínavý až do konce... Původně jsem si to pustila s tím, že uvidím romantiku v hlavní roli a ani mě nezastavilo to, že je pod názvem filmu napsané jen Drama. Říkala jsem si, že to Romantický tam jen zapomněli napsat :D... no asi nezapomněli no. Každopádně to bylo hezký, dramatický, plno zajímavých úvah a rozhovorů, nějaká ta divočina tam taky byla. Akorát to na mě mělo trošku depresivní ...jak se tomu říká...si nevzpomenu :D Páč já z rozpadlé rodiny nejsem, naši jsou v pohodě. Brácha je taky normální (jak kdy), s mojim se milujeme (sice je teď na pivku), s dcerou se zbožňujeme (akorát teď přijela po dvou týdnech od babičky, objala mě a řekla mi, že by se tam chtěla vrátit :D ) ale jinak mám naprosto skvělou rodinu, takže když vidím jak je to ve filmech divoký, neumím se stím tak docela zžít. Ale jo, tři hvězdičky si to určitě zaslouží. PS: psala jsem komentář o sobě nebo o filmu??? :D(15.8.2018)

Mám rád německou kinematografii, protože je tak trošku ujetá a vždycky se tam najde pohled na nějakýho toho prsoně. Ve středu světa jsem ale viděl úplně jiné části těla a dokonce ještě mužského, což mě samo o sobě dost odpudilo, ale dejme tomu. Natočit film o dospívajícím gayovi je prostě asi předpoklad pro hodně hvězdiček na CSFD, ale prostě nikdy nepochopim, asi jsem moc hetero, jak může takového sličného mládence zlomit to, že (SPOILER) mu jeho bigaykámoš chrápe s nejlepší monokámoškou, ale tak nějak mu nevadí, že jeho divná ségra s indiánským jménem Ta, co šuká se světluškama zabila sourozence a málem i matku. Ty woe, nechci bejt rejpal, ale to mi prostě přijde horší, a proto jen za tři hvězdy. A těch nahých mužských těl tam navíc bylo opravdu příliš.(26.7.2017)

Perfektní, tohle z hlavy jen tak nevymažu ....(8.2.2018)

Zajímavé prolínání dvou příběhů - vývoje homosexuálního vztahu a přetrhaných rodinných vazeb hrozným tajemstvím. Děj má určitě co do sebe, jen mi občas přišlo, že příběhy jsou proplétány a doplňují se bez nějakého hlubšího smyslu - klidně by mohlo jít o 2 samostatné filmy. Chování Nicholase mi přijde jako naprosto nestálé (jednou to vypadá, že chce s Philem jenom spát, pak ho málem miluje), podle mě zkrátka ne zcela ukotvené. Celkový dojem je však přesto velmi dobrý, Louis Hofmann je jedinečný (všiml jsem si ho v The Dark) a film svým výkonem táhne nahoru i představitelka matky (Simone Timoteo). 80 %(13.4.2018)

kluk řešil hlavně bouři v sobě s čímž mu moc nepomohl Nicholas.Hofman je opravdu dobrý herec a řekla bych že celý film táhl sám.Ve snímku zazněla mnohá moudra která opravdu sedla na život.(1.7.2018)