Snímek Králův nesouhlas je inspirován skutečným příběhem o třech dramatických dnech v dubnu roku 1940, během nichž dostane norský král od německých ozbrojených sil nepředstavitelné ultimátum – buď se vzdá, nebo zemře. S nacistickými vojáky v patách je královská rodina nucena uprchnout z hlavního města. Korunní princezna Märtha se v nejlepším zájmu rodiny rozhodne opustit s dětmi Norsko a hledá útočiště ve Švédsku, zatímco král Haakon a korunní princ Olav utečou do malé zemědělské oblasti nedaleko Elverumu, kde se střetnou s Němci. Po třech dnech, kdy se zoufale snaží vymanit z jejich spárů, učiní král Haakon finální rozhodnutí. Odmítne kapitulovat, i kdyby za to měl nejen on, ale i jeho rodina a mnoho dalších Norů zaplatit životem. (HBO Europe)

dom156

Tak jsem zase o fous doufám chytřejší, díky výtečně od vyprávěnému příběhu z období konfliktu Třetí říše a Norského království. Nečekejte prosím žádné megalomanské vojenské záběry, spíš skromnější kulisy s plno dialogy, které rozhodli o osudu této krásné země. Pár válečných záběr přesto uvidíte a dle mého budete spokojeni, tak jako já. Doporučuji. ()

hygienik

V podstate konverzačná, vojnová dráma. Môžete si pod tým kľudne predstaviť trebárs český film Masaryk, len s konzervatívnejšou réžiou. Aj konverzačné drámy vedia byť zaujímavé, ale podľa mňa, Kráľov nesúhlas nie je tento prípad. Zlyhal aj hviezdny ansámbl (Tuva Novotny, Karl Markovics), ktorý v tomto filme postrádal akúkoľvek charizmu. NUDA. Je až komické, že komentár užívateľa Volodimir2, prináša o tých dňoch viac faktov, než 2 hodinový film. ()

C0r0ner

Sice to mohlo být o kousek kratší, ale těch pár dní bylo pořád ještě natočeno tak strhujícím stylem, že nemůžu než hodnotit plným počtem. Psal jsem to už mnohokrát, nicméně mě mrzí, jak všechny národy kolem nás točí dobré filmy (tohle, Volyň, Neznámý voják...), zatímco my se zmůžeme jenom na píčoviny (Bůh s námi). 90% ()

Cheeter

Pokud člověk aspoň trochu zná historii a reálie Norska, tak se mu film prostě musí líbit. Natočen je velmi dobře a spousta míst je určena hlavně pro domácí publikum, tak celkově je film bez větších problémů přenositelný i jinam. Krom toho jsou tu dobré herecké výkony a je také dobře ukázáno, že i král je jenom člověk. ()

HonzaBez

"Podepište to taky a teď. Zachraňte Norsko...." S takovýmito či podobnými ultimáty ze strany hitlerovského Německa, jakému čelil v dubnu 1940 norský král Haakon VII, měly českoslovenští prezidenti Beneš a Hácha důvěrné zkušenosti. Vím sice, že českoslovenští  prezidenti měli (spíše neformálně než čistě hlediska ústavy) větší pravomoci než norský král, přesto ono královo rozhodnutí postavené na tom, že když norská vláda akceptuje německé požadavky (přijmout faktické obsazení země Německem a převzetí vlády Vidkunem Quislingem), on abdikuje, protože by se jinak zpronevěřil své královské povinnosti, to je hodně jiný postoj, než jaký v daných vypjatých okamžicích našich dějin zaujali jmenovaní prezidenti. Velký respekt! Králi Haakonovi VII i tvůrcům tohoto spíše komorního filmového dramatu. Válečných scén je zde sice po mála, přesto to málo. co zde je, úplně stačí k dotvoření dostatečně hutné atmosféry. Jinak asi nejsilnější (vedle samotného králova proslovu na konci) jsou dialogy mezi králem a jeho synem Zvláště jejich rozhovor v okamžiku, kdy spolu řeší, zda má odjet na místo určené Němci pro jednání s německým vyslancem (zde vcelku velký prostor pro Karla Markovicse). Rozhovor o tom, co je  jeho (královou) povinností, i když on sám je možná touto „poslední kartou, která má být vynesena“, rozhovor o tom, že možná vždy existují jiná řešení, ale otázkou je, zda jsou ale správná... Hodně silný rozhovor. Po zhlednutí celého filmu mi tak nezbývá než v duchu hesla všech norských králů zvolat: "Vše pro Norsko". ()

Johnny.ARN

Po 9.apríli ďalší skvelý film od severanov. Tak sa to má robiť. So skvelým obsadeným, vynikajúcimi hereckými výkonmi, ručnou kamerou a švenkujúcimi zábermi až po mrazivú atmosféru skrz mladých vojakov. To je cesta, ako učiť dejiny. Na môj vkus trochu málo nemeckých uniforiem, ale vysoko pozeratelné. Pre laika asi nuda, obrovská nuda, ale pre zainteresovaných povinnosť. Všetko pre Nórsko! 5 z 5 ()

Tosi

Inteligentní, upovídanej, ale hlavně velmi dobře zpracovanej film o prvních třech dnech invaze nacistů do Norska. Bojové scény jsou asi dvě, ale tohle je spíš pro ty, kteří si chtěj rozšířit obzory o tom, do čeho Hitler tentkrát tlačil Evropu. ()

janesX

Páčili sa mi niektoré dialógy, tie, kde sa rozprával otec (nórsky kráľ) so synom. A jednoduchá hudba (zložená len z pár akordov), ktorá dobre vystihla vážnosť situácie a dotvorila atmosféru vo filme s nie moc bohatou atmosférou. Rakúsky herec Karl Markovics (napr. Diablova dielňa) je dobrý všade, takže som vždy rád, keď ho vidím. Inak ale pre nenóra iba priemerný film s veľkým odkazom, ako sa správať k svojmu národu. ()

mira007

Filmový pomník norského krále v době okupace Německem. Není to akční bitevní film, ale spíše komorní politický thriller. Jako hraná rekonstrukce je to poučné ( ikdyž ne tolik jako komentář Volodimir2 ) jako filmový zážitek mne to moc nepohltilo. ()

lareinna

Bála som sa, že ide o ďalší vojnový film, kde sú prednosťou bojové scény a sústavný rachot zbraní, ale naopak... snímok opisuje práve neľahkú situáciu tejto kráľovskej rodiny a samotného kráľa, ťažké rozhodovanie a zodpovednosť tak vysokú, že sa miestami nedá zvládnuť, diametrálne odlišné názory otca a syna... každá scéna si jednoducho vyžiadala moje maximálne sústredenie a emócie tomu vôbec nechýbali. Škandinávci ma opäť nesklamali, veľmi sa teším. ()

Gulde

Brilantní válečný drama, které se od těch ostatních liší v té stísněné a hutné ponuré atmosféře. A ačkoliv mám rád i klasické čistě válečné filmy, tady se mi naopak velmi líbilo, že boje tu hrály jen okrajovou roli, která ale příběh na dobrých místech výtečně doplnila. ()

Trancetino

Tak toto bol najlepší čisto Nórsky film aký som kedy videl. Neviem ako pre iných, ale pre mňa dosť náučný ohľadom 2. svetovej vojny. Dodnes som nevedel ako boli na tom Nóri. Atmosféra priam autentická. Veľmi dobré herecké výkony. Niežeby som mal niečo proti USA, ale teší ma, že sa ukazujú aj iné krajiny, ktoré dokážu natočiť dobrý film. Len tak ďalej. ()

deLaFere

Jako základní exkurze do historie obsazení Norska nacisty velmi dobré. Spíše skromnější dílo, ale samotný děj a herecké výkony jsou zajímavé. Nevím, proč Malarkey píše, že film postrádá emoce, já jich tam viděl dost. Hezky zohledněný lidský faktor, ať již jde o německého vyslance či Haakona a jeho syna. Pro ty, co zajímají dějiny, velmi slušná záležitost. ()

helrohir

Podobne ako Dáni s filmom "9. apríl", aj Nóri sa rozhodli natočiť film z pohnutých aprílových dní roku 1940. S jeho dánskym náprotivkom má spoločné to, že sa tiež miesto veľkých vojnových scén (ktorých je ešte menej než v "9. apríli") sústreďuje skôr na dramatické osudy ľudí a beznádej odporu voči presile nemeckej mašinérie. Filmu dominujú výborné herecké výkony, najmä dvojice Jesper Christensen a Karl Markovics a viacero vypätých dialógov. Dej filmu nič neprikrášľuje a ponúka zaujímavý, a aj poučný náhľad do myslí kľúčových postáv na nórskej aj nemeckej strane v čase najvypätejšej politickej situácie. Napriek tomu film v dĺžke niečo vyše dvoch hodín nedokáže baviť, respektíve skôr zaujať počas celého trvania, a pár krát sa dostaví pocit nezáživnosti, najmä v prvej polovici filmu. 60%. ()