Alfa

Náčelník

• Kanada

Akční / Drama / Thriller

USA, 2018, 97 min

Velké dobrodružství, sice s nádechem rodinného žánru, nicméně vše vynahrazuje silná atmosféra i příběh a nádherné záběry drsné krajiny, plus fascinující noční pohled ze země do vesmíru. Spojení vlk - člověk je pro mne vždy velmi lákavé a zde se v mých očích opravdu povedlo vše. [Kino Citadela - Litvínov].(4.9.2018)

Trailer na Alphu ma otravoval v kine minimálne dva roky; a tie dva roky som sa zaprisahával, že sa tomuto filmu vyhnem oblúkom. Avšak recenzie na Rotten Tomatoes, či názory ľudí ktorým dôverujem, ma predsa len vytiahli do kina. A som veru rád, že som šiel a kúpu lístka vôbec neľutujem. Alpha ponúka klasický príbeh o človeku proti prírode, prepletený hľadaním vnútornej sily, vnútornej Alphy. Jednoduchý príbeh, ktorý neponúka nič nové, nič prevratné, avšak neurazí, a prinajhoršom človeka uspí. Čo mne osobne bránilo od spánku (mimo štyroch postarších dám so sáčkom cukríkov), bolo to povestné vizuálne opojenie, ktorému sa tak rád oddávam, a ktoré som cítil pri každej scéne. Bolo to preštylizované? Áno. Bolo to efektívne? Áno. Tento film ponúka takmer ukážkový prípad kde štýl bol zvolený ako hlavný ťahák, a obsah - podobne ako hlavný hrdina - kríva a padá kdesi na horizonte. Nebyť pár momentov na plátne s ktorými nesúhlasím, či už v rámci vizuálu či odrozprávania príbehu, asi by som hodnotil vyššie. Tiež mám pocit, že vidieť film v IMAX 3D ako mi bolo odporúčané, zážitok by bol ešte väčší ... aspoň pre oči. P.S. Počuť hlas Morgana Freemana bolo rovnako prekvapivé v závere ako tomu bolo na začiatku.(28.8.2018)

Alfa patří k zatracovaným projektům roku, přitom si to úplně nezaslouží. Příběh ala mladý „Revenant“ dokáže v první polovině důstojně konkurovat těm nejlepším survival filmům. Studio se rozhodlo Alfu zpřístupnit i menšímu publiku, takže v druhé půlce zapojí vlčího přítele a pojítko se snaží až příliš tlačit na city. Dějová linka se následně až lehce rozvijí naproti hrdinům a oba koncepty k sobě nějak nepasují. Vizuálně Alfa nadchne, což úplně z trailerů nevyplynulo a po této stránce není prakticky co vytknout. Za mě jako rodinný film obstojný počin……. 6/10(18.9.2018)

Z propadáku o tom, jak před tisíci lety vzniklo přátelství mezi člověkem a vlkem, se vyklubala překvapivě povedená věc. Alfa je rodinné dobrodružství, které se nebojí být trošku drsnější, než jsme u podobných filmů zvyklí, dovede strhnout a především neskutečně krásně vypadá. Body dolů mu sráží druhá polovina, v níž je postupné sbližování lidského a zvířecího hrdiny přeci jenom až příliš schematické a předvídatelné.(30.8.2018)

• liskam

Nevím... takovéhle filmy nemám nakoukané.. ale myslím, že většina lidí která se podílela na tomhle snímku jela jen tak na půl plynu. Chápu i ty, křeří film hodnotí vysoko, protože je tenhle druh baví, ale já jakožto neovlivněný divák tipem filmu mohu pouze říci, že mi to přišlo odfláknuté. Za mě 45%(4.9.2018)

• - Film byl také natočen v Provinčním parku dinosaurů poblíž Patricie Alberty. (Delock)

• - Původní vydání filmu bylo naplánováno na září 2017, pak byl ale přesunut na březen 2018. V prosinci 2017 byl snímek znovu přesunut, tentokrát na září 2018. Trailer byl vydán v červenci 2017, více než celý rok před samotným filmem. (Delock)

• - Hvězdy mají stále stejný tvar a místo na nebi. (poumen)