Blikající světla

Blinkande lyktor

Blikajúce svetlá

Komedie / Akční / Krimi

Dánsko / Švédsko, 2000, 109 min

I v životě tvrdého gangstera nastane situace, kdy se bude chtít usadit. Tak proč si nezařídit menší výletní hospůdku někde uprostřed dánských lesů. A právě s budováním nového živobytí sledujeme, jak se postupně tihle čtyři tvrdí chlapi vyrovnávají se svou minulostí, která má u každého z nich kořeny hluboko v traumatech z dětství.(28.12.2004)

Tisíceré díky JohnymuD za doporučení, je to pecka *:+* Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas a Ulrich Thomsen tj nejvyšší dánská herecká smetánka v roli prvotřídních více či méně polepšených ultrahovad. S parádně spracovanými flashbacky a plejádou postaviček jak vystříženou z Vesničky mé střediskové a pivo se tu tentokrát nedává na sedmý shod, ale zakopává (nemůžu se dočkat, až to vyzkouším. *:D* ) Bodík dolu dávám za trochu hledání v úvodu, kde to přece jenom klame tělem a žánr neodpovídá zbytku filmu. Překvapivě to nebylo odlehčené, jak bych čekal a vlastně je to jenom dobře, severská filmařina je prostě nehollywoodská a proto jí mám tak rád. *:+* Ta nepředvídatelnost, kdy byste u produkce filmu dokázali uhodnout zbytek scén po 30 minutách je prostě boží. Příspěvek o tomhle filmu si říká o hrozně patetickou citaci ze závěru, kdo viděl pochopí, kdo neviděl, je debil a měl by to hned napravit. *:)* 9/10(25.1.2016)

Pro mě nejlepší skandinávský film o partě přestárlých mafiánů....kteří na nebezpečném sklonku svých zlodějských kariér neví kam dál a začnou objevovat krásy vyfukování vajíček..... :D děláš to úplně špatně Torkilde :) Scénář plný úžasných postaviček a skvělých dialogů,s dokonalým vykreslením charakterů ústřední čtveřice,díky dokonalým flashabackovým scénám na jejich dětství. Jeden z nejpříjemějších filmů na světe,který pro mě objevil Madse Mikkelsena,který je pro mě Dánským Johnym Deppem. Nádherný film... 100%.(11.7.2012)

Jensena jsem si zamiloval. Prvně Adamova jablka, potom Řezníci a teď Blikající světla. Nádherně mě přesvědčil, že severský film není jen bezútěšný, ale je v něm i humor. A humor takové kvality (podobný možná starým Formanovým filmům, jen bez té trapnosti). Blikající světla nesou oproti druhým dvěma ani horší, ani lepší, ale krásně k nim pasují a doplňují se. Jensen má své korunní herce a ještě zábavnější je sledovat jejich proměny (Mikkelsena hlavně!).(3.1.2016)

Poměrně raritní směsice gangsterky, lidskosti, černého humoru, absurdity, vyhlazování jutské fauny a bolestivé nostalgie pod dohledem kulatého okna. Její žánrová nevyhraněnost může být prokletím i požehnáním, záleží, pod jakým úhlem empatie se zrovna díváte.. I přes nehygienické nádobí a rozvařené nevalně oloupané brambory dávám tři hvězdy. Jedna navíc, Michelinská, je pro Begbieho Mikkelsena, protože popel ze žvára je teprve to pravé umění dochucování..(31.7.2014)