Soldado

• Austrálie

Mysteriózní / Dobrodružný / Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA / Mexiko, 2018, 122 min

• mzss1

(40%) Viděno v kině. Oběsím se ! A můžu si za to sám. První film, který je oslavován jako pecka režiséra Villeneuvea mi moc nesedl. Prostě režijní styl toho režiséra moc nemusím až na nového Blade Runnera, který mi nečekaně sedl. Tohle pokračování mi přišlo téměř identické. Mělo to jiného režiséra, jiného hudebního skladatele a přesto mi to přišlo naprosto stejné. Podle trailerů jsem čekal akčnější styl, nekompromisního Benicia atd. Bohužel skutek utek. Úvod se rozjíždí opravdu slibně, jenže pak se to po pár vcelku slušných akčních scénách trochu zadrhne a máme tu druhou půlku filmu a ta je až do konce nesmírně utahaná. Takže popořadě. Akční scény jsou slušně natočeny, sice ne nějak profesionálně, ale nic proti nim nemám. Finální akce už je o dost méně, ale budiž. Pochválit ještě můžu herce Brolina, který mi do role pěkně seděl. Benicio, no těšil jsem se na něj. Nezahrál to špatně, ale mohl se předvést víc. A tím myslím hlavně po akční stránce. I mi nepřišel tak nekompromisní jako v jedničce. No a hlavním kamenem úrazu byl scénář a příběh. Příběh, nikam se neposouval a scénář ? Škoda slov. Netušil jsem, že se to začne ubírat někam do prdele. Prostě celý nástřel filmu tu je a pak to celé ve finále vyzní do ztracena. Podobný pocit jsem měl v jedničce, ale ted si říkám, že jsem byl v hodnocení původního filmu moc krutý, i když hodnocení stejně nezměním. Benicio tu ve finále má dobrou sekvenci, kdy vypadá fakt nesmrtelně (víc neřeknu). Ale přesto jsem zklamán, jakou patlaninu ve výsledku natočili. Třetí Sicario už fakt nesmím vidět. Takový promarněný potenciál. Blbě se mi to rozepisuje, nešlo mi jen o akci, ale aby to mělo nějaký funkční děj, pointu, zajímavé scény a ono to celé vyznělo tak nedodělaně. No nic, takže opět slabý podprůměr.(1.7.2018)

Nářez jak svině a byť dle kritiků dvojka zaostává za jedničkou já si ji užil více. Letošní rok rozhodně patří herci Josh Brolinovi, ten chlap letos září a nepamatuji se, kdy mě nějaký herec zaujal a potěšil hned 4x v jednom roce. Dvě hlavní role ( Only the Brave, Sicario Soldado) a dvě záporné role ( Deadpool 2, Avengers Infitiy War) velký potlesk. První díl měl sice silnější kombo ( Villeneuve,Sheridan,Deakins), zde přetrval pouze scénarista Sheridan, ale režisér Sollima a kameraman Wolski odvedli taktéž solidní práci a pořád se jedná o film, který nemá v kinech konkurenci. Mexické kartely, pašování lidí z Mexika do Usa, nekompromisní a intenzivní akce, nechutně realistické prostředí a atmosféra, Ďábelský Del Toro a vážný Brolin z toho filmu vytváří neskutečný zážitek a já v kině doslova lapal po dechu, navíc šokující závěrečný zvrat, který otvírá otázky a dává prostor pro třetí díl, nemohu si na nic stěžovat. Jednička měla pomalejší tempo a nedostatek akce, abych si ji s radostí pustil znova, tohle chci vidět znova definitivně. Doporučuji. Větší chlapácká jízda v kinech nebyla a nebude.(3.7.2018)

Zavolejte imigrační úřad - na mexicko-americké hranici je zaznamenán zvýšený přechod podezřelých individuí, patrně teroristického smýšlení a ražení. Ale ne, stačí informovat chrabrého Joshe Brolina a Benicio Del Tora, kteří se o záležitost postarají po svém a s drsnou grácií. Mnou dlouho odkládané pokračování filmu Sicario: Nájemný vrah, které mně po zhusta nudné a artově opředené jedničce vůbec nelákalo, se dočkalo konečně projekce a vyklubal se z toho solidní nářez s akčními výboji, co si zachoval původního scenáristu Taylora Sheridana, ústřední hereckou dvojici, vyměnil režiséra a s novým mužem na sesli postavil příznačný dramatický pilíř. Syrovou akci, která se s nikým a s ničím nemazlí, podporuje z jedné strany vynikajícím způsobem Benicio Del Toro, u něhož mně doteď není jasné, že nemá nad krbem výstavku z oscarových sošek, naproti mu jde Josh Brolin, co bez mrknutí oka likviduje záškodníky všech věkových kategorií i postavení. Někde mezi nimi pendluje unesená dcera drogového krále v podání mladičké Isabely Moner a mnoho dalších figurek, se kterými není radno přijít do křížku. Stefano Sollima drží artové kudrlinky v únosné míře, občas je ke slyšení i mírně afektovaný dialog, celkově to celé kočíruje pevnou rukou, kdy má film dostatek ideálního napětí a správně dávkované nervozity, která se postupně rozlézá. Vydařená záležitost, která může klidně pomýšlet i na třetí dějství. V této tvůrčí a herecké sestavě bych byl na něj zvědav. 9/10(8.11.2019)

Výborný film, akurát je pokračovaním nezabudnuteľnej pecky, ktorú ja osobne považujem za najlepší film dotyčného roka. Herci výborní, Sollima suverénny, Wolski nie je Deakins, ale rozhodne je to dôstojná náhrada. V druhej, osobnejšej polovici už ma to naozaj bralo a medzi tými letnými trikovými veľkochujovinami je tento chlapský dospelý film pravý balzam na dušu.(1.7.2018)

Trochu mi vadí, jak se tvůrci bojí přijít s odlišným přístupem a jen rutinně napodobují to, co jsme viděli před třemi lety. Mám s tím problém především proto, že oproti valné většině diváků nepovažuji první díl za dokonalé dílo a Soldado se bohužel, alespoň pro mě, od Sicaria liší jen v maličkostech. Je to stejně drsné, špinavé a nekompromisní, ale zároveň v mnoha momentech dost nudné. A stejně jako minule se jedná o technický a vizuální nadstandard, kterému však chybí pořádné napětí a výraznější postavy. V rámci žánru si raději zopakuji seriálový Narcos, avšak na poslední patnáctiminutovku, ve které se dostaví jak napětí a emoce, tak i krásná neúprosná akce v čele s výtečným Brolinem, si v budoucnu zavzpomínám rád :-) 6/10(18.9.2018)

• - V čase 01:46:57, když Alejandro (Benicio Del Toro) přetrhává lepící pásku, kterou má spoutané ruce za zády, je vidět, jak na pravé ruce leží a zápěstí mu kouká před tělo a přitom za zády „trhá“ pásku a uvolňuje si druhou ruku. (Globus_Jirka)

• - Pojem „Soldado“ vychází ze španělštiny a znamená „voják“. (griph)

• - V čase 01:07, když Alejandro (Benicio Del Toro) mluví znakovou řečí, mu ve střihu zmizí z pravé ruky rukavice. (Globus_Jirka)