Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

BlackTom

Jeden večer som nemal čo pozerať, tak som si chcel požičať niečo od Jarmuscha. Chlapík vo videopožičovni mi podal kazetu s nápisom Dead Man a povedal: "Toto si pozri, neoľutuješ!" Tak som si "to" vzal domov. A môj názor? Neoľutoval som! Vo filme som pomaly sledoval ako sa mení slabý a slušnučký William Blake na Billa Blakea, ktorý používa ako jazyk pištoľ, ako sa trojica zabijakov vydáva po jeho stopách a ako s nimi Lance Henriksen "vydrbe". A pýtate sa kto bol v tomto filme najlepší? Nikto! Nie že by boli všetci na odpis, ale Nobody si ma proste získal :) ()

Sipora

Velmi sugestivní dílo. Bez kytary Neil Younga by to určitě nebylo ono. Jim Jarmusch pro mě ztělesňuje typ moudrého starce i božského dítěte v jednom. Proto točí tak dobré filmy. Tenhle se mi od něj líbí nejvíc. A musím souhlasit s Galadriel: taky jsem se hodněkrát a dost nahlas smála. ()

Frankie

Baseň o bloudění, ztrátě nevinosti a pochopení. I tady, podobně jako v dalších černobílých eposech, v Trierově Evropě či Coenovic Muži, který nebyl, je pozemské putování našeho hrdiny lemováno kafkovskými absurdními situacemi, které ukazují v detailu komičnost a paradoxnost života, v celku pak tragičnost a existenciální skepsi vedoucí k nevychnutelnému zániku. ........................... Podstatná je pouze to, co se člověk naučí, co prožije a pokud se s tím vším smíří. Náš hrdina, nesmělý účetní, prožívá duchovní proměnu; s vědomím svého blížícího se skonu počne utvářet život odvážný, stává se psancem nejenom čistě formálním ale začne na tuto svoji (vnucenou) roli i aktivně reagovat - začne žít autenticky. Musí, protože to tak má být. Ztrací tak svou nevinnost, aby svým prozřením získal nevinnost vyšší - nevinnost tvora, který neměl na výběr a přistupuje pouze na to, jaké karty mu osud rozdal, tak jak pravil Arthur Schopenauer .................... Střelná rána v srdci Williama Blake nám má připomínat neoddělitelnost života a smrti a jejich společnou podstatu. Mrtvý muž je každý z nás; jsme odsouzeni jako jediné bytosti pod Sluncem žít s vědomím konečnosti našeho bytí ..................... Jenom poznámka na okraj; básník William Blake (1757 – 1827) byl manicheista, člověk který vidí rovnocenost mocností zla i dobra, kdy bez jednoho nemůže být druhé a myslím, že do jisté míry se to promítá i do Jarmuschova filmu, hlavně v osobě indiána který vidí svět jako věčný cyklus zrodu a zániku a stěhování duší. Druhá poznámka jest odkazem na pozoruhodný projekt skupiny Ulver, které se v roce 1999 podařilo hudebně skvěle zpracovat Blakeovu báseň "Snoubení nebe a pekla" (Themes From William Blake's the Marriage of Heaven & Hell). ()

miklaras

Je to krásný film. Viditelné ticho a neslyšné dialogy. Černobílé barvy a Blake... Nobody je jedna z nejkrásnějších filmových postav všech dob. Absolutních 10/10 ()

killjezor

Perfektní hudba doprovází mrtvého muže až do konce a to je jenom jedna z mnoha věcí, které dělají tento film nadprůměrným. Paradoxně je celý film opravdu o mrtvém muži a pokud někdo čeká něco jiného, bude zklamán. Spousta lidí odchází z kina a nechápou, o co vlasně šlo, přitom je to celou dobu jasné. Krásné herecké výkony střídají propracované scény a rozhodně zajímavé dialogy. ()

Rudinsky

Snový western zo skvelou hudbou, zajímavými charaktermi. To by bolo za tri hviezdičky, ale ja ešte pridávam jednu za čiernobiely vizuál, ktorý vo filmoch zbožňujem. ()

Jezinka

Asi nejpříjemnějším zážitkem z celého filmu byly ty chvíle, kdy se objevil Robert Mitchum. Jinak to bylo táhlejší a místy nudnější, než bylo pro navození atmosféry třeba. Navíc na kanibalismus a rozšlapávaní lebek opravdu nejsem zvědavá, taková zbytečnost. ()

Tjaden

Od Jarmusche jsem předtím viděl asi 30 minut z Kafe a cigára a nyní po shlédnutí Mrtvého muže už nemám potřebu vidět od tohoto režiséra cokoli dalšího. Dvě hodiny jsou vystlány několika zbytečnými scénami a dialogy, které vpodstatě tvoří celý film a pocit nudy byl velice intenzivní. Ze všech stran chválený hudební motiv je sice zajímavý, bohužel se vyskytuje tak často, že mě ke konci rušil. Zážitek mi nespravil ani Johnny Depp s ostatními dobrými herci. Tento pokus o alternativní černobílý western jde holt mimo mě. ()

SjamK

Neskutečně zvláštní a nepochopitelně nezapomenutelný. Nejasný pocit mi říká, že pod lehce westernovým kabátkem se skrývá něco víc... ()

marekkkkkk

Čekal jsem od tohohle snímku hodně, a dostalo se mi Moc, nebýt hypnotické hudby dal bych o stupeň míň. Iggy Pop ve své nejlepší roli. ()

bari68

Jim Jarmusch ,,Mŕtvym mužom,, utvoril nový žáner: psychologický western.Nádherná čiernobiela kamera s podmanivou hudbou gitarových riffov utvárali tú správnu atmosféru a tak na ,,Mad bandu,, Henriksen, Hurt, či už tradične skvelého Johnnyho sa bola radosť pozerať. ()

Mistickzz

Je mi jasné, že Jim Jarmusch nemusí sadnúť každému a ani Dead man nie je taký zlý film, ale. Musíte si určitú dobu zvykať na zvláštne rozprávanie príbehu, musíte očakávať, že sa toho veľa diať nebude a aj to čo sa udeje sa udeje za neprirodzene dlhý čas a aj keď do toho neustále hrá skvelé gitarové sólo, tak to kurevsky nudí, čo je škoda. A ešte som absolútne nepočítal s tak záhadnými dialógmi, ktoré niekedy vyzneli nepresvedčivo a trápne, bohužiaľ ani môj obľúbenec Johnny Depp to nezachránil. Druhý krát by sa mi už do tohto filmu asi nechcelo. Toď vše. 66% ()

Luciášek

Nemám slov. Mazec. Snad jen musím citovat kleopatru, která napsala naprosto přesně, že "to, co plyne před očima, je nesdělitelné". Absolutně souhlasím. ()

KoRner

Opäť raz bezpohlavná naťahovaná umelecká žumpa pre ynteligentov, ktorí vidia poetiku v jedení ľudí, dlhých bezzvukových záberov na NIČ a bravčových indiánov. Ešteže sa tam objaví zopár známych hercov, inak by sa ten film snáď ani nedal prežiť. Nemá to nič, prečo by sa to dalo pozrieť ešte raz, jedine tá psycho hudba, ktorá ma bude strašiť ešte dlho po dopozeraní. Každá scéna vyzerala navlas rovnako, akoby z jednej miestnosti. Nerozumiem ako tomu niekto môže dať 5* a tým pádom to povýšiť medzi najlepšie westernové kúsky histórie. P.S.: Celý čas som si vravel, čo by asi na to povedal verbal, ale ako pozerám, šokuje ma jeho plný počet... asi chcel vyrovnať Civalové 3*, od ktorého som čakal naopak onaniu. ()

Loki_Six

"Every night and every morn, some to misery are born. Every morn and every night, some are born to sweet delight. Some are born to sweet delight; some are born to endless night." ()

black_adder

Film který podle mě nemá obdoby. Film o všem a o ničem. Film téměř bez dějové linie jehož pozvolný, nekonečně pomalý průběh připomíná báseň, báseň Williama Blakea podbarvenou nejlepší původní hudbou, jakou jsem kdy ve filmu slyšel. Neil Young se tady opravdu vytáhl! Taky jsem ještě nikdy neviděl hrát Johnnyho Deppa v takovéto form. Můj neoblíbenější snímek od Jima Jarmusche. ()

Balu...

Slovo western v souvislosti s tímhle dostává další rozměr. Mé první setkání s touhle černobílou exhibicí Johnnyho Deppa bylo jen chvilkové; nebyl sem sto se dodívat ani za úvodní scénu ve vlaku. Ne vždy je ale rovnou originalita brána za genialitu. Samozřejmě nyní jsem se už na film dodíval a mohl tak posoudit oněch 89% z 1328 názorů.. Pojetí zdánlivě bezcílného bloumání spolu s na bohatost řeči skoupými dialogy se líbilo čím déle se děj odvíjel. Záběr za záběrem, postava za postavou, scéna za scénou - až na konci se musí vznést výsledný verdikt, stojí za to.. ()

eagle-eye

Originální western, skvělá Jarmuschova režie, fantastická hudba Neila Younga a Deppův koncert. Tenhle filmeček nemá chybu. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)