Blikající světla

Flickering Lights

Blikajúce svetlá

Komedie / Akční / Krimi

Dánsko / Švédsko, 2000, 109 min

Anders Thomas Jensen je skvelý scénarista. Potvrdil to určite niekoľko krát pri rôznorodých projektoch. Či už sa jednalo o filmy v jeho réžií, alebo pre tvorcov ako je Bier alebo Olsen. Film je prešpikovaný nápadmi, je vysoko sebareflexívny čo sa týka žánru aj odkazov na rôzne Dánske tradície. Je nadnesený a posúvajúci žáner gengsterky zaujímavým smerom. Pritom tam má funkčné retrospektívy a zároveň niekoľko naozaj vtipných momentov. Blikajúce svetlá sú tak postmodernou zmesou skvelých nápadov, zaujímavých hereckých výkonov. Chameleón Mikkelsen v perfektnej úlohe- a pritom to má presne ten nános bratskej súdržnosti, ktorá to posúva nad rámec obyčajného filmu. Nieje to dokonalé, ale rozhodne je to zábavné. Lov, kopanie piva, fúkanie vajíčok sú takmer pamätné. Takk.(22.9.2015)

blikajuce svetla nie su vobec zlym filmom. trosku moze klamat informacia, ze sa jedna o komediu, to nastastie nie je takmer vobec pravda. a preco teda "len" tri hviezdy? mozno za celu prvu polovicu, ktora mi navodila pocit, ze sa idem pozerat na vlazne krimi bez akejkolvek novej myslienky, napadu. druha polovica je vsak na tom ovela lepsie, bavilo ma spoznavanie ustrednej stvorice a aj ked sa prakticky nic "vazne" nedialo dalo sa na to celkom prijemne pozerat. na jedno vecerne pozretie akurat.(18.10.2007)

Pořád mi ten film leží v hlavě a říkám si,co jsem to vlastně sakra viděl?Tohle je opravdu jiná gangsterka.Čekal jsem od Blikajících světel následníka dánských drsňáren typu Dealer či V Číně jedí psi,ale to jsem se krutě netrefil.Blikající světla mi spíš přišlo jako nostalgické drama/komedie.Žádný kruťárny(a když,tak maximálně na zvířatech-šmejdi),žádný nadupaný cool děj,žádné fuckovaní(tedy skoro žádné :) ),prostě taková pohoda,klídek.Zároveň však musím i jedním dechem konstatovat,že si film dokázal udržet i svůj gangsterský ksicht,jen v odlehčenějším hávu.Herci jsou správní,pár originálních a sakra vtipných scén tu je,celkově se ve mě tak míchá pocit zklamání z očekávaného a zároveň i příjemné překvapení z odhaleného.Hodně dobré 3*!(2.9.2008)

- "Co čumíš? Seš hluchá nebo co? Říkám, co čumíš? Budeš civět? Ty seš ale hnusná. Velká, tlustá kráva. Kráva zasraná." ... BUUMMM - "Co to děláš? Střílíš mý krávy?" - "Já nevěděl, že byla vaše." - "Tu krávu mi zaplatíš! Čím jsi ji to zastřelil?" - "To je Desert Eagle. Izraelská, vojenská. Největší pistole všech dob. Vemte si ji. Za tu krávu."(23.11.2011)

Netradiční film, takový zvláštní. Z původního akčního žánru se vyklubala nevinná komedie s restaurací v hlavní roli. Zajímavé byly i flashbacky, které prozradily příběhy čtyř nešťastných chlapců, kteří na sebe náhodou narazili a navzájem si zachránili život. Každý si s pomocí restaurace našel to svoje a konečně můžou žít spokojeně a bezstarostně. „Dávám čtyři hvězdičky. Jednu pro Stefana, jednu pro Petera, jednu pro Arna a jednu pro Torkilda."(12.5.2013)