Alfa

• Slovensko Alfa (více)
Trailer 8

Velkolepé dobrodružství, odehrávající se během poslední doby ledové v Evropě před 20 tisíci lety. Mladý lovec, který se vypravil na svůj první lov se skupinou nejlepších lovců kmene, utrpí zranění a je ostatními zanechán napospas osudu. Když se probere, zjišťuje, že je zraněn a sám - je nucen naučit se přežít v drsné a nemilosrdné divočině. S jistými komplikacemi se mu podaří ochočit si osamělého vlka, kterého opustila jeho smečka, a postupně se učí spoléhat se jeden na druhého. Stanou se z nich přátelé, kteří budou nuceni přečkat bezpočet nebezpečných a náročných situací, pokud mají nalézt cestu zpátky domů dříve, než nadejde vražedná zima. (Falcon)

Trailer 8

kingik

Před dvaceti tisíci lety obývaly naši planetu primitivní kmeny. A ty velmi často podnikaly lovecké výpravy. Na jedné z nich dojde k nedobrovolnému odloučení nezkušeného mladíka od své tlupy. Ta ho na skalním převisu, kam byl stržen bizonem, nechá napospas jeho osudu. Albert Hughes natočil film pro celou rodinu. Děti, které ještě do včerejška kopaly do svého letitého vypelichaného psa, najednou budou postupně zvažovat setrvání dávno nechtěného domácího psího přítele v jejich kruhu. Mladík se totiž po jednom útoku vlčí smečky spřátelí s vlčicí Alfou. A i to nejzlejší dítě, které  je nutno na noc přivazovat za nohu k topení, náhle zjihne. Vždyť přátelství člověka se psem je tak krásné. Vlčice není jediným zástupcem fauny. Ta je kompletně v CGI provedení. Jen vlčice je kombinací živého a digitálního zvířete. Hlavní  hrdina Kodi Smit-McPhee není sice žádný velký herecký tahák, není to ale ani žádný herecký postrach. Hughes nepracoval s extra scénářem. Debutant Daniele Sebastian Wiedenhaupt nepřišel zrovna se smrští scenáristické originality. Propadnutí pod led, těžké přežívání v nízkých teplotách a hladových podmínkách, útok rozzuřené zvířecí smečky, klišé přátelství s divoce žijící němou tváří, tohle už má napříč filmovým vesmírem nemalé zastoupení. Takže bylo na režisérovi, jak se s tím popasuje. A je to technicky zdatný režisér, který bez problémů ovládá řemeslné a vizuální finesy. A tak se tento film směle může  přiřadit k rodinné zábavě, co sice nepřináší velká překvapení, ale nudou také u ní nezhynete. 7/10 ()

POMO

Tak banální a neoriginální dějová survival linka by postačila, kdyby byl film “revenantovsky” fyzický v zasazení do reálné drsné přírody. Tohle je ovšem úplný opak - umělá, kýčovitě přebarvená omalovánka, ve které není reálné ani zapadající slunce. Ve škatulce “dobrodružná pohádka natočena před green screenem” to třeba obstojí - není to tak blbé jako Emmerichovo 10,000 BC a herci jsou snaživě emocionální - ale na mě bylo tý uměliny kolem nich přespříliš. Nemluvě o kameramanských nájezdech a time-lapsech jak z bombastické reklamy nebo videohry. Film, ve kterém mám s hrdinem procítit ztracení a bezmocnost v krutém nehostinném prostředí, na to přece musí jít jinak. ()

JASON_X

Blízce příbuzný 10.000 B.C. byla zábavná relaxační pohádka/haluzní hlína (jak kdo chce), která mě nadchla svým vizuálnem i infantilně dobrodružným dějem. S Alphou jsem ovšem měl od prvních záběrů dva zásadní problémy - 1)nevtáhl mě do děje, protože 2)nevěřil jsem mu. Nevěřil jsem ani za mák jeho hercům, nevěřil jsem jim jejich chování, jejich dialogy, jejich kvazipravěkou klingonštinu, jejich účesy, jejich nevěrohodně vystajlované pravěké ohozy. A jemnocitný křehotinkový hulibrk Omega v hlavní roli byl nejmíň věrohodná postava ze všech a ze všeho, totálně tragický casting. Exteriéry byly sice meditativně krásné, ale z přemíry CGI zároveň i sterilní, neživé, bezduché. Nevěřil jsem jim. Pokud byl záměr film pojmout s jistou surreálnou artovou nadsázkou, třeba s takovou s jakou byla vykreslena stará bájná Hellada v Immortals, minulo se to u mě účinkem. Jestli to měl být filmový kýč pro pubertální týnky (které jistě budou děsně žrát hlavního holkokluka) nebo pro homouše se zálibou v hošanech v kožených oblečcích hrajících si na pravěké lovce, tak to teda jóóó... Vlastně ne. Ale skončím smířlivě - Omega utrpením zmužní a dotáhne to nejmíň na Epsilona, z vlka vyrobí čokla, no a pro děti okolo 10 let bude tenhle biják určitě žůžo. ()

Gilmour93

Fešní lovci s pěstěnými plnovousy a chrupem, který odpovídá pravidelným návštěvám dentální hygieny, na sobě bundičky s kapucí podle střihů z Burdy, kýčovitým sluncem zalitá obloha nad malebnou krajinou, do očí bijící nelogičnosti a digitální zvěř (je docela paradoxem, že produkce byla vyšetřována kvůli zabití pěti bizonů pro potřeby natáčení a přitom to vypadalo, že ani nevystrčili nosy ze studia). První půlhodina byla jednoduše k uzoufání. Sblížení androgynního modelu k předvádění kožených plavek s druhem canis lupus a jejich wannabe archetypální cesta za přežitím částečně pozvedly úroveň a při vzájemných „konverzacích“ pravidelně oprašovaly rčení, že blázna poznáš podle řečí a moudrého podle mlčení. Vizionář bez vize Albert Hughes zaslouží pochvalu maximálně za to, že jde s dobou a pohlavní identitu jedné z hlavních postav odhalil až na samém konci. U druhé to doteď nevím.. ()

slunicko2

Pohádka pro malé děti. 1) Komiksoidní trikový přebarvený snímek z kanadské Alberty vyžaduje od diváka vskutku velkou toleranci. Logické dějové kiksy, nevěrohodné chování československého vlčáka, anachronické pojmenování postav, o českém překladu dialogů ani nemluvě ("plané" sliby) a další nesmysly (např. oblečení) působí typicky americky. Tvůrcům neuvěříte ani tu digitální Evropu před 20 000 lety._____ 2) Vyrostl jsem na Štorchových příbězích z pravěku. I jejich filmové ztvárnění Na veliké řece, Osada havranů a Volání rodu (Lovce mamutů nikdo zatím nenatočil) považuji za vcelku zdařilý pokus přiblížit tehdejší dobu dnešnímu divákovi. Ve srovnání s Alfou mají všechny zmíněné snímky výrazně lepší atmosféru a přes nesrovnatelně nižší rozpočet působí daleko věrohodněji._____ 3) 22letý zkušený dětský herec, Australan Kodi Smit-McPhee se mi na rozdíl od mnohých jiných diváků líbí. Je sexy a herecky OK._____ 4) Vtipný koment: verbal***, krásné vyznání pejskaře: Big Bear*****. ()

• Název filmu se objeví až na konci filmu. (Duoscop)
  • Natáčelo se od 22. února do 6. května 2016 v Kanadě (Vancouver, Brooks), Islandu a Kalifornii. (Varan)
  • Pro film byli zabiti čtyři bizoni. Jejich zuby byly pak humánně odesílány zaměstnanci z Longview Beef Jerky. (Delock)

Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)