Soldado

• Austrálie

• Nizozemsko

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Itálie, 2018, 122 min

“You’re going to help us start a war. - With who? - Everyone. No rules this time.“ Pro mě jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku. Léto začíná a do kin přijíždí Del Toro jako Sicario. Jednička pro mě byla velmi kvalitním thrillerem z prostředí mexických kartelů. Dvojka už z traileru působí jako mnohem akčnější bratříček. Mého oblíbeného Mého oblíbeného Denise Villeneuvea na postu režiséra vyměnili a chybí i Emily Blunt. Vadí to? Nijak zvlášť, nový režisér nám ukazuje jinou vizi thrilleru a pouští se do pokračování příběhu, který funguje skvěle i sám o sobě. Jak už bylo zmíněno, tak Emily Blunt v hlavní roli vypadla a pokračuje se pouze s Benicio Del Torem a Joshem Brolinem. Utáhnou oba příběh? Odpověď je – zcela znamenitě. Terorismus proudí do USA přes Mexiko a je na pár chlapech, aby začali válku s kartely. A to hlavně špinavě a bez zapojení vlády. V tomhle film funguje perfektně. Atmosféra je skvělá, a ač už to nemá feeling jedničky, tak jako akční thriller to rozhodně má co říci, i samo o sobě. Je to tím, že dvě hlavní postavy jsou poutavé a příběh se různě klikatí a není zcela předvídatelný. Dal bych si to ještě jednou? Ano. Takovýchto temných a syrových filmů moc není a pokračování Sicaria splňuje, co slíbil. Pokud má bych nějaká trojka, jako završení ságy, klidně a naopak moc rád jí uvítám. Protože toto pokračování má vše a já si letos poprvé opravdu užil film v kině. Dvojka používá stejný koktejl jako jednička a vychází jí to. Jakmile začně hrát i stejná hudba, mám husí kůži a přeju si pokračování. Takže jedním slovem - skvělé. Pokračování tři roky starého hitu je temné, kruté a nakonec má i stejně rysy jako jednička. Luxusní soundtrack, skvělá kamera, dlouhé scény a atmosféra, která se může krájet. Já jsem spokojen. [Csfd projekce28] (88 %)(28.6.2018)

Sicario: Day of the Soldado se drží v těch šlépějích, které v holywoodském rybníčku zanechal jeho starší bratříček z roku 2015. I zde se najde mnoho scénáristických chyb, což v kombinaci s neduhem prvního dílu, který tkvěl zejména v tom, že film v určité pasáži zkrátka ztratí "drajv", nedělá moc velkou dobrotu. Naštěstí tyto negativní atributy režisér Stefano Sollima zdárně vyvažuje skvělou akcí, bravurní kamerou, hereckými výkony, z nichž v závěsu za Joshem Brolinem vyčnívá Isabela Moner, a v neposlední řadě i hutným soundtrackem. Jistě, dokonalý film to vážně není, nicméně pokud hledáte dobře vypadající akční záležitost, jenž staví na reálných základech, Sicario: Day of the Soldado, potažmo i první "Sicario" je tou správnou volbou. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „Your objective is to start a war between the Mexican cartels, not with the Mexican government!“ (1.7.2018)

Nebudu chodit kolem, čerstvé krve, která byla ve druhém Sicariu, prolita víc než dost, dvojka jak už to bývá zvykem, je ve všech ohledech lepší a to ve všech směrech. Zatímco v jedničce, sem nevěděl na koho se příběh soustředí, jelikož to pindalo mezi několika postavami a všichni byli nevýrazní, tak dvojka tyhle problémy nemá. Dvojka má ucelenější příběh a film se plně soustředí na hlavní dvojici Brolin x Del Toro, který je už konečně, jak po herecké stránce tak i fyzické, zase v plné formě. Také se víc dozvíme o Del Torově postavě a také se víc prohloubí jeho přátelství s Brolinem. I druhá rovina příběhu, už zde nepůsobí jako vata, ale je na ni dán větší důraz a hezky se proplétá s hlavním příběhem. Akční stránka také prošla velkou změnou, akce je tady víc, je realističtější a je napínavá. Co se týče druhé poloviny filmu, ta sice neni tolik akční, ale o to víc na ni dán důraz po příběhové stránce a ve výsledku to do sebe hezky zapadá. A fakt sem tedy nečekal, že se stane co se stane, to bylo něco tak šokující a že následky toho budu vstřebávat, ještě několik dní. Byť se moje předchozí věta zdá zmatečná, nebudu nic prozrazovat, bylo to prostě šokující. Filmu prospělo změna režiséra, Stefano Sollima ví co dělá a s tímhle tématem má zkušenosti, takže film stojí pevně na zemi a nevznáší se někde v oblacích. I Sheridan také už ví, jak má psát scénář a nedělat v příběhu kraviny. Co se týče konce, je to jasný, je to předání titulu Sicario.(28.6.2018)

Nebyť tých konečných zvratov tak to má nábeh na najlepšiu žánrovku za dlhú dobu. Konečnými zvratmi myslím skôr fakt, že to končí viac optimisticky, než by si scenár od Sheridana zaslúži. Je povestný tým, že nerobí kompromisy a jeho postavy sú nám sympatické dokým nepríde krutá rana reality. Tu to bohužiaľ nie je. Hoci Solima pracuje s tvárnejšími charaktermi, ktoré už poznáme a môžeme teda u nich vnímať určitý posun dopredu. Film funguje. Myšlienkovo, akčnými scénami a aj ako zamyslenie nad stavom spoločenstva. Wolskiho kamera splýva s priestorom a je nápaditá a Hildur si berie to najlepšie s Jóhannovho soundtracku z prvej časti a obohacuje to o svoje emočnejšie témy. Del toro a Brolin bezchybný. A fantastická Isabela Moner. Nebyť posledných 15 minút bolo by to za plný počet.(1.7.2018)

• Matty

Údělem žen ve druhém Sicariovi je smutně koukat (Catherine Keener) nebo se nechávat zachraňovat muži (Isabela Moner), kteří při řešení problémů aplikují logiku „když to nejde silou, použij sílu vojenskou". V tomhle se film tolik neliší od jedničky, ovšem Sheridanův ostentativní nihilismus a touha natočit zlý film a zlých lidech nabývají až parodických proporcí. „Filozofii" filmu nejlépe vystihuje motto Brolinovy postavy „Seru na všechny". Sollima režíruje rutinně a Wolski jen manýristicky napodobuje Deakinse. Scény z větší části působí ploše a postrádají jakoukoli atmosféru a napětí (mj. kvůli tomu, že všechny postavy jsou tak trochu svině a vůbec vám na nich nezáleží). Jediný autentický moment nastává, když Del Torův antihrdina může na chvíli opustit křečovitou mačo pózu a s někým vést docela obyčejně „lidský“ dialog (byť znakovou řečí). Extrémní pomalost, daná mechanickým vyprávěním (jeden špatný plán je nahrazen dalším, ještě horším, zas a znovu), absence katarze a uspokojivého řešení v důsledku nepůsobí jako snaha vyjádřit existenciální úzkost ze světa prostoupeného zlem do té míry, že už není východiska, ale pouze jako výsledek odbyté práce a nutkání natočit stůj co stůj sequel. V bizarním finále, kdy zbytky logiky berou za své a stáváme se svědky zrození monstra, se film sice svou přehnaností přibližuje pozdní tvorbě Sama Peckinpaha (jako Přineste mi hlavu Alfreda Garcii), ale bez klíčového humoru, pro který Taylor Sheridan bohužel nemá smysl. Pokračování veskrze zbytečné, ale zřejmě žel ne poslední. Jestli si za týden vzpomenu na něco dalšího než na apartní obuv (crocsy) Joshe Brolina během psychického mučení - jehož účinnost film mimochodem nijak nezpochybňuje (oproti Zero Dark Thirty) -, budu překvapen. 45%(28.6.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. června 2018 v Antara Polanco v Mexiko City v Mexiku. (Varan)

• - Isabela Moner sa pre potreby filmu ostrihala nakrátko a vlasy venovala na výrobu detskej parochne. (WalterIK7)

• - Studio přesunulo premiéru z 2. 11. 2017 na letní termín 29. 6. 2018, protože filmu důvěřovalo, že obstojí ve velké letní konkurenci. (Butcher of Blaviken)