Noc na Zemi

• Československo

Noc na zemi

Komedie / Drama / Povídkový

Francie / Německo / USA / Velká Británie / Japonsko, 1991, 129 min

Jim Jarmusch je kouzelník ;o) Každý jeho další film, který mám tu čest vidět mě odzbrojí, pobaví a přitom dostane do kolen. Úžasná atmosféra, skvělá kamera, přesně vybraná hudba a pět komorních hořkosladkých příběhů... Jestli existuje něco jako zfilmovaná poesie, tak Noc na zemi se jí nepochybně hodně podobá... 90%(4.6.2009)

Noc na zemi je vrcholom poviedkových filmov od Jima Jarmuscha. Zoskupenie piatych rôznych príbehoch, v piatych rozdielných mestách počas jednej noci je jednoducho skvelé. Los Angeles sa môže pochváliť krásnou, uvoľnenou atmosférou, dvoch hlavných predstaviteliek, Rowlandsovej a geniálnej Ryderovej. pre mňa najvďačnejší, je rozhodne príbeh z New Yorku, ktorý je krásne smutný a zároveň aj úžasne vtipný a ak by som mal povedať tak práve New York je najkrajšie a aj najzaujímavejšie natočený. geniálny Mueller - stahl. Paris je veľmi zvláštny, či už sa to týka príbehu, alebo kompozície, ale rozhodne patrí medzi najzaujímavejšie príbehy. rozprávanie sa so slepou ženou o živote slepca malo dušu a typický poetizmus hodný paríža. Rím je asi najšialenejší a najzbesilejší zo všetkých poviedok, ktorému kraľuje ukecaný a perverzný vodič Roberto Benigni, ďalšia jeho nezabudnuteľná úloha a hneď po New Yorku môj druhý obľúbený príbeh. Helsinki sa nesú v smutnom zasneženom delíriu, a rozhovor medzi mužmi je asi najúprimnejší a najdojemnejší zo všetkých poviedok. Celkovo nemám čo vytknúť. každý z príbehov ukazuje ľudí trocha inak a ich charaktery spolu s Waitsovou hudbou v pozadí a s kamerou Frederika Elmesa, tvoria krásnu mozaiku osudov a príbehov. plný počet.(3.8.2009)

Skvělá povídková jarmuschovka s opravdu silnými ději. Něco jako Kafe a Cigára v taxíkách ale přece jen trochu jiné. Nejlepší mi přišla povídka z New Yorku o klaunovi co neumí řídit, ale dělá taxikáře. V los anglesské povídce zaujme Winona Ryderová s image drsňačky (a sekne jí to). Povídka z Paříže je v pohodě a Isaach De Bankolé je hyper herec. Římská povídka je asi nejvíc crazy a Benigni si to dává, ale možná je moc dlouhá nebo co. Líbila se mi, ale tak trochu mi nesedla, možná po dalším shlédnutí. No a povídka z Helsinek je uplně na jiné koleji než ty předcházející a taktéž výborná. Jarmusch nám naservíroval velice zajímavý a koukatelný mix, který navíc provází stejná hudba od Toma Waitse. Fanouškům Jima Jarmusche a Winony Ryderové doporučuju.(19.9.2005)

5 "všedních" příběhů odehrávajících se ve 5 světoznámých městech s 5 různými taxikáři. Těžko povědět který se mi líbil nejvíce, budu je teď tedy hodnotit jednotlivě. 1 povídka- Los Angeles s Winonou Ryder mi přišla nemastná-neslaná takže průměr 3***. 2 povídka- New York, byla jedna s těch lepších-rozesmála a zahřála u srdce 4/5. 3 povídka- Paříž byla sice poetická (jak se taky na tohle město hodí) ale po skončení vyšuměla do prázdna 3/5. 4 povídka- Řím je nejvtipnější ze všech povídek, one-man show užvaněného Roberta Benigniho jenž nechtěně zlikviduje nebohého kněze vyzpovídáním se, ze svých hříchů 4/5. 5 povídka-Závěrečné Helsinky, jsou po Římě ultra rychlé depresivní zmrazení, jak už smutným příběhem tak už typickou zasněženou krajinou 3/5.Celkový dojem: 75%.(9.5.2010)

Los Angeles: 4/5 New York: 5/5 Paris: 4/5 Roma: 5/5 Helsinki: 3/5. Překrásná a originální antologie odehrávající se v jeden čas v 5 různých městech a pokaždé v taxíku. Hm nápad na Oscara jak vyšitý. Každý příběh je ze života, kde nechybí humor, moudra a zajímavé rozuzlení či ponaučení na konec. Nejvíce jsem se pobavil v Římě, kde se Italský Komik zpovídá farářovi ze svých erotických hříchů. 85%(5.9.2015)

• - Nápad na zfilmování příběhů z taxiků z různých měst dostal režisér v New Yorku - jak jinak než v vozidle taxislužby. (Rugero)

• - Původní název filmu měl být "lanewyorkparisromehelsinki". (hot_spot)

• - Výběr lokací měl režisér ulehčen tím, že již dopředu věděl o obsazení Itala Roberta Benigniho a Francouze Isaacha De Bankolé. (Rugero)