Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

hororwatch

Napíšu tento jeden komentář ke všem třem dílům, protože to chci shrnout pěkně do kopy a stejně by u ostatních dílů nebylo co připisovat, kromě spoilerování a dojmování z dílu. Hlavně bych rád začal tím, že to bylo po hodně dlouhé době, co jsem se zase na LOTRa podíval ( konečně) v prodloužené verzi a jedním dechem ( téměř) jsem sjel všechny tři díly. Když se nad tím tak zamyslím ( což bude znít dost stařecky a sentimentálně :D ) , tak už je to pro mě, jakožto pro mladé stvoření celkem dlouhá doba a film jsem vnímal jen jako každý puberťák, který v tom nehledal nic víc. Respektive jsem tam ani teď nic jiného hledat nemusel, protože Tolkien prostřednictvím pana Jacksona dokázal ukázat mnohé bez toho, aniž by se odklonil od hlavní zápletky a aniž by to vypadalo naprosto účelně. Ikdyž musim dodat, že z některých scén už mi šla hlava kolem. Jedná se o ty pomalejší, kde ,,umírali'' kladní hrdinové a pak se nad nimi přehnaně truchlilo ( a podobné scény, kterých tam naštěstí dohromady až tolik není). Mluvím zde o naprosto dokonalém zobrazení lidských charakterů a jejich schopnostmi se vypořádat s předloženým, životně závažným problémem. Nečetl jsem ostatní komentáře ( a ty co ano, byly pouze psány ve fantasy rovině) , takže nevim, jestli o tom přemýšlí někdo tak, jako já. Možná jsem blázen, že si tady fantazíruju nad něčím, na co autor vůbec nechtěl poukázat. Myslím, že každý z nás se v nějakém tom elfovi, člověku, hobitovi, ale možná i v Haradském či Rhunském může poznat. Já už se jen těším, až si za další dva ( nebo jak dlouho to bude trvat) roky sednu a pustim si to hezky jedním dechem i s dvoudílným Hobitem. ()

Fawkes

Existuje málo fantasy filmů, které by mohly této trilogii konkurovat, Dodnes obdivuju Petera Jacksona, že se ujal tak složitého díla a to hned ve třech téměř tříhodinových velkofilmech plných bytostí jako jsou elfové, hobiti, skřeti, trapaslíci a ostatních lidí obývajících různá místa. Všechna místa jsou podle knihy dokonale propracovaná, Hobitínem začínaje přes vesnici Hůrku, Roklinku, do trpasličích dolů, do lesa elfů až do krás řeky a lesů Nového Zélandu, kde tato část končí. Efekty snad není třeba ani zmiňovat, to je u takových filmů samozřejmostí stejně jako hudba Howarda Shora, která je bezkonkurenční. Jinak doporučuju si najít půldenní čas a shlédnout celou trilogii. Protože tohle je opravdu jen a jen jedna třetina celého Tolkienova příběhu. (96%) ()

Jakira

Je těžké hodnotit, když už o filmu i celé trilogii bylo napráno tolik. Pro mě je trilogie srdcovou záležitostí a asi už pro vždy bude. Společenstvo totiž bylo tím zlomovým filmem, který mě přivedl k zájmu o filmové umění. Bylo mi tehdy jedenáct a já začala objevovat svět filmu jinak než z televize a hlavně jsem objevila svět fantasy, který byl tak pestrý a propracovaný, že už se mu žádná jiná fantasy nikdy nevyrovnala. Těžko uvěřit, že je to už deset let. A těžko uvěřit, že za těch deset let se ještě pro mě nenašel film, který by tuhle skvostnou výpravu do Středozemě překonal. Dokonce pochybuji, že někdy někdo natočí film, který shledám jako lepším. Asi už nelze v hodnocení nepsat něco, co už nebylo napsáno dávno, ale jak to vidím já: Společenstvo odstartovalo naskutečnou jízdu, při které člověk zatajil dech a znovu se nadechl až u závěrečného "tak jsem se vrátil". A největší zásluhu na tom má Jackson. Těžko hledat pro svět, vytvořený Tolkienovou představivostí lepší lokaci než nedotčenou přírodu Nového Zélandu, těžko najít lepšího Gandalfa než sira McKellena, těžko najít lepšího skladatele, který Středozemi vtiskl hudební charakter než Howarda Shora. Tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Zdá se, že všechno do sebe pasuje jako dílky skládačky a vytváří úžasné kinematografické dílo, které ovlivnilo celou jednu generaci filmových fanoušků (možná víc než jednu). Co se týče prvního dílu konkrétně, pak je naprosto úchvatným prvním krokem cesty, který vás navnadí a nedá vám v myšlenkách pokoj, dokud neuvidíte "jak to bylo dál". Ačkoliv se důležité bitvy a rozhodnutí odehrají až v dalších dílech, je Společenstvo nepostradatelnou součástí, která je možná lidštější, idyličtější, jemnější a poklidnější než pokračování ale zároveň dynamická, místy melancholická ale i dravá...správně namíchaný koktejl dokonalosti... ()

Elyon

Jelikož jsem velká milovnice fantasy, tak Tolkienovi knihy v mé knihovničce rozhodně nesmí chybět. Miluji Středozemi, zbožňuji Elfy a Hobity. Středozemě je úžasné místo a obdivuji profesora Tolkiena, protože on kromě epické fantasy stvořil i nejkrásnější umělí jazyk na světě. Ale teď k filmu. Někteří fanoušci možná budou tvrdit, že Peter Jackson knihu dost brutálním způsobem sestříhal a já s nimi budu z části souhlasit. Ono kdyby se natočilo všechno, co je v knize tak by se každá část knihy (kdo četl, ví o čem mluvím) musela rozdělit na dva filmy a ještě by se tam všechno nevešlo. A poté další filmy z Dvou věží a Návratu krále. Kostýmy, hudba a výprava je báječná. Zejména se mi líbila Roklinka a Kraj. Ale teď trošku k hercům: Nejlepší je samozřejmě Ian McKellen a Christopher Lee. Chris byl skvělá volba. Také Bylli Boyd v roli Pipina byl báječný. A mohla bych pokračovat dál a dál, ale to se dá shrnout jedním slovem: BRAVO! Už se těším na Hobita. ()

Llinwen

Zajímavosti: Christopher Lee (Saruman) vždy miloval Pána Prstenů a zahrát si ve filmové adaptaci bylo jeho snem. Je také jediný ze všech, co se na Pánovi Prstenů podíleli, kdo si s Tolkienem podal ruku. [--] Dominic Monaghan (Smíšek) si při útěku před Nazghûly u přívozu zarazil do nohy velkou třísku. [--] Sean Astin (Sam) si zase do nohy vrazil střep, když běžel za Froden do loďky u Rauroských vodopádů. [--] Viggo Mortensena (Aragorn) k účinkování ve filmu přemluvil jeho syn Henry. [--] Křik Nazghûlů je ve skutečnosti křik Fran Walsh, když měla angínu. ()

GOREGASM

Víc než deset let od premiéry je za námi a já už snad popatnácté absolvuji putování, kterým vizionář, Peter Jackson, vytřel zrak celému světu. Gejzír superlativů, který je při sledování Lotra nezastavitelný, vychází z naprosto jedinečného sladění všech filmařských složek, což je u takto rozmáchlého projektu jev nevídaný a díky tomu úctyhodný. PíDžej dokáže odzbrojit jak řadou komorních scén, které dodávají potřebný život jeho nezastavitelnému fantasy spřežení, tak nás doslova ubije záběry, jejichž pojetí znovu definuje termín - EPICKÝ. Je až nepochopitelné jak na ploše 218 minut nenabídne jediné hluché místo a naopak divákovi téměř nedovolí návštěvu toalety. Vrcholem Jacksonova vstupu mezi režisérskou smetánku je potom protnutí těchto dvou složek (Gandalf je uvězněn na Orthanku, přilétá k němu motýl, následný krkolomný průlet kobkami...to je třeba vidět) a je jasné, že jen přiblížit se tomuto do posledního detailu vypilovanému majstrštyku (myslím tím celou trilogii), bude nadlidský úkol. Nemá smysl pak vyzdvihovat na pikometr obsazené herce, geniálně vystavěný scénář, symfonii mistra Shorea, nebo nekonečnou kreativitu a vizionářství samotného Jacksona, Pán Prstenů je totiž splněným snem nás všech. 100% ()

Zajdo

Celá trilógia pán prsteňov je moja srdcovka. Tolkiena obdivujem, jeho tvorbu mám prečítanú krížom-krážom. Jacksonovi patrí veľké uznanie zato, ako dokázal knihu dostať na filmové plátno. Ak by som mal prstom ukázať na dokonalý film, tak by to bol LOTR. ()

Toka

Hodnoceno podle Extended Cut. Skutečně výjmečný film, který nepatřil mezi mé oblíbené. Viním z toho můj nedostatečný věk, kdy jsem nemohl pochopit veškerou propracovanost filmu. Druhé shlédnutí, tentokrát prodloužené verze v originálním znění zároveň mění můj názor. Skvělá dynamická kamera, pasující soundtrack, sympatičtí herci a ruka Petera Jacksona udělala z tohohle filmu kult. Mimochodem je až neuvěřitelné, že byl Hobit natočen až několik let po LOTRu. (Nečetl jsem knižní předlohy.) ()

bulbasaur

spominam ked som to videl prvý krát. a ostal som v krči že na pokračovanie musim čakať rok. (niečo podobne teraz zažívam pri hobitovy) Teto film, cela trilogia zacala pisat novu eru filmoveho umenia... čital som knizky a myslim ze Tolkien sa škriabe z hrobu aby to videl. s Hudbou od Shorea, s dychberucou vypravou... honil by si od spokojnosti..masturboval až kym by sa posledna scena Navratu Krala neskoncila. ()

Drink4Fun

Včera v noci jsem se díval na extended version a celkem jsem se bál, že u toho snu. Ale vůbec, u toho se prostě spát nedá! Naprosto dokonalej snímek, kterej člověka dokáže přinutit se na něj dívat i 3,5 hodiny a vůbec při nepřemýšlet, jestli to náhodou není až moc dlouhý. Opravdu pocta panu mistrovi J. R. R. Tolkien. ()

Narsill

LOTR je pre mna veľkou srdcovou záležitosťou a spoločenstvo považujem za najlepší diel trilógie. Má sice veľa zmien od literárnej predlohy ale Jackson dobre vedel čo robí a úpravy ktoré spravil, urobili film oveľa originálnejším a sympatickejším pre diváka. Fellowship (alebo možno celá trilógia) z môjho pohľadu predstavuje medzník v kinematografii a kvalitnejšie fantasy dielo asi neexistuje. Keď som prvýkrát videl spoločenstvo bol som unesený ale chcel som viac, chcel som viac scén z knihy, chcel som vidieť ako sa film natáčal a vedieť o ňom každý detail. Nakoniec som dostal o 45 minút viac a keď som videl extended version moje pocity sa nedali ani opísať. Krásna krajina(Stredozem) a nezabudnuteľné scény ktorých emocionálnosť podtrhuje Howardova hudba ktorú neskutočne vystihol. Ešte dnes, keď pozerám pána prsteňov, mi pri niektorých scénach naskakuje husia koža(už len prvé elfské slová vo filme "I amar prestar aen"). Jednoducho Jacksonovi sa podarilo niečo, čo sa v kinematografii podarí len párkrát za storočie :) ()

viktorka181

Do kina jsem na to šla jako člověk knižní předlohou i vším tím humbukem kolem naprosto nezasažený. Jenom jsem se někde dočetla, že to má bejt fakt jako hodně super. Dokonce jsem ani nevěděla, že se má jednat o trilogii. Z toho důvodu mě ten "konec":-) dost zklamal, ale jinak se mi to opravdu líbilo. Geniálně a bezchybně natočený film, u kterýho se prostě nestihnete nudit. Navíc, já tyhle pohádky vždycky tak ráda, obzvlášť v tom lehce postpubertálním věku, ve kterým jsem tenkrát byla. Jojo, v tý době jsem z toho byla hodně hotová... ()

Stefi.

Jacksonovi se povedlo něco mimořádného, perfektně převedl jednu z největších knižních fantasy trilogií na filmové plátno a to téměř bezchybně. Od kamery, herecekého obsazení až po úžasnou hudbu Howarda Shorea a vynikající práci studia WETA s přípravou kostýmů a efektů. ()

Hubis_

Když si vzpomenu,jak se mi tehdy nechtělo,ze to bude další fantasy kravina,tak se teď tluču do hlavy.Už po pár minutách mě to neuvěřitelně vcuclo a já ani za celý film nedojedl svůj oblíbený popkorn,který je u většiny filmů za půl hodiny pryč.Byl jsem na tom dvakrát a klidně bych šel zase. ()

Alex24

Tak na začátek musím předeslat, že jsem nikdy nečetl Tolkienovu předlohu a celou sérii jsem viděl na VHS kazetách, když každý z filmů zrovna vlétl do videopůjčoven. Abych se držel prvního dílu tak z pohledu dílu jako takovýho to byl neskutečnej zážitek. Jak říkám, knihu jsem nečetl a nevím, jak dalece se Peter Jackson držel předlohy, ale je jisté, že oba mají fantazii až za hranice nemožného, že Tolkien ještě stokrát víc o tom není pochyb, páč on tohle všechno vymyslel. Ale zpět. Film to byl prostě nádherný, celou dobu si člověk všímá, že i ten nejmenší detail má ve filmu svoje místo, kostýmy jsou úžasný a celkově to budí dojem, že Kraj, Roklinka, Železný Pas i Mordor opravdu existují a ten vandrák Sauron kuje nějakej ten škandál. Musím říct, že chvílemi mě pěkně štval fakt, že jsem nevěděl o čem se tam mluví, ale pak jsem musel přiznat, že každou maličkost ve filmu vysvětlí a i ten největší tupoun musí pochopit. Abych to vzal z pohledu trilogie je film ne nejslabším, ale nejklidnějším, protože ta pravá jízda se rozfičí ve dvojce, ale tohle je prostě začátek celého totálně nabitýho příběhu a já osobně mám rád, když to řeknu "stylově" prequely... Herci byli naprosto skvělí, páč jsem jim to nejen věřil, ale já jim to bašil a ještě jsem si u toho pomlaskával. Prostě a jednoduše tenhle film má přes sedm tisíc fanoušků jen na týhle stránce a já moc dobře vím proč a docela přemýšlím, že i já jej posunu do svojí topky, protože tohle je film, kterej stojí každou minutu zatraceně za to. PS:. Už vím, čím budu, až vyrostu... Nazgûlem!!! ()

Marykus

Omlouvám se všem, který se mě snažili přinutit si to pustit a já je poslechl až teď. LOTR pro mě byla vždy nějaká fantasy blbost. Nechápu jak jsem to mohl říct. Nebýt ty filmy tak dlouhé pustím si je najednou ale poprvé je to moc velké sousto. Nevím který díl se mi líbil víc, asi celá série stejně dobře a musím říct že mě opravdu nadchla. Od teď mám opravdu LOTRa rád a stal se mým oblíbeným filmem a nesmazatelně vryl do paměti. Nejlepší postava pro mě je asi Legolas- borec s lukem a šípem. Asi jako Jeremy Renner v Avengers. To co dokáže vykouzlit pár pohybama mě neuvěřitelně baví. Myslím si že tenhle film bude bavit i další generace bez ohledu na věk. A na konec si dovolím zmínit jednu spolužačku, která když jsme se jí ptali, na jaké postavy si pamatuje, a řekla Gandalf,...,...,..., Suramán mě a celou třídu velice pobavilo! :-) ()

BeranSon

Převrat ve světě fantasy, to dokázal svým neskutečným kouzlem zhotovit režisérský "král" Peter Jackson. Dějově i vizuálně je to dokonalé dílo a jiné aspekty jsou ztvárněny neméně působivě. Všichni herci, kteří byli vybráni jsou živi pro svou postavu, jestli se vám někdo nelíbí, tak nemáte sympatie právě pro jeho postavu. Famózní dílo! - 9/10 - ()

lemonova

Knihu som čítala dvakrát. Spočiatku som o filme nechcela ani počuť, našťastie tento môj tolkienovský snobizmus premohla zvedavosť a film som si pozrela. Bez ohľadu na "prehrešky" voči predlohe (a čo to vlastne znamená prehrešok voči predlohe?) je film natočený so zmyslom pre poetiku knihy, ba povedala by som, že tej poetiky je vo filme ešte viac. Silným článkom filmu je tiež herecké obsadenie a výtvarné spracovanie fantastických postáv. Obzvlášť Balrogh sa vydaril.Výborný film! 95% ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera