Blikající světla

Flickering Lights

Blikajúce svetlá

Komedie / Akční / Krimi

Dánsko / Švédsko, 2000, 109 min

Blikající světla v sobě prazvláštně mísí žánry komedie, krimi, trošku akce a hodně absurdity. Toho posledního jmenovaného především ;-). Ze začátku jsem nad tím trošku vrtěla hlavou, ale pak jsem si to začala vychutnávat, oni totiž ti čtyři kamarádi jsou takoví lůzři a průšviháři, že jim nakonec musíte fandit, i kdybyste nechtěli... Postupně poznáme jejich neradostné dětství, nehostinné domovy a tím pádem i důvod, proč je každý z nich takový, jaký je, blikající světlo ve tmě. A nyní jsou na cestě s kufrem plným peněz, rozhodnutí konečně si užívat života. Kvůli zranění jednoho z nich se však musí na dva týdny ukrýt v polorozpadlé zavřené hospodě v lesích a tam... tak nějak symbolicky nachází každý sám sebe. Teď jen zbývá otázka, jak se to bude zamlouvat Faeřanovi, který si je na loupež toho kufříku najal... Přísahám, že jsem do úvodu nevěděla, že tam hraje i Mads, ale role praštěného zlodějíčka se zálibou ve zbraních mu sedla jak ušitá. Pro mě čistý průstřel.. chci říct, zásah.(5.9.2013)

Dánský akční a lehce komediální drama o partě kriminálníků co začnou novej život tim, že si v lese otevřou restauraci z peněz faerskýho mafiána. Bylo to zase jednou Ritchieovsky pojatý, herci byli vybráni dobře, příběh sice měl mezery stejně jako natočenej výsledek, ale jinak to byl příjemně strávenej čas. Akorát účes Madse Mikkelsena byl naprosto příšernej. :-D(3.1.2010)

Na první pohled spadají Blikající světla do kategorie tzv. tarantinovek, tzn. filmů napodobujících úspěch Pulp Fiction a Tarantinova režijního stylu, který sází na násilí podávaném jako zábava a bizarních postavičkách lidí z podsvětí. To všechno se dá v Jensenově kousku najít, ale protože jde o evropského filmaře, je jeho podání hodně odlišné od toho, na co jsme zvyklí z americké produkce. Spíš než o komedii jde o psychologický film s kriminální tématikou a četnými komickými prvky, který se zabývá zkoumáním fenoménu přátelství, jmenovitě chlapského přátelství. I když zkušený divák nejpozději v momentě, kdy čtveřice zlodějů na útěku dorazí do objektu zchátralého hostince, pochopí, kterým směrem se film vydá a jaká pravděpodobně bude pointa, způsob, jakým režisér pracuje s postavami a jak jeho hrdinové dospějí k cíli, byl pro mě zajímavý a ten žánrový mix, který mi Jensen naservíroval, mi zachutnal. Ve chvíli, kdy přijde pohodová scéna, která nastolí komediální atmosféru, přijde výhybka, která nasměruje děj jinam. Celý snímek stojí na mužských postavách, ať už zločineckého čtyřlístku a jeho protivnících z podsvětí nebo nanejvýš podivínských sousedech. Celkový dojem: 75 %.(30.4.2009)

Takoví dánští chalupáři. Bez Sováka, Kemra a orchestrionu. Tihle chlápci si však každý na samotu u lesa berou kufr plný kradených pěněz, raneček traumat a vybledlých snů, které v tichu lesa promlouvají a dávají věcem nový tvar a smysl. Samozřejmě kromě zakopávání piva, pozorování krav a procházek na pláž, které měly smysl odjaktěživa...(17.1.2010)

Príbeh štyroch kamarátov v pokročilom veku zarábajúcich si na živobytie nelegálnym spôsobom, napr. predajom pašovaných cigariet – dosť neistý zárobok. A tak keď namiesto tvrdých príde kamión naložený lajtkami – no poľský vodič si to poriadne odnesie. Ako náhradu za tento prúser ich miestny mafián pošle vyzdvihnúť kufrík. Medzitým jeden z nich oslávi narodeniny svojským spôsobom a zrazu si uvedomí – „Preboha, veď už mám 40 a stále strieľam ľudí“. A tak s kufríkom peňazí a jedným raneným kamarátom sa rozhodnú zdrhnúť do Barcelony. No cestou cez les im vyhorí dodávka a tak sa na čas zložia v opustenej, schátralej reštaurácii... Postavy v tomto filme sú tak nádherne vykreslené, že jednoducho nejde si ich nezamilovať. Každý z charakterov je neskutočne rozdielny a pritom ich spája nerozlučné priateľstvo. Dej je prešpikovaný takými hláškami a situáciami, že toto môžem bez váhania zaradiť medzi také kulty ako je napr. Zbaľ prachy a vypadni.(23.5.2006)