Noc na Zemi

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama / Povídkový

USA / Francie / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1991, 129 min

„When I was a boy, the moon was a pearl, the sun a yellow gold..“ Pět časových pásem, pět řidičů taxíků a jejich (ne)závazné konverzace se zákazníky, které už nejspíš nikdy neuvidí. Kde nevyzpytatelný osud tahá jemně za nitky, tam si je Jarmusch naprosto jistý. Při návštěvě Itálie vyřazuji z jídelníčku tykev..(12.12.2008)

5 příběhů z taxíku v odlišném prostředí, něco tak jednoduchého a přitom tak geniálního. Každý příběh mě zaujal, bylo na tom něco smutnýho, ale zároveň jsem si fakt užil legraci. Nejzábavnější byl pro mě rozhodně příběh z Říma, kde exceloval Roberto Benigni. Takovýchto filmů by mělo být víc a naopak ubýt by mělo komerčních sraček bez děje, které nic nenabízí.(25.9.2012)

Nejúžasnější na tomhle snímku je to jak Jim střídá styly jako ponožky, vždycky to vypadá skvěle a povídky mají úžasnou atmosféru (vždy naprosto odlišnou od těch předchozích). Jen Paříž mi přišla trošku slabší a hudba mi tentokrát přišla pouze velmi dobrá. Mezi mé oblíbené patří první dvě povídky z LA a NY a v těsném závěsu se drží Helsinky. Víte o tom, že Benigni málem vystudoval na kněze?(19.5.2009)

Především velice příjemný film, Jarmusche mám čím dál raději. První povídka na rozjezd 5/10, druhá 9/10, třetí 7/10, čtvrtá díky nádhernému Benigniho výkonu 9.5/10 a poslední chmurná finská Kaurismakovská 6.5/10 - co je ale důležité, jako celek souznějící a moc krásné - tedy 8/10(16.2.2012)

Jim Jarmusch to asi na po třetí dokázal. Dokázal mě zaujmout. I když, jak se to vezme. Noc na Zemi je totiž opět směsí povidkových příběhů, co se odehrávají v různých taxících po celém světě. Nic výrazného, ale dialogy zaujmou. Problém je spíš v tom, že film dokáže nádherně ukolébat, až uspat. O to víc, když ho dávají v deset večer a Vy se válíte schoulenej pod peřinou. Každopádně mě za to stálo si ten film pak vytipovat v televizi ještě jednou a pořádně na něj mrknout. Konečně mě totiž ty povídky bavili. A nevím čím to je, možná především tím, že všichni ti řidiči těch taxíků byli tak neobvykle zvláštní, až jsem si je dokázal během té chvíle oblíbit. Od teď už tak Jarmuschovi filmy pomlouvat nebudu. Mají svoje kouzlo.(4.12.2010)

• - Výběr lokací měl režisér ulehčen tím, že již dopředu věděl o obsazení Itala Roberta Benigniho a Francouze Isaacha De Bankolé. (Rugero)

• - Postavy Mika a Aki jsou pojmenované po finských filmařích Mikovi a Akim Kaurismäkiových, v jejichž filmech si ostatní herci z povídky z Helsinek i Jim Jarmusch zahráli. (Jurkodak1)

• - Asi nikoho nepřekvapí, že většina replik Roberta Begniniho byla spontánně improvizovaná. (hot_spot)