Oro

Gold

(festivalový název)

Dobrodružný / Drama / Historický

Španělsko, 2017, 103 min

Jejdanánky,to jsou zase hodnocení ! A přitom to byla tak parádní záležitost z poloviny šestnáctého století. Ano, žádná Angelika to jo ! Film je o tom jak španělský král posílá ,,expedice'' do oblastí Karibiku. Výpravy mají prozkoumávat nové končiny a přinést zlato. O zlatých indiánských městech s domy ze zlata se šíří hotové legendy, které vábí muže Španělska k podnikání nebezpečných cest. Zločinci, dobrodruzi, chudáci, vysloužilí vojáci i chudší šlechta, ti všichni se účastnili těchto výprav s nadějí, že zbohatnou a přinesou si domů slávu a zlato. Král na cestu vysílal i duchovní aby pohany obraceli na svatou víru. Jenže již plavba samotná ke vzdáleným břehům byla tehdy nebezpečná a po vylodění čekala na výpravy drsná džungle s divokou zvěří a domorodými obyvateli, kteří se hodlali s vetřelci vyrovnat po svém. Kdo se divil proč se z Coortézovy výpravy nebo i Kolumbovy vrátilo tak málo lidí, může mu tento film udělat lecos napovědět a osvítit. Úmorné plahočení se deštným pralesem, každodenní ztráty často z řad přátel, rivalita mezi žoldáky a vedoucím výpravy ..o tom je tento film. Stejně jako divák pomalu chápe, že pokud na nějaké zlato dojde dočká se ho jen hrstka statečných, stejně tak to pomalu chápou i sami hrdinové. Brutální? Krvavé? Pche. Ví někdo něco o šestnáctém století? Tehdy se na náměstích běžně lámalo kolem, čtvrtilo, sekalo a upalovalo. Probodnutí mečem v rozbahněné džungli či poprava garotou tak působí ještě celkem civilizovaně. Tohle je pro mne parádní překvapení ze Španělska a dávám za 4 kule do arkebuzy. * * * *(1.2.2020)

Na historický film je to dobré, drsné. A hlavně na to drsné je zaměřeno, takže samotný příběh, který se tam odehrává, se nejeví ani moc důležitý. Ke konci to ale velmi dobře graduje, i když některé scény mi skoro přišly nelogické. I tak jsem se ale nemohl zbavit určitého příjemného dojmu, snad v náznacích podobnosti s filmem "Apocalypto".(9.4.2018)

Tady byl velký potenciál, ale filmu uškodilo to, že se vydal tak trochu vláčilovskou cestou. Všechny vyhrocenější scény, a že jich tu bylo, pak působily až na výjimky poněkud ospalým dojmem a neměly žádoucí dopad. Také si nejsem jistý nutností jisté romantické linky. Celkově mi do toho moc nezapdala. Každopádně prostředí džungle bylo pohlcující a samo o sobě udělalo víc než půlku filmu. Přidali se i solidní herci a pár silnějších momentů, jako byl třeba vojenský zpěv, takže celkově hodnotím lehce nadprůměrně. 60%(21.4.2018)

Španělské historické syrové drama o skupině žoldnéřů, kteří se vypraví do bájného města skrz neprostupnou džungli a musí bojovat s indiány, mezi sebou a jsou pronásledováni jinou skupinou ozbrojenců. Je to zajímavé ale pluje to odnikud nikam a ten konec je trochu jalový a ztrácí to spád ve vyprávění.(11.11.2018)

• XXXXXXXX

Hromada lidí jde někam, pro něco. Historická nuda prokládaná kudlankovskou agitkou.(2.4.2018)

• desade

Niečo medzi tureckou telenovelou a nepodarenou inscenáciou. Jedna hviezda za exteriéry.(13.4.2018)

Láska, ambice, zrada a smrt se střetávají v nekonečném hledání města postaveného ze zlata španělskou výpravou v hlubinách amazonské džungle. Snímek se po technické stránce dá velice přesně srovnat se seriálem 'Hra o trůny'. Jedná se převážně o konverzační děj s ohromnou dechberoucí temnou výpravou, kde samozřejmě nechybí ani akční scény menších bitev. Avšak první se objeví až po hodině stopáže. Na základě příběhu spisovatele Artura Pérez-Reverteho a inspirovaného výpravami španělských dobyvatelů 16. století, snímek vypráví o výpravě španělských vojáků vydajíc se přes amazonský deštný prales nalézt město ze zlata. A jedná se o skupinku lidí, kteří zatím poznali jen chudobu a jsou ochotni za nalezení bohatství udělat cokoliv. I za nepřetržitého použití násilí. A v tom je jádro věci. Podařilo se natočit tvrdý film s pevným scénářem jak skála. Je to vlastně takové středověké road movie provázející snad všechny druhy zrad a vražd ve jménu krále a Boha. A tady je asi největší kámen úrazu, neboť v takovémto konceptu by asi nejeden divák očekával více bojů, třeba i krvavějších a více emočních scén, což by dalo událostem větší důvěryhodnost. To však překonává výprava společně s celkovou atmosférou. Kromě samotné džungle je všude také spousta bláta, vlhka, špína, lidská přirozená únava, sex a dokonce i náboženské modlitby. Působivá kamera zachycující amazonský deštný prales ve spojení s hudbou, je další základní aspekt daných scén a prostředí. Jak bylo zmíněno výše, fanoušci seriálu 'Hra o trůny' si přijdou na své. Komu připadá tento seriál nudný, bude pro něj nudný i tento film. Ten je však povedený. Ukazuje dobytí Ameriky ve zcela jiném úhlu pohledu, než jak jsme byli doposud zvyklí. Bída a rozčarování se táhne celou dějovou linkou, jak snad ještě nikdy.(15.7.2019)