Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

Indio

Čísla v lidech jsou hnusný ale....V roce 1500 obývalo zemi přibližně 400 milionů lidí z toho 80 milionů připadlo na obě Ameriky. V 16. století zbylo z 80 milionu pouze 10. V omezení na Mexiko těsně před začátkem dobívání 25 milionů v roce 1600 to byl JEDEN MILION. TĚŽKO BY JSME HLEDALI SITUACI KTERÁ BY VYSTIHOVALA VYZNAM SLOVA GENOCIDA LÉPE ( PROMIN ADOLFE). Zdá se, že je to opravdový rekord- smrt více než 90% obyvatelstva. Zajímavé je, že ve válkách zemřelo méně obyvatelstva než na následky špatného zacházení a mikrobového šoku podporovaného bohabojnými dobyvateli v podobě nakažených dek a oblečení. Vyvraždování bizonů mělo taky logiku- žádní Bizoni=žádní Indiáni. Jo myslím si, že Jarmush mimo jiné udělal i politickej snímek i když to asi bylo mimochodem. ()

turbos

Jeden z filmových zkvostů, z dob, kdy jsem se zajímal hlouběji o film, a občas zašel i do artového kina. Tento film patří mezi mé oblíbené, a to pro svou zvláštní magickou atmosféru a zajímavé plynutí času. Film má svébytný a celkem brutální humor. Ojedinělé dílko, které je hřích nevidět. ()

Ekdahl

Velkolepá meditace o smrti, jarmuschovský "western" s asi nejlepším soundtrackem, co znám. Filmová magie v nejsilnější podobě. Ať žije Jarmusch, ať žije Neil Young, ať žije William Blake! ()

wopizura

Jim Jarmusch je jedním z mých nej nej. A film Mrtvý muž je zase pro mne spolu s Ghost Dog-Cesta samuraje tou nej nej Jarmuschovinou. Nádherný inteligentní černý humor v černobílém provedení a Johnny Depp v jedné ze svých nejlepších filmových rolí. ()

Mountain

Jim Jarmusch netočí filmy pro diváky. Točí je pro sebe, a to jestli se budou líbit ještě někomu jinému, mu je jedno. Stejně to je i v případě "Mrtvého muže". Kdo zná jakýkoliv Jarmuschův film, nepřekvapí ho pomalý styl vyprávění, ani to, že je film složený hlavně z dialogů a nějakou "akci" by divák hledal marně. Kdo je na toto připravený, určitě si tento poetický western vychutná. Herci byly vybráni skvěle a v hlavní roli jsem si už během prvních pár minut nedokázala představit nikoho jiného než Deppa, který dokonale zahrál ušlápnutého básníka i přerod v neohroženého a oduševnělého zabijáka. Ani ostatní herci nezůstávají pozadu, ať už se jedná o indiánského přítele hlavního hrdiny jménem Nikdo nebo padouchy v čele s Lancem Henriksenem. Snímek podkresluje výborná kytarová hudba Neila Younga, která dopomáhá k vytvoření atmosféry tohoto neobyčejného filmu, stejně jako černobílá kamera, která zde sedí natolik, že jsem si film ani nedokázala představit v barvách. Jediná moje výtka je k přeci jen trochu zdlouhavé poslední třetině. I tak se jedná o zajímavý snímek, který ukazuje žánr westernu v úplně jiné podobě. ()

agent_R.M.

Silný film o naivním člověku poznávající krutost světa okolo něho. Nádherně pojatý příběh v černobílém provedení. Kruté momenty střídají momenty až cynicky černého humoru......prostě paráda.......navíc kámoš Nikdo opravdu bavil :) ()

J.Trinity

V tomto filmu mi nejvíce utkvěly dvě věci a to postava Lance Henriksena coby tichého kovboje, z kterého se později vyklube kanibal a ještě kytarová hudba Neila Younga. ()

MADJACK

DEAD MAN Můj osobní vztah k jednomu z mých nejmilovanějšch filmů mi nedovolí být asi objektivní....Nezávislý, černobilý, western....to by mnoha lidem co berou život ""mělkou brázdou"" dokončí jakoukoliv pc hru za víkend a odchází z kina během titulků nacpaných donešenou pizzou aby ze svých pohrkaných životů vytěžili co nejvíce, stačilo k tomu aby se nad vývěskou kina moc dlouho nezdrželi...jejich chyba ..jeden z nejlepších filmů Jima Jarmuche. volba černobilého filmu byla skvělá a vykreslení "barevnosti" pouze nekonečným množstvím odstínů od bílé po černou, hudba Niela Younga, herecké obsazení plus příběh jako od France Kafky dohromady zplodili kultovní poklad....... ()

Soldier_666

Pocta životu, ale především smrti. Divný western? Ani náhodou ! Život "píše" často osudy daleko šílenější. Sled událostí který potká hlavního hrdinu tohoto existencionálního westernu mi tím pádem nepřišel příliš fantaskní. Konečně někoho napadlo vymanit se z žánrového klišé amerických westernů a natočit to a "použít" krajinu divokého západu po svém. Lepší Deppův herecký projev si teď hned těžko vybavím... ()

iggy_pop

Nedajte sa pomýliť žánrovým označením western. Tento film by mohol byť akýmkoľvek žánrom a stále by fungoval rovnako dobre. Majstrovské podobenstvo o živote a smrti a asi jeden z najlepších filmov J. Jarmuscha. ()

honza.g

Prostě Jarmusch, jedni ho milují, druzí ne. Nerad to používám, ale u jeho filmů musím: je potřeba je vstřebávat spíš srdcem než rozumem. ()

strpozdiv

S desetiletým odstupem od prvního zhlédnutí si člověk uvědomí, že má Marketu Lazarovou v dvouhodinové stopáži s winchesterovkou. Geniální western v ambientním tempu. Neodkladnost dějů pomalu lemuje cestu psance až do všeobjímající prázdnoty - Jarmuschův masterpiece, který má až překvapivě velkou moc nad strachem ze života a smrti. ()

gauchingman

Fascinující je zde hlavně samotný příběh, kdy se z vyjukaného úředníčka stane (z přičinění nezvratného osudu) ten nejdrsnější "kauboj". Psychologický vývoj hlavní postavy je ne že uvěřitelný, ale přímo strhující. ()

Ways

Jim Jarmush, jako král nezávislého filmu, stvořil mrtvého muže, aby jeho prostřednictvím vyjádřil něco, co mělo být řečeno už dávno. A právě taky Mrtvý muž je archetypem dávné cesty a nezbytného konce. Johnny Depp, jako list nepopsaného papíru, jak sám Jarmush sdělil na jednom interview, vystupuje v pozici muže, který je tak trochu ztracen "mrtvý" a nechává se vést společníkem, indiánem "Gary Farmer", jež ho pokládá za samotné ztělesnění Williama Blakea. Geniální příběh, plný alegorií, syrových scén uměleckého formátu a černobílý skvost a legenda nezávislého filmu. ()

Skeeveq

Poetický western odkazuje na anglického básníka a malíře Wiliama Blakea. Stejně se jmenuje I hlavní postava, kterou ztvárnil Johny Depp. William se nechá železným ořem dovést až na samý konec trati. Jako mladý muž z nešťastné lásky vezme práci v místních ocelárnách na pozici účetního. Cesta po železnici ukazuje proměnu z městské krajiny do odlehlých oblastí prérie a divočiny plné indiánů a bizonů, které zástupci bělošské kultury ze zábavy z vlaku odstřelují. V ocelárnách narazí na tvrdou realitu. Místo je již obsazené. Na hotel nemá dost peněz, ale potká v noci před barem místní děvu, které pomůže na nohy poté, co ji místní štmgasti vyhodí. Protože už nechce pro ně své řemeslo dál provozovat. Když je v noci její bývalí milenec najde spolu doma v jedné posteli a pokusí se Wiliama zastřelit, zastřelí pouze dívku a Wiliama tou samou kulkou postřelí. Onen milenec ale není nikdo jiný než syn majitele oceláren a hraje roli místního ocelářské prince. Nechá vyhlásit po Wiliamovi pátrání s tím, že to on zastřelil jeho přítelkyni a ukradl jeho koně. Co na tom, že to není pravda, brzy jde po Wiliamovi každý lovec odměn v okolí včetně šerifů. Černobílý snímek je především o metafyzickém putování Wiliama Blakea s jeho novým průvodcem. Vyděděným indiánem, který si říká “Nikdo” a už od dětství, kdy ho běloši vláčeli po anglických náměstích, jako ukázku divošské Ameriky, se našel v básních Wiliama Blakea. A setkání s postřeleným Wiliamem Blakem je pro něj stejně mystické jako pro Blakea setkání s indiánem, kterého žádný kmen už nepřijme mezi sebe. A tak umírajícího Wiliama provede pomocí strýčka peyotla až k místu jeho posledního odpočinku, kdy v tichu odjíždí a umírá na malém mořském kajaku, pohupujícím se na mořských vlnách za hypnotizující hudby Neila Younga. Jarmushův mysticko-psychologický western vtáhne člověka někam hluboko a i napodesáté Vás něčím překvapí a donutí Vás po skončení ještě dlouhé minuty jen koukat do stropu a přemýšlet o životě. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)