Zahradnictví: Nápadník

• Česko Zahradnictví: Velké manévry (více)
Trailer

Zahradnictví: Nápadník Letní lásky zpravidla netrvají dlouho. Vztah sedmnáctileté Danušky (A. Fialová) a o sedm let staršího Mirka (I. Lupták) ale prokazuje odolnost navzdory vzdálenosti, která oba mladé lidi rozděluje, ale hlavně navzdory nevůli Danuščina otce, někdejšího vedoucího zabezpečovací služby letového provozu, dnes už jen cholerického, zatvrzelého invalidního důchodce. Jindřich (M. Finger) se nechce smířit s tím, že by si jeho dcera vzala za manžela venkovského nýmanda bez vysoké školy, a snaží se vztahu škodit, jak jen to jde. Dokonce se pokouší Danušce namluvit syna svého nejlepšího kamaráda, kterému za války zachránil život. Sehnat mladému páru „šámbr separé“ se pokusí dívčin bratranec Karel zvaný Charles (F. Březina), o kterého se po smrti otce, kdysi majitele luxusního kadeřnictví, stará matka Ela (G. Míčová) s tetou Bedřiškou (K. Melíšková).

Zahradnictví: Velké manévry Chodí spolu už léta, ale Danuščin (A. Fialová) cholerický otec Jindřich (M. Finger) o svatbě nechce ani slyšet. V principu se odmítá smířit s tím, že by si jeho dcera vzala venkovského nýmanda bez vysoké školy, jakkoliv musí jinak uznat, že je to slušný a poctivý kluk. Trápení mladého páru neprospěje ani peprná historka tety Mařči (S. Remundová) o nevydařeném zástoji místního učitele, kterou bezděky Danuška vyslechne. Strach z prvního milování se v ní tím ještě víc posílí. Jindřich se naopak snaží využít pravidelných setkání se svými přáteli, vesměs hrdiny protinacistického odboje k tomu, aby Daniele namluvil Slávka (J. Kučera), syna svého nejlepšího kamaráda Františka Stárka (M. Táborský), kterému kdysi zachránil život. Rodinné problémy zahustí ještě Státní bezpečnost, které, zdá se, někdo z jejich blízkých donáší. S problémy se potýká i někdejší majitel zahradnictví ve východočeské Jaroměři Miloš Pecka (D. Novotný), přičemž všechny vespolek dráždí svojí nenažraností a prostořekostí teta Mařči (S. Remundová). (Česká televize)

Trailer

troufalka

Třetí díl Zahradnictví rozvíjí dál především příběh Jindřichovy rodiny. Tentokrát je v popředí dění starší dcera Daniela a její svérázný tvrdohlavý tatík. Na půvabnou Annu Fialovou je příjemné pokoukání, činí se i její nápadník urostlý Ivan Lupták. Počáteční hravost graduje konfliktem mezi otcem a dcerou. Na tyto dvě postavy se soustředí nejvíce pozornosti, zbytek rodiny spíše dokresluje atmosféru, bratr Karel se opět jen mihne. Nijak se netajím, že nemám ráda kombinaci drama/komedie/romantický. Pokud drama, pak skutečně s napětím a gradující, jakmile se přidá komedie, žánr se příliš rozmělňuje. Romantickým filmům se vyhýbám úplně. Tady to bylo sice v míře snesitelné, ale právě na úkor gradace děje. Vznikl sice pohodový snímek, místy úsměvný, ale jaksi plochý, ne tak plastický a bohatý jako Pelíšky. Postavy jsou spíše načtrnuty, chybí jim plastičost, nedočkáme se žádného překvapení nebo posunu v jednání. Asi nejvíc na frak dostávají ženské figury, Bedřiška s Elou jsou sice přítomné, ale děj příliš nerozvíjejí, z jejich života se nedovíme nic nového, Emilka zůstává spíše jako přívěšek svého muže (který je hodně silnou karikaturou, až jsem se bála, že mu z hlavy vyraší ostny). Největším zklamáním je pro mě Vilma. Když se podívám na Emilií Vašáryovou v Pelíškách, je to někdo naprosto jiný. Přitom to mohla být nejzajímavější ženská figura. To už se blíže figuře přiblížil Martin Finger, tam jsem byla ochotná uvěřit, že jde o mladší vydání otce Jindřišky. Je těžko nesrovnávat s divácky úspěšných filmem, který máme za ta léta už nakoukaný. Zdá se, že Petr Jarchovský s Janem Hřebejkem jsou sehraná dvojka, což je jejich silnou stránkou a zároveň jejich slabinou. Chtělo to nějaký dramaturgický zásah zvenčí, něco se dalo upravit dobrým střihem, některé scény byly zdlouhavé a samoúčené. Celkový dojem nebyl špatný, ale někde uvnitř mi to říká "mohlo to být o dost lepší." ()

NinadeL

Příjemná komedie, která i bez toho celého zahradnického kontextu má na to, aby zlidověla. Frky už teď jsou nesmrtelné. Však on ten spor mezi mládeží a rodiči nikdy nevyčichne. Zároveň je to vhodná odpověď pro škarohlídy, kteří čekaly, že se před Pelíšky zasmějí ještě jednou. A nyní mohou z plna hrdla. ()

xxmartinxx

Hřebejk a Jarchovský završili svůj epický fail s neutuchající nekompetencí, nicméně to skoro mělo zápletku, takže hurá. Přesto nepochopitelné volby zůstaly nepochopitelnými, nic do ničeho nezapadlo a pořád není jasné, proč se to jmenuje Zahradnictví. Ale trojka každopádně není mimozemská sranda, jen obyčejně špatný film. ()

Jezinka.Jezinka

Těšila jsem se, že posledním dílem se celá série tak nějak ucelí, propojí s Pelíšky a jednotlivé filmy Zahradnictví vytvoří kompaktní celek. Nestalo se tak. Poslední díl je příjemná odpočinková komedie, kde za ženy září především Anna Fialová, naštěstí, když už je hlavní postava a jako partner oslňuje Ivan Lupták, tedy jeho postava, která je vytvořená jako prototyp dokonalého muže - partnera. Ale krom pár drobných pousmání nic víc, což je na komedii málo, napnutá jsem nebyla, takže drama taky ne a co se týče rodinnosti, jsem si jista, že půlka mé rodiny by nebyla schopna to dokoukat, ani kdyby je k obrazovce přikoval. ()

Tosim

Je dobře, že JH & PJ stihli na konci filmu věnování nedávno zesnulému Petrovi Šabachovi. Jinak ty filmy divákovi moc nedají, vědí sice, co se stalo před Pelíšky, občas se zasmějou, dojmou i zavzpomínají, kamera a herecké výkony nejsou špatné, ale hlubšího smyslu aby pohledal. Snad Jarchovskému tahle osobní autoterapie k něčemu byla. A jo, Anna Fialová je nádherná herečka!! ()

• Název Zahradnictví měl být původně pracovní název a ten nakonec zůstal. (Duoscop)
  • Anna Fialová (studentka Danuška) při rozhovoru se svou matkou Vilmou Rohnovou (Anna Geislerová) řekne, že její otec, invalidní důchodce Jindřich (Martin Finger), jednou řekl o jednom vztahu: „Dávám vašemu vztahu měsíc, maximálně dva.“ Později sám Jindřich řekne: „Bolševik sice ještě kope, ale už mu dochází dech. Dávám mu dva roky, maximálně tři.“ Jedná se o parafráze na Pelíšky (1999), kde otec Kraus (Jiří Kodet) říká: „My s bráchou dáváme bolševikovi rok, maximálně dva.“ (noelcoward73)
  • Sabina Remundová (vdova Marie zvaná Mařči) se ve filmu poprvé objevuje až ve 49. minutě a zesnulý rodinný přítel MUDr. Jiří Erben (Ondřej Sokol) se ke konci filmu mihne jen na pár vteřin. (noelcoward73)