Alfa

• Austrálie

• Kanada

Akční / Drama / Thriller

USA, 2018, 97 min

„ŽIVOT JE JEN PRO SILNÝ…“ /// …a od tý doby je pes nejvěrnějším přítelem člověka… Tak zajímavý je, kolik toho tady je udělaný digitálně. A přitom – film vo přírodě… dalo by se říct. Než Kedo (navoko) vodejde do věčnejch lovišť, je to dějepisná vodrhovačka, plná frází a kýčovitejch vobrázků. Oproti takovýmu Yossimu Ghinsbergovi má Kedo výhodu – mají k sobě s přírodou mnohem blíž, takže ho nerozhází nitrokloubní fraktura… natož aby trpěl hladem. Navíc, místo toho aby vlka zabil, tak si ho vochočí. Ale jinak je to celkem nuda. Tahle historická road movie měla bejt spíš rodinnou Disnejovkou, než vážně zamýšlenou dobrodružnou podívanou. Obsahově ničím nepřekvapuje a ani nenabízí nějaký extra vzrůšo. Nemít v lásce přírodu (a vlka), tak (asi) usnu. Navíc to má v sobě tolik patosu, že nezůstane suchý oko žádnýho Američana. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem silnej a klidnej. 2.) Mám vlka. 3.) Thx za titule „urotundy@cbox.cz“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(31.10.2018)

Mohl by mi prosím někdo prozradit, kde je v Evropě taková krajina? Mám rád monster movies. Nevadí mi jejich béčkovost, ani naivita. Bohužel tohle je sice béčkové a naivní, ale není to vůbec "monster". V téhle kategorii bylo Emrichovo nepochopené a vysmívané 10,000 BC mnohem ambicióznější. Alpha to bohužel nijak nekompenzuje. Děj není ani naturalistický, ani mazaně vymyšlený, takže jediné lákadlo je postupné spřátelení chlapce z vlkem. Pes svou roli zahrál slušně, ovšem o druhém členu dvojice si dovolím pochybovat. Působí na mě, jako kdyby propadl časem z hipsterské brooklynské kavárny. Příčí se mu lov, pohrdá jídlem a ochočil si psa dřív, než to bylo v módě. Předpokládám, že sní o genderové neutralitě a kdyby po cestě divočinou narazil na Starbucks, ze zásady by tam nešel. Režisérovi musím přiznat, že jeho film krásně vypadá a i když má blíž k hrané disneyovce než k realistickému filmu z divočiny, dobře se na něho dívalo.(16.11.2018)

Mohl to být sice větší trhák, působí to lehce jako menší produkce, ale překvapivě jsem se do děje ponořil a hezky mě vtáhl. Jedná se vlastně o dobový survival a zároveň vznik psa domácího. Je zde hezky zobrazena krutá doba před naším letopočtem a příroda je využita naplno včetně zvířat ( vlci, tygr, hyeny, bizoni, supi) hlavní hrdina je sympaťák, líbila se mi i hudba a lovecké scény mají šmrnc, takže na nadprůměr to bohatě stačí 70%(30.8.2018)

Takovej pravěkej Revenant z doby ledový, to chceš - jen teda míň realistickej, víc stylizovanej a bez Lea. Je to vlastně taková trochu survival pohádka pro dospělý, ale kdybych si já měl vybrat, jestli si znovu pustim právě superrealistickýho Revenanta, nebo tuhle tak trochu navoněnou a zromantizovanou vizualizaci doby kamenný, tak rozhodně šáhnu znovu po Alfě - ten nijakej nebo aspoň ničim nezajímavej děj maj totiž tyhle dva filmy úplně stejně. Na Alfu se mi koukalo hrozně hezky, ten vizuál je fakt krásnej, i když občas je to už trochu na hraně kýče, tak i tak se mi ta stylizace prostě a jednoduše líbila - protože prostě pravěk!, mamuti!, pazourky! a krásná příroda - snad už jen ten Kopčem chybí. To pak člověk i odpustí občas slabší herecký výkony (předevšim ten plešatej dramatik, co třeba utěšoval Kedova otce) nebo místama ty podivnosti a nesourodosti (POZOR, TROLEJ) - jako třeba (WTF moments): ta scéna jeho pádu do právě vzniklý řeky (?!), podezřele rychlý uzdravení zlomený nohy, patetickej návrat, kdy si ho bez nějakýho většího zájmu nechaj osadou přijít až před otcovu/náčelníkovu chatrč, nebo třeba fakt, že cestu, kterou s otcem šli ani ne tejden, se zpátky vracel snad půl roku nebo kolik to muselo podle tý změny počasí bejt (jasně, nevěděl kudy atd., ale stejně). A pejsek taky super, náhodou! To sbližování bylo sice asi trochu předvídatelný, ale přesto to nějak funguje. Toho se soudruzi z čs. pohraniční stráže asi nenadáli, že jejich plemeno bude hrdinou kapitalistický filmový produkce... Jen teda doufám, že ty štěňata neměla ta Alfina s Kedem.(30.9.2018)

V podstatě, co čekat? Jsou lidi, kteří by od toho očekávali akce ve stylu Avengers, ale to budou zklamaní. Alfa je film s jednoduchým a standartním příběhem. Musím, ale pochválit moc pěknou kameru - záběry na nebe ve dne, v noci, jsou pastvou pro oči. Výprava také moc pěkná, vžil jsem se do prostředí 20 000 let staré Evropy. Příběh je, ale standart a nic neobvyklého, což většina lidí nepředpokládá a to je špatně. Já jsem očekával jednoduchý příběh a ten jsem dostal na hezkém podkladu krásné kamery, CGI a výpravy, takže si téměř nemůžu stěžovat.(2.9.2018)

• - Plemeno psa se nazývá československý vlčák. (Delock)

• - Jedná se o první film režiséra Alberta Hughese, který neměl rating R. (Delock)

• - Název filmu se objeví až na konci filmu. (Bioscop)