Zahradnictví: Nápadník

(festivalový název)

Garden Store: Suitor

(festivalový název)

Drama / Komedie / Romantický

Česko / Slovensko / Polsko, 2017, 113 min (Televizní verze: 59+55 min)

• cpt.Lynch

Dílo zkázy dokonáno jest. Poslední díl opět o ničem. V centru dění nezáživná love story. Jako u ostatních dílů nulový zájem o osudy postav, je mi fakt jedno jestli je v příštím záběru sejme tramvaj, nebo třeba tyfus. Herecké výkony mdlé. Fingera je mi až líto, jak musel furt hrát psychopatického otce, postavu jen stěží uvěřitelnou, oproti krásné Kodetově cholerické roli. A furt ty vtíravé melodie...(10.10.2018)

Romantická komedie pelíškovského střihu? To ani omylem. A nejsem si úplně jistý, zda je to dobře nebo špatně. Od obojího asi trošku. Na jednu stranu je asi fakt, že film (stále ještě) z období 50 let (film se odehrává dva roky po událostech Maďarsku tedy někdy v období 1958-59) by coby ryzí komedie vyzníval asi divně. Zvláště když navazuje na rodinné události v Jindřichově rodině z předchozích filmů. Na druhou stranu těch spíše vážných momentů je ve filmů opravdu hodně, takže ani nevím, zda v mém celkovém vnímání tohoto filmu lze vlastně ještě hovořit o komedii (i když vtipné momenty tu rozhodně jsou). Jsme tu totiž jednak svědky, skoro bych řekl, psychologického dramatu o vztahu tyranského otce Jindřicha s téměř dospělou dcerou a zároveň můžeme sledovat, jak tyto události oživují "staré rány" komplikovaného vztahu Jindřicha a jeho ženy. A aby toho nebylo málo, jsme konfrontováni i s fízláckými metodami komunistické tajné policie. Na jednu "romantickou komedii", jak byl film avizován, trošku moc. Zkrátka a dobře jestli mé očekávání bylo u předchozích filmů cyklu Zahradnictví zcela naplněno, tady tomu tak úplně není. Možná to přitom hodně souvisí s tím, že mi zde postava Jindřicha svým chováním připadala neskutečně protivná (až odpudivá) a nějak mi to nesedělo s tím, kým byl dotyčný o deset let později v Pelíškách. A není to vůbec o hercích a o srovnání nesrovnatelného (Kodet versus Finger). Martin Finger mě obecně v této sérii přesvědčil, že je to moc dobrý herec. Spíš je to o tom, že mi přišlo, že to autoři filmu s tím vykreslením Jindřichova tyranského charakteru trošku přehnaly. V Dezertérovi se mi na této postavě líbilo jeho vlastenectví a antikomunismus. Zde byly zdůrazněny hlavně ty jeho negativní vlastnosti, což mi přišlo trošku škoda. "Pelíškovský" Jindřich se tak rozhodně nekoná. Pokud jde o ostatní postavy, přišlo mi, že tu žádná z nich nebyla nikterak blíže vykreslena, přičemž u řady z nich by se dalo hovořit, že jde tak vlastně spíš o takové bezejmenné "figurky". I když určitě to neplatí o obou Jindřichových dcerách. Z Anny Fialové, představitelky té starší, mám po zhlédnutí tohoto filmu pocit, že může jít o opravdu talentovanou (a přitom fakt krásnou) herečku. Vtipně pojata (i dobře zahraná) je i postava mladší (pěkně drzé) dcery Jindřišky. Jestli přitom něco platí pro všechny filmy této filmové série tak rozhodně to, že dětští herci se Hřebejkovi určitě povedly. A to rozhodně z mého pohledu není málo.(14.12.2017)

• Martin741

V podstate sa rozkecal z mna moj oblubeny uzivatel Pierre, ktoreho Ramzeszial este nemam v oblubenych - pretoze sa do 100 -ky proste nevosiel. Reziserska rutina je vyrazenejsia oproti Zahradnictví -Rodinny pritel, pribudlo nudy. Jaxom ale spominal, litanie tu pisat nejdem a vsetko podstatne -aj za mna - vynadril v komentari uzivatel Pierre, jeho komentar vrele odporucam. 30 %(16.6.2018)

Závěrečný díl mne opět nezklamal. A opět se ho Hrebejkovi povedlo natočit úplně jinak než oba předchozí díly. Napadnik je nejblíže následujícím Pelíškum. A to nejen humorem a hláškami. Ale především skvělou reinkarnací,pana Fingera v nesmrtelneho pana Kodeta a to nejen v tomto závěrečném díle, ale po celou dobu trilogie. Právě kvůli hercům přidávám tuto pátou hvězdu a také za pohled na Zahradnictví jako celek. Jinak samostatně tento díl za čtyři hvězdy...(7.3.2018)

• honajz

Z celé trilogie mám pocit, že jsem přišel ke vzdáleným známým na návštěvu, a oni mi bez ladu a skladu začali ukazovat fotoalba jejich rodiny, s komentářem, kdo kde kdy co a jak. Po minutě už si nepamatujete jména, na obrázcích defilují nějaké vám neznámé obličeje, a protože se k nikomu z nich nevztahuje nějaká zajímavější a plnokrevná lidská historka, jež by vám utkvěla v paměti, jsou vám jedno a jen se modlíte, aby ta fotoalba už skončila, protože čaj jste stejně dopili a čajové koláčky ze zoufalství snědli i s dezertním talířkem. Jinak se mi líbí to myšlení zde představených lidí a hrdinů - moje dcera si nevezme žádného burana, nejdřív vysoká, vy taky vystudujete vysokou, abychom byli ti správní hoch über mensch. Což v mnohém poodhaluje i pokroucené myšlení tvůrců. Protože sleduju osudy údajně komunisty strašně týraných rodin, a ony bydlí v prominentních vilách, bytech? To vyprávějte v Bohnicích.(7.10.2018)

• - Název Zahradnictví měl být původně pracovní název a ten nakonec zůstal. (Bioscop)