Alfa

Náčelník

• Kanada

Akční / Drama / Thriller

USA, 2018, 97 min

Z propadáku o tom, jak před tisíci lety vzniklo přátelství mezi člověkem a vlkem, se vyklubala překvapivě povedená věc. Alfa je rodinné dobrodružství, které se nebojí být trošku drsnější, než jsme u podobných filmů zvyklí, dovede strhnout a především neskutečně krásně vypadá. Body dolů mu sráží druhá polovina, v níž je postupné sbližování lidského a zvířecího hrdiny přeci jenom až příliš schematické a předvídatelné.(30.8.2018)

Začíná mi vadit, když tvůrci dají na úvod filmu několikaminutový spoiler (obvykle té nejlepší scény z filmu), po kterém následuje věta "O TÝDEN DŘÍVE" a veškeré napětí je rázem to tam. Zrovna tady to bylo naprosto zbytečné. Film je hodně přehnaným survivalem zejména pro mladší publikum, které v tom nebude hledat logiku z hlediska přírodních živlů nebo fyzických možností. Označení Revenant pro děti to vystihuje asi nejlépe. Nicméně se jedná o pěknou audiovizuální podívanou s krásnými záběry (i když často s dějem nesouvisejí). "Postava" vlka táhne v podstatě polovinu filmu a na dobrodružství obou protagonistů se dobře kouká. A i když je to naprosto předvídatelná pohádka, svůj účel plní, a to je hlavní.(1.9.2018)

Občas jako dospělejší disneyovka, občas nekompromisní boj o přežití, ale po celou stopáž lavina emocionálních rozhodnutí a dech beroucích obrazových výjevů. Snad každý druhý záběr téhle mládeži (skoro) nepřístupné verze Medvědích bratrů by si zasloužil místo jako obraz na zdi. A že se dějově nejedná o žádný objev, že dialogy občas působí jako patetické fráze, to mi je nyní hluboce jedno. Alfa totiž vypráví o natolik archetypálních a téměř až životodárných věcech, že výsledná pocitová lavina všechny výtky hlasitě přehluší.(20.9.2018)

Alfa patří k zatracovaným projektům roku, přitom si to úplně nezaslouží. Příběh ala mladý „Revenant“ dokáže v první polovině důstojně konkurovat těm nejlepším survival filmům. Studio se rozhodlo Alfu zpřístupnit i menšímu publiku, takže v druhé půlce zapojí vlčího přítele a pojítko se snaží až příliš tlačit na city. Dějová linka se následně až lehce rozvijí naproti hrdinům a oba koncepty k sobě nějak nepasují. Vizuálně Alfa nadchne, což úplně z trailerů nevyplynulo a po této stránce není prakticky co vytknout. Za mě jako rodinný film obstojný počin……. 6/10(18.9.2018)

Upřímně jsem si od toho moc nesliboval, ale mám rád vlky i "dávnou historii", takže mi to tématicky bylo blízké. Plus to byla příležitost po dlouhé době opět zkusit 3D. A nakonec jsem byl hodně mile překvapen. Alfa má hlavu i patu a z mého pohledu řemeslně funguje skvěle. Ano, dalo se z toho víc vymáčknou, ano, některé věci nemuseli být zkratkovité a ano, mohlo se myslet na záhadu kde pořád berou dřevo, když okolo není žádný strom (OK, jeden starý, za celou dobu). Ono z historického hlediska je špatně mnohem víc věcí, jak kouzelné dřevo, ale jak říkám, šel jsem do toho s malým očekáváním a šlo mi spíše o děj samotný (a výpravu). A tak se nevydám cestou, kterou bych mohl (a jak to tu někteří udělali) Alfu po kouskách ze všech stran pomalu rozebrat, až by nezbyl ani kámen na kameni jejího pomyslného balvanitého hrobu. Mně se na to ale dobře koukalo a jako kino zážitek to bylo moc fajn a do atmosféry, přes veškeré nedokonalosti, jsem se ponořil opravdu skvěle. A za tenhle zážitek (a téma mi blízké) s klidem dávám bonusovou čtvrtou hvězdu.(2.9.2018)

• - Pro film byli zabiti čtyři bizoni. Jejich zuby byly pak humánně odesílány zaměstnanci z Longview Beef Jerky. (Delock)

• - Prvý film režiséra Alberta Hughesa, ktorý režíroval bez svojho brata Allena. (Kub_ees)

• - Hvězdy mají stále stejný tvar a místo na nebi. (poumen)