Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

kajas 

všechny recenze uživatele

Jé, ona Jennifer Grey hrála i v něčem jiném než v Hříšňáku! Ale teď vážně, v Americe je tahle komedie prý celkem klasika a já moc nevidím důvod proč. Broderick je sice čumáček, ale víc mě bavili jeho přátelé a další vedlejší postavy (ředitel vede). Pohoda, ale žádný zázrak, který bych chtěla viděla každý rok znovu. ()

joker.george 

všechny recenze uživatele

Nevěřil jsem, že se mi podaří snímek dokoukat na jeden souvislý zátah, protože se mi několikrát chtělo ho přetočit na začátek a užívat si ho znovu a znovu. Zároveň má ještě větší výpovědní hodnotu nejen o své době, než je tomu v případě Amerického graffiti. A pro Američany musí být nemálo důležitý, protože se na něho odkazuje v nejednom pozdějším díle. Ale funguje to i obráceně, jelikož film o Ferrisy Buellerovi také dost referuje, tu nápadněji a nápaditěji, tu zas méně, ale přesto si ponechává dostatek vlastní osobitosti i elegance a klidně si může uprostřed děje dovolit i muzikálové číslo a dále třeba i předpovídající perličku ohledně Charlieho Sheena. A jsem zvědavý, jak budu snímek vnímat za deset, dvacet let... (Netflix) ()

Reklama

Robko 

všechny recenze uživatele

Energií nabitý a mládím přetékající koktejl nápadů, který mě dokáže nakoupnout víc, než pakl Red Bullů. Sledovat útrapy smolařského ředitele je mega vtipný, obzvlášť díky dokonalé práci se zvukem a střihy a moje láska k tomuhle skvostu je převeliká. Broderickovy komentáře do kamery taky super. Twist and Shout scéna je asi ta nejvíc elektrizující scéna co znám. Nejsem žádněj stařec, ale i tak mě ten film vždycky vrátí zpět do (většinou) nevinných teen let. No a největší šmoula na ČSFD, Radek99 tomu dal 1*, lepší doporučení asi netřeba. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Skvělá a trochu netradiční komedie, která je super ani ne tak kvůli Ferrisovi, ale spíš díky vedlejším postavám. Jeho megadrsná ségra, kterou hraje Baby :) nebo tlustá sekretářka ředitele, ale naprosto nejvíc vládne Jeffrey Jones, jako ředitel Ed Rooney., co se snaží Ferrisovi dostat na kobylku a samozřejmě to celej film kupuje. Fakt mě bavilo, že se film nezalekne ostřejších výrazů a postavy tam pak vždycky ucedí hlášky, jako "what a little asshole" které mají smrtící efekt. Nejlepší je, když Jeffrey Jones pozoruje, jak se Ferris vykousává se svojí holkou a myslí si, že je to její otec. Mno a je tam samozřejmě skvělá hudba s nezapomenutelnou duffmanovou hymnou v čele Oh Yeah! ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

V době vzniku filmu jsem se stejně jako Ferris potácel střední školou, taky jsem se občas zatoulal mimo učebnu a tehdy by pro mne asi byl vzorem. Nicméně jsem se s ním potkal až v dnešní době, kdy mne všechna ulejvácká nefachčenka neskutečně štvou. Důvodem, proč Ferrise nehodím do odpadu a nespláchnu, je patrně to, že kdybych se musel pohybovat mezi všemi těmi dospělými snoby a dementním ředitelem školy, tak bych se i dnes choval podobně jako on. S přibývajícími minutami jsem mu prostě začal přicházet na chuť, ale za nejlepší scénu stejně považuji tu se slušňáckou Baby a sjetým Toperem na policejní stanici. Tu si budu dlouho pamatovat. ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Kvůli své roli feťáka, zadrženého na policejní stanici, se Charlie Sheen rozhodl více než dva dny nespat, aby před kamerou působil dostatečně odrovnaně. (darek kartac)
  • Scéna, ve které sekretářka Grace (Edie McClurg) předstírá do telefonu, že je ředitel Ed, byla improvizací. (darek kartac)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno