Noc na Zemi

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Drama / Povídkový

USA / Francie / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1991, 129 min

Film z názvom, od ktorého by ste čakali všeličo, len nie to, čo dostanete. Po prvej L.A. časti som si myslel, že sa to už ,,konečne,, rozbehne a možno sa aj využije niečo z toho, čo mi bolo za 25 minút ,,dôkladne,, naservírované, no musel som sa mýliť. Dostal som to isté – miestami nudné, ale reálne a elegantne zrežírované ,,zoživota,, príbehy, ktoré si už však nebudem mať potrebu púšťať ešte raz. Až na konci som si však uvedomil, že málokrát sa mi podarilo tak stotožniť s pocitami jednotlivých postáv, ako v tomto filmu. Bolo by to za štyri, keby som bol mal aj iný zážitok, ako stotožňovanie... Triajpól.(3.11.2008)

Další, ze skvělých projektů Jima Jarmusche. Začínám ho mít fakt víc než rád. Tahle povídková slepenice mě pořádně dostala. Každý příběh je něčím zvláštní a každým pobaví. S výjimkou toho posledního z Helsinek, který se o to ani nesnaží. Žádnou bych nechtěl vyzdvihovat, ale co se týče herectví, tak nemohu nezmínit improvizační schopnosti Roberta Benigniho, to je fakt machr. Ale veškeré dialogy jsou vyšperkované a dělají z filmu to co je. Geniální záležitost. Příště se na to ale musím podívat v noci. Proč mě to vlastně nenapadlo už teď, vždyť je to jasný už z názvu?(10.5.2009)

Tak tohle byla nádhera, povídky se mi líbily všechnny, Winona Ryder jako odvážná školačka řídící taxík, jak z jiného světa do New Yorku spadlý Armin Mueller Stahl, slepá holka v Paříži, ale HLAVNĚ Roberto Benigni a jeho užvaněná kreace římského taxikáře, který svou "zpovědí" dohnal nebohého kněze až na věčnost... ovšem kdo by taky tu kombinaci dýně, ovečky a švagrové vydýchal, že... Aby té legrace nebylo příliš, trochu severské deprese na závěr... a nemůžu opominout mého milovaného Toma Waitse, jehož hudba celý film doprovází.(9.5.2010)

• kulyk

No to mi ho zmuchlej! Lidi jezdí po nocích taxícima a vedou hovory? Nevídáno! Kvalita, či spíše ujetost jednotlivých miniepizod, stoupá. Pokud by se přidalo ještě deset, patnáct měst, ve kterých nájemné gumy povozí ožralky, mohlo to začít být i zajímavé. Někde mezi bangladéšskou rikšou a ulánbátarským taxijakem.(22.12.2015)

Nejúžasnější na tomhle snímku je to jak Jim střídá styly jako ponožky, vždycky to vypadá skvěle a povídky mají úžasnou atmosféru (vždy naprosto odlišnou od těch předchozích). Jen Paříž mi přišla trošku slabší a hudba mi tentokrát přišla pouze velmi dobrá. Mezi mé oblíbené patří první dvě povídky z LA a NY a v těsném závěsu se drží Helsinky. Víte o tom, že Benigni málem vystudoval na kněze?(19.5.2009)

• - Původní název filmu měl být "lanewyorkparisromehelsinki". (hot_spot)

• - Postavy Mika a Aki jsou pojmenované po finských filmařích Mikovi a Akim Kaurismäkiových, v jejichž filmech si ostatní herci z povídky z Helsinek i Jim Jarmusch zahráli. (Jurkodak1)

• - Výběr lokací měl režisér ulehčen tím, že již dopředu věděl o obsazení Itala Roberta Benigniho a Francouze Isaacha De Bankolé. (Rugero)