Soldado

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Itálie, 2018, 122 min

Nářez jak svině a byť dle kritiků dvojka zaostává za jedničkou já si ji užil více. Letošní rok rozhodně patří herci Josh Brolinovi, ten chlap letos září a nepamatuji se, kdy mě nějaký herec zaujal a potěšil hned 4x v jednom roce. Dvě hlavní role ( Only the Brave, Sicario Soldado) a dvě záporné role ( Deadpool 2, Avengers Infitiy War) velký potlesk. První díl měl sice silnější kombo ( Villeneuve,Sheridan,Deakins), zde přetrval pouze scénarista Sheridan, ale režisér Sollima a kameraman Wolski odvedli taktéž solidní práci a pořád se jedná o film, který nemá v kinech konkurenci. Mexické kartely, pašování lidí z Mexika do Usa, nekompromisní a intenzivní akce, nechutně realistické prostředí a atmosféra, Ďábelský Del Toro a vážný Brolin z toho filmu vytváří neskutečný zážitek a já v kině doslova lapal po dechu, navíc šokující závěrečný zvrat, který otvírá otázky a dává prostor pro třetí díl, nemohu si na nic stěžovat. Jednička měla pomalejší tempo a nedostatek akce, abych si ji s radostí pustil znova, tohle chci vidět znova definitivně. Doporučuji. Větší chlapácká jízda v kinech nebyla a nebude.(3.7.2018)

CineStar Černý Most (ČSFD projekce) - Já byl spokojen. Pohodlné kino, předpremiéra zadara a kvalitní snímek. Za mě to mělo daleko větší šmrnc než jednička. Celé 2 hodiny se tu něco děje, není hluchých míst, je to napínavé a parádní soundtrack tomu dodává drive. Ano, jsou tu chyby i nedotáhnutý scénář, ale u mě tentokrát zvítězila forma nad obsahem, takže fenk ja čsfd za projekci. Vtipný, jak to tu po prvních hodnoceních osciluje mezi 69% a 70% a střídá se nám modrá s červenou :)) Já osobně jsem jednoznačně pro červenou! 77%(27.6.2018)

Dvojka není hnůj, chybí ale to silný tvůrčí charisma, jakákoli pamětihodnost, nějaký pořádný drive, fakt atmosféra i silnější příběhová nit. Celý film se vleče, podivně končí a nějak nevím, co měl vlastně ve výsledku přinést. Bohužel nevyniká ani po stránce temna a krve, v což jsem tajně doufal (v něco a la ayerovská drsná krimi špína), tady je dokonce násilí méně explicitní. Nad vodou tak stojí pouze nářezová herecká plejáda hlavních i vedlejších rolí, i tak ale vyjde do ztracena. Přijde mi i škoda, že story nezabředla více směrem k transportu islamistů přes hranice US-Mexika a spíš to jen nastřelila za úvodní záminku.(27.6.2018)

Jeden z těch filmů, který má tu smůlu, že je pokračováním něčeho úspěšného a jedinečného. Kdyby ve svém názvu nenesl břímě jménem Sicario, patrně bych Soldada vnímal jako zajímavý temný thriller, který mě dokázal zaujmout především vizuálně povedenými momenty a nepřívětivou atmosférou. Problémem však je, že za současné situace Soldado vlastně jen očividně kopíruje prvního Sicaria a jak už to tak bývá, jeho kvalit nedosahuje. Problém vidím hlavně ve scénáři, který Sheridan tentokrát na můj vkus moc překombinovává a namísto pomalejší a jasně vyhraněné dějové linie plácá x motivů přes sebe a patrně se tak snaží vytvořit komplexní obžalobu amerických federálních služeb. Tím ale filmu ubírá právě to, co udělalo první díl nejvíce zajímavým. Nelze opomenout ani fakt, že trojice Sollima, Wolski a Guðnadóttir prostě nejsou taková esa jako Villeneuve, Deakins a Jóhannsson. I tak se ale jedná o dobře ubíhající a pěkně natočený thriller, který by bez zmiňovaného srovnávání docela v pohodě obstál na svém žánrovém poli. 6/10(3.7.2018)

• ledzepfan

Naprosto zbytečná dvojka ve které se vlastně nic pořádného nestane, pořád do toho "akčně" hučí lesní rohy jak u císařepána na dvorku, zvraty se dějí výhradně na principu Deus Ex Machina.... Prostě ne-e.. Technicky a herecky je to docela v cajku, ale v zásadě je to jen bezradný pokus o vypumpování posledního dolaru z příznivě přijaté značky Sicario.(27.6.2018)