Alfa

• Slovensko Alfa (více)
Trailer 1

Velkolepé dobrodružství, odehrávající se během poslední doby ledové v Evropě před 20 tisíci lety. Mladý lovec, který se vypravil na svůj první lov se skupinou nejlepších lovců kmene, utrpí zranění a je ostatními zanechán napospas osudu. Když se probere, zjišťuje, že je zraněn a sám - je nucen naučit se přežít v drsné a nemilosrdné divočině. S jistými komplikacemi se mu podaří ochočit si osamělého vlka, kterého opustila jeho smečka, a postupně se učí spoléhat se jeden na druhého. Stanou se z nich přátelé, kteří budou nuceni přečkat bezpočet nebezpečných a náročných situací, pokud mají nalézt cestu zpátky domů dříve, než nadejde vražedná zima. (Falcon)

Trailer 1

schizmo

Miluju tyhle sterilní sračky, člověka to pak donutí vážit si těch dobrých filmů. Rád bych si myslel, že je rok 2001, když maj autoři tolik odvahy vypustit něco tak umělohmotného, protože od první minuty je vidět, že se to celý mastilo před zeleným plátnem. Tady je jasně cítit nesoudnost nebo hluboká kapsa, protože ten vizuál je fakt tragickej. Do toho dost podobně sterilní příběh, kterej vám bude podezřele povědomej a dost nesympatický obsazení tomu taky úplně nepomáhá. Pohádka o domestikaci vlka tak vyznívá úplně na prázdno a dost se divím, že to šlo u nás do kin, když spousta mnohem lepších věcí má prostě smůlu... Zakázat tyhle bakelitový slátaniny! ()

filmfanouch

Alfa byl od začátku oříšek- Poslední rok se neustále hýbalo s premiérou, trailery nevěděli jak film prodat a každý se tvářil tak trošku jinak, film v kinech velice prošuměl a navíc musí všichni diváci z celého světa číst titulky kvůli tomu, že v něm pravěcí lidé mluví autentickým pravěkým jazykem. Přes to všechno to vypadalo velice zajímavě a jako něco o co by asi byla škoda přijít. Otázka jestli je to dobrý film však zodpovězena nebyla... a dá se říct, že je to opravdu docela dobrý! Režíruje Albert Hudges a jedná se pro něj o první film, který točil bez bratra Allena Hudgesa. Spolu natočili již například detektivku Z pekla s Johnnym Deppem pojednávající o řádění Jacka Rozparovače nebo post-apokalyptickou Knihu přežíti s Denzelem Washingtonem. A i přesto, že u těchto filmů nemám nějakou touhu je znova vidět musí se nechat, že to jsou po vizuální stránce strhující podívané. A nějak takto na tom je i Alfa. Řekl bych, že dětem vstup zakázán, čistý pohádkový příběh totiž nečekejte. Jedná se sice o příběh ve kterém se mladý, nezkušený pravěký lovec při cestě domů setká s vlkem a postupem času se z nich stávají přátelé. Je to ale cesta, které by se většina Disneyovek vyhnula, tady se totiž odehrává před 20 000 lety, ve velice tvrdém,špinavém a drsném světě. Nikdy se sice nejde tak do morku kostí a brutální násilí ve filmu chybí, děti ale možná z toho zabíjení zvířat přece jen dobré spání mít nebudou. Jinak mám ale pocit, že film dokáže zaujmout každého. Alfa mi ze začátku připomínala jakýsi prequel 10 000 př. n. l. od Rolanda Emmericha, vyložené opisování ale nečekejte. Ten 10-tisícový rozdíl jde hodně vidět a potěší, že Hudges zase nabízí jiný pohled do dávné historie. Vizuál je opravdu vládcem tohoto snímku: Hughes si hraje s barvami, nabízí nejzábavnější zpomalovačku od dob 300: Bitva u Thermopyl a na celou krajinu se nádherně dívá a jde vidět, že nejde o green screen. Tady by IMAX projekce určitě stála za to, bohužel mě čekala klasická 2D projekce, která ale zážitek neubírá. Trošku větší problém je s tempem: Film není dlouhý, trvá pouze 97 minut, jakoby ale už u 70 minuty nevěděl co chce vyprávět. První půlka s výcvikem náčelníkova syna se totiž se v druhé půlce změní v již zmíněné navazování přátelství s vlkem a ta druhá polovina bohužel jakoby mohla být výrazně kratší, méně roztahanější a mi mohli dostat delší verzi té první části, která je i bez absence vlka výrazně zajímavější. Trošku také zamrzí, že v druhé půlce vlastně chybí jakékoliv napětí: Keda potká vlka, naváže s ním partnerství, pojmenuje ho Alfa a vydávají se vstříc domovu. Během celé cesty domu ale chybí jakákoliv větší výzva a vše to působí příliš jednoduše na údajně nebezpečnou pravěkou pustinu. Problém jsem měl taky s postavami. Kedha v podání Kodiho Smit-McPhee je ztvárněn velice dobře, postavě ale chybí jakýsi vývoj, kromě čím dál tím lepšího vztahu s vlkem. V první půlce má také problémy se zabitím zvířete... aby následně v druhé půlce začal zabíjet zvířata bez problémů. Nejvýraznějším hráčem kromě Kedhy je pak jeho otec Tau v podání Jóhannese Haukura Jóhannessona, jehož otcovská figura není propracovaná až tak jak by mohla. Pořád je to ale fajn výkon jako u Smit-McPheeho. Nejlepší hercem snímku je ale upřímně představitel vlka Alfy... jehož pravé jméno je ale neznámý. Alfa je překvapivě fajnovým dobrodružstvím s výbornou kamerou a výpravou a trošku temnějším přístupem. Zároveň ale chybí jakýsi šmak a pokus to vše udělat jinak. Je to ale pořád fajn a výtky k tomu, že film není autentický k podobě Evropy před 20 000 lety jsou úplně mimo . Zároveň zamrzí, že ve verzi promítané v Česku chybí vypravěč s hlasem Morgana Freemana, který je evidován v americké promítané verzi. Vyprávění Morgana Freemana totiž vždy dá filmu něco extra. () (méně) (více)

JASON_X

Blízce příbuzný 10.000 B.C. byla zábavná relaxační pohádka/haluzní hlína (jak kdo chce), která mě nadchla svým vizuálnem i infantilně dobrodružným dějem. S Alphou jsem ovšem měl od prvních záběrů dva zásadní problémy - 1)nevtáhl mě do děje, protože 2)nevěřil jsem mu. Nevěřil jsem ani za mák jeho hercům, nevěřil jsem jim jejich chování, jejich dialogy, jejich kvazipravěkou klingonštinu, jejich účesy, jejich nevěrohodně vystajlované pravěké ohozy. A jemnocitný křehotinkový hulibrk Omega v hlavní roli byl nejmíň věrohodná postava ze všech a ze všeho, totálně tragický casting. Exteriéry byly sice meditativně krásné, ale z přemíry CGI zároveň i sterilní, neživé, bezduché. Nevěřil jsem jim. Pokud byl záměr film pojmout s jistou surreálnou artovou nadsázkou, třeba s takovou s jakou byla vykreslena stará bájná Hellada v Immortals, minulo se to u mě účinkem. Jestli to měl být filmový kýč pro pubertální týnky (které jistě budou děsně žrát hlavního holkokluka) nebo pro homouše se zálibou v hošanech v kožených oblečcích hrajících si na pravěké lovce, tak to teda jóóó... Vlastně ne. Ale skončím smířlivě - Omega utrpením zmužní a dotáhne to nejmíň na Epsilona, z vlka vyrobí čokla, no a pro děti okolo 10 let bude tenhle biják určitě žůžo. ()

Chrustyn

Pěkný film s neobvyklou vizuální stránkou, který vypráví neobyčejný příběh chlapce a vlka na cestě domů. Film jako celek funguje, má napětí a potěší realističtější pojetí. Bohužel mi zde chyběly nějaké pamětihodné scény, které by filmu přidaly větší hloubku. Filmů na podobné téma ale moc nevzniká, tak si jich važme. ()

liskam

Nevím... takovéhle filmy nemám nakoukané.. ale myslím, že většina lidí která se podílela na tomhle snímku jela jen tak na půl plynu. Chápu i ty, křeří film hodnotí vysoko, protože je tenhle druh baví, ale já jakožto neovlivněný divák tipem filmu mohu pouze říci, že mi to přišlo odfláknuté. Za mě 45% ()

• Mláďata se rodí po 59 až 63denní březosti, většinou v dubnu nebo v květnu. V jednom vrhu bývá zpravidla čtyři až šest vlčat, ale může být více nebo i méně. Velikost vrhu závisí především na množství kořisti v místě, které smečka obývá. Čím méně kořisti se v oblasti vyskytuje, tím méně mláďat se narodí. [Zdroj selmy.cz] (mavin)
  • Natáčelo se od 22. února do 6. května 2016 v Kanadě (Vancouver, Brooks), Islandu a Kalifornii. (Varan)

Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)